Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 18:00

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskiej :)
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2011, 16:32 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 18 grudnia 2009, 14:27
Posty: 91
Lokalizacja: Silesia
Cześć! Chciałbym przybliżyć Wam sprzęcior który niesamowicie urozmaica obserwacje astro - szczególnie te z naciskiem na ISS. Może to nie radioteleskop ale uznałem że dział będzie odpowiedni. Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem Unidena USC 230 :
Załącznik:
uniden.jpg
uniden.jpg [ 410.29 KiB | Przeglądane 13194 razy ]

i własnoręcznie "wyklepanej" antenki której koszt wyszedł bagatela 20 zł :lol: :
Załącznik:
dipol.jpg
dipol.jpg [ 126.29 KiB | Przeglądane 13194 razy ]


Temat skaner już się kiedyś u nas przewinął więc może ktoś z Was również się w to bawi. Cała zabawa polega na przestudiowaniu http://www.heavens-above.com/ i wybrania widzialnych przelotów danego satelity pogodowego, dokładnie taka sama operacja jak sprawdzanie przelotów ISS. Dodatkowo polecam odpalenie w Stellarium wtyczki pokazującej przelot satelity który nas interesuje. W odbiorniku należy ustawić częstotliwość na której satelita przesyła dane APT i odkręcić squelch na maxa. Ciekawie to wygląda, w Stellarium w podglądzie na żywo satelita zaczyna wyłaniać się zza horyzontu a z głośnika zaczyna wydobywać się pikanie takie jak tutaj -



Zobaczcie co odebrałem dzięki dipolowi półfalowemu i skanerowi podpiętemu pod Line-In w kompie. Dipol na 173 MHz oczywiście nie dedykowany do satelit NOAA. Zdekodowane w programiku wxtoimg, satelita NOAA17 - 137,500 MHz :
Załącznik:
04101454.jpg
04101454.jpg [ 649.31 KiB | Przeglądane 13194 razy ]

Może to nie idealne zdjęcie ale satysfakcja ogromna - "Sam odebrałem sygnał z satelity!" - i można pochwalić się swojej drugiej połówce ;)

Zachęcam do eksperymentowania!

_________________

Synta 12" powered by Lacerta Microfocuser, Scopos 35mm, SW UWA 17mm, SW UWA 13mm, SW UWA 8mm, Baader Genuine Ortho 7mm, GSO ED 2x2", Neodymium Moon & Skyglow, Lumicon OIII :-)


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2011, 19:37 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Podoba mi się to. Nawet gdy nie mamy netu sprawdzimy pogodę!

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2011, 19:49 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Szokujące odkrycie na miarę czasu.
Ze wspomnień z dzieciństwa pamiętam radość jaką sprawiło mi zbudowanie radia z połączonych w szereg: cewki, diody ostrzowej i słuchawek.

Tylko patrzeć jak będziemy mieli własne źródło wiadomości meteo: "http://www.pogdynkamarkazforumastrocd.pl"

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2011, 20:41 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 18 grudnia 2009, 14:27
Posty: 91
Lokalizacja: Silesia
Marek Substyk napisał(a):
Gratuluje. Będe jednak bezpośredni. Gdzie można kupić taki odbiornik?
Podoba mi się to. Nawet gdy nie mammy netu sprawdzimy pogodę!


Marku taką fotkę można odebrać o wiele tańszym skanerem, byle jego zakres obejmował tę częstotliwość. Antena dedykowana do tych satelitów wygląda tak: http://weatherscience.net/photo.jpg - mój skaner też nie jest idealny bo z tego co wyczytałem powinien mieć opcję nasłuchu WFM (wide fm) a ja mam tylko (AM/FM i NFM - narrow FM). Zobacz sobie w google/grafika że sprzętem specjalnie dla tego celu można odebrać idealnie czyste zdjęcie ;). Bloki naokoło mojego balkonu też robią swoje i zakłócenia zewsząd. Niestety aktualnie nie mam laptopa żeby zrobić próbę gdzieś na odludziu ;).

Jan Polak napisał(a):
Tylko patrzeć jak będziemy mieli własne źródło wiadomości meteo: "http://www.pogdynkamarkazforumastrocd.pl"

Hehehe :lol: może kiedyś uda mi się regularnie ściągać dane z satelity ^^, pewnie ktoś zapyta "Po co? W sieci masz sat24!". Dla satysfakcji! :D Pozdrawiam!

_________________

Synta 12" powered by Lacerta Microfocuser, Scopos 35mm, SW UWA 17mm, SW UWA 13mm, SW UWA 8mm, Baader Genuine Ortho 7mm, GSO ED 2x2", Neodymium Moon & Skyglow, Lumicon OIII :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:59 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Marku nie napisałeś najważniejszego: Jakiego programu użyłeś do wygenerowania tego obrazu.
A antena pierwsza klasa ta z rurek od centralnego.

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: wtorek, 19 lipca 2011, 08:42 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 18 grudnia 2009, 14:27
Posty: 91
Lokalizacja: Silesia
Tomasz Wężyk napisał(a):
Marku nie napisałeś najważniejszego: Jakiego programu użyłeś do wygenerowania tego obrazu.
A antena pierwsza klasa ta z rurek od centralnego.


Tomku cytuję 8-) :

Marek Klima napisał(a):
Zdekodowane w programiku wxtoimg


"software to decode APT and WEFAX signals from weather satellites"
http://www.wxtoimg.com/ - stąd można go pobrać

Hehe miedziane rurki są niezastąpione :D

_________________

Synta 12" powered by Lacerta Microfocuser, Scopos 35mm, SW UWA 17mm, SW UWA 13mm, SW UWA 8mm, Baader Genuine Ortho 7mm, GSO ED 2x2", Neodymium Moon & Skyglow, Lumicon OIII :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: wtorek, 19 lipca 2011, 21:18 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Jeszcze polecam przeszukanie zasobów w temacie amatorskiej SSTV (slow scan television)

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: wtorek, 19 lipca 2011, 22:50 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Jakiejś zaćmy na oczach dostałem, że nie zobaczyłem tego wcześniej. Ja spróbuje to odebrać za pomocą innego sprzętu SDR- Software Defined Radio zobaczymy co z tego wyjdzie. Czy Ty Marku odebrałeś ten sygnał na tym dipolu co widnieje na zdjęciach?

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: środa, 20 lipca 2011, 08:58 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 18 grudnia 2009, 14:27
Posty: 91
Lokalizacja: Silesia
Aleksander Halor napisał(a):
Jeszcze polecam przeszukanie zasobów w temacie amatorskiej SSTV (slow scan television)


Obił mi się o oczy ten temat ale nie zagłębiałem się w szczegóły, kojarzę że można wykorzystać dźwiękówkę z kompa do odbioru obrazów :). Zaraz poszperam.

Tomasz Wężyk napisał(a):
Czy Ty Marku odebrałeś ten sygnał na tym dipolu co widnieje na zdjęciach?


Tak, tym dipolem z balkonu zrobionym na pasmo w okolicach 173 MHz :lol: , swoją drogą ciekawe czy gdyby był na częstotliwość NOAA obrazek byłby lepszy... kiedyś zrobię drugiego (został mi jakiś konsek rurki :lol: ) i spróbuję na jakiejś górce.

_________________

Synta 12" powered by Lacerta Microfocuser, Scopos 35mm, SW UWA 17mm, SW UWA 13mm, SW UWA 8mm, Baader Genuine Ortho 7mm, GSO ED 2x2", Neodymium Moon & Skyglow, Lumicon OIII :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: sobota, 23 lipca 2011, 11:19 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 21:47
Posty: 729
Lokalizacja: Malden, Holandia
Marek Klima napisał(a):

Tak, tym dipolem z balkonu zrobionym na pasmo w okolicach 173 MHz :lol: , swoją drogą ciekawe czy gdyby był na częstotliwość NOAA obrazek byłby lepszy... kiedyś zrobię drugiego (został mi jakiś konsek rurki :lol: ) i spróbuję na jakiejś górce.


A zasiliłeś dipol symetrycznie? Bo niestety te anteny tego wymagają. Oczywiście do wielkich częstotliwości stosuje się koncentryk, tylko że nie jest to symetryczny kabel. Być może przez to są zakłócenia. Jakbyś mógł załączyć schemat albo rysunek, w jaki sposób podłączyłeś kabel do anteny, to może byśmy coś więcej wiedzieli;) A może wrzuciłeś symetryzator? Bo na wielu stronach polecają to rozwiązanie, tylko że zapominają o impedancji... Z tego, co widzę na zdjęciu na dolnym końcu nie ma izolacji. Na końcach powinna być jak najlepsza, bo jest tam najwyższe napięcie. I mam jeszcze pytanie, czy ta linka jest metalowa>? Czy blisko anteny jest komin? Metalowe przedmioty, ziemia, instalacja odgromowa? Pytam, bo w technikum zajmowałem się trochę odbiornikami radiowymi ale na mniejsze częstotliwości ;)

P.S. Zajmujesz się elektroniką?

_________________
Celestron SkyMaster 25x70
Pink Floyd - "There's no sensation to compare with this..."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: sobota, 23 lipca 2011, 12:05 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 18 grudnia 2009, 14:27
Posty: 91
Lokalizacja: Silesia
Witaj! Jest to totalna amatorszczyzna, użyłem przewodu RG58 (50 Ω), górna rurka miedziana jest połączona z gorącą żyłą przewodu a dolna z ekranem. Niestety lutowanie do miedzi zwykłą lutownicą okazało się niewypałem więc wywierciłem w rurkach małe dziurki i za pomocą wkrętów metalowych przymocowałem przewód (i ekran), zalałem to cyną i obudowę uszczelniłem silikonem. Żyłka o którą pytasz jest w rzeczywistości zwykłą żyłką wędkarską służącą dodatkowej stabilizacji - żeby się przy mocnym wietrze dipol nie przechylił na bok 8-) .
Czarna folia na górze i plastik ze startera też niczemu nie służą, to tylko zabezpieczenie przed wodą i śniegiem ;)

Do skanera większość ludzi używa gołych antenek, ale pewnie po jednym sezonie antenka jest zaśniedziała.
W komplecie do skanera dawali mały bacik który mało co ściągał, a ten zwykły dipol ładnie zbiera choć nie mieszkam na 10 piętrze, nie jest na dachu i naokoło są bloki.
Najbliższy komin jest na fotce w tle :D
Pozdrawiam!

EDIT: elektronika? niet. laik :P

_________________

Synta 12" powered by Lacerta Microfocuser, Scopos 35mm, SW UWA 17mm, SW UWA 13mm, SW UWA 8mm, Baader Genuine Ortho 7mm, GSO ED 2x2", Neodymium Moon & Skyglow, Lumicon OIII :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: sobota, 23 lipca 2011, 14:05 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 21:47
Posty: 729
Lokalizacja: Malden, Holandia
Czyli widzę, że standardowo ;) Można by kombinować z poprawą odbioru ale niestety jeśli chodzi o dziedzinę radiotechniki, to jest to temat rzeka, w szczególności anteny. Podręczniki też nie piszą dokładnie co jak zrobić. Wszystko niestety najczęściej metodą prób i błędów trzeba robić - ale za to satysfakcja ogromna :D Gratuluję Ci tej konstrukcji, tym bardziej, że mówisz o sobie laik. Naprawdę udana i najważniejsze, że odbiór jest :) Muszę przyznać, że bardzo mnie zainteresowałeś tym skanerem i rozważam jego kupno, bo to świetna sprawa! ;)

_________________
Celestron SkyMaster 25x70
Pink Floyd - "There's no sensation to compare with this..."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: sobota, 23 lipca 2011, 22:10 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 21:47
Posty: 729
Lokalizacja: Malden, Holandia
Znalazłem taką antenę Antena.W sumie jak można wydać ponad 6,5 stówki na skaner, to stówka za antenę 25-2000MHz to niezła cena ;)

_________________
Celestron SkyMaster 25x70
Pink Floyd - "There's no sensation to compare with this..."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 14:12 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Samo wykonanie anteny spiralnej w warunkach domowych jest dość trudne , kiedyś zrobiłem na kolanie podobną antenę jak w artykule ,
ważne jest prawidłowe połączenie dipoli.

http://www.qsl.net/l/lu7did/docs/NOAA/D ... MARTES.pdf

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 18:29 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 18 grudnia 2009, 14:27
Posty: 91
Lokalizacja: Silesia
Piotr Samek napisał(a):
Gratuluję Ci tej konstrukcji, tym bardziej, że mówisz o sobie laik. Naprawdę udana i najważniejsze, że odbiór jest :) Muszę przyznać, że bardzo mnie zainteresowałeś tym skanerem i rozważam jego kupno, bo to świetna sprawa! ;)


Dzięki Piotrku, przyznam że początkowo wątpiłem że za grosze można zrobić fajną antenę ale pierwsze nasłuchy pokazały że jednak można! :) . Jeśli będziesz kupował skaner zwróć uwagę na zakresy i kroki jakie obsługuje, modulacje, żebyś trafił w te częstotliwości których będziesz nasłuchiwał. No i oczywiście przeglądaj allegro bo za małą kasę można trafić naprawdę konkretny sprzęt, a to co zaoszczędzisz ... zresztą każdy wie na co można przeznaczyć zaoszczędzoną kasę hehe. Mojego unidena najczęściej podpinam do kompa przez port COM i używam programu bcTool do zarządzania bankami częstotliwości i sterowania, jest to 100 razy wygodniejsze od kręcenia gałą i ręcznego wpisywania cyferek i nazw.

Jeśli chcesz odwiedź forum, tam masz multum informacji o skanerach i nasłuchu.

Piotr Samek napisał(a):
Znalazłem taką antenę Antena.W sumie jak można wydać ponad 6,5 stówki na skaner, to stówka za antenę 25-2000MHz to niezła cena ;)


Najlepiej byłoby znaleźć kogoś kto ją ma i zapytać czy jest warta zakupu, niestety ja takiej nigdy nie używałem więc nie mogę ocenić jej działania.

Aleksander Halor napisał(a):
kiedyś zrobiłem na kolanie podobną antenę jak w artykule ,
ważne jest prawidłowe połączenie dipoli.

http://www.qsl.net/l/lu7did/docs/NOAA/D ... MARTES.pdf


To już dla mnie byłaby wyższa jazda bez trzymanki, może kiedyś się podejmę takiej "operacji" :lol: Pozdrawiam!

_________________

Synta 12" powered by Lacerta Microfocuser, Scopos 35mm, SW UWA 17mm, SW UWA 13mm, SW UWA 8mm, Baader Genuine Ortho 7mm, GSO ED 2x2", Neodymium Moon & Skyglow, Lumicon OIII :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 19:03 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 21:47
Posty: 729
Lokalizacja: Malden, Holandia
Tak, na allegro rzeczywiście można trafić niezłe okazje - kupuję tam regularnie różne rzeczy :D Dzięki za wskazówki ;)
Co do tego pdf'a - to bardzo fajny artykuł - przyda się ;)

_________________
Celestron SkyMaster 25x70
Pink Floyd - "There's no sensation to compare with this..."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 21:35 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Teraz taką antene łatwiej zrobić , są dostępne plastikowe rurki wodociągowe wraz z różnymi kolankami , redukcjami itp.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: poniedziałek, 16 lipca 2012, 22:09 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Pozwoliłem sobie odkurzyć temat.

Pojawiło się pytanie od Filipa odnośnie anteny w dwóch linka jest chyba wszystko wytłumaczone i pokazane.

Anteny 1

Anteny 2

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2013, 10:54 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 sierpnia 2011, 19:05
Posty: 338
Lokalizacja: Świętochłowice
Odkurzam teraz ja :P

W sobotę zagoniłem do pracy jako skaner mój przenośny odbiornik DVB-T (USB). Urządzenie oparte jest na chipsecie RTL2832U.
Oprogramowanie to HDSDR + podmienione sterowniki. Mile byłem zaskoczony możliwościami. Problem teraz w budowie anteny.
W planach jest pasmo 2m do odbioru ISS oraz NOAA może i inne :) Na zwykłej antenie udały mi się nasłuchy naszych służb
cywilnych, PKP, Taxi, łączności amatorskie w paśmie 2m, łączności w paśmie 11m.

Przyznam mam chrapkę na więcej więc bardzo tu liczę na wskazówki i pomoc Tomka ;)

Link do zrzutów ekranowych z HDSDR - Screenshots HDSDR

_________________
SK Dobson 8", Delta Optical Voyager II 12x50

Projekty "Zrób to sam"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odbiornik szerokopasmowy w służbie astronomii amatorskie
PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2013, 15:37 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 4 lutego 2013, 15:52
Posty: 91
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Swego czasu przerabiałem ten temat. Obraz nigdy nie będzie perfekcyjny gdyż cały system SSTV działa jak drukarka igłowa. Wszystkie zakłócenia które występują w trakcie odbioru (np. sąsiadka załączyła melakser) mają odbicie na kolejnej linii rysowanego obrazu. Co to anten to również występują dwa zagadnienia. Pierwsze to zgodność polaryzacji (czyli po prostu "współosiowości" ) anteny nadawczej satelity oraz odbiorczej u nas w ogródku. Bo skąd mamy wiedzieć z jaką polaryzacją dociera do nas sygnał? Rozwiązaniem są anteny właśnie typu spiralnego bądź np. skrzyżowane dwa dipole czy inne kierunkowe anteny o elementach zamkniętych. Chodzi o to żeby zaindukowało się w nich możliwie najwięcej sygnału niezależnie od położenia satelity. Kolejna sprawa to taka....że chcąc pracować przez satelity które nie są geostacjonarne każdy chyba czuje że potrzeba do tego anteny kierunkowej na montażu który będzie nadążny za ruchem obiektu. Co do ISS to chłopaki tam posiadają stację radioamatorską na pasmo 2m, lecz łączności z nimi były zawsze ustawione. Ich praca nie polega na tym że załączają sprzęt i rozmawiają z całym światem z nudów.

Jeżeli kogoś interesują te sprawy polecam taki program Orbitron. To takie coś a'la AstroJaWil tylko dotyczy satelitów amatorskich. Uwzględnia poprawkę doplera na częstotliwość itp.

Z ciekawostek tutaj znalazłem interesującą konstrukcję na sobotnie popołudnie:
http://www.sp8obe.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=37

A tu garść informacji na temat propagacji fal radiowych.
http://www.sq5obu.com/viewpage.php?page_id=15

Na koniec nadmienię tylko, iż istnieje coś takiego jak łączność EME (Earth-Moon-Earth). Księżyc jest używany jako "lustro" odbijające sygnał radiowy z powrotem w kierunku ziemi. Straty oczywiście ogromne. Dla zainteresowanych trochę informacji na ten temat:
http://www.mikrofale.net/eme_start.html


Aha...najważniejsze. Nie dajcie się wrobić że jest antena na zasadzie 1-2000Mhz. Jak namoczycie sznurowadło z buta w wodzie i wystawicie na balkon to też będziecie mieli antenę...tylko o jakiej sprawności. Antena to urządzenie która posiada swoją jedną bądź kilka częstotliwości rezonansowych. Na szczęście satelity pracują zazwyczaj na wąskim zakresie częstotliwości więc można zrobić antenę konkretnie na to pasmo.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL