Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:59

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: poniedziałek, 14 stycznia 2013, 20:43 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Oto efekt dzisiejszej akcji zwanej Saturn 2013 :) He . Napisałem akcji bo trochę się działo!!. Wieczorem przed moją nocką wystawiłem telepa na balkon żeby przyzwoicie zmarzł ,wiedząc że jak przyjadę szybko z nocki do domu to muszę zrobić wszystko co w mojej mocy żeby jak najszybciej kręcić plik. Co się okazało ? Gdy telep nakierował się zgrubnie na Saturna okazało się że mam za wąski balkon iż przeciwwaga niemal dotyka balustrady. Lunetka celownicza jest w takim położeniu że nie sposób do niej przyłożyć oko . Na szczęście miałem na wizualu dostęp do wyciągu. Ale żeby precyzyjnie znaleźć planetę obserwowałem w wyciągu odbicie zwierciadeł bez żadnej optyki i wiedząc że mam oko w centrum wyciągu oraz widoczny jasny krążek na odbiciu luster to wtedy zamontowałem kamerkę i rzeczywiście pokazał się Saturn na ekranie laptopa.

Co mnie zdziwiło histogram wyszedł w miarę przyzwoicie . Ale na realu pierścienie planety przypominały ptaka machającego skrzydłami .
Pliki które umieszczam to Saturn porównanie w różnych stadiach , surowa klatka , resize z nominała , lekko podostrzony i po przez zastosowanie widm zapożyczonych z sieci.


cassegrain 200/3500 Camera=Firefly MV USB FMVU-03MTM


Załączniki:
Saturn kolor pozysk widm 13.01.2013 godz 06.44.jpg
Saturn kolor pozysk widm 13.01.2013 godz 06.44.jpg [ 3.36 KiB | Przeglądane 9417 razy ]
histgram i text.jpg
histgram i text.jpg [ 39.43 KiB | Przeglądane 9417 razy ]
Saturn 13.01.2013 godz 06.44.jpg
Saturn 13.01.2013 godz 06.44.jpg [ 6.27 KiB | Przeglądane 9417 razy ]

_________________
Obrazek
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: poniedziałek, 14 stycznia 2013, 20:49 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Fajnie, nareszcie pierścienie wracają do widowiskowego ułożenia :D

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: wtorek, 15 stycznia 2013, 18:58 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Grzegorz Czernecki napisał(a):
Fajnie, nareszcie pierścienie wracają do widowiskowego ułożenia


Rzeczywiście, planeta z pierścieniami zawsze przyciąga uwagę. Trzeba też oddać Przemkowi, że gromadzi dla siebie i dla nas piękną kolekcję planetarnych zdjęć. Sam też fotografowałem Saturna, ale przyznaję, że robiłem to raczej dla zasady, niż z przejęciem.
Nie potrafię zwalczyć w sobie pretensji do tej planety, że wizualnie jest w jakimś sensie "Moną Lisą" - arcydziełem natury, lecz jako temat zdjęciowy - raczej pretenduje do roli kiczu w sztuce. Malarskość Jowisza jest bezdyskusyjna - mogę choćby codziennie patrzeć lub fotografować - dynamika, zmienność. atrakcyjność. Saturn jest dla mnie niezmiennym obeliskiem - atrakcyjnie kształtny, lecz "bez duszy". To oczywiście mój subiektywny pogląd i nie roszczę sobie prawa do wyrażania powszechnie akceptowanej opinii - pewnie mnie ktoś wcześniej czy później zgani za takie poglądy - nie chcę wywoływać jakiejś kampanii na rzecz obrony tej planety. Po prostu tak myślę i już. Przypuszczam, że jest to związane z wielkością teleskopu - średnica ma tu znaczenie i dopiero powyżej pewnej granicy Saturn zyskuje na detaliczności i... atrakcyjności fotograficznej.
Przemek, ten wywód to absolutnie nie do Ciebie. Technologia jest Twoją mocną stroną, doceniam kunszt warsztatowy, tylko "model" (tzn. Saturn) mnie nie przekonuje - z zasady.
Ale może za sprawą Twoich zdjęć... odmienię się? W każdym razie - powodzenia!

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: wtorek, 15 stycznia 2013, 20:02 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Jurku masz absolutną rację . Saturn porównując do Jowisza wydaje się być obiektem nudnym . Nawet przy większej aperturze gazy na powierzchni Saturna nie układają się w tak spektakularny sposób jak na Jowiszu. Jedynym atutem są przepiękne pierścienie które każdego sezonu są pod innym kątem . W tym sezonie na Saturna, chcę sobie poeksperymentować i sprawdzić co wycisnę z kamerki FireFly w okresie opozycji . Wyzwaniem dla mnie będzie uwidocznić niemal niewidoczny wewnętrzny pierścień . Moja metoda kolorowania monochromatycznych fotek w przypadku Saturna jest niemal idealnym rozwiązaniem. Właśnie z powodu niemal braku dynamiki układu gazów nie jest ważna godzina kręcenia klipu. :D . W przypadku Jowisza to co innego.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: wtorek, 15 stycznia 2013, 21:09 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Przemysław Mamot napisał(a):
W tym sezonie na Saturna, chcę sobie poeksperymentować i sprawdzić co wycisnę z kamerki FireFly w okresie opozycji . Wyzwaniem dla mnie będzie uwidocznić niemal niewidoczny wewnętrzny pierścień .


Przestraszyłem się, że mogę być dla Ciebie demotywatorem - nic z tych rzeczy! Widzę, że stawiasz sobie praktyczne cele. Mnie w obrazie Saturna intrygował zawsze aspekt geometryczny cienia - cienie pierścieni na tarczy planety i cień planety na pierścieniach. I tylko ten wąski zakres saturniańskiej fotografii budził we mnie zainteresowanie i poruszenie. Dawał mi iluzoryczne poczucie perspektywy i przestrzenności bryły globu otoczonego pierścieniami. Myślę, że tego właśnie będę poszukiwał na Twoich zdjęciach - "przestrzeni budowanej cieniem" (wyszło chyba ładne określenie?).
A tak w ogóle, Przemek rób swoje. Ja obiecuję, że może dołożę fotograficzne "trzy grosze" na wiosnę.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: środa, 16 stycznia 2013, 03:38 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Jerzy Łągiewka napisał(a):
Przemysław Mamot napisał(a):
W tym sezonie na Saturna, chcę sobie poeksperymentować i sprawdzić co wycisnę z kamerki FireFly w okresie opozycji . Wyzwaniem dla mnie będzie uwidocznić niemal niewidoczny wewnętrzny pierścień .


- "przestrzeni budowanej cieniem" (wyszło chyba ładne określenie?).
A tak w ogóle, Przemek rób swoje. Ja obiecuję, że może dołożę fotograficzne "trzy grosze" na wiosnę.



"przestrzeni budowanej cieniem" Zabrzmiało Bardzo poetycko rzekł bym :D . Zauważyłem że w tym temacie w sensie układ słoneczny mało jest wrzucanych wypocin . Tak że zachęcam wszystkich którzy strzelają w niebo jakimikolwiek rejestratorami nie ważne co wyjdzie i jak. Ważny ruch w wątku.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: środa, 16 stycznia 2013, 08:57 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Przemysław Mamot napisał(a):
Zauważyłem że w tym temacie w sensie układ słoneczny mało jest wrzucanych wypocin . Tak że zachęcam wszystkich którzy strzelają w niebo jakimikolwiek rejestratorami nie ważne co wyjdzie i jak. Ważny ruch w wątku.


Jak się patrzy na Wasze "wypocny" to człowiek w kompleksy wpada :?

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: środa, 16 stycznia 2013, 18:54 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Dawid Barteczko napisał(a):
Przemysław Mamot napisał(a):
Zauważyłem że w tym temacie w sensie układ słoneczny mało jest wrzucanych wypocin . Tak że zachęcam wszystkich którzy strzelają w niebo jakimikolwiek rejestratorami nie ważne co wyjdzie i jak. Ważny ruch w wątku.


Jak się patrzy na Wasze "wypocny" to człowiek w kompleksy wpada :?



Nie ma co wpadać w kompleksy forum to dyskusja i wyrażanie Swoich dokonań . Każda Fotka ,Każde zdanie to oznacza ruch na stronkach . A teraz dla odmiany pokaże Moją pierwszą fotkę Saturna było to po prostu przyłożenie z ręki aparaty kompaktowego do okulara teleskopu.


Załączniki:
Komentarz: Data fotki to 20.09.2003r
saturn+2003.jpg
saturn+2003.jpg [ 1.91 KiB | Przeglądane 9271 razy ]

_________________
Obrazek
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: środa, 16 stycznia 2013, 20:02 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Ponieważ na swoje nowe zdjecia Saturna muszę czekać do wiosny, to skoro Przemek zaczął od przypomnienia swoich pierwszych dokonań fotograficznych, to ja też wrzucę dwa zdjęcia historyczne (to prawie okres chrztu mojego Cassegraina RC). Zawsze używałem przerobionych aparatów cyfrowych (demontowałem w nich optykę) i nimi - lepiej lub gorzej - robiłem zdjęcia. Oto dwa ujęcia (a jest ich naprawdę mało!). Oba będące wynikiem złożenia w Registaxie 100 klatek.


Załączniki:
Saturn 12.03.2007.jpg
Saturn 12.03.2007.jpg [ 6.84 KiB | Przeglądane 9259 razy ]
Saturn 4.04.2009_75%.jpg
Saturn 4.04.2009_75%.jpg [ 5.95 KiB | Przeglądane 9259 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: środa, 16 stycznia 2013, 21:59 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Ale fajne :) Widać na pierwszej fotce że opozycja była dość blisko .Zdradza to mała szczelina .Cień miedzy kulą a pierścieniami z tył planety. Ciekawym też zdjęciem jest druga fotka gdy pierścienie z naszej perspektywy są niemal płaskim dyskiem kula planety wydaje się być większa. Archiwum godne prezentacji . Świetnie zebrany materiał . Biorąc pod uwagę że to jest 100 klatek to po prostu aż niebywałe osiągnięcie . Brawo Jurku . Z racji tej że na razie nie ma pogody i jak ktoś ma jakieś archiwa Saturna to można powrzucać w tym wątku . Może admin przymknie oko. ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: czwartek, 17 stycznia 2013, 17:35 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Myślę, że nikt nas nie zgani za krótkotrwałe odwołanie się do archiwum. ;)

Dzięki Przemek - choć wyraźnie widać też na moich zdjęciach gradację w dół jeśli chodzi o jakość. Nie ukrywam, że chciałem Cię wesprzeć (na razie retrospektywnie) w kolejnym planetarnym wątku. Ja akurat też jestem zwolennikiem różnorodności i myślę, że jeśli tylko warunki pogodowe się poprawią, a planeta wzniesie się wyżej, będziemy oglądać jej różnorodne zdjęcia. Myślę też, że będziesz nadal przewodził nam w jakości i ilości zdjęć planetarnych. Ja na to liczę. Powodzenia Przemek. :)

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: czwartek, 17 stycznia 2013, 20:07 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Szkoda, że im lepiej będzie nam się przedstawiał w następnych latach z pierścionkami, tym niżej nad horyzontem będzie górował. Taki ten układ złośliwy. Fotki super.

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: czwartek, 14 marca 2013, 16:49 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Witam ponownie. Oto Kolejny Saturn tym razem Marcowy. Niby seeing ok ale jakoś nie szło wyostrzyć . Na pliku avi właściwie nie można było zauważyć szczelina Cassiniego. Nawet mnie stack zdziwił kiedy ją ujrzałem.
Saturn 07.03.2013 około 4tej
teleskop 200/3500 cassegrain barlow x2


Załączniki:
07.03.2012+saturn[1].jpg
07.03.2012+saturn[1].jpg [ 4.48 KiB | Przeglądane 9096 razy ]

_________________
Obrazek
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: czwartek, 14 marca 2013, 19:30 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Piękny! :)
Jeszcze cień planety na jej pierścieniach jest wyraźny. Fajnie, że planeta będzie "osiągalna" coraz wcześniej. Może mnie to szybciej zmobilizuje do zrobienia sesji zdjęciowej w okresie świątecznym. Szkoda, że już nie będzie tego cienia.
Masz Przemek dużo smozaparcia, żeby tak wcześnie rano "polować" na Saturna. Tym większa właśnie wartość Twojego zdjęcia.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: czwartek, 14 marca 2013, 20:26 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Jerzy Łągiewka napisał(a):
Masz Przemek dużo smozaparcia, żeby tak wcześnie rano "polować" na Saturna. Tym większa właśnie wartość Twojego zdjęcia.


Witaj Jurku z tym samozaparciem to raczej tak nie było :D . Byłem po nockach tak że siedzenie w domu tak długo nie było jakimś specjalnym wyrzeczeniem. Planowałem właśnie się położyć była 3cia w nocy i tak zerknąłem na niebo gdy wypuściłem pieska na nocny spacerek po działce . Jednak gdy jak ujrzałem planetkę to już wiedziałem że mój plan ze spaniem się troche opóźni. Tak że 40 minut później zacząłem focić Trochę robiłem eksperymenty z barlowem x2 i tak godzinka zleciała. Prawdę mówiąc byłem trochę rozczarowany liczyłem na lepszy rezultat . Niby seeing ok ale za nic nie szło wyostrzyć, przejrzystość była jakby taka lekka mgiełka . Ale tak jak napisałes Jurku w kwietniu opozycja i trzeba mieć nadzieję że szczelnę cassiniego uwieczni sie na całym widocznym okręgu. Tobie Jurku życzę udanej premiery nowo zakupionej kamerki. :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 15:07 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 stycznia 2013, 09:40
Posty: 248
Lokalizacja: Sosnowiec
I mój Saturn z 16.03.2013. Był jeszcze nisko nad horyzontem i wyszedł trochę pomarańczowy.
Mało szczegółów ale pierścień jest :-)


Załączniki:
Saturn 16.03.2013.jpg
Saturn 16.03.2013.jpg [ 4.32 KiB | Przeglądane 9021 razy ]

_________________
Pozdrawiam M.

https://pogoda.sosnowiec.pl/
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 18:51 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Michał, spróbuj jeszcze raz podejść do materiału i wprowadź (o tym pisałem w Twoim wątku o Łysym) ostrzejsze kryteria selekcji materiału i powinieneś uzyskać nowy, lepszy efekt. W oknie "WAVELET" (z prawej strony jest wybór różnych narzędzi), spróbuj: balansu koloru, oraz Gamma. Przy kolorowej kamerce i przemieszczaniu się planety w kadrze, może występować przesunięcie względem siebie obrazu uzyskanego w różnych barwach. Dlatego można spróbować użycia w tym oknie wyboru narzędzia: "align color" (kolorowa ramka musi obejmować planetę) i kliknąć w uaktywnionym oknie: ESTIMATE (chyba tak się ono nazywa). Program sam dopasuje stack w trzech kolorach (trwa to parę sekund i ujrzysz zapewne cyfry w okienkach świadczące o ile piiksli zostały na płaszczyźnie przesunięte obrazy w różnych kolorach). W pewnym okresie mojej aktywności ta opcja pozwalała uzyskać lepszy obraz. Jeśli obraz w Twojej ocenie nie ulegnie poprawie - możesz zresetować dokonaną estymację w kolorach i powrócić do oryginalnego stacka. Ale miej na uwadze tą opcję, bo czasem nagrany materiał może mieć SHIFT kolorów i kiedyś Ci się ta funkcja przyda (chociażby przy nagraniach w większej projekcji - większy obraz planety).

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: poniedziałek, 25 marca 2013, 06:30 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Może Michał napiszesz troszkę czy to stack czy pojedyńcza klatka ?. A jak stack to z ilu klatek masz ten klip . Przy twoim sprzęcie jesteś spokojnie uwiecznić szczelinę cassiniego na Saturnie. Tym bardziej że masz montaż z napędem . No niestety w przypadku Saturna to trzeba miec naprawdę szczęście na dobry seeing. Pod koniec kwietnia opozycja wtedy trzeba mieć nadzieję że Saturn będzie bardziej dostępny.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 13:29 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Wczoraj byłą naprawdę fajna pogoda do focenia w zasadzie nie miałem ochoty wyskakiwać ze sprzętem na dworek ale akurat około 1szej widać było planetę z mojego pokoju i tak na sucho skierowałem teleskop .Gdy ujrzałem uspokojony obraz Saturna decyzja była prosta . Wystawiłem tubę i po 45 minutach chłodzenia zacząłem nagrywać pliki.
Podsumowując : teleskop Cassegrain 200/3500 bez żadnych filtrów , soczewka barlowa x2 kamerka FireFly 0,3 kolor zapożyczony z sieci :) plik 200 sek 54fps około 9000 klatek


Załączniki:
Saturn 08.04.2013 kolor.jpg
Saturn 08.04.2013 kolor.jpg [ 3.71 KiB | Przeglądane 8866 razy ]
Saturn 08.04.2013.jpg
Saturn 08.04.2013.jpg [ 5.63 KiB | Przeglądane 8866 razy ]

_________________
Obrazek
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Saturn - sezon 2013
PostNapisane: poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 15:30 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
No, Przemek, niezła uczta dla oczu. :) I w kolorze i B&W prezentuje się wyraziście. Już myślałem, że masz jakąś Firefly kolorową (bo tak odczytałem na początku Twoją relację). Będę się upierał, że widać przerwę Enckego i (co mnie zdumiewa) heksagonalny wir polarny na północnym biegunie. Świetny materiał prezentacyjny dla początkujących miłośników astronomii.
Nic tu po mnie w fotografii planetarnej. Jeśli będę cokolwiek robił, to raczej tylko jako trening fotograficzny.
Przemek, świetne zdjęcia!

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL