Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 00:31

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 34  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: poniedziałek, 17 czerwca 2013, 16:14 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Witam! Sorki ze nie odpowiedzialem, ale poszedlem spac ;). Dzisiaj znowu jest okazja. Tym razem jade ,nawet sam ;). Pozdro!

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: poniedziałek, 17 czerwca 2013, 16:41 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
siemka! no, ja też wczoraj się wahałem... zmęczony byłem po całym dniu aktywnego odpoczynku :P ale jak pogoda jest to trza wykorzystać pomyślałem :P

dzisiaj się będę wieczorem odzywał na komórkę, Alfred.
bo jadę na chechło zaraz, jak taka pogoda ładna :)

a Ty, jak podejmiesz decyzję o miejscu to koniecznie mapkę wrzuć.

pzdr!

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: poniedziałek, 17 czerwca 2013, 17:17 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Miejscowka ta co miala byc ostatnio, czyli gorka w Sarnowie. Prawdopodobnie dolaczy do nas Amadeo. Do zobaczenia ! ;)

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: poniedziałek, 17 czerwca 2013, 20:35 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Alfred Błażytko napisał(a):
Miejscowka ta co miala byc ostatnio, czyli gorka w Sarnowie. Prawdopodobnie dolaczy do nas Amadeo. Do zobaczenia ! ;)

Wbijamy na górkę ok. 22:30. Zapraszamy wszystkich bardziej lub mniej "zdesperowanych" (czyt. zafascynowanych) maniaków.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: wtorek, 18 czerwca 2013, 13:12 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
krótka relacja ode mnie, bo się "wkręciłem" do Alfredo i Amadeo na krótkie obserwacje :P

przyjechałem na miejscówkę pn.: "Kapliczka" to była 23:09 bodajże, chłopaki ustawiali platformę pod columbusa. coś im tam poziomica nie leżała to przyjechał Robert i im pożyczył trójkąt z samochodu do podłożenia - spasowało ładnie :lol:

jak się wychłodziło lusterko to Alfred skolimował, wyostrzył i leciał kolejno:
- Księżyc! chciałbym nadmienić, iż był to mój pierwszy "rzut okiem" na to cudo... :) - wielki i jasny, żółtawy; lekko falował, ale obraz ostry; kratery zagłębienia, światłocienie... piękny!
- M57 "Mgławica Pierścień" oraz M13 "Gromada Herkulesa" - ekhem, że tak powiem się nie załapałem, gdyż geny i grawitacja były zdecydowanie przeciwko mojej chęci obserwowania (czyt. obiekty były wysoko a columbus na platformie - nie dosięgnąłem okularu :cry: ) i do tego, żadnego stołeczka!
- M82 "Galaktyka Cygaro" - podłużna, pionowa, słaba mgiełka.
- M108 galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy - podłużna, pionowa mgiełka, na granicy widzialności.
- M97 "Mgławica Sowa" - słaba mgiełka o kulistym kształcie.
- NGC 457 gromada otwarta w gwiazdozbiorze "Kasjopei", "ET" - gdyby mi Alfred nic nie powiedział to na podstawie sposobu ułożenia gwiazd nazwałbym ją motylem albo smokiem. jasne gwiazdy, ładny kontrast po wcześniejszych słabiznach.
- M4 gromada kulista w gwiazdozbiorze "Skorpiona" - dość ładna. w ES 14mm słaba, widać było pojedyncze jaśniejsze gwiazdy powyżej i ponizej; w ES 30mm 82st. było znacznie lepiej bo jaśniej - rozbiła się ładnie w mak, ale wciąż dość słabo widoczna.

dodam, że niebo było jasne: tzw. "białe noce", księżyc wręcz oślepiał jak się przyzwyczaiłem do ciemności, no i światełka w oddali też od siebie dorzuciły swoje trzy grosze zapewne.

obserwacje krótkie bo krótkie, aczkolwiek uważam za udane na poziomie zadowalającym.

pozdrawam i dziękuję chłopaki za piękne obrazy i wiedzę.

PS.
nie straćcie mi tego trójkąta! :D

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: wtorek, 18 czerwca 2013, 14:09 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Witam! Doszło do spotkania, ale pod kapliczką. Komary troszkę dokuczały, ale nie było źle :). Ja przywiozłem swojego telepa, Amadeo platformę i walizy, a Robert trójkąt bez którego obserwacje na platformie nie mają sensu :D.

Pewnie zastanawiacie się po co trójkąt do platformy. Otóż platforma musi być równo ustawiona w poziomie, a nierówności terenu na to nie pozwalały. Trójkąt niemal idealnie załatwił ten problem. Wrzucamy Columbusa na platformę i kolimuję go. Nie wiem kiedy, ale lustra nieźle powichrowały się i kolimacja troszkę zabrała czasu. Na Księżycu obraz faluje, ale to pewnie wina nagrzanego w dzień piasku na drodze, który powodował niespokojność atmosfery. Mimo wszystko jak Robert zobaczył pierwszy raz Łysego, to mało brakowało żebyśmy musieli go wynosić spod telepa.
Lecimy do znanych Messierów. Dwa z nich odpuścił. A czemu? To już niech Robert Wam powie. Razem z Amadeuszem dopisaliśmy kilka nowych eMek do listy obserwacyjnej. Można powiedzieć, że lecieliśmy w kulki tego wieczoru :lol: .

Skorpion
M4- słaba, mimo dużych rozmiarów. Łuna z południa + niskie położenie wystarczyło, żeby ogromną gromadę zmienić w blady placek. Widocznych kilka gwiazdek na tle gromady.
Obrazek
M80- malutka i też słaba, aczkolwiek nie tak jak poprzedniczka. Widoczne rozbicie.
Obrazek

Tarcza
M11- Szok! Niedowierzanie! Gwóźdź programu (jeden z kilku tego wieczoru). Setki gwiazd tworzące różne kształty. W ES 14 100*... brak słów. To trzeba zobaczyć. Zdjęcie nie pokazuje tego co widzieliśmy.
Obrazek

Wężownik
M107- nic specjalnego. Widoczne rozbicie.
Obrazek
M10- widoczna w szukaczu. Dość duża, świetnie rozbita. Zaryzykuję stwierdzenie, że może konkurować z M13
Obrazek
M12- także widoczna w szukaczu. Podobna do poprzedniczki, ale nie tak atrakcyjna.
Obrazek

To byłby już koniec obserwacji wizualnych, ale że mieliśmy platformę, to szkoda byłoby nie zrobić fotek. Ja jestem zadowolony z efektów zdjęć z telepa. Na zakończenie spróbowaliśmy fotek z statyu na platformie. To trzeba zobaczyć. Amadeo wrzuci relację i foty pod koniec tygodnia.


EDIT: Muszę Ci oddać ten trójkąt na następnych obserwacjach ;). Głównym powodem słabo widocznych DSów były: Księżyc, niebo przykryte cirrusami, białe noce. Zwykle (czyt. bez tych przeszkadzajek) te "eMki" są oczywiste i jasne. Druga sprawa to doświadczenie. Po kilku sesjach obserwacyjnych będziesz widział więcej niż amator.

Pozdrawiam i do następnego!

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: wtorek, 18 czerwca 2013, 14:51 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Alfred Błażytko napisał(a):
Amadeo wrzuci relację i foty pod koniec tygodnia

Witam :) To jeszcze tak na szybko dwie foty ode mnie :roll:
Załącznik:
Komentarz: czerwcowa Milky Way nad Wiśniczami...
Wisnicze_Amadeusz_20130617_01.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130617_01.jpg [ 283.07 KiB | Przeglądane 4671 razy ]

Relacja, pamiątkowe foty, M11 oraz Andromeda z platformy w piątek bo przez te kilka dni będę miał tylko phone'a... ;)
Załącznik:
Komentarz: Kapliczka, nasza Astronomiczna Kapliczka...
Wisnicze_Amadeusz_20130617_02.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130617_02.jpg [ 297.24 KiB | Przeglądane 4671 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: poniedziałek, 1 lipca 2013, 23:07 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
jak oceniacie pogodę na czwartek? :twisted:

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: wtorek, 2 lipca 2013, 10:56 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Dzisiaj, jutro i w czwartek zapowiada sie super pogoda. Ja mam wakacje, wiec moge sobie urzadzic maraton obserwacyjny :D. Moze dzis wybierzemy sie gdzies?

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: wtorek, 2 lipca 2013, 13:15 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Alfred, dziś czy jutro to nie wiem, ale na czwartek to zamawiam pogodę :)
W piątek najprawdopodniej (jak się nic nie zmieni) pójdę oddać krew.
Z racji dnia wolnego i ładnie zapowiadającej się pogody na czwartek - MUSZĘ coś polukać :twisted: i jak będzie ciepło to na dłużej niż godzinka-dwie.
Jak się wszystko uda, w czwartek będzie niespodzianka!

Mapkę, czy jakieś info co do dnia dzisiejszego i jutrzejszego możesz wrzucić jak będzie Ci się chciało - jakbym dał radę to się skontaktuję telefonicznie :)

Pozdrówka!

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: wtorek, 2 lipca 2013, 14:09 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Ja dzisiaj będę wracał w pojedynkę z Wielkopolski, przez Wrocław i dalej A4-ką na Gliwice.
W związku z powyższym zamierzam zjechać na chwilę z trasy do Wiśnicz ok. 23:00-1:00.
Niestety nie mam przy sobie żadnego sprzętu oprócz lornetki ale wpadnę na moment pogadać i potowarzyszyć 8-)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: wtorek, 2 lipca 2013, 16:40 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Dobra, to jedziemy do Kapliczki, Dąbrówke odradzam ze względu na komary. W dzień tną jak szalone, a w nocy to ja się tam wole nie pokazywać. Robert po nocce tam nie będzie miał co oddawać :D. Jeden telep, na trzech chłopa... trochę ciężko, ale ja mogę się przerzucić na lornetę ;). ja mogę się lekko spóźnić. Będę koło 23 lub troche później. Zgadamy się jeszcze. Zapraszam wszystkich chcących poobserwować w towarzystwie :). Do zobaczenia

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: wtorek, 2 lipca 2013, 21:49 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
To umawiamy się mniej więcej o 22:30 pod kapliczką. :)

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: środa, 3 lipca 2013, 07:18 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Jak było Panowie?! :) Czekam na relacje i wrażenia :)

Pozdrówka!

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: środa, 3 lipca 2013, 09:12 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Pękały kolejne M-ki i NGC-ki. Było też kilka zachwytów, a przede wszystkim:
- OGROMNY bolid ok. 1:30 przeszył wschodnie niebo!!! Zostawił po sobie dłuuuuugą, mocno zakręconą smugę... Patrzaliśmy na to przez lornetkę :) Pierwszy raz widziałem na niebie takiego kolosa;
- na jasnym wczesnolipcowym niebie Droga Mleczna była tak wyraźna, że widać było poszczególne odnogi i rozwidlenia w kierunku południa. Jak się spojrzało w środek Łabędzia to całe pole wyglądało jak jedna wielka i gęsta gromada otwarta, wspaniałości!
- Łysy wstał chyba po 2:00, mocno pomarańczowy, centralnie nad górką w Wiśniczach - bajka, przez lornetkę było widać wąski sierp ale i szary cień całej tarczy, jak to określiłem "dark side of the moon" (chociaż z odwrotną stroną Łysola nie miało to nic wspólnego ale widok magiczny).
- no i Andromeda z towarzyszkami M110 i M32 w jednym polu - jądro galaktyki oślepiało w nowym Alfredowym ES-ie 28mm :)
W końcu wyczekana przeze mnie i tej nocy wystarczająco wyraźna Andromedka, zajmująca całe pole, oślepiająca blaskiem.

O szczegółach napisze Alfredo jak odeśpi... :lol:

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: środa, 3 lipca 2013, 10:33 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Już odespał :)

Proponuję pisać wrażenia ze spotkań tutaj, a z obserwacji w wątkach "dzisiejsze obserwacje". Tak będzie bardziej czytelnie ;).

Ja pojawiłem się o 22:40, a Amadeo przyjechał coś po północy. Nie ma to jak samotne obserwacje. Ja, ciemne niebo, cisza, komary, mnóstwo komarów. Nie mówię, że obserwacje w towarzystwie są złe, wręcz przeciwnie, są super, bo można pogadać i wyrazić uczucia z tego co się widzi, ale samemu jest się tak skupionym, że szukanie czegokolwiek to łatwizna :). Tak jak Amadeusz wspomniał te obiekty nas najbardziej zachwyciły, ale dla mnie Księżyc i Milky Way to coś niesamowitego.

Robert, pogoda na czwartek może się nie udać... dokładnie powiem jutro (dzięki moim sztuczkom, które Amadeo poznał i nazwał mnie "szamanem pogodowym" :lol: ). Dziś także jadę na obserwacje, prawdopodobnie samotne, chyba że ktoś wpadnie. Pozdro!

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: czwartek, 4 lipca 2013, 09:09 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Alfred Błażytko napisał(a):
Dziś także jadę na obserwacje, prawdopodobnie samotne, chyba że ktoś wpadnie. Pozdro!

Byłeś? Gdzie byłeś, co ciekawego zwiedziłeś :) ?


Alfred Błażytko napisał(a):
Robert, pogoda na czwartek może się nie udać... dokładnie powiem jutro (dzięki moim sztuczkom, które Amadeo poznał i nazwał mnie "szamanem pogodowym" :lol: ).

Nie strasz mnie :? MUSI być pogoda bo się załamię :lol:
Daj znać co wywróżyłeś na dziś "Szamanie" :D

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: czwartek, 4 lipca 2013, 11:37 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Zwiedziłem własne podwórko :). Nic ciekawego nie upolowałem...

Wszystko wskazuje na to, że wieczorem pogoda się zepsuje, ale mimo wszystko poczekajmy z decyzją do 20.

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: niedziela, 7 lipca 2013, 11:12 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Moi drodzy! Szykuje nam się kilka dni obserwacyjnych (http://www.meteoblue.com/en_GB/weather/ ... e_pl_12482 ) !! Ja mam wakacje i chyba ani jednej nocki nie odpuszczę, ale nie wiem jak Wy... Kto może i ma chęci niech wbija ;).

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wiśnicze
PostNapisane: niedziela, 7 lipca 2013, 11:24 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Może w końcu też dziś dam radę. Napiszę jeszcze.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 34  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 118 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL