Teraz jest sobota, 4 kwietnia 2020, 13:56

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Wielka pe┼énia - 2013
PostNapisane: niedziela, 23 czerwca 2013, 08:49 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Wyp┼éywa na senne morze, wielki ┼Ťwietlisty sterowiec...

Tak brzmia┼éaby parafraza s┼é├│w skondin─ůd pi─Öknej piosenki, dla podkre┼Ťlenia letniej (┼Ťwi─Ötoja┼äskiej?), najwi─Ökszej w tym roku pe┼éni Ksi─Ö┼╝yca (33,45'). Ju┼╝ nie uda mi si─Ö realizacja pewnego paranaukowego projektu dotycz─ůcego tej pe┼éni, ale mo┼╝e mnie i Wam uda si─Ö kolejnej nocy zrobi─ç jakie┼Ť zdj─Öcia (wszak pe┼énia wypada w ┼Ťrodku dnia i wczorajsza noc i dzisiejsza s─ů jak dwa lustrzane odbicia, doskonale symetryczne). Mog─ů to by─ç uj─Öcia plenerowe, wsch├│d lunarnego lampinu ponad miejskim horyzontem, opalizuj─ůce ob┼éoki jako t┼éo dla Ksi─Ö┼╝yca - podobne pi─Öknym zdj─Öciom Roberta Guda┼äskiego z w─ůtku: "Ksi─Ö┼╝yc jest super". Inwencji nie powinno zabrakn─ů─ç.
Mo┼╝e wsp├│lnie stworzymy fotograficzny reporta┼╝ o tym wydarzeniu - od zdj─Ö─ç astronomicznych, detalicznych, po zdj─Öcia szerokich plan├│w kontekstowych; od dokumentu po wszelkie wariacje na temat; od opisu s┼éownego zjawiska, po jego interpretacj─Ö liryczn─ů, filozoficzn─ů, znaczeniow─ů.

M├│j wczorajszy "┼Ťwietlisty sterowiec", o wyra┼║nym pomara┼äczowym zabarwieniu, wyp┼éywa┼é spoza bloku i by┼é to jedyny kr├│tki epizod tego wieczoru z w miar─Ö czystym niebem. P├│┼║niej coraz g─Östsze chmury maskowa┼éy wielk─ů pe┼éni─Ö, ┼╝e czasem nic nie by┼éo wida─ç. W tych momentach, kiedy tarcza Ksi─Ö┼╝yca pojawia┼éa si─Ö - troch─Ö z nud├│w i dla zabawy, pstryka┼éem pojedy┼äcze zdj─Öcia, coraz bardziej utwierdzaj─ůc si─Ö w przekonaniu, i┼╝ b─Öd─ů to chyba moje jedyne. Przed p├│┼énoc─ů ju┼╝ nawet nie wida─ç by┼éo ┼Ťladu opalizacji. Oto plon tej "fotografiady" (fotograficznej eskapady, rozumianej jako lu┼║ne potraktowanie tematu).

Zapraszam do umieszczania Waszych reminiscencji i impresji.

Za┼é─ůczniki:
Pełnia tuż za rogiem.jpg
Pe┼énia tu┼╝ za rogiem.jpg [ 23.99 KiB | Przegl─ůdane 2103 razy ]
Pełnia tuż za rogiem_22.06.2013r.jpg
Pe┼énia tu┼╝ za rogiem_22.06.2013r.jpg [ 33.33 KiB | Przegl─ůdane 2103 razy ]
Chmurne oblicza pełni.jpg
Chmurne oblicza pe┼éni.jpg [ 66.65 KiB | Przegl─ůdane 2103 razy ]
Rozmazana pełnia.jpg
Rozmazana pe┼énia.jpg [ 63.72 KiB | Przegl─ůdane 2103 razy ]

G├│ra

Tytu┼é: Re: Wielka pe┼énia - 2013r
PostNapisane: niedziela, 23 czerwca 2013, 09:06 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
By┼éem wczoraj w pracy i w miar─Ö mo┼╝liwo┼Ťci wygl─ůda┼éem przez okno na wielkiego ┼üysola. Widoki jakich do┼Ťwiadczy┼éem odpowiadaj─ů Twojej ostatniej mhrocznej :shock: sk┼éadance. Fajny klimat i fajne jak zwykle fotki.

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 23 czerwca 2013, 10:03 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 10 stycznia 2012, 09:50
A oto moja pami─ůtka z wczorajszego wieczora. M├│j pierwszy ksi─Ö┼╝ycowy Timelapse ustrzelony z balkonu.

https://docs.google.com/file/d/0B8HRjCW ... sp=sharing

------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. We┼║ w niej udzia┼é poprzez internet.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 23 czerwca 2013, 11:10 

Liczyłem na Wasz odzew.
Rafale, mia┼ée┼Ť d┼éu┼╝ej u siebie okno pogodowe i pi─Öknie wysz┼éo (na pocz─ůtku wida─ç pasemka ob┼éoczk├│w, daj─ůcych malownicze falowanie).
Arturze, dzi─Öki i mo┼╝e dzisiaj pogoda da nam wi─Öcej okazji do fajnych uj─Ö─ç. Licz─Ö mi─Ödzy innym na Twoje wsparcie.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 23 czerwca 2013, 12:48 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 4 lutego 2013, 15:52
Miejmy nadziej─Ö ┼╝e i dzisiaj b─Ödzie co┼Ť wida─ç :)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 23 czerwca 2013, 20:11 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Trudno co┼Ť powiedzie─ç na temat prognoz. Straszny ba┼éagan na niebie. Pociesza fakt, ┼╝e Ksi─Ö┼╝yc w perygeum (prawie), jednocze┼Ťnie w pe┼éni i g├│ruje nisko nad horyzontem, co sprawia, ┼╝e wizualnie wydaje si─Ö by─ç jeszcze wi─Ökszym. Wczoraj na wysoko┼Ťci kilku stopni by┼é wr─Öcz ogromny.

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 24 czerwca 2013, 02:56 

Zacz─Ö┼éo si─Ö jak zwykle - nieprzenikniona zas┼éona chmur. Gdzie┼Ť po przeciwnej stronie nieba okna pogodowe dodawa┼éy tylko nerwowo┼Ťci i zw─ůtpienia. Czasem si─ůpi┼é lekki deszcz, a chmury niezmiennie i leniwie pod─ů┼╝a┼éy w krzy┼╝uj─ůcych si─Ö kierunkach, stanowi─ůc zapewne dubeltow─ů gwarancj─Ö nic-niezobaczenia.
Wreszcie przed p├│┼énoc─ů, zacz─Ö┼éy majaczy─ç pierwsze opalizuj─ůce ┼Ťwiat┼éem Ksi─Ö┼╝yca rzadsze ob┼éoki, a┼╝ po pewnym czasie i one zacz─Ö┼éy si─Ö rozp┼éywa─ç, i niebo otworzy┼éo si─Ö z cudown─ů klarowno┼Ťci─ů powietrza. Zanim wykona┼éem EDkiem kilka serii zdj─Ö─ç, w ognisku g┼é├│wnym i z telekonwerterem dla F1050mm, trwa┼éo poklatkowe gonienie za ciekawymi uj─Öciami: w chmurach, za chmurami, z dominant─ů barwn─ů i BW.
Pełnię udało mi się w końcu zaliczyć. Finalne zdjęcia z dzisiaj i w pewnym sensie plenerowe z wczoraj, jak klamra spięły dwa oblicza wielkiej tegorocznej pełni. Kaskada barwnych migawek z zabawy w chowanego z chmurami może być uważana za bonus całej sesji fotograficznej.
"Przys┼éoni─Öty opalizuj─ůcymi chmurami" stanowi przys┼éowiow─ů wisienk─Ö na torcie. Nie zrealizowa┼éem pomys┼éu zdj─Ö─ç Ksi─Ö┼╝yca w towarzystwie element├│w miejskiego horyzontu, jedynie naro┼╝nik bloku stanowi jego namiastk─Ö - zapewne powinien by─ç odbierany jako skr├│t my┼Ťlowy: Ksi─Ö┼╝yc tu┼╝ za rogiem. I taka by┼éa wielka pe┼énia - kr├│tkie interwa┼éy, jak przelatuj─ůce przed oczyma widoki z szybko mkn─ůcego samochodu, jak mrugni─Öcie tego┼╝ oka - bez chwili kontemplacji i bezdechu oznaczaj─ůcego zachwyt, jak mieni─ůca si─Ö w czasie spadania kropla deszczu towarzysz─ůca wczoraj i dzisiaj Ksi─Ö┼╝ycowi. Tych kilka zdj─Ö─ç musi wystarczy─ç...

Za┼é─ůczniki:
Przys┼éoni─Öty opalizuj─ůcymi chmurami.JPG
Przys┼éoni─Öty opalizuj─ůcymi chmurami.JPG [ 77.77 KiB | Przegl─ůdane 2009 razy ]
Za chmurami.JPG
Za chmurami.JPG [ 38.98 KiB | Przegl─ůdane 2009 razy ]
Wielka pełnia w ognisku ED80_kolor.jpg
Wielka pe┼énia w ognisku ED80_kolor.jpg [ 38.08 KiB | Przegl─ůdane 2009 razy ]
Wielka pełnia w ognisku ED80_BW.jpg
Wielka pe┼énia w ognisku ED80_BW.jpg [ 37.78 KiB | Przegl─ůdane 2009 razy ]
Wielka pełnia 23.06.13r_ED80F1050_75%.jpg
Wielka pe┼énia 23.06.13r_ED80F1050_75%.jpg [ 157.14 KiB | Przegl─ůdane 2009 razy ]

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 25 czerwca 2013, 07:58 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 27 marca 2013, 11:11
Ksi─Ö┼╝yc. Od zawsze wprawia┼é mnie w zachwyt i przyprawia┼é o ciarki na ciele; w─Ödruj─ůcy po czarnym niebie, spokojny niewzruszony obserwator. Ilekro─ç spogl─ůda┼éem w niebo, ukazywa┼é inne oblicza... a kiedy mia┼éem wielk─ů przyjemno┼Ť─ç pierwszy raz spojrze─ç na┼ä bli┼╝ej, znacznie bli┼╝ej bo za pomoc─ů Columbusa 13", tym bardziej mnie ciekawi... pierwszy raz rzuci┼éem "okiem uzbrojonym" na jego twarz -efekt by┼é piorunuj─ůcy! Jest jeszcze na nim tyle do obejrzenia i wszystko przede mn─ů - czuj─Ö si─Ö jak ma┼ée dziecko po kolacji wigilijnej, czekaj─ůce na prezenty :)

pi─Ökne zdj─Öcia, Panie Jurku - tym warto┼Ťciowsze, co trudniejsze do zrobienia :)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 25 czerwca 2013, 09:06 

Robercie, ┼Ťmia┼éo mog─Ö powiedzie─ç, ┼╝e nie starczy nam ┼╝ycia aby zobaczy─ç wszystkie niuanse zwi─ůzane z o┼Ťwietleniem twor├│w na powierzchni Ksi─Ö┼╝yca. Je┼Ťli wystarczaj─ůco szczeg├│┼éowo zaczniemy to robi─ç, oka┼╝e si─Ö, ┼╝e nawet tej samej nocy w ci─ůgu kilku godzin obserwowany fragment powierzchni b─Ödzie przechodzi┼é wielorakie przeobra┼╝enia, jak fotografowana w studiu posta─ç poddana kreatywnemu o┼Ťwietleniu z r├│┼╝nych kierunk├│w.
Przede mn─ů ci─ůgle jest ten rodzaj dokumentowania. Dzi─Öki niepogodzie i ograniczonym zasobom naszego czasu, wiele tych ┼Ťwiat┼éocieniowych niuans├│w jest niedostrzeganych. Ju┼╝ na wyobra┼║ni─Ö powinien podzia┼éa─ç fakt, ┼╝e ograniczaj─ůc si─Ö do sta┼éej pory obserwacji adekwatnej do fazy Ksi─Ö┼╝yca, powt├│rze┼ä ┼Ťwiat┼éocieniowych mo┼╝emy spodziewa─ç si─Ö po up┼éywie ponad 18-tu lat. Wyd┼éu┼╝aj─ůc czas obserwacji do kilku godzin skr├│cimy proporcjonalnie ten interwa┼é. Kt├│┼╝ z nas tyle czasu mo┼╝e po┼Ťwi─Öci─ç? Mnie sie to zdarzy┼éo tylko raz.
┼╗artobliwie mog─Ö powiedzie─ç, ┼╝e w mojej fascynacji Srebrnym Globem jestem dopiero na etapie inwentaryzacji ciekawych miejsc, aby w odpowiedniej porze m├│c skupi─ç si─Ö na tych, kt├│re b─Öd─ů niew─ůtpliwie substytutem diament├│w ze ┼Ťwiata kopalin - mam nadziej─Ö, ┼╝e moja technika fotografii pozwoli na to aby przeobrazi┼éy si─Ö r├│wnie┼╝ w prawdziwe brylanty. Czego sobie i Tobie Robercie ┼╝ycz─Ö.

Jeste┼Ťmy jak wielka rodzina (nie tylko na Forum), a w rodzinie jeste┼Ťmy wszyscy na Ty - egalitarnie. Dzi─Ökuj─Ö.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: