Teraz jest pi─ůtek, 29 maja 2020, 12:29

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Jak ustawi─ç monta┼╝ na gwiazd─Ö polarn─ů - podpowiedzi
PostNapisane: pi─ůtek, 5 lipca 2013, 13:47 
Nowy na forum

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 19 czerwca 2013, 14:55
Witam
Dotar┼é w┼éa┼Ťnie do mnie teleskop 150/750 HEQ5. Wszystko ogarniam poza lunetk─ů biegunow─ů

Marek Substyk napisał(a):
Krok 1: orientacja siatki lunetki biegunej
1. Odblokuj o┼Ť RA i obr├│─ç do momentu, a┼╝ rysunek na siatce celowniczej lunetki biegunowej wskazuj─ůcy po┼éo┼╝enie Gwiazdy Polarnej znajduje si─Ö na samym dole (pozycja godz. 6 ÔÇô patrz rys H-2). Zablokuj o┼Ť RA.

Z tym nie mam problemu

2. Poluzuj ko┼éo nastawcze osi RA odkr─Öcaj─ůc wkr─Öt blokuj─ůcy i obr├│─ç skale ustawiaj─ůc wobec wska┼║nika na zero. Nie obracaj osi RA, po prostu poluzuj ko┼éo nastawcze osi RA i odpowiednio obr├│─ç je. Po ustawieniu zablokuj ko┼éo nastawcze osi RA dokr─Öcaj─ůc ┼Ťrubk─Ö.

Tu wygl─ůda to tak, ┼╝e jak ustawi─Ö na zero i dokrecam ┼Ťrubk─Ö, to w┼éa┼Ťnie ta ┼Ťrubka jakby wkreca┼éa si─Ö w jak─ů┼Ť woln─ů przestrze┼ä w pier┼Ťcieniu RA. Pier┼Ťcie┼ä jest zablokowany, ale nie obraca si─Ö gdy obracam osi─ů RA. Czy to tak ma by─ç?

3. Odblokuj teraz o┼Ť RA i obr├│─ç monta┼╝em nastawiaj─ůc na warto┼Ť─ç 10h 0m. U┼╝yj g├│rnej skali, je┼Ťli znajdujesz si─Ö na p├│┼ékuli p├│┼énocnej lub dolnej, je┼Ťli znajdujesz si─Ö na p├│┼ékuli po┼éudniowej. Zablokuj o┼Ť RA.

Tak jak napisa┼éem wy┼╝ej. Przy dokr─Öconej ┼Ťrubce pierscie┼ä stoi w miejscu. Kombinuj─ůc troszk─Ö zablokowa┼éem pier┼Ťcie┼ä nie na zero, tylko par─Ö minut obok. Efekt jest taki, ze pier┼Ťcie┼ä obraca si─Ö razem z osi─ů RA, ale nie zawsze jednakowo. Tak jakby pier┼Ťcien przyciera┼é o co┼Ť, zatrzymuj─ůc si─Ö na chwilk─Ö.
I jeszcze jedno. Mia┼éem nadziej─Ö ze angloj─Özyczna wersja instrukcji powie mi wi─Öcej i znalaz┼éem tam ┼╝eby obr├│ci─ç monta┼╝em na warto┼Ť─ç 1h 0m. Czy to b┼é─ůd w polskiej instrukcji czy tak ma by─ç?

4. Obr├│─ç skal─Ö daty/szeroko┼Ťci geograficznej ustawiaj─ůc j─ů na 10 pa┼║dziernika.

To rozumiem, jak ogarnę pierwsze punkty, będę pytał dalej.

Je┼Ťli kto┼Ť m├│g┼é by mi pom├│c by┼é bym wdzi─Öczny

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 5 lipca 2013, 15:16 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13
To jest najlepszy i najpro┼Ťciej opisany spos├│b na ustawienie lunetki.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 5 lipca 2013, 16:10 
Nowy na forum

Niestety nie daje odpowiedzi na moje pytania. Czy u Ciebie w HEQ5 pier┼Ťcie┼ä RA dzia┼éa tak jak u mnie? Jak u Ciebie zachowuje si─Ö pier┼Ťcie┼ä RA po dokr─Öceniu ┼Ťrubki w pozycji zero? Obraca si─Öz osi─ů RA?
Mam wra┼╝enie ┼╝e co┼Ť jest nie teges.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 6 lipca 2013, 10:20 
Moderator globalny
Moderator globalny

Ten pier┼Ťcie┼ä ma by─ç nieruchomy obraca─ç ma si─Ö tarcza zegara. Przed ustawianiem tego nale┼╝y zrozumie─ç spos├│b dzia┼éania.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 7 lipca 2013, 20:58 
Nowy na forum

Zgadza się. Znalazłem w końcu opis jak to poustawiać. Nie wiem czy można linkować na inne fora, ale podaję link do tutoriala, w którym jest to wszystko sprytnie opisane.
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=269383&sid=6257729fa2c2d25fd98951c3de53bfa9#p269383
Pierwsze obserwacje ju┼╝ za mn─ů. Pierwsze zdj─Öcia jak na pierwsze s─ů dla mnie ok. Teraz walcz─Ö z Deep Sky Stacker i krew mnie zalewa:)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 7 lipca 2013, 21:30 
Moderator globalny
Moderator globalny

Bo w DSS si─Ö tylko stackuje, kosmetyk─Ö wykonuje si─Ö w PS.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 8 maja 2015, 11:16 
Nowy na forum

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 7 maja 2015, 14:11
Witam serdecznie,

jestem tu nowa, ale od dawna ┼Ťledz─Ö ten w─ůtek.

utknęłam w tym miejscu:

Nale┼╝y odblokowa─ç monta┼╝ w osi rektascensji i kr─Öci─ç nim tak d┼éugo a┼╝ 1 listopada na kalendarzu pokryje nam si─Ö z godzin─ů ÔÇ×0ÔÇŁ na podzia┼éce rektascensji. Zablokowa─ç monta┼╝. Polu┼║ni─ç trzy ┼Ťruby blokuj─ůce nasz─ů lunetk─Ö. Kiedy spojrzymy przez ni─ů zobaczymy krzy┼╝ nitek z centrycznym k├│┼ékiem, na kt├│rego obwodzie znajduje si─Ö malutkie k├│┼éeczko tak jak na rysunku. Nale┼╝y wysun─ů─ç troch─Ö lunetk─Ö i obr├│ci─ç tak, by ma┼ée k├│┼éeczko znajdowa┼éo si─Ö na samym dole (na godzinie 6-ej) a pionowa nitka krzy┼╝a by┼éa zgrana ze znacznikiem na czarnym pier┼Ťcieniu ÔÇô tak jak to jest pokazane na rysunku. Nast─Öpnie wsun─ů─ç z powrotem lunetk─Ö.

U mnie podzia┼éka rektascencji i kalendarza kr─Öc─ů si─Ö razem.... jak to ustawi─ç???
I dla Łodzi ustawiam ok 5 stopni na E?

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 maja 2015, 13:40 
Nowy na forum

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 7 maja 2015, 14:11
Panie Adrianie,

mam pro┼Ťb─Ö czy mo┼╝e Pan albo kto┼Ť przes┼éa─ç zdj─Öcie jak to powinno wygl─ůda─ç:

"Nale┼╝y odblokowa─ç monta┼╝ w osi rektascensji i kr─Öci─ç nim tak d┼éugo a┼╝ 1 listopada na kalendarzu pokryje nam si─Ö z godzin─ů ÔÇ×0ÔÇŁ na podzia┼éce rektascensji. Zablokowa─ç monta┼╝. Polu┼║ni─ç trzy ┼Ťruby blokuj─ůce nasz─ů lunetk─Ö. Kiedy spojrzymy przez ni─ů zobaczymy krzy┼╝ nitek z centrycznym k├│┼ékiem, na kt├│rego obwodzie znajduje si─Ö malutkie k├│┼éeczko tak jak na rysunku. "

... bo u mnie pier┼Ťcie┼ä rektascencji i kalendarza kr─Öc─ů si─Ö jednocze┼Ťnie...

"Nale┼╝y wysun─ů─ç troch─Ö lunetk─Ö i obr├│ci─ç tak, by ma┼ée k├│┼éeczko znajdowa┼éo si─Ö na samym dole (na godzinie 6-ej) a pionowa nitka krzy┼╝a by┼éa zgrana ze znacznikiem na czarnym pier┼Ťcieniu ÔÇô tak jak to jest pokazane na rysunku. Nast─Öpnie wsun─ů─ç z powrotem lunetk─Ö."

i jeszcze to, co to znaczy wysun─ů─ç lunetk─Ö... hm ona si─Ö nie wysuwa...
i ostatnie pytanie: jak ju┼╝ ustawimy monta┼╝ na polarn─ů co dalej? w┼é─ůczamy synscana i jak mu powiedzie─ç ┼╝e jest ju┼╝ ustawiony na polarn─ů? Chyba, ┼╝e on od ustawienia po prostu zaczyna dzia┼éa─ç? A co z alignowaniem? wskazywa─ç mu 1 2 3 gwiazdy? buuuuu trudne to! :(

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 maja 2015, 23:01 
Moderator globalny
Moderator globalny

Witamy, najlepiej podjecha─ç na, kt├│ry┼Ť z najbli┼╝szych zlot├│w w Zwardoniu i kto┼Ť ( chocia┼╝by ja ) wyt┼éumaczy to organoleptycznie, bo trudno wyt┼éumaczy─ç to pocz─ůtkuj─ůcemu, kt├│rego poj─Öcie o tym wszystkim jest znikome (bez urazy oczywi┼Ťcie) na forum ;)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 12 maja 2015, 12:05 
Ranga: [6]
Ranga: [6]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Tomku.
Orientacja lunetki jest bardzo prosta, dobrze to jest wyt┼éumaczone w linku, kt├│ry poda┼é ci Grzesiek - kr├│tko m├│wi─ůc, wyci─ůgasz monta┼╝, celujesz lunetk─ů w jaki┼Ť nieruchomy punkt w pewnej odleg┼éo┼Ťci (im dalej tym lepiej) i obracasz monta┼╝em w ok├│┼é osi lunetki, lunetka b─Ödzie dobrze zorientowana gdy podczas obrotu obrany przez ciebie punkt nie b─Ödzie ucieka┼é ze ┼Ťrodka krzy┼╝yka celownika lunetki biegunowej.

Orientowanie lunetki na Gwiazd─Ö Polarn─ů jest te┼╝ pro┼Ťciutkie - po wpisaniu do pilota wszystkich potrzebnych danych (po┼éo┼╝enia geograficznego, daty , czasu...) na pilocie wy┼Ťwietli Ci si─Ö co┼Ť w rodzaju godziny, godzina ta pokazuje Ci, w kt├│rym miejscu na okr─Ögu (to czarne k├│┼éko w lunetce biegunowej) powinna znajdowa─ç si─Ö Gwiazda Polarna - nie jest to mo┼╝e metoda super dok┼éadna, ale do naszych zastosowa┼ä spokojnie wystarcza.

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ci─Ö┼╝kim" sprz─Ötem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakie┼Ť dooperelle.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: