Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 20:46

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 1 sierpnia 2013, 07:43 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Nowy miesiąc, coraz krótsze dni, rosną więc szanse na ciekawe obserwacje. Zapraszam zatem do ich opisywania w tym właśnie wątku.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: piątek, 2 sierpnia 2013, 10:43 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 21:47
Posty: 729
Lokalizacja: Malden, Holandia
Jako pierwszy w takim razie napiszę. Wczoraj zainaugurowałem obserwacje w sierpniu. Znalazłem nową miejscówkę pod Krakowem, gdzie niebo jest tak usłane obiektami, że po raz pierwszy miałem problem, żeby cokolwiek na nim odnaleźć :lol:
Pomyślałem sobie, że znajdę coś w Łabędziu, bo nawet opisali go w lipcowym numerze Astronomii Amatorskiej. Ale gdzie tam... Tam jest tego tyle, że poddałem się - tym bardziej, że teraz Łabędź jest pionowo na głową! Za to zobaczyłem Urana, Neptuna, M13 w Herkulesie, Kasjopeję i kilka innych emek. Andromeda była dziwnie ledwo widoczna.
Co do samego miejsca, to jest to droga między Bukowem a Radziszowem. Horyzont jest widoczny cały dookoła, gdyż jest to na górze. Brak mgieł, smogu. Kraków świeci daleko. No po prostu miód :D

_________________
Celestron SkyMaster 25x70
Pink Floyd - "There's no sensation to compare with this..."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2013, 18:55 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
niby doszedłem do siebie po obserwacjach (wróciłem około 4 rano 2/3.08.13r. wstsłem koło 13.30), ale zacząłem się wzbogacać % składnikami więc opiszę swoją wczorajszo-dzisiejszą przygodę poźniej... może jutro.

pozdrówka!

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2013, 22:52 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Robert, ty to chłopie masz spanie. Ja wróciłem do domu ok. 3.30, a o 8.30 miałem oczy jak koła młyńskie. Nic tylko pozazdrościć.

Moja relacja z tego wieczoru tutaj:
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?p=64753#p64753

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 13:43 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Załącznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_01.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_01.jpg [ 465.23 KiB | Przeglądane 14219 razy ]

To jeszcze kilka słów i pamiątkowych fotek ode mnie - z niesamowitego zlotu pod Kapliczką, z dnia 2 sierpnia 2013 roku.
Niesamowitego, nie tylko ze względu na gorącą atmosferę niecodziennego bo dużego spotkania ale również panujące w Wiśniczach warunki. Takiego seeingu i przejrzystości nieba pod Kapliczką jeszcze nie widziałem mimo, iż w Dąbrówce to raczej standard.
No ale Kapliczkowa miejscówka to już legenda. Jest wygodniejsza bo ma otwarte niebo po horyzont w każdym kierunku, dobry dojazd, nie ma komarów, wilgoci, wiatru, myśliwych no i ta magiczna atmosfera, która mnie osobiście przyciąga w to ulubione miejsce...

Jeszcze godzinę przed spotkaniem usilnie z pomocą mojego Sąsiada Marka przygotowywaliśmy mocowanie lasera taktycznego do mocowania szukacza kątowego GSO (dzięki Marku!!!).
Bardzo chciałem na najbliższe spotkanie mieć to w końcu zrobione. Dotychczas używałem albo szukacza, który w wersji kątowej jest dość niewygodny samodzielnie, bądź samego lasera.
Jak już wcześniej widziałem u Dawida - szukacz kątowy z laserem to idealne połączenie. Nie ma chyba bardziej wygodnego do newtona więc nie chcę niczego innego. Udało się po 21:00 kiedy byłem już praktycznie spakowany do samochodu. Efekt na poniższym zdjęciu z telefonu:
Załącznik:
GSO_laser_i_szukacz_katowy_Amadeusz.jpg
GSO_laser_i_szukacz_katowy_Amadeusz.jpg [ 347.75 KiB | Przeglądane 14219 razy ]


Przed spotkaniem uporządkowałem sobie listę obserwacyjną w SkySafari. Przeniosłem na górę M-ki i NGC-ki, które już widziałem (w kolejności od najatrakcyjniejszych dla mnie) a następnie wyszczególniłem M-ki i NGC-ki jeszcze nie zaobserwowane, według kryterium: najpierw aktualnej widoczności na niebie a następnie atrakcyjności (jeśli ktoś chciałby, mogę udostępnić moją obszerną listę).
W planie obserwacyjnym na spotkanie miałem oblukać kilka eMek z gwiazdozbiorów, które jeszcze tylko chwilę będą na niebie dostępne. Oczywiście liczyłem, że kilka diamentów dojdzie z listy Alfreda - zawsze ciekawej i wyjątkowej ;)
Chciałem także popróbować adamowego EDwarda 80/600 a także popracować nad kolimacją platformy paralaktycznej - wspólnie z Dawidem - no i zrobić na koniec kilka pamiątkowych fotek i ujęć DS-ów z telepa na platformie.
Do sprawdzenia było także dodatkowe czerwone oświetlenie z żarówkami i panelami LED, które wykonałem w aucie niezależnie od białego, aby nie psuć więcej akomodacji i wykorzystać ogromny bagażnik jako stolik.

Załącznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_02.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_02.jpg [ 295.09 KiB | Przeglądane 14219 razy ]

Na spotkanie dojechałem po 22:00. Niebo bajka! Jeszcze przez przednią szybę oślepiła mnie Droga Mleczna, która wystrzeliła nad wiśnicką wioską.
Byłem bardzo zaskoczony i zadowolony, że jest taki ruch i tyle samochodów.
Już było wiadomo, że spotkanie będzie bardzo, bardzo udane.
Po mnie dojechał jeszcze Adam i po dłuższej dyskusji z forumową ekipą wypakowałem astrocara.
Załącznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_03.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_03.jpg [ 260.3 KiB | Przeglądane 14219 razy ]

Trochę mi się oberwało od Dawida za panele LED, że za jasne ale spoko, zrobię regulację jasności, zresztą ja nie odczułem tej nocy przesadnego natężenia (ujawniło się dopiero na poniższej fotce).
Załącznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_07.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_07.jpg [ 272.46 KiB | Przeglądane 14219 razy ]


Do mojej listy zaobserwowanych DS-ów dołączyły tylko 3 nowe obiekty:
Wielka Niedźwiedzica
M101 "Wiatraczek"- już kiedyś ją widziałem u Dawida. Nie była odhaczona na liście ponieważ kiedy nie pamiętam obiektu nie zaznaczam. Ze względu na dobre warunki wyglądała kapitalnie. Piękna rozległa galaktyka spiralna. Miałem nawet wrażenie, że widzę ciemne pasy pyłowe. Dużo czasu poświęciłem na obserwacje Wiatraczka. Doszedłem do wniosku, że w takich dobrych warunkach warto wrócić do niektórych klasyków.
Obrazek

Perseusz
M76 "Małe Hantle"- wyglądała dobrze. Do złudzenia mgławica przypominała Hantle M27. Ze względu na panujące warunki w ES 14mm widoczna.
Obrazek

Łabędź
NGC 6888 "Półksiężyc"- tu się dałem nabrać wraz z kilkoma innymi osobami na dawidowy joke! Zaglądam do Columbusa i nic nie widzę. Parę mocniejszych gwiazdek, więc pytam czy to jakaś rozległa niezbyt ciekawa gromada otwarta czy co??? A to Panowie wyjęli ultrablocka z wyciągu i obiektu nie było widać. Kiedy Orion UB wrócił na swoje miejsce ukazała mi się piękna mgławica przypominająca półksiężyc. Świetny widok - polecam Crescenta! Uff, bo już myślałem, że mam kurzą ślepotę albo co ;)
Obrazek

Bardzo się cieszę, że nie zrezygnowałem z Andromedy. Tym razem napatrzyłem się nie tylko na "matkę" ale sporo na M32 i M110 - były tak wyraźne i duże jak zwykle M31. Warto było poświęcić im kilka minut bo zawsze są niedoceniane. Przy okazji Alfredo wynalazł NGC 206 - chmurę gazu w M31, niestety zrezygnowałem z jej doszukania rozproszony lataniem tam i z powrotem do ED-ka :lol:

Załącznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_04.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_04.jpg [ 353.55 KiB | Przeglądane 14219 razy ]

Dalej, to już nie były zaplanowane obserwacje. Latałem od Veila widocznego w ES28 w Columbusie przez Veila w adamowym ED80 - raz to z ES30, raz z ES14/100 (dzięki Adam za użyczenie EDka!!!), potem jeszcze dawidowe testy obu platform z foceniem. No i po akomodacji... Atmosfera była coraz bardziej gorąca jak i nasze dyskusje.
Bardzo mi się spodobał obraz z refraktora ED. Nie jestem tylko pewien czy to zasługa soczewek zamiast lustra czy mniejszej światłosiły ED-ka?
Tu wróciło do mnie pytanie, czy wraz z wzrostem średnicy lustra w newtonie i zasięgu gwiazdowego wzrasta jasność całego nieba w wyciągu oraz jaka jest granica komfortu obserwacji i korekcji przy gigantycznych zwierciadłach - w okularach typu ES? Na to pytanie odpowiem sobie kiedy dojedzie w przyszły piątek kratownica 24 cale.

Załącznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_05.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_05.jpg [ 271.53 KiB | Przeglądane 14219 razy ]

Pod koniec spotkania zaliczyliśmy jeszcze widowiskowy przelot ISS oraz wyjście Łysego w parze z Jowiszem.
Jako ostatni do końca towarzyszył mi Roberto :) Oblukaliśmy jeszcze przez bino Jowisza ale był paskudnie zdegradowany bo za nisko, na horyzoncie. Za to wielkie i wyraźne pokazały się w bino jego 4 księżyce.
Łysy wyglądał już lepiej ale szału nie było. Mam nadzieję, że to nie zniechęci Roberta do bino gdyż w dobrych warunkach bino to potęga!
Załącznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_08.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_08.jpg [ 242.78 KiB | Przeglądane 14219 razy ]

O 4:00 już spakowany zrobiłem jeszcze 2 fotki tej pary z dachu samochodu i ledwo żywy wróciłem do dom w towarzystwie licznych osobówek i rowerów jadących do pracy ;)
Załącznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_09.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_09.jpg [ 357.65 KiB | Przeglądane 14219 razy ]


Na koniec chciałem serdecznie podziękować Alfredo za pomysł z dużym spotkaniem, optymalny wybór terminu i spisanie się w roli gospodarza imprezy a także wszystkim obecnym Kolegom za fantastyczną atmosferę i za to że się Wam chciało przyjechać (nawet z daleka).
Mam nadzieję, że jeszcze nie raz powtórzymy ten duży zlocik pod Kapliczką.
Załącznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_06.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_06.jpg [ 283.26 KiB | Przeglądane 14219 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 13:50 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Ten wpis będzie się tyczył dwóch ostatnich nocek, które spędziłem w doborowym towarzystwie :). Jak zwykle opisuję nowo zaobserwowane obiekty i jak zwykle zaczynam od katalogu Messiera.

M 74
Obrazek
galaktyka widoczna, ale zanurzona w łunie nic ciekawego nie pokazuje...

M 8
Obrazek
jasna i dość duża, ale bez szczegółu

M 20
Obrazek
duża i piękna. Widoczna każda część rozdzielona przez ciemne pasma

M 17
Obrazek
bardzo ładna mgławica. Jasny haczyk na tle słabej mgiełki. Zacny widok.

M 18
Obrazek
luźna gromada z jasnymi gwiazdami

M16
Obrazek
Lekka mgławica na tle gromady. Nawet ładny widok

M22
Obrazek
z powodu niskiego położenia, gromada kiepsko widoczna

NGC 6905
Obrazek
bardzo urocza planetarka. Widoczny bladoniebieski kolorek. Mgławica znajduje się w trójkąciku z gwiazd.

NGC 6888
Obrazek
Mgławica z gatunku "bez filtra nie podchodź". W UHC widoczny cały półksiężyc, w OIII także, ale słabiej.

NGC 6946
Obrazek
jasna galaktyka, majaczą ramiona, ale nie potwierdzam tego.

NGC 6939
gromada widoczna w jednym polu z galaktyką powyżej. Ładny widok

NGC 5985, -82, -81
Obrazek
"trio Smoka"- dwie galaktyki jasne, jedna zerkaniem widoczna (-81)

NGC 7635
Obrazek
"Bąbel" widoczny bardzo ładnie z filtrem i troche słabiej bez.

NGC 206
Obrazek
Skupisko gwiazd w M31, żeby to zobaczyć trzeba wiedzieć czego się szuka, jeśli wiemy obiekt nie jest trudny.

To już chyba wszystko. Jestem bardzo zadowolony z obserwacji :). Pozdro!

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 16:14 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 21:10
Posty: 108
Lokalizacja: Rybnik
Świetne relacje panowie! :) Widziałem tyle nowych rzeczy, że ciężko to wszystko spamiętać, szkoda, że nie robiłem sobie notatek z obserwacji bo Alfredo co chwilę wołał mnie do Columbusa, że ma coś ciekawego w polu widzenia, cóż, następnym razem lepiej się przygotuję :D Jestem pewien, że Wiśnicze na stałe zapiszą się jako miejsce naszych wspólnych spotkań!


Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam,
Paweł

GSO 10", Celestron 15x70, GSO 30mm, Delta Optical Planetary 12,5; 6mm, UltraBlock 2"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 16:27 
Offline
Ranga: [1]

Dołączył(a): niedziela, 7 lipca 2013, 11:18
Posty: 82
Lokalizacja: Gliwice
Wiśnicze RULES!

Bardzo fajna relacja Amadeusz.
Jak już pisałem wcześniej, muszę się bardziej przygotować.

_________________
Obrazek

GSO 10" GSO 9mm, ES 6,7mm 8,8mm 14mm. Meade 4000 Plössl 6.4mm, 15mm, 26mm, 32mm Sotem 10x50


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 18:10 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Chylę czoła przed relacjami Amadeo i Alfredo. Super opis, będzie pamiątka na długie lata.

Widzę że w sobotę Alfredo odkrył eM-ki w Strzelcu i powyżej w pasie Drogi Mlecznej (słyszałem że za sprawą Adama K.), są to piękne i moje ulubione tematy, teraz jest już na nie co prawda nieco późno. Tu już w czerwcu warto zacząć polowanie, albo udać się na południe Europy (z Columbusem może być ciężko ;) , ale nawet lornetka może zadziwić). Zresztą w Strzelcu znajduje się najwięcej obiektów z katalogu Messiera, więc warto tam skierować swój sprzęt.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 21:03 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 21:10
Posty: 108
Lokalizacja: Rybnik
Z piątkowych ciekawostek najbardziej utkwił mi w pamięci Kwintet Stephan'a czyli grupa 5 powiązanych grawitacyjnie galaktyk w gwiazdozbiorze Pegaza. W polu widzenia były 3 z nich z czego 2 były dość dobrze widoczne, z dostrzeżeniem trzeciej miałem kłopot. Alfred popraw mnie jak coś przekręciłem :mrgreen:

Załącznik:
Kwintet Stephana (600 x 417).jpg
Kwintet Stephana (600 x 417).jpg [ 40.94 KiB | Przeglądane 14143 razy ]

_________________
Pozdrawiam,
Paweł

GSO 10", Celestron 15x70, GSO 30mm, Delta Optical Planetary 12,5; 6mm, UltraBlock 2"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 06:22 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Panowie, świetne relacje :)

Niestety pogoda wczoraj nie dopisała, wiec nie pojechaliśmy do Maciowakrzy, ale kto wie może dziś się uda.

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 07:37 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Żona nie popuściła, więc 02.08.13r. pojechaliśmyh na duże zakupy, dlatego na miejscu spotkania - sławnej "Kapliczce" byłem po północy. Zobaczyłem sporą ekipę, więc podbiłem najpierw się przywitać i obadać jak autem się ustawić. Dało się wyczuć niepewność w powietrzu kiedy podchodziłem, która to uleciała jak tylko ogłosiłem imię i nazwisko. Po paru chwilach telep rozłożony. Amadeo pochwalił się swoim przytwierdzeniem montażu lasera, a potem powoli se jechałem. Jak już się odnalazłem rzecz jasna, a nie było łatwo, bo na niebie było bardzo dużo gwiazd - niesamowite. Standardowo, zacząłem od Herkulesa i przesuwałem się odwrotnie do wskazówek zegara. Porównywaliśmy obrazy przez okulary: GSO30 vs LVW22 vs ES30 oraz GSO9 vs LVW8 vs ES 6,7 (jak się nie rąbnąłem to takie okularki były powrównywane) i przez telepki wokół, których krążyłem: ED80, Synta 8" i GSO 10". Cały wieczór w fajnej atmosferze szukaliśmy i pokazywaliśmy sobie, co kto znalazł. Wymieniać nie będę, bo to wszystko standard wielokrotnie zmielony. Chciałbym podkreślić tylko 2 nowe dla mnie rzeczy:
1. Mój pierwszy w życiu tejże nocy look na M31 zwalił mnie z nóg, szczęka odpadła i kwiczałem - piękna, wielka galaktyka!
2. Jowisz - również widziałem po raz pierwszy. Spotkanie trzeba powtórzyć - pierwsza randka się nie udała, ale jeszcze nic straconego.
To było moje pierwsze spotkanie w tak licznym gronie. Miło mi było Was poznać i spędzić tych kilka godzin na gapieniu się w to samo rozgwieżdżone niebo. Przemo, ja to się kapłem, że Ty to Ty jak zauważyłem, że chodzisz do samochodu a tam ktoś jeszcze jest :lol: dzieci i żona chyba mieli nieprzespaną noc, mam nadzieję, że dali radę. Dzięki Adam S. za liczne rady i rozmowę.
Fajne spotkanko, oby więcej takich (muszę się lepiej przygotować - brak wiedzy boli czasem).

Adam Skrzypek napisał(a):
Robert, ty to chłopie masz spanie. Ja wróciłem do domu ok. 3.30, a o 8.30 miałem oczy jak koła młyńskie. Nic tylko pozazdrościć.

Hehehe, no ja takie zwierze jestem co to lubi dużo spać :P

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 10:18 
Offline
Ranga: [1]

Dołączył(a): niedziela, 7 lipca 2013, 11:18
Posty: 82
Lokalizacja: Gliwice
Cytuj:
Przemo, ja to się kapłem, że Ty to Ty jak zauważyłem, że chodzisz do samochodu a tam ktoś jeszcze jest :lol: dzieci i żona chyba mieli nieprzespaną noc, mam nadzieję, że dali radę.


Oj dali, dali. Tylko żal do mnie mieli, że prawie nic nie zobaczyli. Wczoraj planowałem wyjazd , lecz pogoda się spierniczyła. Oczywiście wyjazd w komplecie. :) Nie odpuszczą za nic. Wakacje.
Dziś zamierzam się wybrać, warunki idealne a urlop tylko do środy.

Bardzo dobre spotkanie, dużo cennych porad, ciekawych informacji i otworzyło mi to oczy na pewne sprawy.

Nawet żona choć przespała cała imprezę, mile wspomina całe spotkanie.

_________________
Obrazek

GSO 10" GSO 9mm, ES 6,7mm 8,8mm 14mm. Meade 4000 Plössl 6.4mm, 15mm, 26mm, 32mm Sotem 10x50


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 11:39 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Adam Skrzypek napisał(a):
Widzę że w sobotę Alfredo odkrył eM-ki w Strzelcu i powyżej w pasie Drogi Mlecznej (słyszałem że za sprawą Adama K.

Zapuściłem się w tamte rejony właśnie za sprawą Adama. Zaintrygował mnie tym, że było widać gołym okiem jakieś eMki w Strzelcu :D. Wziąłem atlas do ręki i leciałem po rzeczywiście pięknych obiektach.

Adam Skrzypek napisał(a):
...teraz jest już na nie co prawda nieco późno.

W Wiśniczach ten czas jest najlepszy do Strzelca. Wcześniej łuna od Toszka powodowała, że Strzelca praktycznie nie było widać, teraz wydostaje się z łuny, a jeszcze jest na odpowiedniej wysokości, aby cokolwiek zaobserwować.

Adam Skrzypek napisał(a):
...udać się na południe Europy (z Columbusem może być ciężko...

Wbrew pozorom jakby złożyć Columbusa na części pierwsze, to powinien zmieścić się na jednym miejscu pasażera.

Adam Skrzypek napisał(a):
Zresztą w Strzelcu znajduje się najwięcej obiektów z katalogu Messiera, więc warto tam skierować swój sprzęt.

Oj, warto :D, najbardziej urzekła mnie M17 i M20.

Paweł Adamczyk napisał(a):
Z piątkowych ciekawostek najbardziej utkwił mi w pamięci Kwintet Stephan'a czyli grupa 5 powiązanych grawitacyjnie galaktyk w gwiazdozbiorze Pegaza. W polu widzenia były 3 z nich z czego 2 były dość dobrze widoczne, z dostrzeżeniem trzeciej miałem kłopot. Alfred popraw mnie jak coś przekręciłem

Troszkę przekręciłeś ;). To o czym piszesz, to "trio Smoka" (NGC 5985, 5982 i 5981). Ja zauważyłem wszystkie 3 galaktyki, z czego jedną zerkaniem. Natomiast Ty - jak mówiłeś- ostatniej nie widzisz (5981). Jeśli znowu kiedyś się spotkamy, to tam wrócimy ;).
Kwintet Stephana obok jasnej galaktyki NGC 7331, pokazał z trudnością 2 galaktyki przy powerze 100x (w tym przypadku dobrze będzie jeśli wsadzimy ponad 250x), ale już niestety nie czułem się na siłach, aby wyłuskiwać kolejne kłaczki :D. Widziałem prawdopodobnie NGC 7320 i 7318.

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 08:06 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Wraz z Pawłem wybraliśmy się do Maciowakrzy na obserwacje:) pogoda zapowiadała bezchmurną noc i tak też się stało:) Po rozpakowaniu od razu gotowi do działania, czekając na akomosacje i wychłodzenie luster, podziwiamy drogę mleczną która rozciąga się przez całe niebo i meteory które co chwilę przecinają niebo.
Będąc w telefonicznym kontakcie z Michałem który walczy w Zwardoniu, na bieżąco porównujemy jakość nieba. Udało mi się dosyrzec na wprost gwiazdy ok 6.8 mag.

Początkowo zasadziłem się na Skorpiona i Strzelca wyłapując dostępne M-ki.
Mimo niskiego położenia udało się dużo wyłapać.


Robilismy z Pawłem porównanie obiektów które obserwowaliśmy w Wiśniczach i wielką różnicę sprawiły nam: M51, Veil, M27, NGC6888 na korzyść Maciowakrzy. W Wiśniczach nie udało mi się na wprost zobaczyć ramion spiralnych które wczoraj pięknie wyłaniały się z tła.

Podsumowując oba miejsca są dobre, z lekką przewagą na opolskie, z chęcią zapraszam na następny zlot do Maciowakrzy, jak tylko go zorganizujemy.
Kończę pisanie bo palec mnie boli z telefonu się ciężko pisze wypracowania.

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 08:22 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Napisz kiedy jedziecie następnym razem, to postaram się podjechać dla porównania.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 09:22 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 21:10
Posty: 108
Lokalizacja: Rybnik
Ja również podsumuję nasz wczorajszy wypad :)

W drodze do Maciowakrzy mieliśmy pewne obawy bo w blasku zachodzącego słońca można było zauważyć przesuwające się wolno po niebie cienkie cirrusy, jednak w miarę zbliżania się do celu widok z auta na ciemnej drodze dał nam pewność, że niebo tej nocy będzie wyśmienite i faktycznie tak było! Zaraz po opuszczeniu pojazdu ukazała się nam jasna wstęga drogi mlecznej na całej długości nieba, muszę przyznać, że pierwszy raz widziałem ją tak jasną i sięgającą praktycznie aż po sam horyzont.

Po ustawieniu sprzętu zapolowaliśmy na zbliżające się już do horyzontu obiekty skorpiona i strzelca, Dawid często klęczał na kolanach przy swoim GSO, żeby wyłowić najniżej położone obiekty :D Potem wykonaliśmy próbę polegającą na porównania widoku M51 z tym co mogliśmy zobaczyć w Wiśniczach i też muszę przyznać, że dostrzegłem więcej szczegółów. Ja zająłem się wycieczką po em-kach, natomiast Dawid założył Ultrablocka i najpierw zapolował na Veil'a a, który wyraźnie odcinał się od tła, następnie na "patelnię" poszedł Crescent, którego pierwszy raz widziałem tak dokładnie. Co chwilę ktoś meldował o jasnym bolidzie przecinającym niebo. Około północy M31 była widoczna gołym okiem, tak samo jak Hihoty w Perseuszu.

Pomimo tego, że musieliśmy się już ok. 1.30 zacząć pakować bo czekała nas wczesna pobudka to i tak wyprawa była bardzo udana! Wiśnicze mają swój urok i na pewno nieraz jeszcze tam zagoszczę ale pod względem ciemnego nieba Maciowakrze wygrywają :)

Trzeba dodać, że trochę czasu spędziliśmy na szukaniu śrubki z uchwytu lasera, która mi się wykręciła i zapadła pod ziemię...
Nie można też zapomnieć o Michale, który cały czas nas wspierał w Zwardonia i nie wiem jakim cudem nie widział naszych laserów :mrgreen:

Mam nadzieję, że za niedługo spotkamy się ponownie w Maciowakrze w większym gronie! ;)

_________________
Pozdrawiam,
Paweł

GSO 10", Celestron 15x70, GSO 30mm, Delta Optical Planetary 12,5; 6mm, UltraBlock 2"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 17:56 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Dawid Barteczko napisał(a):
Robilismy z Pawłem porównanie obiektów które obserwowaliśmy w Wiśniczach i wielką różnicę sprawiły nam: M51, Veil, M27, NGC6888 na korzyść Maciowakrzy. W Wiśniczach nie udało mi się na wprost zobaczyć ramion spiralnych które wczoraj pięknie wyłaniały się z tła.
Podsumowując oba miejsca są dobre, z lekką przewagą na opolskie, z chęcią zapraszam na następny zlot do Maciowakrzy, jak tylko go zorganizujemy

Paweł Adamczyk napisał(a):
Wiśnicze mają swój urok i na pewno nieraz jeszcze tam zagoszczę ale pod względem ciemnego nieba Maciowakrze wygrywają

Panowie, no proszę ;) Kapliczkowa miejscówka nigdy nie aspirowała do Maciowakrzy. Przy Kapliczce jest po prostu wygodnie i blisko a warunki są dobre. Na testy porównawcze wpadajcie do naszego dąbrówkowego lasu gdzie niebo czorne jak u Przemka w Brennej ;)
Byłem zarówno w Maciowakrzach jak i Dąbrówce. Obie miejscówki są kapitalne, nie ma co licytować. Ciekaw jestem Lisowa bo jeszcze nie byłem i zakładam, że też super!

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 18:59 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Odpowiedziałem tylko na pytanie Adama :)

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: środa, 7 sierpnia 2013, 08:55 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
k.... nacisnąłem przez przypadek "ctrl+r" w operze i mi się strona przeładowała jak już kończyłem pisać relację z wczorajszego spotkania...
teraz to mi się już nie chce :evil: :evil: :evil:

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL