Teraz jest pi─ůtek, 6 grudnia 2019, 07:43

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Zwardo┼ä
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 22:16 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Witajcie!
Po wszystkich Waszych niesamowitych relacjach, zlotach, spotkaniach astro, zdj─Öciach itp. coraz bardziej si─Ö utwierdzam w przekonaniu, ┼╝e obserwacje we wsp├│lnym przyjacielskim gronie nabieraj─ů zupe┼énie innego wymiaru. Tote┼╝ chcia┼ébym zaprosi─ç wszystkich tych, kt├│rzy mog─ů i chc─ů na wsp├│lne obserwacje pod ciemne Zwardo┼äskie niebo, tak dobrze wszystkim znane.
Wst─Öpnie proponuj─Ö najbli┼╝szy weekend,czyli kt├│ry┼Ť z wieczor├│w lub wszystkie w terminie od 9 do 11 sierpnia. Zdaj─Ö sobie spraw─Ö, ┼╝e to do┼Ť─ç daleko i du┼╝a cz─Ö┼Ť─ç os├│b ma bli┼╝ej do Wi┼Ťnicz, ale je┼╝eli komu┼Ť bardziej pasuje w g├│ry albo b─Ödzie gdzie┼Ť mo┼╝e w pobli┼╝u na urlopie bardzo serdecznie zapraszam. Je┼╝eli komu┼Ť nie odpowiada termin mo┼╝emy si─Ö um├│wi─ç w dowolny wiecz├│r od 5 sierpnia do 14 sierpnia, gdy┼╝ przebywam tam na urlopie z rodzin─ů. Zabieram ze sob─ů sw├│j sprz─Öt, czyli Synt─Ö 10", waliz─Ö z okularami i filtrami i moje najm┼éodsze "dziecko"- Lunta ;) . W weekend z pewno┼Ťci─ů do┼é─ůczy do nas Dawid i by─ç mo┼╝e b─Ödzie druga 10tka. Nadchodz─ůcy tydzie┼ä zapowiada si─Ö bardzo optymistycznie pod wzgl─Ödem pogodowym, wi─Öc i widoki wieczorno-nocne na pewno b─Öd─ů emocjonuj─ůce. Ja na pewno b─Öd─Ö ze sprz─Ötem na dworze co noc je┼╝eli pogoda pozwoli. Podczas obserwacji b─Ödzie nam towarzyszy┼éo odpowiednie t┼éo muzyczne. Ka┼╝dy kto ma ochot─Ö, czas i mo┼╝liwo┼Ťci niech czuje si─Ö zaproszony.

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

Tytu┼é: Re: Zwardo┼ä
PostNapisane: poniedzia┼éek, 5 sierpnia 2013, 08:45 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Potwierdzam w wekend melduje się w Zwardoniu:) oby pogoda dopisała.

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 17:23 

Tak więc pierwsza noc obserwacyjna w Zwardoniu bardzo bardzo udana. Obserwacje rozpoczęte o godzinie 22:45 a zakończone parę minut przed 2:00.
Pogoda idealna, niebo przepi─Ökne. Droga Mleczna rozci─ůgni─Öta przez ca┼ée niebo. Co chwila niebosk┼éon przeszywa meteor pozostawiaj─ůc za sob─ů d┼éug─ů smug─Ö ┼Ťwiat┼éa. Szybki rekonesans tego co nade mn─ů: nie wiem jak d┼éugo wpatrywa┼éem si─Ö w g├│r─Ö z opadni─Öt─ů szcz─Ök─ů, tyle wspania┼éo┼Ťci tam by┼éo. Oszo┼éomiony tym niezwyk┼éym widokiem ogl─ůdam wszystko jak leci, bez konkretnego planu. Nieuzbrojonym okiem na wprost widoczne: Chichoty, M31, M13, M11, Wieszak, doskonale widoczne ciemne przerwy pomi─Ödzy Chmurami Gwiazdowymi w Drodze Mlecznej. Nie potrafi─Ö wymieni─ç wszystkich obiekt├│w, jakie tego wieczoru uda┼éo mi si─Ö namierzy─ç wi─Öc napisz─Ö o tych, kt├│re zapami─Öta┼éem szczeg├│lnie.
Na pewno M31, na wprost przez 14 mm ESa widoczne dwa pasy py┼éowe oddzielone od siebie niewielkim poja┼Ťnieniem. Jak znajd─Ö odpowiednie instrukcje i mapki to spr├│buj─Ö odszuka─ç G1 ,z tego co kiedy┼Ť czyta┼éem jest to mo┼╝liwe.
Veil - po p├│┼énocy pi─Öknie widoczna struktura w Super Plosslu 20mm z OIII. Na wprost mo┼╝na by┼éo si─Ö rozkoszowa─ç poszczeg├│lnymi strz─Öpkami materii. Bardzo dobrze widoczny r├│wnie┼╝ Tr├│jk─ůt Pickeringa oraz centralne "w┼é├│kno materii".
M27 - doskonale wyodr─Öbniona z t┼éa za pomoc─ů OIII, du┼╝a wyra┼║na mg┼éawica, z lekkimi zielonkawymi zabarwieniami.
M51 - tutaj małe rozczarowanie. Musze przyznać, że z Maciowakrzy miałem dużo lepszy widok, tam było widać zarysy ramion spiralnych na wprost i można się było nimi delektować, tutaj ramiona widoczne jedynie zerkaniem, centra dwóch galaktyk widoczne wyraźnie.
M33- chyba najbardziej wyra┼║ny obraz tej galaktyki mia┼éem wczoraj/dzisiaj, do tej pory gdzie┼Ť tam majaczy┼éa, tym razem widoczna struktura galaktyki
M2- pi─Ökna, zwarta, du┼╝o mniejsza od M13 ale bardzo ┼éadna, to co uwielbiam w gromadach kulistych, czyli niepowtarzalna "kulisto┼Ť─ç" z┼éo┼╝ona z gwiazdek.
NGC 281 (Pacman) - bez filtra zupe┼énie niewidoczna, po za┼éo┼╝eniu OIII charakterystyczne poja┼Ťnienie na tle nieba.
NGC 6712 - kolejna kulista w Tarczy. W okularze 14 mm wygl─ůda jak mg┼éawica o kulistym kszta┼écie, dopiero w 6mm uda┼éo si─Ö wyodr─Öbni─ç pojedyncze gwiazdki.
NGC 404 - duch Mirach - lekka mgie┼éka gin─ůca w blasku swego towarzysza.
M16 - majestatyczny Orze┼é z szeroko rozpostartymi skrzyd┼éami, du┼╝a, pi─Ökna mg┼éawica, kt├│ra w OIII pokaza┼éa jakie┼Ť wewn─Ötrzne struktury (czy┼╝by Filary Stworzenia? jest to w og├│le mo┼╝liwe?)

Niepowodzeniem zako┼äczy┼éa si─Ö pr├│ba odszukania mg┼éawicy Serce, Dusza, Saturn, Kocie Oko, na kt├│re bede polowal podczas kolejnych sesji obserwacyjnych. Na szcz─Ö┼Ťcie uda┼éo mi si─Ö r├│wnie┼╝ z┼éapa─ç w okularze przelatuj─ůc─ů ISS.
Wybaczcie za brak chronologii wymienianych obiekt├│w, widok tak pi─Öknego czystego nieba ca┼ékowicie zmieni┼é moje plany obserwacyjne. Relacja jest te┼╝ niesp├│jna gdy┼╝ pisz─Ö j─ů na szybko na nie swoim komputerze z niezbyt stabilnym po┼é─ůczeniem internetowym.
Dziękuję Dawidowi i Pawłowi za wspólne teleobserwacje. Kto chętny do Zwardonia, zapraszam na Rachowiec.

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 17:44 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Dawaj czadu Micha┼é i pisz jak najcz─Ö┼Ťciej co tam wida─ç na Rachowcu :D Pozazdro┼Ťci─ç... ;)

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 7 sierpnia 2013, 22:15 

U progu nowego wieczora obserwacyjnego czas podsumowa─ç poprzedni wiecz├│r i noc.
Rozpocz─ů┼éem o godzinie 22:30 kiedy na dobre si─Ö ┼Ťciemni┼éo a ┼Ťwiat┼éa w karczmie ju┼╝ na dobre pogas┼éy. Na rozgrzewk─Ö posz┼éa przelatuj─ůc─ů tu┼╝ nade mn─ů ISS, kt├│r─ů ┼Ťledzi┼éem a┼╝ do momentu kiedy zgas┼éa ca┼ékowicie. Kiedy by┼éa w najwy┼╝szym punkcie nad moj─ů g┼éow─ů i po kr├│tkiej przerwie uda┼éo mi si─Ö j─ů ponownie namierzy─ç zobaczy┼éem pi─Ökny punkt ┼Ťwiat┼éa s┼éonecznego odbity od poszycia i paneli. Prowadzenie Synty wymaga┼éo du┼╝ej wprawy przy takiej szybko┼Ťci ale udawa┼éo mi si─Ö utrzymywa─ç j─ů ca┼éy czas w polu widzenia okularu.
Oko┼éo godziny 23:00 do┼é─ůczy┼é do mnie gospodarz "Swojskich Klimat├│w" i towarzyszy┼é mi a┼╝ do godziny 00:30. W tym czasie nie wyszukiwa┼éem ┼╝adnych nowych obiekt├│w, gdy┼╝ chcia┼éem pokaza─ç mu te najpi─Ökniejsze. Najd┼éu┼╝ej zatrzymali┼Ťmy si─Ö przy Veilu, M31, Chichotach i Orle. Niekt├│re z nich ogl─ůdali┼Ťmy po 2,3 razy w miar─Ö ich w─Ödr├│wki po niebosk┼éonie.
Muszę przyznać, że najpiękniejsza jest tutaj M31. Cudownie zarysowany bardzo wyraźny dysk galaktyczny widoczny już w szukaczu, w ESie 14 mm bez trudu widoczne 2 pasy pyłowe, niezwykle wyraźne centrum galaktyki i satelitarna M32 jeszcze się złapała w 82 stopniach okularu.
Nagle niebo przeszy┼é bardzo jasny bolid. Nadlecia┼é z po┼éudnia, w trakcie lotu zmieni┼é kolor na jasnoniebieski, pojawi┼é si─Ö b┼éysk ┼Ťwiat┼éa po czym rozlecia┼é si─Ö na 2 fragmenty. Pozostawi┼é na niebie bardzo d┼éug─ů ┼Ťwiec─ůc─ů smug─Ö widoczn─ů przez dobre 6 sekund. A┼╝ ciarki mnie przesz┼éy! Dawno nie widzia┼éem tak pi─Öknego meteoru.
M├│j go┼Ť─ç opu┼Ťci┼é mnie o godz. 00:30 i do godziny 1:30 zosta┼éem sam. Postanowi┼éem zapolowa─ç na nowe obiekty. Czasu nie by┼éo zbyt du┼╝o bo pora p├│┼║na i troch─Ö by┼éem zm─Öczony ale na spokojnie zacz─ů┼éem przeczesywa─ç niebo. Uda┼éo mi si─Ö zlokalizowa─ç:
NGC 6934- ładna, zwarta gromadka kulista w Delfinie
M15- kolejna gromada kulista, tym razem wi─Öksza i ja┼Ťniejsza od poprzedniej w konstelacji Pegaza
NGC 7009 - w ko┼äcu po d┼éugich i ┼╝mudnych poszukiwaniach uda┼éo mi si─Ö namierzy─ç Mg┼éawic─Ö Saturn. Do┼Ť─ç ma┼éa i niepozorna planetarka, ┼éatwo j─ů przeoczy─ç, jej charakterystyczny kszta┼ét mo┼╝na by┼éo zauwa┼╝y─ç zerkaniem, na wprost nie da┼éo si─Ö zaobserwowa─ç niczego szczeg├│lnego, nie pomog┼éo zastosowanie filtra OIII ani UHCS.
NGC 7662 - planetarka w Andromedzie, namierzona bez problemu, mała ale wyraźna, przy dużym powerze w okularze 6mm dało się zauważyć lekko niebieskawe zabarwienie.
M76- Ma┼ée Hantle - rzeczywi┼Ťcie jak Hantle du┼╝e, z tym ┼╝e mniejsze ;), bardzo ┼éadnie wyci─ůgni─Öte z OIII.
Po godzinie 1:30 do┼é─ůczy┼éa do mnie moja kochana ┼╝ona, jej ulubione obiekty to kompleks Veila oraz Andromeda i Pier┼Ťcionek. Na tych wspania┼éo┼Ťciach si─Ö zatrzymali┼Ťmy i druga wspania┼éa noc obserwacyjna na Rachowcu zako┼äczy┼éa si─Ö o godzinie 2:20.

Na koniec dodam jeszcze dzisiejsze wra┼╝enia z ponad 3 godzinnej obserwacji S┼éo┼äca w H-alpha. Bardzo du┼╝o protuberancji wok├│┼é naszej Gwiazdy, ale najpi─Ökniejsza z nich by┼éa widoczna tu┼╝ przy brzegu tarczy. By┼éa skierowana w nasz─ů stron─Ö i na tle fotosfery mia┼éa kolor szarej d┼éugiej poskr─Öcanej p─Ötli a jej koniec wystawa┼é ponad kraw─Öd┼║. Wygl─ůda┼éo to tak jakby kto┼Ť rozpali┼é ognisko na S┼éo┼äcu i g─Östy wysoki s┼éup dymu unosi┼é si─Ö z powierzchni. W poszczeg├│lne detale powierzchni S┼éo┼äca wpatrywa┼éem si─Ö dzisiaj bardzo d┼éugo i zaczyna mnie to coraz bardziej wci─ůga─ç. Je┼╝eli pogoda si─Ö utrzyma jutro dalsze badania wizualne S┼éonka. Teraz zmykam wystawi─ç Synte na dw├│r bo ju┼╝ czas zacz─ů─ç trzeci─ů sesj─Ö obserwacyjn─ů. Pozdrawiam Wszystkich z upalnego dzisiaj Rachowca.

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 11 sierpnia 2013, 21:31 

Dawno ju┼╝ nie od┼Ťwie┼╝a┼éem w─ůtku, a to z powodu malej ilo┼Ťci czasu na pisanie. Wiecie jak to jest na urlopie, niby czasu w br├│d a jakoby nic;) no ale do rzeczy.
Kolejna noc obserwacyjna z czwartku na pi─ůtek, pogoda znowu wy┼Ťmienita. Rozpocz─ů┼éem tym razem nieco p├│┼║niej bo o godzinie 23:00 wyszed┼éem na podw├│rko przed pensjonat "Swojskie klimaty". Aura by┼éa niezwykle sprzyjaj─ůca, tote┼╝ postanowi┼éem podziwia─ç przez pewien czas nocne niebo nieuzbrojonym okiem, tak dla odmiany. Droga Mleczna w Zwardoniu jest niesamowita, przejrzysto┼Ť─ç powietrza pozwala przez bardzo d┼éugi czas analizowa─ç struktury ramienia spiralnego i rozkoszowa─ç si─Ö tym "mrowiem" gwiazd, kt├│re go tworz─ů. Po┼éo┼╝y┼éem si─Ö na ┼éawie w ogrodzie i wzrokiem utkwionym w okolice ┼üab─Ödzia kontemplowa┼éem ogrom Wszech┼Ťwiata, w czym pomaga┼éa mi niezr├│wnana Audiomachine albumem "Tree of life". Jak wiele w─ůtk├│w filozoficznych i egzystencjalnych przewin─Ö┼éo mi si─Ö w g┼éowie trudno opisa─ç, wiem jedynie, ┼╝e te cenne chwile sp─Ödzone pod go┼éym niebem bardzo d┼éugo zapadn─ů mi w pami─Ö─ç.
Po bli┼╝ej nieokre┼Ťlonym czasie postanowi┼éem odszuka─ç na niebie wszystkie ciekawsze obiekty jakie uda mi si─Ö znale┼║─ç "z pami─Öci".
I tak udało się namierzyć:
M34 - gromada otwarta w Perseuszu (5,2 mag)
NGC 884 i NGC 869 - Podwójna Gromada w Perseuszu (odpowiednio 6,1 mag i 5,3 mag) - słynne Chichoty
M76 (10,1 mag) - Małe Hantle - mgławica planetarna w Perseuszu
NGC 7662 - (8,3 mag) - Niebieska Kula Śnieżna ( po dłuższym wyszukiwaniu w końcu namierzona) -planetarna w Andromedzie
M31 (3,4 mag) - kr├│lowa letniego nieba - bezproblemowo widoczna nieuzbrojonym okiem
M32 (8,1 mag) - jej mniejsza eliptyczna towarzyszka
M110 (8,1 mag) - nieco wi─Öksza i bardziej oddalona ni┼╝ M32
NGC 404 (10,3 mag) - Duch Mirach - bardzo słaba galaktyczka tuż obok Miracha
M15 (6,2 mag) - kulista w Pegazie
NGC 6934 (8,8 mag) - kulista w Delfinie
M2 (6,5 mag) - kulista w Wodniku
M71 (8,2 mag) - kulista w Strzale
M27 (7,1 mag) - Hantle, tutaj bardzo dobrze i wyra┼║nie widoczna bez filtra, OIII wygasza ┼Ťwiat┼éo pobliskich gwiazd i robi j─ů bardziej "tr├│jwymiarow─ů"
Kompleks mg┼éawicowy Veila (NGC 6960,NGC 6995, NGC 6974) - ten obszar nieba mam opanowany chyba do perfekcji, tyle czasu si─Ö w niego wpatrywa┼éem, ┼╝e bez problemu potrafi─Ö go namierzy─ç, tutaj widoczny oczywi┼Ťcie z filtrem OIII i w po┼é─ůczeniu z moim SW 20mm bardzo szczeg├│┼éowo, mo┼╝na go analizowa─ç godzinami, obiekt nie do znudzenia, ┼╝e tak powiem.
M├│j osobisty "sprawdzian" obiekt├│w DS musia┼éem przerwa─ç, gdy┼╝ po p├│┼énocy do┼é─ůczy┼é do mnie ┼╝─ůdny obserwacji Dawid, kt├│ry zawita┼é z rodzin─ů na weekendowy wypoczynek. By┼é zachwycony zastanymi warunkami. Od tej pory ju┼╝ wsp├│lnie przeczesywali┼Ťmy nocne niebo.
Razem uda┼éo nam si─Ö odszuka─ç kilka nowych bardzo ciekawych obiekt├│w. W ko┼äcu z pomoc─ů Dawida i niezastapionego SkySafari odnale┼║li┼Ťmy mg┼éawic─Ö planetarn─ů "Kocie Oko" (NGC 6543, 8,1 mag) w Smoku. Do┼Ť─ç ciekawa mg┼éawiczka z niebieskaw─ů po┼Ťwiat─ů.
Po raz pierwszy zobaczy┼éem w ko┼äcu s┼éawny asteryzm ET (NGC 457, nazywany te┼╝ gromad─ů Sowa) w Kasjopei (6,4 mag). Musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e asteryzmy jak do tej pory nie by┼éy moimi ulubionymi obiektami na niebie, ale Wieszak i ET powoli zmuszaj─ů mnie do zmiany przekona┼ä.
Jednym z powa┼╝niejszych sukces├│w obserwacyjnych tego wieczoru by┼éo odnalezienie mg┼éawicy planetarnej o oznaczeniu NGC 7293 (Helix, ┼Ülimak, "Oko Boga"). Z trudem wy┼éapana bez filtra nisko nad horyzontem w Wodniku. To by┼éo nasze pierwsze spotkanie z t─ů mg┼éawic─ů. Przyznaj─Ö, ┼╝e nie spodziewa┼éem si─Ö, ┼╝e b─Ödzie taka du┼╝a, wype┼énia┼éa niemal┼╝e ca┼ée pole w ESie 14mm. Za┼éo┼╝yli┼Ťmy filtr OIII, kt├│ry nieco bardziej pokaza┼é jej szczeg├│┼éy. Charakterystyczny kszta┼ét planetarki typu "Pier┼Ťcie┼ä", wyra┼║nie widoczny owal z pociemnieniem w ┼Ťrodku, co┼Ť jak M57 tylko o wiele bardziej "rozci─ůgni─Öty" rozmiarowo w przestrzeni, st─ůd mniejsza jasno┼Ť─ç obserwowana ( jasno┼Ť─ç wg Sky Safari 7,6 mag). Najlepiej Helixa wyci─ůgn─ů┼é Dawidowy Lumicon UHC, tutaj kszta┼ét i szczeg├│┼éy by┼éy najlepiej widoczne. Dla mnie osobi┼Ťcie to du┼╝e osi─ůgni─Öcie i spe┼énienie jednego z obserwacyjnych marze┼ä, z pewno┼Ťci─ů jeszcze nieraz do niej powr├│c─Ö.
Prawdziwym hitem obserwacyjnym by┼éo "zaliczenie" tej nocy czterech planet. Najpierw z┼éapali┼Ťmy s┼éabiutkiego Neptuna (7,8 mag) tu┼╝ nad Helixem - wyra┼║nie widoczny kolor, zupe┼énie inne ┼Ťwiat┼éo od okolicznych gwiazd, wsp├│lnie doszli┼Ťmy do wniosku, ┼╝e nie mo┼╝na go pomyli─ç z gwiazd─ů. Nast─Öpnie udali┼Ťmy si─Ö do konstelacji Ryb, aby tam odszuka─ç ja┼Ťniejszego Urana (5,8 mag), kt├│rego namierzyli┼Ťmy r├│wnie┼╝ bez wi─Ökszych trudno┼Ťci. Tutaj ju┼╝ wyra┼║nie widoczna tarcza planety i charakterystyczny b┼é─Ökit.
Nocn─ů sesj─Ö zako┼äczyli┼Ťmy o godzinie 3:30 obserwacjami Jowisza oraz ledwo widocznego znad wschodniego horyzontu Marsa. Dodaj─ůc do tego bezsprz─Ötow─ů obserwacj─Ö wieczorn─ů Wenus w sumie uda┼éo si─Ö zaobserwowa─ç 5 planet Uk┼éadu S┼éonecznego, co r├│wnie┼╝ uwa┼╝am za olbrzymi sukces.
Niepowodzeniem zako┼äczy┼éa si─Ö pr├│ba zaobserwowania przeze mnie obiektu Mayall II (G1, 13,8 mag) gromady kulistej galaktyki Andromedy. Mimo usilnych pr├│b trwaj─ůcych dobre ponad 40 minut, przy bardzo korzystnym seeingu i po┼éo┼╝eniu M31 na niebosk┼éonie by┼éem zmuszony przerwa─ç poszukiwania co nie oznacza, ┼╝e si─Ö poddaj─Ö. G1 jak i zimowe wy┼éapanie "Ko┼äskiego ┼üba" to moje kolejne marzenia obserwacyjne, kt├│re b─Öd─Ö si─Ö stara┼é urzeczywistni─ç.
Przez ca┼é─ů praktycznie noc towarzyszy┼éy nam coraz to cz─Östsze b┼éyski zwiastuj─ůce nieuchronnie zbli┼╝aj─ůcy si─Ö front, kt├│ry dotar┼é nast─Öpnego dnia dostarczaj─ůc nam niesamowitych wra┼╝e┼ä wieczorem i w nocy. Takiej burzy jak tutaj jeszcze nie prze┼╝y┼éem. O┼Ťlepiaj─ůce b┼éyski,spektakularne pioruny, niezwykle ci─Ö┼╝kie grzmoty co dos┼éownie 2-3 sekundy bez przerwy przez kilka godzin. ┼Üciany deszczu, silny wiatr. Niesamowite.
Wczorajsza sesja obserwacyjna z mojej strony by┼éa do┼Ť─ç kr├│tka, najpierw czekali┼Ťmy z Dawidem na przeja┼Ťnienia, kt├│re nadesz┼éy do┼Ť─ç p├│┼║no bo oko┼éo godziny 23:00 (wcze┼Ťniej uda┼éo nam si─Ö zaobserwowa─ç zachodz─ůcy rogalik Ksi─Ö┼╝yca oraz jasno ┼Ťwiec─ůc─ů Wenus na tle ┼éuny zachodz─ůcego S┼éo┼äca- wspania┼éy widok). Mi─Ödzy godzin─ů 22:00 a 0:00 przez dziury w chmurach ┼éapali┼Ťmy co ja┼Ťniejsze meteory zwiastuj─ůce bliskie maksimum roju Perseid├│w.Po p├│┼énocy odszukali┼Ťmy jeszcze mg┼éawic─Ö Crescent (NGC 6888, 7,4 mag), kt├│ra jawi┼éa nam si─Ö p├│┼ékoliste poja┼Ťnienie wok├│┼é gwiazdek tworz─ůcych trapez (nazwali┼Ťmy to ma┼éym Herkulesem), po czym ja, strasznie ziewaj─ůcy, uda┼éem si─Ö na spoczynek. D┼éu┼╝ej na placu boju pozosta┼é Dawid z aparatem, kt├│ry mo┼╝e zechce co┼Ť tej relacji doda─ç. Je┼╝eli o czym┼Ť zapomnia┼éem lub pomin─ů┼éem to prosz─Ö Ci─Ö Dawidzie o sprostowanie, zm─Öczenie po poprzednich nockach daje si─Ö mi ostatnio mocno we znaki. Dzisiaj niebo zasnute chmurami nad Zwardoniem, a i m├│j pobyt tutaj powoli dobiega ko┼äca. Na podsumowanie jednak przyjdzie jeszcze czas, wszak jeden wiecz├│r jeszcze pozosta┼é.

Pozdrowienia dla Wszystkich!

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 11 sierpnia 2013, 22:02 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Wiele bym dał żeby być tam teraz z Wami pod ciemnym górskim niebem :). Gratuluję tak owocnych obserwacji. Spróbuj zapolować na NGC 891 w Andromedzie - ta galaktyczka jest podobna do wiosennej Igiełki, która na Tobie wywarła nie małe wrażenie :D.

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 11 sierpnia 2013, 22:05 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Ta pi─Ökna pisana lekkim pi├│rem relacja b─Ödzie fajn─ů pami─ůtk─ů, do kt├│rej przyjemnie powinno si─Ö wraca─ç w nadchodz─ůce jesienne i zimowe wieczory. To bardzo warto┼Ťciowy zapis obserwacji, przyda┼éyby si─Ö jeszcze - jak wspomnia┼é Micha┼é - dawidowe zdj─Öcia.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 11 sierpnia 2013, 22:22 

Adam Skrzypek napisał(a):
Ta pi─Ökna pisana lekkim pi├│rem relacja b─Ödzie fajn─ů pami─ůtk─ů, do kt├│rej przyjemnie powinno si─Ö wraca─ç w nadchodz─ůce jesienne i zimowe wieczory. To bardzo warto┼Ťciowy zapis obserwacji, przyda┼éyby si─Ö jeszcze - jak wspomnia┼é Micha┼é - dawidowe zdj─Öcia.

Na spokojnie, my┼Ťl─Ö, ┼╝e si─Ö wkr├│tce pojawi─ů. Musimy mu da─ç troch─Ö czasu, ledwo wr├│cili ;)

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 11 sierpnia 2013, 22:26 

Alfred Błażytko napisał(a):
Wiele bym dał żeby być tam teraz z Wami pod ciemnym górskim niebem :). Gratuluję tak owocnych obserwacji. Spróbuj zapolować na NGC 891 w Andromedzie - ta galaktyczka jest podobna do wiosennej Igiełki, która na Tobie wywarła nie małe wrażenie :D.

Wielkie dzi─Öki Alfredo za podpowied┼║, mam nadziej─Ö, ┼╝e jeszcze co┼Ť jutro uda si─Ö polooka─ç to na pewno si─Ö na ni─ů przyczaj─Ö

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 11 sierpnia 2013, 22:53 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Materia┼éu fotograficznego mam tyle ┼╝e nie wiem pd czego zacz─ů─ç, ale nad tym b─Öd─Ö zastanawia─ç jutro bo dzis ju┼╝ padam z niewyspania:) jak tylko jutro dorw─Ö si─Ö do komputera to postaram si─Ö co┼Ť wstawi─ç, relacja Michale jak zwykle na poziomie :)

Obrazek

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: