Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:31

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 18:46 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 28 kwietnia 2013, 21:01
Posty: 30
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Podzielę się w tym wątku moimi wrażeniami z obserwacji, które sięgają jeszcze początków lipca.

Na początku lipca kupiłem swój pierwszy teleskop i już tego samego wieczoru spojrzałem nim w rozgwieżdżone niebo. Nie miałem wtedy żadnego konkretnego planu na co patrzeć, ale sam widok mrowia gwiazd, gdziekolwiek nie spojrzałem, był jak na ten moment wystarczająco satysfakcjonujący.

Pierwszym obiektem, który odnalazłem była mgławica planetarna M57. Pamiętam, że widziałem ją już na czerwcowym zlocie w Zwardoniu. W okularze 9 mm wygląda ładnie. Widać jaśniejsze obrzeże i ciemniejszy środek. Potem była M13 i tu widok był imponujący. W tym samym okularze wypełnia mi całe pole widzenia. Fajnie, że zdążyłem się jeszcze załapać na możliwość obserwacji Saturna. W okularze 9 mm dającym mi powiększenie prawie 167 razy widziałem poza tym dość wyraźnie jeden z księżyców Saturna, prawdopodobnie Tytan.

W tym czasie wieczorne niebo zaczął nawiedzać nasz księżyc. Pisze nawiedzać bo odnośnie naszego Łysego satelity mam zmieniające się odczucia. Bardzo lubię go w nowiu i w okresie do kilku dni przed pełnią. Potem go już nie lubię (tak bardzo). Obrazy w linii terminatora w powiększeniu 167 razy są super. Widoki kraterów i łańcuchów górskich robią wrażenie. Kiedy księżyc jest już w pełni nie jest już tak atrakcyjny, razi w oczy, nierówności jego powierzchni stają się płaskie, ale za to widać go w całości i przy mniejszym powiększeniu z jakimś filtrem przyciemniającym oglądanie go ma pewnie również swój urok.

Do tego czasu odnalazłem jeszcze trochę emek, posiłkując się atlasem nieba i aplikacją Google Sky Map.

Obecnie używam okularów zakupionych w zestawie z teleskopem. Nie pisze o nich kitowe, ponieważ nie mam porównania z innymi. Są to: okular Erfle’a DO GSO Super View 30 mm i Ploosl DO GSO 9 mm. Widoki mi się bardzo podobają, ale widzę też pewne ograniczenia, których przyczyn nie jestem do końca pewien. To znaczy nie wiem czy przyczyną (że np. patrząc na obiekty M51 z NGC 5195 w Psach Gończych widzę zamglone jadra obu galaktyk, a nie widzę ramion), jest jasne niebo czy słaba optyka okularu lub brak filtrów. Pewnie wszystko się po trochu nakłada. Nie miałem jeszcze okazji oglądać gwiazd pod ciemniejszym niebem. Nie widzę również mgławic i tu jestem prawie pewny że chodzi o brak odpowiednich filtrów UHC czy OIII. Zacięcie próbuje wypatrzyć NGC 6888 i wiem ze patrzę w dobre miejsce, ale poza gwiazdami nic tam nie widzę.

Do tej pory trochę skakałem po niebie, to tu to tam, a obecnie zacząłem przeczesywać je powoli. Wyszedłem kiedyś na obserwacje z takim postanowieniem, ze teraz tak będę robić i nawet zaczęło mi się to bardziej podobać niż kręcenie telepem na wszystkie strony. Los chciał, że trafiło na Kasjopeję i okolice. Nie zawiodłem się. Spotkałem tam kilka pięknych gromad otwartych – NGC: 7789, 225, 559, 653, 654, M 103 i najlepsze NGC 869 i 884 (to już Perseusz). Jakoś polubiłem tą okolice i już kilka nocy z rzędu nie mogę się od tego miejsca oderwać, czas dziwnie przyspiesza i dwie godzinki mijają mi jak chwila. Ale trzeba iść dalej i dziś jak będzie ładnie, skieruje telep powyżej na Cefeusza w poszukiwaniu komety C/2012 F6 (Lemmon).

Teleskop już spełnił moje oczekiwania, a przecież to dopiero początek. Na razie pozostanę przy tym co mam, a z czasem dokupię jakieś lepsze okulary i filtry. Wysokie jak dla mnie ceny tych akcesoriów sprawiają, że przed zakupem muszę koniecznie spojrzeć przez taki okular u kogoś przy okazji spotkań obserwacyjnych. Obecnie to co widzę przez teleskop mnie satysfakcjonuje, więc może zamiast kupować kilka okularów po 1500 za sztukę lepiej kupić jakąś wypaśną lornetkę np. DO Extreme ED 15x70. Marzy mi się też teleskop słoneczny Lunt ale to już melodia przyszłego roku jak nie później.

PS. Do dziś nie pogodziłem się z odwróconym obrazem w szukaczu.

I to byłoby na tyle ;).


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 21:21 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Piotr Kalaga napisał(a):
Obecnie to co widzę przez teleskop mnie satysfakcjonuje, więc może zamiast kupować kilka okularów po 1500 za sztukę lepiej kupić jakąś wypaśną lornetkę...

PS. Do dziś nie pogodziłem się z odwróconym obrazem w szukaczu.

Hej!

Bardzo fajny opis pierwszych obserwacji :idea: .
Przy okazji, nikt Ci nie każe zaraz kupować okularów po 1500 zł za sztukę. Masz bardzo fajny teleskop, a do satysfakcjonujących obserwacji wystarczą 3 dobre okulary. Wiele osób chwali ostatnio 82-stopniowe ES-y, które co prawda tanie nie są, ale fortuny nie kosztują i mają bardzo dobry stosunek oferowanych możliwości do ceny.
A kitowe okulary to nie dlatego, że są do kitu, tylko dlatego, że są w zestawie z teleskopem (zapożyczenie z jęz. angielskiego).

Co do szukacza, przypatrz się red-dotom, np. modelowi Sky Surfer III. Jest to bardzo duże ułatwienie podczas obserwacji, zwłaszcza dla osób początkujących.

I trzecia sprawa - M51 zwykle wygląda tak jak piszesz, ramiona spiralne to pod ciemnym niebem w dobrym okularze. Galaktykom żaden filtr nie pomoże.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 22:02 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Tak jak pisze Adam, do galaktyk żaden filtr nie pomoże trza ciemnego nieba, a co do "Crescenta ngc 6888" jest bardzo wymagający obiekt i nie dziw się, że go nie możesz zobaczyć, w Bieszczadach zobaczyłem go dopiero w 16stce Janusza po namierzeniu przez GoTo i z O III, i jak bym nie wiedział, że teleskop patrzy na niego to pewnie bym go nie widział był na granicy percepcji.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 22:16 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 28 kwietnia 2013, 21:01
Posty: 30
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Rozumiem, dzięki za cenne informacje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 22:22 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Grześ, może aż tak źle nie jest. Co prawda obiekt należy do wymagających, ale w Wiśniczach ewidentnie świecił już w 13" Columbusie Alfreda z UltraBlockiem, wczoraj oglądaliśmy go również w 12" GSO Adama K. Da się tylko bez filtra nie podchodź, a kolega jak pisze filtrów nie ma.
Przy okazji po raz kolejny polecam UltraBlocka, nawet jak ktoś ma OIII.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 23:56 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 lipca 2012, 22:09
Posty: 144
Lokalizacja: Pszów
Crescenta widzieliśmy bezproblemowo w naszych 10tkach i pod ciemnym niebem w Zwardoniu i w podmiejskich warunkach w Rydułtowach. Oczywiście jak Adam pisze przy pomocy filtrów. Co do Lunta to muszę przyznać, że wart swojej ceny. Przy odpowiednim powerze są takie widoki, że oczu nie można oderwać.

_________________
"...miłość niezmierzona mieszka pod namiotem z gwiazd." - F. Schiller

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",


Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: piątek, 16 sierpnia 2013, 00:02 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Tak, w 10'tce bez problemu widoczna na podmiejskim niebie, i super widoczna była w Maciowakrzach, oczywiście z Ultrablockiem albo Lumiconem UHC.
I znaleźliśmy ją bez pomocy GoTo:)

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: piątek, 16 sierpnia 2013, 00:15 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 28 kwietnia 2013, 21:01
Posty: 30
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Dzisiejszy plan odnalezienia komety Lemmon nie zrealizowany. Wytargałem telepa pełen nadziei na udane obserwacje ale warunki uległy nagle pogorszeniu,gwiazdy zbladły znacznie i już po pół godzinki się poddałem. Załapałem się jeszcze na krótką obserwację księżyca zanim skrył się w koronach pobliskich drzew.

Pisząc o obserwacjach gwiazdozbioru Kasjopeji zapomniałem wspomnieć o asteryźmie E T. Bardzo fajny obiekt.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: piątek, 16 sierpnia 2013, 09:15 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Michał Witek napisał(a):
Crescenta widzieliśmy bezproblemowo w naszych 10tkach i pod ciemnym niebem w Zwardoniu i w podmiejskich warunkach w Rydułtowach. Oczywiście jak Adam pisze przy pomocy filtrów.

Już o tym nie wspominałem ale w środę w Wiśniczach w mojej 10" też dało się zobaczyć Crescenta, w okularze 30mm z UltraBlockiem.

Piotrze, jeśli chcesz oglądać takie obiekty, to od filtra i tak nie uciekniesz. Rozważ 2" OIII czy też UltraBlock-a (to już kwestia gustu - najlepiej sprawdzić na wspólnych obserwacjach), a Veil, Ameryka Północna czy Crescent staną przed Tobą otworem. Zestawowy 30mm GSO powinien dać spokojnie radę.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: piątek, 16 sierpnia 2013, 10:30 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Zestawowy 30 mm da radę z palcem w d..... ale filtr jest nieodzowny. Nie unikniesz zakupu, a czy OIII czy UB sam przelukaj na spotkaniach obserwacyjnych.
UB jest o wiele jaśniejszy nie wycina tak gwiazd jak OIII i daje zupełnie inny obraz. Nie sposób tu powiedzieć jednoznacznie, który jest lepszy. Trzeba wylookać oba.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: piątek, 16 sierpnia 2013, 10:44 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Cześć, napisałem swój przebieg wydarzeń. Za wszelkie pomyłki, pominięcia przepraszam. Śmiało pisać, poprawię.

Czas:
14/15.08.2013r., 22:30-1:00
Miejsce:
Wiśnicze – Kapliczka.
Uczestnicy:
Alfred B., Kuzyn Alfreda z dziewczyną (?), Amadeusz J., Kamila J., Adam i Ania S., Adam K., Beata K., Przemek G. z rodziną, Michał K., Magdalena R. z synem, Robert U.
Sprzęt:
Columbus 13”, GSO 10”, GSO 12”, Synta 8”, Synta 10”, GSO 10”.
Niebo – warunki obserwacyjne:
Jakość nieba - dobra: chmur brak, seeing wydawał się świetny, niebo dość dobrze ciemne.
Uwagi dodatkowe:
8 samochodów, ludzi kupa :P
Jak dla mnie, wydaje mi się, że to było najlepsze niebo w Wiśniczach – jak dotąd.
Jak kogoś lub jakiś sprzęt pominąłem, z góry sorecka, proszę mnie poprawić.
Opis:
Hmmm… od czegu by tu zacząć. Pewnie od początku. Najsamwpierw natrzaskaliśmy z Adamem i panią Magdą kilometrów dodatkowych z powodu objazdu. Po dotarciu na miejsce od razu zacząłem rozkładać sprzęt bo obiecałem sobie twardo że 00:00 no góra 1:00 i do domu – ciężko było, ale moja wola niezwyciężona :P
Dużo się działo – dużo ludzi, sporo obiektów w okularach obecnych obserwatorów.
Na pierwszy ogień poszedł Księżyc – był nisko, powoli zachodził. Miał żółtawy kolor i było go nieco ponad połowę jak mi się zdaje. Posiedziałem z „nim” do końca, ciesząc oko, aż poszedł na spoczynek.
Później oczywiście mój standard eMek, stopniowo powiększany o kolejne obiekty. Wyglądało to mniej więcej tak: 13, 92. Przerywnik standardu mojego ciągu –, bo Przemo chciał porównać chyba 31 w moim i swoim telepku. Więc 31+32+110 – ciach. Potem powrót i 57, 56, 71, 27 i znów 31+32+110, wg standardowego przebiegu. Następnie zapamiętana już i bez problemu odnaleziona kulka o numerze 15 w katalogu Charlesa Messiera. Każdy z tych obiektów powtórzyłem parę razy bo im później tym ciemniej i tym ładniej wszystkie wyglądały.
Przyszedł czas na nowości i tutaj z pomocą przyszedł Aldredo – zadawał Przemkowi i mi zadania, wołał do siebie i tak sobie wyszukiwaliśmy różne rzeczy.
Bardzo mi się podobał obraz w ES14mm z Ultra Blockiem od Alfreda – dzięki temu maleństwu w wyciągu i podpowiedziach Alfreda znalazłem coś bardzo fajnego i przez dłuższą chwilę się syciłem tym obrazem: M8 – mgławica dyfuzyjna „Laguna” w Strzelcu. Padło przy niej znaczące i przeciągłe „wooooww”. Aż w pewnym momencie musiałem napomnieć Alfreda bo za szybko chciał szukać kolejne obiekty :P
Kolejną nowością była gromada otwarta „Dzika Kaczka” (M11) w Tarczy. Też bardzo urodziwa z gwiazdą trochę obok centrum, wyraźnie jaśniejszą od pozostałych.
M22 – piękna kuleczka w Strzelcu.
Jakoś w między czasie wydarzyła się zabawna sytuacja: tak sobie siedziałem (Strzelec i Tarcza nisko) i lookałem. Zastanawiającym był dla mnie fakt, że jest dziwnie cicho już od pół godziny chyba. Myślę: „coś się stało, albo co? Przemo jest za cicho.”, a po chwili woła mnie nie kto inny jak Przemek, który akurat był z Alfredem przy Columbusie. I mi się skarży: co to on musiał szukać bo Alfred mu kazał. Jak on miał to znaleźć, jak to takie malutkie itd… normalne myślałem, że pęknę ze śmiechu, hahaha! Obiektem tym była mgławica planetarna „Małe Hantle” (M76) w Perseuszu. Śmiejąc się nieprzerwanie odnalazłem ją w 8” Przemka i potem chyba też u siebie. Przy okazji zahaczyłem o NGC869+NGC884 czyli sławne „Chichoty” w Perseuszu – piękne jak za każdym razem, gdy ktoś mi je pokazywał, bo był to pierwszy raz gdy znalazłem je za pomocą swojej 10”. Chyba jakoś tak to było, już nie pamiętam za dobrze.
Na sam koniec strzeliłem jeszcze raz w Andromedę (M31+M32+M110) na pożegnanie tak pięknego tej nocy nieba, po czym z zaciśniętymi zębami pozbierałem zabawki, pożegnałem się i wróciłem do domu.
Było świetnie. W mojej głowie znów analizowałem to, co zweryfikowały kolejne obserwacje. Już czekam z na kolejny fajny wypadzik.
Dzięki wszystkim i do zobaczenia!

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: piątek, 16 sierpnia 2013, 21:15 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Fajna relacja, chyba nic nie pominąłeś ;)

Kurcze, do teraz mnie sumienie gryzie, że dałem Przemkowi za trudne zadanie... :roll: ;).

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: piątek, 16 sierpnia 2013, 21:22 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Alfred Błażytko napisał(a):
Fajna relacja, chyba nic nie pominąłeś ;)

Kurcze, do teraz mnie sumienie gryzie, że dałem Przemkowi za trudne zadanie... :roll: ;).

hahaha! Przemek to duży synek, poradzi sobie :P

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 09:37 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Robert Urbanek napisał(a):
Alfred Błażytko napisał(a):
Fajna relacja, chyba nic nie pominąłeś ;)

Kurcze, do teraz mnie sumienie gryzie, że dałem Przemkowi za trudne zadanie... :roll: ;).

hahaha! Przemek to duży synek, poradzi sobie :P

I bardzo dobrze! W ten sposób nauczycie się - piszę do Roberta i Przemka - 10 razy szybciej znajdować obiekty niż gdybyście sami ślęczeli nad teleskopem na swoim podwórku. Nauka idzie szybciej jak ktoś mądrze pokieruje. Stąd przewaga takich spotkań nad samotnymi obserwacjami dla osób początkujących.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 10:41 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam Krawczyk napisał(a):
I nadzieje się rozwiały. Cały czas na niebie dominują wysokie chmury i ja nie ryzykuję wypadu (...)
Następne moje obserwacje najwcześniej 30 sierpnia. :evil:

Robert Urbanek napisał(a):
ehhh, zapiję się :lol:

Adam Krawczyk napisał(a):
Hmmmmmmm. Gdybym tak dzisiaj wystartował z TG o 23.00 i gdybym tak do jechał na obserwacje o 23.30 i gdyby tak było bezchmurnie i gdyby tak wylukac jeszcze trochę zachodzącego o 1.07 Łysego, a gdyby tak ktoś jeszcze chciał wyskoczyć, to zastanowiłbym się nad wypadem.
Bo gdybym tak jechał przypadkiem do Łomnicy, to byłbym tak o 00.00 na miejscu i czekał na zachód Księżyca tylko godzinę. I gdyby tak świt astronomiczny był o 03.15 tak jak dziś, to byłyby tak ze 3 godziny gapienia się w rurę.

Ja dzisiaj ok. 1:00AM dotarłem do Wielkopolski. Od Śląska po Wrocław wokół autobahny były gęste cirrusy jednak na miejscu zastałem krystaliczne niebo.
Zachwycony tym faktem, wypakowałem szybko bagaże i choć wykończony natychmiast pojechałem na moją miejscówkę w okolicy miejscowości Konarzewo.
Na pociechę powiem Wam, że mimo idealnych warunków pogodowych Łysy niszczył wszystko... Niebo było jasno szare choć okolica super ciemna.
Nawet kiedy był pod horyzontem dalej tworzył szarą łunę nad południowo-zachodnią Drogą Mleczną.
Fajnie zaczęło się robić koło pół drugiej. Wpatrywałem się w Andromedę i gromady, które było widać przez lornetkę (chwilowo nie mam nic innego). Ciągnęło mnie znów w okolice Strzelca i Tarczy.
Polukałem jeszcze lornetką "Dziką Kaczkę" dobrze widoczną w Tarczy ale zmęczenie dało znać o sobie i choć robiło się coraz piękniej wróciłem do domu.
Dodam jeszcze, że warto było szukać tydzień temu miejscówki w oczekiwaniu na nocne rozpogodzenie, które wtedy nie nadeszło.
Mam tu niewielką łunę od Rawicza na południu i jeszcze mniejszą od Bojanowa na północnym zachodzie ale Droga Mleczna tutaj to naprawdę rozlane mleko. Kontrastowo odcinające się od nieba. Widoczność we wszystkich kierunkach przypomina Wiśnicze a niebo lepsze niż w Dąbrówce. Jak się pogoda nie popsuje to dzisiaj tu pofocę.

Proponuję Wam wybrać się na obserwacje dopiero po 1:00 bo wcześniej z powodu Łysola niebo jest delikatnie mówiąc niefajne.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 10:53 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Wpatrywałem się w Andromedę i gromady, które było widać przez lornetkę (chwilowo nie mam nic innego).

Ciekawe co się stało z Twoją dychą :?: :?: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 10:59 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam Krawczyk napisał(a):
Ciekawe co się stało z Twoją dychą :?: :lol:

:) Oddałem w dobre ręce! ;) ale czuje się bez telepa okropnie...

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 11:31 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Adam Skrzypek napisał(a):
I bardzo dobrze! W ten sposób nauczycie się - piszę do Roberta i Przemka - 10 razy szybciej znajdować obiekty niż gdybyście sami ślęczeli nad teleskopem na swoim podwórku. Nauka idzie szybciej jak ktoś mądrze pokieruje. Stąd przewaga takich spotkań nad samotnymi obserwacjami dla osób początkujących.

całkowicie się z tym zgadzam i z tego miejsca dziękuję wszystkim nauczycielom. a z każdym minizlotem zasób wiedzy rośnie :)

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 11:39 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Adam Krawczyk napisał(a):
Ciekawe co się stało z Twoją dychą :?: :lol:

Oddałem w dobre ręce! ;) ale czuje się bez telepa okropnie...

Nie wiem jak by tu Cię pocieszyć :?: :lol:

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2013 r.
PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 11:55 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam Skrzypek napisał(a):
Nie wiem jak by tu Cię pocieszyć :?: :lol:

Mam rozumieć, że zapraszasz na szklaneczkę szkockiej? ;) :lol:

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL