Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:21

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Boguslavsky i jego sąsiedzi
PostNapisane: poniedziałek, 21 października 2013, 00:43 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 maja 2013, 02:54
Posty: 29
Po kilku miesiącach posuchy motywacyjno-sprzętowej wracam tymże skromnym rysunkiem:) To kompleks Kraterów wspaniale prezentujących się zaraz po Pełni - Boguslavsky, Boussingault, Demonax i Schomberger. To w zasadzie moja pierwsza nocka spędzona z nowym teleskopem i przyznaję - świetne przeżycie. To tak jakbym w końcu mógł wyprowadzić z garażu i przejechać się własnym Ferrari, co prawda używanym ale bardzo zadbanym i... od niedawna moim. Rysowałem białą kredką akwarelową na czarnym papierze.
Kolejną już noc nastawiam się na polowanie na Kometę ISON ale póki co bez żadnych skutków, miejsce gdzie Kometa wzbija się nad horyzontem jest chyba przeklęte. Znajduje się tam ogrrromne pole nad którym niemal każdej nocy zbiera się bardzo wysoka mgła. Oczywiście liczę ślepo, że trafię jednak na jakąś wyjątkowo suchą nockę która umożliwi obserwację. Alternatyw póki co brak, niestety nie mam możliwości ruszyć się w inne miejsce ze sprzętem.
Seeing oceniłem na 2/5 - Duża wilgotność, stała warstwa Cirrusów z przewijającymi się co jakiś czas Cumulusami. Normalnie krzyczałbym w niebiosa, że taka słabiutka aura ale ostatecznie nie było źle, wręcz przeciwnie - szczęśliwie występowały cuda które rekompensowały mizerną pogodę, ciągle utrzymywał się majestatyczny, brunatny Wieniec. Przez kilkanaście minut obserwowałem również inne i znacznie rzadsze zjawisko, mianowicie górny fragment Halo Księżycowego wraz z bardzo wyraźnym, specyficznie wygiętym górnym Łukiem Stycznym.
Faza Księżyca: ~99%
Zachęcam do przejrzenia bieżącej Uranii (5/2013), jest tam mój materiał, spora dawka rysunków. Liczę, że Wam się spodoba:)
Pozdrawiam! D.K.


Załączniki:
201020131154.jpg
201020131154.jpg [ 592.9 KiB | Przeglądane 5402 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Boguslavsky i jego sąsiedzi.
PostNapisane: poniedziałek, 21 października 2013, 01:24 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 maja 2013, 02:54
Posty: 29
To "Ferrari" to SCT 8" na montażu widłowym - nie wspomniałem wyżej:)). Użyłem poza tym LVW 13mm.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boguslavsky i jego sąsiedzi.
PostNapisane: poniedziałek, 21 października 2013, 09:34 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
ładnie :) i gratuluję nowego "oka" :)
pzdr!

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL