Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 21:23

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzisiejsze obserwacje - maj 2014 r.
PostNapisane: czwartek, 1 maja 2014, 08:17 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Kwietniowy wątek był nadzwyczaj skromny, mam nadzieję że majowy go pobije. Robi się cieplej, za to noce coraz krótsze. Zapraszam zatem do pisania i zamieszczania fotek nie tylko nieba ale i również stanowiska obserwacyjnego. Warto przecież z innymi się podzielić wrażeniami z obserwacji, a nie tylko zachowywać je dla siebie. Oby to nie zaczęło stawać się regułą.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2014 r.
PostNapisane: poniedziałek, 5 maja 2014, 13:45 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Hej, jeszcze nikt nie obserwował w maju?
Mnie się udało coś obejrzeć podczas ostatniej majówki spędzonej na Pogórzu Przemyskim.

Adam Skrzypek napisał(a):
fotek nie tylko nieba ale i również stanowiska obserwacyjnego

Obrazek
Na pamiątkę zostało jakieś takie zdjęcie -z akcji na stanowisku, co prawda zrobione jeszcze 30 kwietnia, ale tuż przed północą.

Od środy do niedzieli trafiły się dwie nocki obserwacyjne.. środa/czwartek i czwartek/piątek.
Z pierwszej skorzystałem dość obficie, warunki były niezłe...upolowałem kilkadziesiąt galaktyk w ich mateczniku "Panna-Warkocz-Lew" plus kilka obiektów nieba letniego.
Warto było cieszyć oczy widokiem tych szarych plamek po dłuższej przerwie.
Z powietrza wytrącało się sporo wilgoci więc użyłem podgrzewania do szkieł okularów i szukacza.

Druga noc nie zapowiadała się ciekawie, pozostawały mgliste pasma chmur wysokich aż w końcu zrobiło się znośnie.
Ponownie buszowałem w mrowiu galaktyk jednak nie tak długo jak poprzednio...stety-niestety trzeba było wrócić do ludzi by do innych szkieł -zroszonych produktem lokalnym- zajrzeć 8-) :mrgreen:
Poskładałem sprzęt i już więcej okazji do jego użycia aura nie podarowała. Pojeździłem też trochę na rowerze natrafiając na sporo idealnych miejscówek,
oddalonych nawet od słabych świateł niewielkich wiosek - mam nadzieję częściej tam wracać.

_________________
synta 12" + lidleta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2014 r.
PostNapisane: piątek, 30 maja 2014, 15:06 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Cześć!

Postanowiłem skrobnąć kilka słówek w majowym wątku obserwacyjnym ponieważ po ostatnich miesiącach posuchy maj był dla mnie całkiem udany :D

Zwardoń, 1-2 maja 2014 r.
Zaczęło się od majówki w Zwardoniu, gdzie razem z ekipą [url]astrohunters.pl[/url] a zarazem forumowymi Kolegami poświęciliśmy jedyną pogodną nockę na obserwacje i próby astrofoto.
Nie miałem szczególnego planu obserwacyjnego licząc na Michała jednak bardzo chciałem zobaczyć M104 Sombrero - piękną galaktykę "UFO-podobną" oraz planety karłowate: Westę i Ceres.
Ten skromny plan zrealizowaliśmy zaraz po rozłożeniu 13-calowego sprzętu i znów zaliczyłem SZOK, kiedy moim oczom objawiła się wspaniała M104, najpierw w powiększeniu 107x a następnie 273x - w znakomitym okularze ES 5.5 100st. Nie spodziewałem się, że w tak dużym powerze galaktyka będzie tak jasna i pełna detalu. Kilka dni później przekonałem się, że to zasługa głównie zwardońskiego nieba. Mimo, że seeing tego dnia nie był idealny, choć z czasem uległ znacznej poprawie.
Obserwacje Westy i Ceresa były dość ciekawe ze względu na ich położenie. Świetnie prezentowały się w jednym polu, ze słabą gwiazdką Panny w środku pomiędzy nimi.
Po "oblukaniu" Jowisza, Marsa i Saturna przyszedł czas na skarby klastra Coma-Virgo.
Wspólnie z Pawłem i Michałem napatrzyliśmy się na Igłę NGC4565 wraz z widoczną w jednym polu towarzyszką NGC4494. I znowu wpadłem w zachwyt, widząc jak pięknie może wyglądać "igłowata galaktyka" pod wspaniałym zwardońskim niebem.
Załącznik:
Komentarz: Zwardoń, 01-02.05.2014
Wisnicze_Amadeusz_20140521_01.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20140521_01.jpg [ 452.01 KiB | Przeglądane 7809 razy ]

Kiedy chłopaki poszli spać wyłowiłem jeszcze pobliskie eMki obserwowane już przeze mnie wcześniej: M64 i M53 z NGC5053. Pognałem do góry, ku M3 a następnie wróciłem do Panny po obserwowaną po raz pierwszy galaktykę M49 i ciekawą jej koleżankę NGC 4526 leżącą równo po środku między dwoma słabymi gwiazdkami Panny.
Był także powrót do ulubionych klasyków: M13, Pierścionka, Veila i pozostałych skarbów letniego nieba, które od zeszłego roku nie były mi dostępne.
Po 3:00, kiedy na polu boju zostałem już sam z Januszem i Łukaszem z "Gromady Otwartej", pięknie wyszedł Strzelec ze Skorpionem. Ja jednak poddałem się wykończony a i chmury nadeszły, kiedy tylko spakowałem telepa.

Wiśnicze, 21-22 maja 2014 r.
Przede wszystkim o tej nocce chciałem napisać w majowych obserwacjach. W ubiegłą środę, w Wiśniczach pod Kapliczką, w dniu 21 maja dopisała mi pogoda oraz pomysły. Wyczesałem przez całą nockę sporą - jak na mnie - ilość "nowych" DS-ów.
Po nasyceniu się zwardońskim niebem uporządkowałem swój pamiętnik w SkySafari. Odhaczyłem 60 dotychczasowych eMek dopisując do osobnej listy kolejnych 50.
Obserwacje 21 maja zapowiadały się skromnie. Chciałem tylko wyskoczyć na spontaniczne obserwacje planetarne. Zależało mi na pożegnaniu Jowisza, który po długim niedocenionym sezonie (zaledwie raz widziałem WCP i żadnego tranzytu) na dłużej opuści ziemskie niebo.
Długo się zbierałem z gratami aż w końcu pojechałem za Tworóg na miejscówkę odkrytą niedawno przez Przemka.
Jakie było moje zdziwienie kiedy wjazd na polanę zablokował szlaban zamknięty na dobre. I po fajnej miejscówce.
Chwilę wcześniej w Tworogu widziałem drogowskaz na Wielowieś więc pognałem tamtędy na Wiśnicze. Z zadowoleniem udałem się na swojską, bezpieczną dobrze znaną miejscówkę.
Niestety Jowisz był zbyt nisko. Zanim rozłożyłem trussa nie było za bardzo co na Jowiszu oglądać...
Spokojnie poobserwowałem Marsa, z wyraźnymi kontynentami natomiast nadal nie dostrzegłem czap polarnych.
Po Saturnie, Weście i Ceresie wróciłem do ulubionej galaktyki Sombrero. Jakie było moje zdziwienie gdyż... w powiększeniu 107x nie było ani trochę detalu, który mnie powalił w Zwardoniu z powerem 273x. Skoczyłem do zenitu. Tam już było lepiej. Pięknie widoczny Wiatraczek i pozostałe klasyki Wielkiej Niedźwiedzicy.
Ponieważ nie napatrzyłem się tej wiosny na trio Lwa pomknąłem do obu trypletów: M95, M96, M105 oraz M65, M66 i NGC3628.
Dopiero po napatrzeniu się na skarby Lwa przyszedł mi pomysł na wyłapanie zupełnie nowych eMek z mojej listy.

Tym sposobem wróciłem do Panny. Pierwsza padła:
Panna
M61- bez problemu znaleziona spiralna galaktyczka.
Obrazek
Lecąc w górę trafiłem przypadkiem na M49 z NGC4526, które poznałem niedawno w Zwardoniu.

W związku z mrowiem eMek pomiędzy gwiazdozbiorami Coma Virgo udałem się teraz do Psów Gończych.
Tam nie szukałem znanych mi M106 itp. tylko zatrzymałem się na widzianej po raz pierwszy przeze mnie:
Psy Gończe
M63- ładnie widocznej tej nocy
Obrazek
a następnie do:
Psy Gończe
M94
Obrazek
i
Psy Gończe
NGC4618
Obrazek
Było już po północy ale najcenniejsze skarby tej nocy były dopiero przede mną.

Po wyczerpaniu nowych dla mnie obiektów w Canes Venatici przyszedł czas na Smoka.
Kierując Columbusa na M102 nie spodziewałem się takiej piękności:
Smok
M102 - "missing" Messier M102 bywa czasem łączony z M101 jednak NGC5866 uznawana dzisiaj za nr 102 jest kapitalna. Dużo ładniejsza niż na poniższym zdjęciu. Chętnie będę do niej wracał ponieważ podoba mi się bardziej nawet od słynnej Igły.
Obrazek

Kiedy w końcu napatrzyłem się na M102 Wężownik był już całkiem wysoko. Rozpoznałem Orła i Strzelca po prawej więc musiałem udać się w tamtym kierunku.
Od września ubiegłego roku marzyłem o obserwacjach Laguny, która umknęła mi wraz z końcem wakacji.

Pierwsza poszła w celownik:
Wężownik
M14 - dość popularna kulka chociaż po raz pierwszy widziana przeze mnie - nie powaliła mnie wcale. Przyczyny upatruję w zaświetlonym nad Toszkiem kierunkiem SE.
Obrazek

Dalej poszły:
Wężownik
M9 - mniejsza kuleczka, w coraz bardziej zaświetlonym niebie.
Obrazek

Tarcza
M26 - otwarta, duża gromada, którą łatwo znaleźć na prawo od ogona Orła.
Obrazek

Strzelec
M25 - kolejna otwarta, już w Strzelcu. Poruszałem się skokami w dół i w bok od DS-a do DS-a. Mimo, że to gromady do szukania założyłem Ultrablocka. Inaczej bym nie znalazł w zaświetlonym toszeckim niebie. Dopiero tutaj zdjąłem ultrablocka i gromadka była wyraźniejsza, ładniejsza ale tło już jasne.
Obrazek

Następnie poszły kulki:
Strzelec
M22 - duża, ładna.
Obrazek


Strzelec
M28 - mała koleżanka M22. Prawie ją przeoczyłem. Leciałem równo w prawo i na szczęście się cofnąłem. Taka była malutka ale bardzo ładna!
Obrazek

Nadszedł czas spełnienia marzeń! W niedalekim sąsiedztwie w powiększeniu 50x już łatwo było znaleźć wyczekaną:
Strzelec
M8 Laguna - tu zatrzymałem się na bardzo długo...
Obrazek
zmieniając filtry i podróżując do pobliskiej mgiełki z jej otwartą gromadką:

Strzelec
M20 Trójlistna koniczynka - ta dużo słabiej widoczna od Laguny. Co ciekawe OIII niewiele pomógł.
Obrazek

Strzelec
M21 - za to sąsiadka-gromadka pozwalała wracać do trójlistnej :)
Obrazek

Czwartkowe już obserwacje zakończyłem na:

Strzelec
M23 - otwarta, którą łatwo znaleźć jadąc w górę od strzelcowych mgiełek.
Obrazek

Mimo 2:30 miałem apetyt na dalsze czesanie wysokiego już Skorpiona jednak ważne sprawy dnia następnego wyleczyły mnie z otumanienia do dalszych obserwacji ;)

Dąbrówka, 23-24 maja 2014 r.
Załącznik:
Komentarz: Dąbrówka, 23-24.05.2014
Wisnicze_Amadeusz_20140521_02.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20140521_02.jpg [ 501.59 KiB | Przeglądane 7809 razy ]

Po odespaniu poprzedniej nocki znów pojawiła się pogoda. Ruszenie na forum, Roberto i Przemek w działaniu. Nie mogłem się zdecydować ze względu na chmurzyska w mojej okolicy lecz wybrałem się do chłopaków, gdzie swoją obecnością zaskoczył jeszcze Alfredo.
Chłopaki walczyli wspaniałą 10-tką GSO od Roberta. Ja natomiast chciałem pofocić, pouczyć się. Niestety po przywitaniu się i obserwacjach newtonem Roberta przyszły chmury. Zamiast wypakowywać refraktor postanowiłem pofocić i czekać do oporu na Camelopardalidy Majowe.
Byliśmy przekonani, że nawet przy częściowym zachmurzeniu zobaczymy te tysiące na godzinę "spadających gwiazd".
Załącznik:
Komentarz: Dąbrówka, 23-24.05.2014 - czekanie na Camelopardalidy...
Wisnicze_Amadeusz_20140521_03.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20140521_03.jpg [ 460.07 KiB | Przeglądane 7809 razy ]

Po drugim przelocie ISSa nie było już na co czekać. Słońce już przywitało się ze mną oraz okoliczne ćwierkające ptaki dlatego uznałem, że przereklamowane te roje! ;)

Wiśnicze, 25-26 maja 2014 r.
W ostatnią niedzielę dzięki namowie Adama udałem się pod Kapliczkę. Adam bardzo dziękuję! To dla mnie historyczna chwila. Pierwsze astrofoto mimo, że jeszcze lameriada ale do relacji będzie jak znalazł.
Załącznik:
Komentarz: M57 Pierścień z achromatu bez guidowania, darków, biasów, itp. itd. ;)
Wisnicze_Amadeusz_20140521_04.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20140521_04.jpg [ 368.29 KiB | Przeglądane 7809 razy ]

Mój ulubiony pierścionek w końcu doczekał się "porządnej" (jak na mnie) pamiątkowej foty.
Już zacieram ręce na dokumentowanie zdobyczy w kolejnych "dzisiejszych obserwacjach".
O udanych obserwacjach Saturna wspólnie z Adamem K. już pisałem. Piękny był także asteryzm w Pannie, do którego obejrzenia zachęcił mnie Adam.
Na szczęście Adam przypomniał mi o M68 i M83 w Kruku i Hydrze, które muszę tej wiosny koniecznie upolować aby nie czekać znów tyle miesięcy.
Wspomniana gromadka i galaktyczka były jednak za nisko na południowym wiśnickim niebie. Tym niemniej bardzo dziękuję Adam i do zaś!

Na koniec mojego majowego, przydługawego posta życzę wszystkim Koleżankom i Kolegom czystego i ciemnego nieba - przy każdej nadarzającej się okazji! :)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2014 r.
PostNapisane: piątek, 30 maja 2014, 15:51 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
No bardzo ładnie!! Dużo miałeś nocek w maju i to wykorzystałeś. Ja niestety nie mogłem jechać parę razy, ale dobrze że chociaż ten jeden wypad się udał. Gratki za piękną fotke (na prawde mi się podoba ;)) i za tyle wyłapanych DS`ów. Pozdro!

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2014 r.
PostNapisane: piątek, 30 maja 2014, 18:00 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Alfred Błażytko napisał(a):
Gratki za piękną fotke (na prawde mi się podoba ;)) i za tyle wyłapanych DS`ów

Dzięki Alfredo za dobre słowo ;) Najciekawsze DS-y jeszcze przed nami i jak to mówi Kolega z Maniaka: "niech prowadzi nas ciemność" :lol: :D

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2014 r.
PostNapisane: piątek, 30 maja 2014, 20:01 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Ooooo :) super Amadeo, że tak wykorzystałeś pogodę w maju :) i bardzo fajne opisy :)
Nie wiem, czy nie wstyd wstawiać mojego... nic, ryzykuję :P
To moje jedyne obserwacje w maju niestety.



Obserwacje nr 004/14

Czas: 23/24.05.2014r., 21:00-03:00
Miejsce: Dąbrówka.
Uczestnicy: Amadeo, Alfredo, Przemo, Robert U.
Sprzęt: GSO10”.
Warunki obserwacyjne: Było dość ciepło i sucho, ale przecierały się dwa fronty atmosferyczne (wsch. – zach.) i atmosfera falowała, co było widoczne na planetach.
Uwagi: Fajnie, że udało się wyskoczyć i do tego zebrało się czterech chopa. Przemek przywiózł też swojego ATM 13”, ale nie był jeszcze skończony (LG nie było przyklejone a co za tym idzie, kolimacji brak).

Opis:
Jakoś tak się nie zapowiadało. Myślałem, że tylko z Przemkiem będziemy walczyć bo reszta ludzi słabo się kontaktowała, ale stopniowo przybywali kolejni wspaniali. Przed 21 byłem na wjeździe do lasu, po 21 przyjechał Przemek, to pojechaliśmy na miejscówkę rozłożyć sprzęt. Jakoś przed 23 chyba przyjechał Alfredo a po 23 przybył i Amadeo.

Noc astronomiczna zaczynała się koło 23, także wcześniej, tj. między 21 a 23, nie było za bardzo co wojować.
Czekaliśmy z Przemkiem aż nastanie ciemność, a mnie aż w pewnym momencie spanie zaczęło brać.
Było fajnie ciepło, więc przyjemnie się w tym lasku siedziało. Gadaliśmy z Przemkiem o jego 13” ATM i nie tylko.
W końcu przybył Alfredo: zdążył zabrać z domu tylko walizkę ze szkiełkami, ale najważniejsze, że przyjechał. Potem dotarł Amadeo: zabrał ze sobą aparat i achromat 120+heq5 (którego nota bene nie wyjął nawet bo skupił się na fotografowaniu a niebo nie było na tyle obiecujące żeby poświęcić kupę czasu na rozkładanie i ustawianie tego sprzętu).

Jak już byliśmy w komplecie to zaczęliśmy odświeżanie pamięci i poszukiwania:

1. Psy Gończe:
• M51+NGC5195 – na pierwszy ogień poszedł Wir z towarzyszką; całkiem przyzwoicie razem wyglądali.
• M94 – galaktyka spiralna 8,9mag, 11,2’x9,15’ wyglądała jeszcze lepiej.
• NGC4618 – galaktyka spiralna z poprzeczką 10,6mag, 4,2’x3,4’ niestety słabiutka, ale zawsze.
• M106 – galaktyka spiralna 9,5mag, 17,4’x7’ to moja „nowa zdobycz nr 1” tego wieczoru; podobała mi się, była rozległa z dość dobrze widocznym zarysem.
• M63 – galaktyka spiralna 8,5mag, 12,6’x7’ Słonecznik nieco mniejszy i odrobinę jaśniejszy od poprzedniczki.
• M3 – ta gromada kulista była moją „nową zdobyczą nr 2” tego wieczoru; w ES28 Alfreda wyglądała pięknie, a w moim ES14 jeszcze ładniej: była jasna, pokazała więcej szczegółu. No i tym sposobem mam już komplet eMek z gwiazdozbioru Psów Gończych.

2. Smok:
• M102 – pierwszy raz znalazłem się w tej konstelacji i jest to moja „nowa zdobycz nr 3” tego wieczora. Amadeo laserem pokazał mi kształt całego Smoka na niebie i miejsce, gdzie leży galaktyka soczewkowata nosząca dodatkową nazwę – Wrzeciono. Ma ona 10,5mag i mierzy 6,5’x3,1’ kątowych. Jest mniejsza od M106 i ma spłaszczony kształt. Wizualnie wydawała się jaśniejsza, choć wg Stellarium to M106 właśnie jest jaśniejsza. Dziwiłem się trochę i dlatego zacząłem je porównywać, ale chodzi tu chyba o różnicę w wielkości/odległości od Ziemi tych galaktyk.

3. Warkocz Bereniki:
• M64 – tak, jak w przypadku Smoka, pierwszy raz zawitałem do tego gwiazdozbioru, ale już samodzielnie, bez wskazówek kolegów. M64 „nowa zdobycz nr 4” to galaktyka spiralna 9,3mag, 10,3’x5’. Nosi drugie imię – Czarne Oko. Fajna, warta uwagi i ponownych odwiedzin.
• M53 – gromada kulista o jasności 7,6mag i wielkości 9,1’ kątowych – moja „nowa zdobycz nr 5”. Dość subtelna jak na kulkę, które zazwyczaj wśród eMek bywają jaśniejsze. Trochę zabawy z jej odszukaniem było więc tym bardziej cieszy – fajna kuleczka.

4. Wielka Niedźwiedzica:
• M101 – porównując do M94 z Psów Gończych, nieco słabsza – zawsze warta obejrzenia. Chciałbym sobie te galaktyczki pomęczyć w Zwardoniu lub pod jeszcze ciemniejszym niebem, żeby uzyskać jak największy detal.
• M81 – galaktyka spiralna 7,8mag, 25’x12’ nazywana Galaktyką Bodego jako pierwszy składnik,
• M82 – galaktyka spiralna z poprzeczką 9,2mag, 10,5’x5’ zwana również potocznie Cygarem, jako drugi składnik,
• NGC3077 – i galaktyka spiralna 10mag, 5,2’x4,7’ stanowiąca trzeci składnik tripletu Wielkiej Niedźwiedzicy – wszystkie 3 w jednym polu; szału nie było ale fajnie było je znów zobaczyć.

5. Planety:
• Jowisz – słaby, falujący, kolorowy; znajdował się już nisko nad horyzontem.
• Saturn – już powoli wygląda coraz lepiej; zmienił kąt nachylenia względem Ziemi; przerwa Cassiniego dobrze widoczna.
• Mars – falujący, miał chwilowe momenty, co sprawiało, że to chyba najlepszy jego obraz jaki dotąd widziałem, ale generalnie szału nie było.

6. Herkules:
• M13 – powoli na tapetę wchodzą letnie konstelacje i dlatego w dziurze między chmurami ustrzeliłem tą prześliczną kuleczkę (5,8mag, 23,2’).

7. Lutnia:
• M57 – nieco później, po wyczekaniu kolejnego momentu, kiedy wiatr rozgonił chmurwy, ustrzeliłem jeszcze sławetny Pierścionek Lutni – bardzo smakowity deserek.

Podsumowanie:
Chmurzyło się coraz bardziej i około godziny 1:30 schowałem telepa do samochodu. Siedzieliśmy jeszcze wszyscy i gadaliśmy, wyczekując nowego roju meteorów z Żyrafy. Spalił się może 1 czy 2, więc szału w postaci „nawet 1000 sztuk na godzinę” nie było. Niebo cały czas to zachodziło chmurami, to oczyszczało się. Amadeusz cykał fotki, jedliśmy czekoladę, gadaliśmy i gapiliśmy się w niebo.
Było to bardzo fajne i spokojne spotkanie. Do mojej kolekcji doszło tej nocy 5 obiektów z katalogu Messiera, co mi daje 47/110.

~~

Krystalicznie czystego nieba wszystkim życzę :)

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2014 r.
PostNapisane: piątek, 30 maja 2014, 20:07 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Ależ się wątek rozruszał. Brawo chłopaki! O takie coś mi chodziło!

Amadeusz - świetna astrofotka i opisy!
Robert - tylko tak dalej!

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2014 r.
PostNapisane: piątek, 30 maja 2014, 20:11 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Świetna relacja Roberto! Oddaje klimat tego pamiętnego spotkania.
Fajnie, że pod koniec miesiąca ożywił się obserwacyjny wątek.
Wszak to istota naszego hobby!

Do następnych udanych obserwów! :)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2014 r.
PostNapisane: piątek, 30 maja 2014, 21:32 
Offline
Ranga: [1]

Dołączył(a): niedziela, 7 lipca 2013, 11:18
Posty: 82
Lokalizacja: Gliwice
Jak zawsze świetne relację, oddające w całości klimat towarzyszący nam tej nocy obserwacyjnej.
Dobrze, że można było się spotkać po tak długim czasie. ;)

Wszystko już chyba zostało napisane.
Dobrze, że załapaliśmy się na tę nockę, pogoda jest dramatyczna.

_________________
Obrazek

GSO 10" GSO 9mm, ES 6,7mm 8,8mm 14mm. Meade 4000 Plössl 6.4mm, 15mm, 26mm, 32mm Sotem 10x50


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL