Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 21:04

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Łykend w Pcimiu
PostNapisane: niedziela, 25 maja 2014, 11:23 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
W nocy z piątku na sobotę bezchmurne niebo umożliwiło mi przeprowadzenie dość fajnych obserwacji wschodniej części nieba. Testowałem wyszukiwanie za pomocą Red Dota, ale od czasu do czasu pstrykałem laserem, żeby potwierdzić ustawienie teleskopu. Opisywanie poszukiwania "emek" nie jest niczym ciekawym, ale okazało się, że pstrykanie raz na kilkanaście minut laserem sciągnęło uwagę pilota jakiejś awionetki, która zaczęła krążyć nad tarasem mojego domku. Oczywiście nie starałem się w żaden sposób prowokować nikogo, ale sytuacja była mało komfortowa i miałam nawet pietra, że wystawiona na tarasie spora rura i pojawiająca się sporadycznie wiązka lasera ściągną mi na głowę jakieś dziwne służby. Wczorajsza, dość pochmurna noc nie sprzyjała obserwacjom nieba. Właściwie po kilku piwach przy grillu niemalże skończyło się na odespaniu poprzedniej nocy. Jednak ciepłe powietrze i majaczące między chmurami gwiazdy spowodowały, że siedzieliśmy na zewnątrz ze znajomymi w nadziei na poprawę pogody i wyciągnięcie teleskopu. Nic z tych rzeczy! Wydarzeniem wieczoru był niski przelot meteorytu (prawdopodobnie). Widać było smugę, która na czerwono rozjaśniła chmury nad nami. Po chwili usłyszeliśmy dość cichy odgłos, który mógł być spowodowany rozerwaniem się spadającego obiektu. Zdarzenie widoczne było koło godziny 22:15, czyli niebo było jeszcze dość jasne. Obiekt leciał z południa na północ. Wydawało nam się, że całkiem nisko w chmurach. Widok rozświetlonych chmur był podobny do uderzenia pioruna, jednak kolor był czerwony i wyraźnie było widać prostolinijny ślad obiektu, który przecinał chmury. Powiem tak, to drugie tak spektakularne zjawisko, które widziałem w życiu. Prawdopodobnie moich znajomych, którzy byli świadkami wydarzenia też. Głośny wrzask i "Łłłłooooooł"! Spowodowały ściągnięcie na taras reszty domowników. No i do bladego rana siedzieliśmy podekscytowani, ale nic więcej się ie wydarzyło :(

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Łykend w Pcimiu
PostNapisane: niedziela, 25 maja 2014, 12:57 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Przeczytaj moją historię z laserem w Chorwacji. Teraz się śmieję, ale tam nie było mi do śmiechu. :lol: :lol: :lol:
viewtopic.php?p=53089#p53089

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łykend w Pcimiu
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2014, 10:06 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
No właśnie, jakoś całkowicie przeszło mi szukanie laserem. Próbowałem znaleźć w necie informację o zaobserwowanym przez nas meteorycie, ale wygląda na to, że zjawisko nie zostało odnotowane. Patrząc na mapę powinien on przelatywać dalej w okolicach Jeziora Dobczyckiego. Ponieważ przeleciał nam dokładnie nad głowami, więc nie byliśmy w stanie określić kąta opadania. Jego prędkość wydawała się dość duża. Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale jeśli meteor leciał z południa na północ to raczej nie powinien być to ten z roju Cameloparadalidów. Swoją drogą, czy dokonaliście jakiś obserwacji meteorów z tego roju? W sobotę do godziny drugiej w nocy nie zauważyłem nic.

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łykend w Pcimiu
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2014, 10:14 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Irek Misiak napisał(a):
No właśnie, jakoś całkowicie przeszło mi szukanie laserem.

A ja nie wyobrażam już sobie innego szukacza niż laser.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łykend w Pcimiu
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2014, 10:21 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
Adamie z pewnością jest to znakomite narzędzie, ale zauważyłem, że wyszukiwanie Red Dotem przy moim kaprawym wzroku jest równie skuteczne, a nie ściągam na siebie uwagi :). Spróbuję w następny łykend zameldować się na Lubomirze i z czystej ciekawości zapytać czy moje wyszukiwanie laserem im nie przeszkadza :)

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łykend w Pcimiu
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2014, 10:33 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Lasera używam od lata czy jesieni 2013. Przedtem nie dałbym na Red Dota powiedzieć złego słowa, zresztą i jak teraz ale używanie lasera jest jeszcze prostsze (nie trzeba się schylać) jednak przeszkadza na zlotach fofącym.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łykend w Pcimiu
PostNapisane: niedziela, 6 lipca 2014, 23:38 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
Po popołudniowej burzy miałem nikłe nadzieje, na czyste niebo dzisiejszej nocy, ale jest nieźle. Zaczęło się od tego, że moje baby zaczęły mnie bombardować kolejnymi pomysłami na spędzenie swojego czasu. Trochę się w tym pogubiłem (bo kto kobity zrozumie - zwłaszcza trzy na raz), więc w ramach odstresowania zasiadłem na tarasie ze starą ruską lornetką 10x50, atlasem dla kolegi Marka i zacząłem się douczać. Wczoraj gwiazdy były mniej wyraziste i ciężko było cokolwiek namierzyć (ja analog jestem) teraz jednak po kilku browcach i przy klarownym (w miarę) widoku zacząłem sobie tą moją lornetką lukać. Jaka to frajda, ze jak się wie, to można takim sprzętem coś zobaczyć!!!! Piękna M13 :) Nie wytrzymałem i wytargałem tą swoją "krówkę" 12-calową i pięknie gwiazdki widać w gromadzie :). Żeby nie było wczoraj zaliczyłem wszystkie emki na wschodnim widoku od Łabędzia, poprzez Lutnię, Liska i Strzałę, ale seeing kiepski był, więc jeszcze M57 łatwo było namierzyć, ale już z Hantlami miałem problem. I tak było je znacznie lepiej widać niż M51 w Wielkiej. Jednak przy tak pięknym Księżycu i o takiej porze roku wschodnie rewiry wydają się znacznie lepiej widoczne niż to co nad głową. Pozdrawiam serdecznie i z czerwonym światełkiem na czole, dzierżąc w jednej dłoni atlas a w drugiej butlę wyruszam te kilka kroków na taras. Dziłochy śpią a ja święty spokój mam :)

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Łykend w Pcimiu
PostNapisane: środa, 5 listopada 2014, 07:19 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
Tym razem przy okazji załatwiania różnych spraw udało mi się wyrwać za miasto w tygodniu. Miałem wielką ochotę zaobserwować pasy w atmosferze na Jowiszu. Pobudka 4:15. Piękne rozgwieżdżone niebo, ale jednak dość jasne. Jowisz w tak dużym stopniu odbijał światło, że nie byłem w stanie zobaczyć nic więcej oprócz sporej tarczy. Skromne wyposażenie czyli zakładanie filtra księżycowego i barlowa nie było w stanie poprawić kontrastu i zmniejszyć jasności. Widoczne dość słabo M97 i M108 w Wielkiej Niedźwiedzicy. M108 - wyraźny wydłużony kształt. Triplet Lwa - porażka. Pobudka godzinę wcześniej i byłoby pewnie fajnie widać. Gwiazdy świetnie widoczne. Gromady otwarte M44 w Raku i M35 w Bliźniętach dobrze widoczne przez lornetkę i tym bardziej w powiększeniu 50X. Nie zawiodła młgawica w Orionie, ale mogłem ją obserwować tylko przez lornetkę, bo była widoczna na granicy drzew. Wnioski: konieczne filtry planetarne i lepsze okulary. Szary filtr księżycowy za słaby.

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL