Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 00:29

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 9 września 2014, 21:40 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Wspaniały. Mam do niego wielki sentyment, którego źródło tkwi w jego funkcji personifikującej nas, miłośników Księżyca. W sposób bardzo liryczny dałem temu wyraz w jednym z wcześniejszych postów.

http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?p=59323#p59323

No właśnie, Przemek, przecież fotografujesz też Księżyc, a nie zamieszczałeś dotąd swoich zdjęć tutaj. Wątek stawał się monotonny, aż do tej chwili. Świetne detale na zdjęciu, ale jak może być inaczej przy takich parametrach sprzętu. Fajnie się składa, bo dzisiaj i chyba też jutro, Endymion jest dostępny w takim oświetleniu jak na Twoim zdjęciu. Może ktoś spróbuje na żywo skonfrontować widok?
Jeśli masz lub będziesz miał jeszcze jakieś kadry, to zapraszam, miło będzie "poszybować" bliżej Księżyca.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: środa, 10 września 2014, 09:04 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Przemysław Mamot napisał(a):
Właściwie to sesja z czerwca ale nie wstawiałem tego materiału na tym forum tak że może komuś sie spodoba.

Endymion, 125km średnicy, 4600m wysokości.

A podoba się, podoba. Patrząc na to zdjęcie ma się wrażenie że przelatujemy tuż nad kraterem i zaraz będziemy lądować ;) . Ogniskowa (czy też jej ekwiwalent) oraz obróbka robią swoje. Rewelacja!

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: środa, 10 września 2014, 12:55 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Dziękuję Panowie . A to racja średnica LG 300mm pozwala na ognisko 6000. Co do obróbki to jeszcze sporo mi brakuje . Przynajmniej jeżeli chodzi o księżyc . Dobrze obróbkę ma opanowaną Jurek kontrasty cienie wszystko jak należy . Jeżeli warunki pogodowe w najbliższych dniach pozwolą trzeba będzie zapolować na satelitę tym bardziej że właśnie mam 2gą zmianę co daje czas na odpoczynek po nocnych harcach. :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: niedziela, 2 listopada 2014, 23:22 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
2 listopad br. sesja w niezbyt sprzyjających warunkach w ognisku głównym MAKa 150/1800, kamerka ASI 120 MM z filtrem Red GSO, Registax6 (300/2000).

Mozaika dwóch kadrów - okolice Kopernika, Eratosthenesa, Reinholdta. Ładnie widać promienistą strukturę korony Kopernika, oraz kopuły po zachodniej stronie.
Załącznik:
Kopernik_Reinholdt_2.11.2014r_MAK150_ASI 120_RedGSO_mozaika80%.jpg
Kopernik_Reinholdt_2.11.2014r_MAK150_ASI 120_RedGSO_mozaika80%.jpg [ 303.19 KiB | Przeglądane 6675 razy ]

Południowy terminator: Clavius, Longomontanus, Maginus, Blancanus, Scheiner. Myślę, że to najlepsze zdjęcie dzisiejszej sesji - wpatrywałem się długo w południową część obwałowania Longomontanusa (duży krater na północnym zachodzie od Claviusa) i ta subtelna struktura mnie urzekła.
Załącznik:
Clavius,Longomontanus_2.11.2014r_MAK150_ASI 120_RedGSO.jpg
Clavius,Longomontanus_2.11.2014r_MAK150_ASI 120_RedGSO.jpg [ 341.3 KiB | Przeglądane 6675 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 3 listopada 2014, 00:58 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Jedziesz z koksem Jurek 8-) Sesyjka jak najbardziej owocna. Wewnętrzne struktury Longomontanusa faktycznie są imponujące. Ja jeszcze walczę z materiałem :twisted:

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 3 listopada 2014, 09:41 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Piękne zdjęcia Jurku, zwłaszcza to obrazujące południowy terminator. To już wręcz "dotykanie" powierzchni Księżyca.
Na dzisiejszy wieczór prognozy są sprzyjające, być może będzie to okazja do zdobycia kolejnych "trofeów".

Kuba - obrabiaj i Słonko i Księżyc, najwyższy czas wrzucić fotki na forum :) .

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 3 listopada 2014, 13:02 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Kuba, Adam - dziękuję.

Ciąg dalszy sesji zdjęciowej z 2 listopada; MAK 150/1800 z kamerką ZWO ASI 120 MM w ognisku głównym, z filtrem Red GSO, Registax6 (300/2000), mozaika Microsoft ICE.

Zatoka Tęcz i cała północna część terminatora: Plato, Mare Frigoris, obszar okołobiegunowy aż do Anaxagorasa i Gildschmidta.
Łuk Sinus Iridum "wystający" poza oświetloną powierzchnię z zarysem Bianchiniego i mocno zerodowanym Maupertiusem ponad Promontorium Laplace i przeciwległym Promontorium Heraclides. Świetnie zobrazowane Montes Recti (Góry Proste) i Montes Teneriffe i ciemna niecka krateru Plato.
Niezwykle plastycznie wyszedł obszar ponad Plato i Mare Frigoris.


Załączniki:
Sinus Iridum, Plato i M.Frigoris_2.11.2014r_MAK150_ASI 120_RedGSO_mozaika80%.jpg
Sinus Iridum, Plato i M.Frigoris_2.11.2014r_MAK150_ASI 120_RedGSO_mozaika80%.jpg [ 237.31 KiB | Przeglądane 6641 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 4 listopada 2014, 01:14 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Adam Skrzypek napisał(a):
Kuba - obrabiaj i Słonko i Księżyc, najwyższy czas wrzucić fotki na forum :) .

Myślałem, że dzisiaj się wyrobię ze wszystkim, ale jak to bywa w moim przypadku - w tygodniu ciężko znaleźć dłuższą chwilę by na spokojnie usiąść do zebranego materiału. Cierpliwości 8-)
Jurku - gratuluję owocnej sesyjki. Lot nad Zatoką Tęcz jest wprost wyborowy. Pewnie już nie raz pisałem na forum, że to moje ulubione Księżycowe rejony. Mogę się wpatrywać w to zdjęcie baaardzo długo... Detal powala :shock:

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 4 listopada 2014, 14:09 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dzięki Kuba. :)

Ciąg dalszy sesji z 2 listopada br., ognisko główne MAK150/1800, ZWO ASI 120 MM z filtrem czerwonym GSO, Registax6 (300/2000), mozaika Microsoft ICE.

Chyba najwartościowszy obraz tej sesji, zawierający dużą ilość ciekawych miejsc w tej fazie lunacji (2 dni i 14 godzin po pierwszej kwadrze). Obszar Morza Chmur (Mare Nubium): część Morza Wilgoci z siecią rowów Rimae Hippalus na zachodzie i doskonale widoczną Prostą Ścianą (Rupes Recta) i Rima Birt na wschodzie. Charakterystyczny krater Kies i kopuła na lewo od niego, o tej samej nazwie, oraz "fraktalny" Pitatus i Hesiodus - piękny podwójny krater, na którego polowałem od dawna (nawet pełne oświetlenie nie przeszkadzało). Duży rów biegnący obok bierze nazwę od Hesiodusa - to Rima Hesiodus.
Duży płaski obszar otoczony wzgórzami, to Bagno Epidemii. W jego obszarze pięknie prezentuje się Capuanus - krater z trzema wypustkami, a na lewo od niego widać mały krater Ramsen i kolejny z rowów - Rima Ramsden. Ciekawą formacją jest krater w kraterze - stary Wurzelbauer, poniżej Pitatusa.


Załączniki:
Kies, Pitatus, Capuanus_2.11.2014r_ASI 120_RedGSO_mozaika.jpg
Kies, Pitatus, Capuanus_2.11.2014r_ASI 120_RedGSO_mozaika.jpg [ 483.07 KiB | Przeglądane 6591 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 4 listopada 2014, 14:25 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Mały wycinek tarczy Księżyca a ile pięknych zakamarków... Ależ miło "wędruje się" po takich fotografiach :shock: 8-)

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 4 listopada 2014, 18:00 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Gratulacje Jurku! Można się poczuć jak podczas lądowania Apollo 11 :)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 4 listopada 2014, 18:23 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dziękuję koledzy. Nie mogę się już doczekać kolejnego weekendu, żeby zebrać następny materiał.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: środa, 5 listopada 2014, 00:39 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Oo.. i znów gaz-maska się załapała :shock: super. Kiedy konkurs Jurku?

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: sobota, 10 stycznia 2015, 20:04 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Brama Słońca

W wielu kulturach starożytnego świata dzień (okres) przesilenia zimowego był wyjątkowym świętem. U jednych, w tym dniu rodził się Bóg Słońce, u drugich, zwycięska natura przemieniała relacje długości dnia i nocy i zwiastowała okres odrodzenia i błogostanu, u innych w końcu, zwyczajnie, był to moment początku nowego roku, czyli punkt kardynalny w rachubie czasu. Świętowali starożytni, świętowali nasi przodkowie Słowianie, do dzisiaj świętują wyznawcy religii hinduistycznych, mieszkający nad Gangesem.

Jeśli przesilenie zimowe było postrzegane przez naszych przodków jako abstrakcyjny moment w kalendarzu, nie różniło się zbytnio od symboliki naszego Bożego Narodzenia, czy każdego innego święta. Jeśli zaś, wiązało się z misterium światła, z tym magicznym medium, dla którego wznoszono w okresie megalitycznym, licznie, ogromne budowle kamienne - instalacje, które współczesnym językiem moglibyśmy nazwać: atraktorami przemijania lub klepsydrami, w których rolę piasku przejmowało światło - oczywiście słoneczne - było obrzędem związanym głęboko z symboliką transcendencji i magii.

Jednak musiało się czasem tak zdarzyć, że w okresie tego święta, brakło magicznych promieni słonecznych - misterium światła zapewne wtedy odbywało się w dwójnasób symbolicznie i w przenośni.

Nas - współczesnych spadkobierców tamtych wierzeń i obrzędów (przecież możemy sobie wyobrazić, że Boże Narodzenie mogłoby być sprawowane w tradycyjnym, czyli pogańskim obrządku) - postęp technologiczny wyposażył w narzędzia, którymi promienie słoneczne, tworzące misterium światła, możemy łowić w odległym świecie. Świat ten, bez udziału rąk ludzkich, bez świadomego zamysłu, choć z jakimś zamysłem kreacyjnym, mieszczącym się być może w zasadach deterministycznego chaosu, stworzył (może specjalnie dla nas) Bramę Słońca - klepsydrę w bezkresie księżycowego pejzażu.

29 grudnia, w okresie pogańskiego święta przesilenia, mogłem owo misterium światła oglądać za pomocą teleskopu. Kiedy chmury przesłaniały w ziemskich świątyniach Słońce, skracająca się noc rozpaliła moją wyobraźnię, bo magiczne światło na Srebrnym Globie rozświetlało drugą połowę struktury geologicznej, utożsamianej z symbolem nieskończoności - ósemki - stworzonej z kraterów: Deslandres i Walther. Widziałem tiahuanakański odpowiednik Bramy Słońca, przepuszczającej słoneczny blask w stronę megalitycznego Puma Punku - krateru Hell.

Bóg się rodzi, moc truchleje..., a ja poganinem jestem z krwi i kości.


Załączniki:
Deslandres_Walther_Brama Słońca_29.12.2014r_TS152F1575_LumixG3_semiAPO....jpg
Deslandres_Walther_Brama Słońca_29.12.2014r_TS152F1575_LumixG3_semiAPO....jpg [ 95.59 KiB | Przeglądane 6383 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: piątek, 23 stycznia 2015, 21:51 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Wycinek zdjęcia z 2 listopada 2014r, MAK150/1800, ASI 120 MM, filtr Red GSO, ATM EQ, Registax6 (250/2500), PIPP, powiększenie 120%. W kadrze widać ślady osuwisk i przemieszczania się materii wyrzutowej z Claviusa, a także ukośne (prawie równoleżnikowe) struktury liniowe (wtórne), powstałe z materiału wyrzuconego z Mare Orientale.
Załącznik:
Clavius i stare kratery_opis kadru.jpg
Clavius i stare kratery_opis kadru.jpg [ 193.24 KiB | Przeglądane 6302 razy ]

To co jest wyraźne, jest zwykle powierzchowne.

Na północ od Claviusa znajdują się niecki starych kraterów, być może pierwszych z wielu powstałych zaraz po wykształceniu się skorupy Srebrnego Globu. Są prawie zatarte, zasypane regolitem; promienie słoneczne wczesnego świtu wydobywają ich zarysy, subtelnie nakładając cienie na wierzchołki ich zniszczonego obwałowania. Może nie wydają się na pierwszy rzut oka oczywiste - powszechnie dominuje na powierzchni chaos, struktury nakładają się jedne na drugie, deformując wcześniejsze formacje - dowodzą jednak, że powierzchnia Księżyca poddana była ciągłym przeobrażeniom i takich warstw kraterów w różnym wieku może być więcej.

Załóżmy jednak, że patrzymy na te trzy, jak na pierwsze impakty - starszych być może nie sposób już dostrzec. Clavius, Maginus, Longomontanus - młode olbrzymy - przyczyniły się walnie do zatarcia śladów po nich. Masywne wyrzuty rumoszu skalnego, miotanego w różnych kierunkach, zasypały prawie po brzegi te wczesne zagłębienia - może był to kolejny etap, po wcześniejszym, w którym wypełniały się magmą wypływającą z wnętrza globu przez spękania w jego młodej i jeszcze cienkiej skorupie. Oto są cienie dawnych epok, subtelne odciski pierwotnych kataklizmów w Układzie Słonecznym, echa epizodów destrukcyjnych zionących kiedyś ogniem i obłokami kurzu - dziś tak niepozorne, schowane, chylące się ku zapomnieniu. Może jeszcze na chwilę tylko zatrzymane w tym kadrze, w ich wątłych rzeczywistych kształtach. Na jedną chwilę...
Załącznik:
Clavius i stare kratery_2.11.2014r_MAK150pf_Orange_120%....jpg
Clavius i stare kratery_2.11.2014r_MAK150pf_Orange_120%....jpg [ 346.11 KiB | Przeglądane 6302 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: sobota, 31 stycznia 2015, 14:56 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Wycinek zdjęcia z 2 listopada 2014r., MAK150/1800, ASI 120M, filtr pomarańczowy Baadera, ATM EQ, Registax6 (250/2500), PIPP, powiększenie 120%.

Fraktal: Pitatus-Hesiodus

Charakterystyczny twór na powierzchni Księżyca może być symbolem geometrii nieregularności, czyli geometrii fraktalnej. Każda, nawet najmniejsza część fraktala jest podobna do całości (cecha samopodobieństwa), a wymiar - różny od całkowitego, cechujący fraktale - to w istocie stwierdzenie pewnego stanu pośredniego pomiędzy, na przykład: wymiarem punktowym a jednowymiarową linią, czy też linią a dwuwymiarową płaszczyzną (interpretowany też, jako klasa chropowatości, lub stopień skomplikowania). Najpopularniejszy z fraktali - "Żuk Mandelbrota", którego uproszczonym odwzorowaniem jest para: Pitatus i Hesiodus (stąd to skojarzenie) - to najbardziej złożona rzecz jaką znamy.

Wszędzie tam, gdzie pojawiają się odniesienia do geometrii fraktalnej, pojawiają się również odniesienia do chaotyczności, bądź organizacji zjawisk, a para kraterów: Hesiodus i Pitatus może reprezentować oznakę istnienia głębszych praw, czy zasad, które leżą u podstaw samoorganizacji w naturze. Organizacja ta, to subtelniejszy aspekt porządkujący, nasuwający przypuszczenie, że stan wszystkich rzeczy i wszystko to, co się z nimi dzieje, co moglibyśmy nazwać animizmem rzeczy, jest częścią jakiegoś szerszego planu (niekoniecznie od razu boskiego), może po prostu, planu zawartego w podstawach (zasadach pierwotnych) samego istnienia; stąd dążność natury do samoorganizacji na coraz to wyższym poziomie.

Powstawanie kraterów wydaje się być dziełem przypadku i losowości, ale już choćby fakt istnienia skali gradacji impaktorów - tych dużych, we wczesnych epokach bombardowania i tych coraz mniejszych, w epokach późniejszych - nasuwa podejrzenie wpływu jakiejś zasady organizującej. Dużo istotniejsze podejrzenia, o randze wręcz konstytutywnej, dotyczą choćby podstaw: stabilności orbit planetarnych, tudzież stabilności i swoistej organizacji pierścieni Saturna, czy też, co się z powyższymi wiąże, głębszego znaczenia empirycznej reguły Titiusa-Bodego, albo - tworzenia się struktur w małych i dużych skalach kosmicznych, pojawienia się materii ożywionej, różnicowanie się komórek w zarodku ludzkim itp. Każdy z tych aspektów może mieć organizacyjny plan a symbolem tego planu, przykładowo, mogą być różne formy geometrii fraktalnej; plan powinien być wtedy postrzegany jako odcisk kształtów (wymiarów?) w matematycznym odpowiedniku otaczającego nas świata.

Współczesna nauka poszukuje odpowiedzi - nasze intuicje dotykają bowiem szeregu poziomów rzeczywistości, w których być może zasadniczą rolę odgrywają nieznane nam prawa, czy też zasady o znaczeniu ogólnym, decydujące o uporządkowanej przyczynowości i jakiejś odmianie determinizmu, ale rozumianego jako twórcza i organizująca konieczność. Pitatus i Hesiodus, w wymiarze symbolicznym, zdają się potęgować nasze wątpliwości w tym względzie, a ja, lubię właśnie w ten sposób o nich myśleć.


Załączniki:
Pitatus i Hesiodus_2.11.2014r_ASI120M_Orange_120%....jpg
Pitatus i Hesiodus_2.11.2014r_ASI120M_Orange_120%....jpg [ 179.38 KiB | Przeglądane 6227 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: sobota, 7 lutego 2015, 19:06 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Palus Epidemiarum - Bagno Epidemii (na południowy wschód od Morza Wilgoci).

Poszukiwanie śladów pradawnych struktur uderzeniowych wciągnęło mnie bez reszty. Można wszak patrzyć bez jakiejkolwiek refleksji na księżycowy pejzaż jak na fasady wielkomiejskiej architektury i poszukiwać twórczego wykorzystania, właściwego dla pory dnia, najkorzystniejszego oświetlenia. Ileż bardziej pożądanym jest zagłębienie się w historię, poszukiwanie imion twórców (architektów), odkrywanie zrębów budowli, usuwanie kurzu z pierwszych użytych pod budowę kamieni, zgłębianie idei urbanizacyjnych, śledzenie wysublimowanej myśli twórczej.

Bagno Epidemii - jak prawdziwy bagnisty obszar - wciąga, uzależnia i infekuje. Zjawiskowy krater Capuanus leżący w samym środku struktury, mający po zachodniej stronie trzy charakterystyczne wypustki, wydaje się utożsamiać sobą ruinę starej warowni z resztkami murów oporowych i umocnień, które miały uczynić to miejsce - niezdobytym bastionem. Forteca jednak nie oparła się sile niszczycielskiego ataku. Z naszej perspektywy czasowej możemy ocenić rozmiar zniszczeń i na planie tego miejsca zlokalizować obszary zamierzchłej destrukcji.
Załącznik:
Bagno Epidemii_2.11.2014r_MAK150F1800_ASI120_Orange_120%....jpg
Bagno Epidemii_2.11.2014r_MAK150F1800_ASI120_Orange_120%....jpg [ 240.41 KiB | Przeglądane 6163 razy ]

Capuanus nie jest już wieżą warowną, bo nigdy nią nie był - jest kolistym zagłębieniem z przyległymi doń fragmentami innych starszych pierścieniowych formacji, otoczonym podobnymi, a czasem bardziej rozległymi formami, które zdają się kształtować całą okolicę. W odróżnieniu od budowli architektonicznych, nie udaje się dotrzeć do prawdziwych podwalin obszaru Bagna Epidemii - tych w zasadzie bezimiennych kształtów, których istnienia możemy się wszakże domyślać. Wiemy jednak, że muszą tam być i przyszłe techniki detekcji będą mogły pokazać ich pradawną formę. Jak kiedyś: ruiny Troi, terakotowa armia chińskiego cesarza, miasta i pałace kultury minojskiej itp. - tak i one czekają na swoje odkrycie.
Załącznik:
Bagno Epidemii_2.11.2014r_negatyw i opis_120%....jpg
Bagno Epidemii_2.11.2014r_negatyw i opis_120%....jpg [ 336.42 KiB | Przeglądane 6163 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 07:36 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Przepiękne niebo, ciemno błękitne, na którym Księżyc opalizował elektrycznym, biało chabrowym światłem, jakby był rtęciową lampą uliczną. Jeszcze wschodni horyzont do końca nie wchłonął pióropuszy niezwykłych wieczornych tęcz, już pierwszy avik zapisał się na dysku. Obraz lekko drżący, czysty, nostalgiczny. Grzebienie cieni na terminatorze przypominają wilcze albo krokodyle szczęki. Nadgryzają ciemność i prawie iskrzą.

Przed dwudziestą drugą wilgoć podnosi się już dramatycznie, spływa kroplami. Mgła i zmętniałe od niej niebo stają się okowami nie do przezwyciężenia. Poddaję się w końcu.

Oto pierwszy "wysuszony" zwiastun tej sesji zdjęciowej. Część (nomen omen) Morza Deszczów z grzebieniami cieni Apeninów (zęby krokodyle), Kaukazu (wilcze) i Alp (prehistoryczny Alozaur). Teren wokół kraterów: Archimedes, Aristilus i Autolycus wygląda bardzo plastycznie - są tu subtelnie zaznaczone rowy, wybrzuszenia, ostre linie formacji górskich i promienie materii wyrzuconej z kraterów. Samotne górskie szczyty, niczym graniaste megalityczne stelle o świcie, rzucają wysublimowane cienie.
Załącznik:
Mare Imbrium1_26.04.2015r_20.13_MAK150_ASI120M_redGSO#29_80%....jpg
Mare Imbrium1_26.04.2015r_20.13_MAK150_ASI120M_redGSO#29_80%....jpg [ 252.27 KiB | Przeglądane 5868 razy ]

Dwa wycinki zdjęć zrobionych w odstępie 70 minut pokazują subtelną grę cieni (ich zmiany).
Załącznik:
Zmiany cienia na Mare Imbrium_70min_26.04.2015r_MAK150_ASI120M_80%....jpg
Zmiany cienia na Mare Imbrium_70min_26.04.2015r_MAK150_ASI120M_80%....jpg [ 377.53 KiB | Przeglądane 5868 razy ]

26 kwiecień br., MAK 150/1800, ASI 120M z filtrem red GSO#29, AS2 (450/2500), Registax6.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 08:43 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Pięknie to wygląda Jurku. Alpy, Apeniny i Kaukaz jak na dłoni. Wczorajsze obserwacje teleskopowe zrobiły na mnie duże wrażenie, rzeczywiście terminator zafundował nam bogactwo form. Szkoda że była duża wilgoć w powietrzu i znaczne falowanie atmosfery.


Załączniki:
Moon 26 04 2015.png
Moon 26 04 2015.png [ 254.57 KiB | Przeglądane 5863 razy ]

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 12:43 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dziękuję Adam. Wczoraj prawdziwa magia umiejscowiona była na południu terminatora - pięknie widać to na Twoim zdjęciu. Obróbka trochę mi czasu zajmie, a najlepsze zostawiam na koniec. Świetlny spektakl wewnątrz Deslandresa rozgrywał się zapewne do rana i pewnie bym to oglądał, gdyby nie ta mgła. "Pierwszy akt" tej inscenizacji mam nagrany - coś wspaniałego (mam nadzieję, że zdjęcia to oddadzą). Chcę to sensownie poukładać, bo materiał ma walor sentymentalny i wszystkie te odczucia, skojarzenia i wzruszenia trzeba jakoś nazwać.
To był magiczny wieczór - zbyt krótki, żeby nagrać wszystko - wystarczający, żeby zapamiętać!

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL