Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 20:25

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: środa, 7 stycznia 2015, 09:39 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
I dla obserwujących niebo w styczniu otwieram nowy wątek - zapraszam zatem do pisania.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 20:17 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 października 2009, 17:16
Posty: 432
Lokalizacja: Ostróda-kraina tysiąca jezior
Wątek za styczeń zacznę od niewątpliwego hitu.

Kometa C/2014 Q2 Lovejoy upolowana! Dosyć duża,dosyć jasna, mocno skondensowana,ok 5 mag.Warkocza niestety nie dostrzegłem.Trzeba najwyraźniej poczekać do bezksiężycowych nocek.Bardzo dobrze widoczne jądro komety.

_________________
ZAPRASZAM
http://piotrskorupski92.wordpress.com/
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
PTMA-Warszawa
Sprzęt: SW 150/750, EQ 3-2,Napęd w 1 osi RA,Lunetka biegunowa Celestron CG-4,Canon 600 D, Canon PowerShot A480,SW 705 AZ2 i okulary kitowe.
------------------------------------------------------------------------------------------
http://sosptma.astrowww.pl/
Sekcja Obserwacji Słońca PTMA


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: sobota, 10 stycznia 2015, 05:44 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Pamiętnej nocki 6 stycznia 2015 również z Przemkiem "upolowaliśmy" w Wiśniczu jasną kometę C/2014 Q2 (Lovejoy).
Już wcześniej, w 2-gi dzień świąteczny, poszukiwałem jej podczas jedynej wtedy pogodnej nocki jednak gwiazdozbiór Zająca (w którym się znajdowała) był za nisko - wraz z kometą i kuleczką M79 tonął w łunie nieodległego miasteczka.
Zaskoczyła nas z Przemkiem obecna jasność (nawet jak na 5mag) i oczywistość tej komety. Mimo 97% po pełni, pierwszy strzał lornetką z pomiędzy nóg Oriona na prawo i ogromna kometa narzuciła się bardziej niż najjaśniejsze gwiazdy Erydanu. Pamiętając obrazy C/2013 R1 sprzed roku, zaskoczyły mnie rozmiary obiektu. Warkocza nie dostrzegłem.
Warunki pogarszały się od momentu przyjazdu pod Kapliczkę, ok. 19:30. Nacieszyliśmy jeszcze oczy widokiem Jowisza, M42 (w przeróżnych filtrach) i Łysego ale z powodu słabego seeingu, wysokich chmurek a także blindującego Srebrnego Globu wróciliśmy wyczekując kolejnej okazji.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 18:15 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Zaliczona piękna koniunkcja Wenus z Merkurym. Jeszcze do zobaczenia. Jak ktoś ma okienko na zachod.

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 18:47 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Artur Janda napisał(a):
Zaliczona piękna koniunkcja Wenus z Merkurym. Jeszcze do zobaczenia. Jak ktoś ma okienko na zachod.

Artur, dzięki za cynk! Posta zauważyłem po ok. 15 minutach i jeszcze zdążyliśmy całą rodzinką zobaczyć z balkonu koniunkcję z niedaleko towarzyszącym im Marsem a także kometę po drugiej stronie :)
Ładna koniunkcja, równiutka w poziomie, kolorowa. Chyba nawet ładniejsza gołym okiem niż lornetką. Wenus i Merkury były już tak nisko, że można by je pomylić z oświetleniem kominów ;) (których tam na szczęście nigdy nie było).
Kometa w Byku widoczna już gołym okiem z mojego zaświetlonego balkonu w Zabrzu!
Tego się dzisiaj nie spodziewałem. Rodzinne obserwacje z centrum miasta. W spodenkach i klapkach.
... a to dopiero początek pogodnej nocki :mrgreen:


Udanych obserwacji !

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 20:01 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
A wracając do kometki, uwieczniam ją właśnie na matrycy, ale nie omieszkałem zerknąć na nią przez lornetkę, jest bardzo jasna!!!!! koloru wprawdzie nie widać, ale wydaje mi się nawet, że widać ją gołym okiem i to w mieście !!!!!!!!!!!

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 20:24 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Grzegorz Czernecki napisał(a):
wydaje mi się nawet, że widać ją gołym okiem i to w mieście !!!!!!!!!!!

Zgadza się Grzesiu. Musi mieć obecnie jasność ok. 4mag bo to niemożliwe żebym z Zabrza widział obiekt 5mag nieuzbrojonym okiem :lol:
Bez wcześniejszej orientacji lornetką bym ją gołym okiem wpierw nie znalazł ale teraz jak już wiem gdzie jest, to dostrzegam ją w Byku bez problemu.
Pięknie wygląda przez lornetkę 8.5x32 w szerokim polu. Nie spodziewałem się, że takie bino maleństwo pokaże po zmierzchu jasno kometę i zimowe DS-y. Jednak dwuoczne obserwacje to inna bajka.
Zmykam zaraz do lasu ;)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 21:15 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Dziś w końcu zaliczyłem jakieś obserwacje po miesiącach posuchy. Widziałem zarówno koniunkcję planet jak i kometę. Też byłem zaskoczony, że z miasta widać ją gołym okiem. Dziś - oczywiście przez teleskop - widać było do ponad 10 magnitudo, bo wyhaczyłem jedną z galaktyczek. Oczywiście pod domem. Trochę jednak wiało i postanowiłem pójść do domu.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 23:33 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lipca 2011, 19:35
Posty: 169
Lokalizacja: lubelskie
Ja dziś również "zaliczyłem" kometę. Po pół roku (jak nie lepiej) wyciągnąłem moją Synte i sobie popatrzyłem. Co prawda z miasta z balkonu ale widać bardzo fajnie. Szkoda tylko ze nie wygląda tak spektakularnie jak Panstarrs :) Ot mgiełka zielona z jądrem a szkoda że bez ogona :(

Smaku dodał też piękny Orion który górował nad blokiem na przeciwko :) Najgorszy jednak w obserwacjach był wiatr i chłód.

_________________
Synta 10", Plössl 10mm, Plössl 25mm, Barlow Vixen 2x T2, UHC-S


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 23:33 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Kometka zaliczona z balkonu w centrum Chorzowa. W lornetce 10x50 niespodziewanie duża, nie myślałem że tak będzie wyglądać. Nieźle mnie zaskoczyła. Całe szczęście że zdążyłem pooglądać bo nadciągają jakieś chmurzyska.

Zdjęcie poniżej ze statywu, 100mm, 10s, f/4.8, ISO 800. Fachmani zrobią 100x lepsze, ale pamiątka jest.


Załączniki:
Lovejoy.jpg
Lovejoy.jpg [ 286.78 KiB | Przeglądane 9703 razy ]

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: środa, 14 stycznia 2015, 13:12 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
A widzisz. Mówiłem Ci, że złapiesz ją w szerokim polu.
Tak swoją drogą, to fajnie, że tylu chłopaków wczoraj poobserwowało czy pofociło. Znając pecha i zbliżający się nów znów będzie do bani. I jeszcze jedno. Wczoraj gdy byłem na dworze z telepem, pisał do mnie Acu. Oni jechali do lasu i też udało się im polookać.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: środa, 14 stycznia 2015, 13:39 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam Krawczyk napisał(a):
Tak swoją drogą, to fajnie, że tylu chłopaków wczoraj poobserwowało czy pofociło. Znając pecha i zbliżający się nów znów będzie do bani. I jeszcze jedno. Wczoraj gdy byłem na dworze z telepem, pisał do mnie Acu. Oni jechali do lasu i też udało się im polookać.

Adam, ja pojechałem wczoraj ok. 21:00 do Dąbrówki. Kusił mnie wyjazd do Chłopaków w lublinieckie lasy ale miałem złe przeczucia, że daleko, pogoda się skicha i tak też się stało.
Gdy dojechałem na miejscówkę było już zachmurzone. Szkoda bo Łysy wyszedł dopiero ok. 1:00, było ciepło, cicho, naprawdę mogło być super.
Celowałem gdzie się dało i coś tam w sumie polukałem :D
Najpierw lornetką 8.5x32 jedne i drugie Hiady a właściwie cały grot Byka w jednym wielkim, pięknie wypełnionym polu. Potem Kometkę pod ciemnym niebem. Następnie Oriona z całym pasem w jednym polu - super widok. Potem sobie jeszcze tak jak chmurki się gdzieś przerzedzały poleciałem po gromadach Bliźniąt, Woźnicy, Perseusza, Andromedy aż do Chichotek.
Zaskoczyło mnie, że takie małe bino daje pod ciemnym niebem takie jasne DS-y w mega szerokim polu. Ponadto lekką lornetką można jedną tylko ręką obserwować w zenicie!!!
Zdążyłem jeszcze przesiąść się na refraktor ale tak wiało, że mam drgania na każdej fotce komety. Długo lukałem na Jowisza z powiększeniem 100x (BGO 6mm). Niknął w chmurach a czasem nawet przez chmurki wyglądał dobrze, to się delektowałem. Czekałem na WCP ale od ok. 12:00 zrobiła się już totalna padaka.
Poobserwowałem jeszcze refraktorem galaktyki Bodego i kometę (w refraktorze pięknie zieloną z mocno wyrazistym jądrem) a potem zostało się tylko spakować, żadnych okienek.
Bardzo chciałem przywieźć fotkę komety na ciemnym tle, następnym jednak razem na taki wiatr biorę dużego telepa! ;)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: środa, 14 stycznia 2015, 16:48 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Adam, ja pojechałem wczoraj ok. 21:00 do Dąbrówki. Kusił mnie wyjazd do Chłopaków w lublinieckie lasy ale miałem złe przeczucia, że daleko, pogoda się skicha i tak też się stało.

Amadeo, mnie też kusiło, żeby pojechać do Wiśniczy, albo do chłopaków. Widziałem jednak na sat24, że zbliża się jakiś front i zrezygnowałem. Ja mieszkam na obrzeżach miasta i niebo u mnie jest raczej lepsze niż u Was w aglomeracji i większych miastach niż wieś Tarnowskie Góry, więc obserwacja eMek nie przysparza mi tu większych kłopotów włącznie z niełatwą w mieście M1. Postanowiłem więc zostać pod domem i nieźle na tym wyszedłem. Kiedy około 23 (chyba) podszedłem do okna, to była już wtedy kicha. Nie żałuję więc, choć ciemnego nieba, to nie widziałem już chyba...
Jeszcze jedno. Gdyby była dziś krótka chwila z brakiem chmur, to przypominam o fajnej koniunkcji Wenus i Merkurego.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: środa, 14 stycznia 2015, 17:41 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam Krawczyk napisał(a):
Ja mieszkam na obrzeżach miasta i niebo u mnie jest raczej lepsze niż u Was w aglomeracji i większych miastach

U mnie postawili jeszcze 2 nowe hipermarkety i kilka billboardów przed nimi. Chmury świecą tutaj od dołu. Właściwie, to z balkonu widać już tylko Księżyc, planety i zarysy Oriona, Kasjopei, Niedźwiedzicę. Prawie jak w Holandii.
Noworoczny wieczór spędzałem w Krakowie. Była super pogoda ale miałem wrażenie, że jakość nieba jeszcze gorsza niż u nas.

Nie żałuję wczorajszego wyjazdu. Z miasta bym nic więcej już nie zobaczył a apetyt był nie byle jaki ;) Mimo, że na miejscu byłem wkurzony, głównie o odwlekanie godziny wyjazdu (po to aby kometa była wysoko), to jednak pooglądałem co nieco ;)
Przekonałem się, że kieszonkowa lornetka może sporo pokazać i warto ją zabrać do samolotu i w góry. Bzdury piszą, że astro zaczyna się od lornetki 40mm a 7,5st. dobrego jakościowo pola i kilka DS-ów naraz - to jest to!
Zobaczyłem także detale Jowisza w duecie APO + Genuine Ortho.
Wróciłem zadowolony, że mimo braku czystego nieba były okienka i nasyciłem oczy niezłymi widokami.

Adam Krawczyk napisał(a):
Jeszcze jedno. Gdyby była dziś krótka chwila z brakiem chmur, to przypominam o fajnej koniunkcji Wenus i Merkurego.

Dzięki. Wczoraj Artur dał znać na forum i całą rodziną zaliczyliśmy piękną koniunkcję. Jeśli by się jeszcze dzisiaj udało, to chciałbym jeszcze uwiecznić wydarzenie na fotce ;)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: sobota, 17 stycznia 2015, 09:31 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam Skrzypek napisał(a):
Całe szczęście że zdążyłem pooglądać bo nadciągają jakieś chmurzyska.
Zdjęcie poniżej ze statywu (...) Fachmani zrobią 100x lepsze, ale pamiątka jest.

Jednak złapała mi się kometka między chmurami :D Też myślę, że pamiątkowa klatka w tym wątku to nie grzech.
Załącznik:
Komentarz: Kometa między chmurami 13-tego
Dabrowka_Amadeusz_20150113_01.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20150113_01.jpg [ 737.24 KiB | Przeglądane 9546 razy ]

Może będzie jeszcze okazja na udane zdjęcia komety :) Wczoraj ok. 21:00 napatrzałem się na nią znów z balkonu ale Sat24 pokazał, że za godzinę przybędzie kołderka znad Austrii. Ruszać się wczoraj nie było sensu.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - styczeń 2015 r.
PostNapisane: niedziela, 18 stycznia 2015, 20:59 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Po nieciekawym pogodowo, pochmurnym weekendzie (przynajmniej w Małopolsce) właśnie się rozpogodziło.
Mile zaskoczony, przez ostatnie kilka minut pooglądałem sobie jeszcze lornetką kometę Lovejoy. Kto ma teraz za oknem czyste niebo niech skorzysta ;)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL