Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 22:39

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Operacja Frombork 2015 - relacja
PostNapisane: poniedziałek, 8 czerwca 2015, 13:37 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Nie ma nic gorszego jak powrót do rzeczywistości w szczególności, gdy wszystko co mieliśmy zaplanowane tak doskonale wyszło. Rzadko udaje się zrealizować wszystkie punkty programu, a nawet więcej. Gdy do tego dołożymy idealną wręcz pogodę, w rewelacyjnym miejscu oraz przychylności ludzi, którzy nam w tej wycieczce pomogli, sukces musi być gwarantowany.
I tak tym razem było.

Dzień pierwszy
Zaczęliśmy od podróży. Większość z nam miała do pokonania prawie 600 km, na szczęście dobrymi drogami. Zajęło to nam większość dnia, ale gdy się jedzie w takiej ekipie, zawsze jest ciekawie. Po dojechaniu na miejsce zostawiliśmy samochody pod hotelem i od razu głodni uderzyliśmy do portu na mały obiadek. Miejsce znalazł nasz kolega Janusz Podleska z żoną, którzy przyjechali na kamping już 4 dni wcześniej. Rybka z kutra była preludium do tego, co nas czeka. Po zakwaterowaniu w hotelu „Pod Wzgórzem” udaliśmy na „Żurawią Górą” gdzie czekali na nas już gospodarze obserwatorium Pani Magdalena Pilska-Piotrowska i Andrzej Pilski.
Załącznik:
fr_2.jpg
fr_2.jpg [ 307.84 KiB | Przeglądane 4728 razy ]

Obserwatorium Astronomiczne usytuowane jest około 2 km na południowy – zachód od Fromborka, na wzniesieniu o wysokości 47 m n.p.m. Dysponuje trzema pawilonami z instrumentami do obserwacji nieba – teleskopy, lunety; tarasem obserwacyjnym oraz budynkiem mieszczącym pracownie i podręczną bibliotekę. Obserwatorium służy głównie celom dydaktycznym. Latem gości miłośników astronomii zgrupowanych w ramach akcji oświatowej pt. Wakacje w Planetarium i Obserwatorium.
Gospodarze pokazali nam cały kompleks obserwatorium z szeregiem kopuł i licznymi teleskopami. Przez teleskop Kordylewskiego oglądaliśmy Jowisza. Instrument był własnością Kazimierza Kordylewskiego, odkrywcy Pyłowych Księżyców Ziemi. Został zakupiony od spadkobierców astronoma i wzbogacił zbiory Działu Historii Astronomii.
Załącznik:
fr_3.jpg
fr_3.jpg [ 74.59 KiB | Przeglądane 4728 razy ]

Teleskop jest reflektorem systemu Newtona. Składa się z tubusu o długości 2 m, zwierciadła o średnicy 31 cm i ogniskowej 1800 mm, montażu widłowego i szukacza (lunetki AT 1). Najstarszą jego częścią jest pochodzące z XIX wieku zwierciadło.
Tzw. biały pawilon wyposażony w teleskop Zeiss Meniscas firmy Carl Zeiss Jena o średnicy zwierciadła 150 mm, ogniskowej 2250 mm.
Wieża obserwacyjna wyposażona jest w teleskop zwierciadlany typu Cassegrain firmy Uniwersał. Średnica zwierciadła 650 mm. Ogniskowa 6880 mm.
Załącznik:
fr_4.jpg
fr_4.jpg [ 78.1 KiB | Przeglądane 4728 razy ]

Po całym zwiedzaniu, chwila na zachód Słońca, który był wyjątkowo późno, bo o 21:08. Co ciekawe w Katowicach Słońce było już 3 stopnie pod horyzontem.
Zaskakująca była długość trwania zmierzchu, który trwał i trwał jakby miał się nie kończyć.

Dzień drugi
Noc nie trwała zbyt długo. O 4:11 pierwsze promienie Słońca wyłoniły się zza horyzontu. Ale nie my. Zmęczeni całym dniem, spotkaliśmy się dopiero na śniadaniu. 9.00 – śniadanie – bogato zastawiony stół jak dla rycerzy zamku w Malborku. Wszystko świeże, pachnące, smaczne… Żyć nie umierać. Właściciele hotelu wykazali się ogromnym poczuciem smaku i obsługi klienta. Nie chcieliśmy odchodzić od stołu. Własne wędliny, jajka nie z marketu, sałatki, kiełbasy itd. Nie wiedzieliśmy czego tu spróbować.
Czas gonił, bo o 9:50 byliśmy już umówieni z Panią Magdaleną na seans w Planetarium na terenie Wzgórza Katedralnego. Tutaj znowu szok. Po seansie z Torunia, jako mało wiarygodne są zapewnienia o „niezapomnianych chwilach w Planetarium”, a tu niespodzianka. Nikt nie śpi, a Pani Magda wszystko nam pokazuje na żywo, pokazując na leciwym już sprzęcie wyjątkowo ciekawy seans p.t. „Nowy Horyzont”. Narratorem jest nie kto inny jak Andrzej Pilski.
Po seansie wchodzimy na Wieże Radziejowskiego, z której rozchodzi się najpiękniejszy widok na całą okolicę.
Załącznik:
fr_5.jpg
fr_5.jpg [ 238.37 KiB | Przeglądane 4728 razy ]

Ta gotycko-barokowa wieża potocznie nazywana jest dzwonnicą. Wzniesiona w XVI i XVII wieku stanowi najwyższą częścią Wzgórza Katedralnego.
W 1945 roku strawił ją pożar podobnie jak wieżę Kopernika, została odbudowana w latach 1972-1973. Pochodząca z XVII w. wyższa, kwadratowa część umiejscowiona jest na oktogonie z XIV w.
Na wyższych kondygnacjach prezentowane są wystawy sztuki współczesnej. W dzwonnicy zawieszone jest Wahadło Foucaulta (28,5 metra) - przyrząd do obserwacji ruchu wirowego Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolic Fromborka. Widoki są niesamowite widać jak na dłoni wszystkie okoliczne zabytki, Zalew Wiślany oraz skrawek Rosji.

Załącznik:
fr_6.jpg
fr_6.jpg [ 209.05 KiB | Przeglądane 4728 razy ]

Po zejściu czas na Bazylikę Katedralną pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła. Jest to najstarsza budowla fromborskiego wzgórza. Zbudowana w latach 1329-1388. Posiada kilka przybudówek, w tym dwie kaplice: św. Jerzego (tzw. Kaplica Polska) – powstała ok. 1500 r., Zbawiciela (zwana kaplicą Szembeka) – barokowa z 1735 r. Katedra warmińska jest budowlą gotycką, halową, trójnawową o długości około 97 m. szerokości od 12 m (prezbiterium) do 22 m (główny korpus) i wysokości od posadzki do zwornika sklepienia 16,5 m. Najważniejsza zabytki w Katedrze: późnogotycki poliptyk (do połowy XVIII w. ołtarz główny), fundowany w 1504 r. przez biskupa Łukasza Watzenrode, wuja Mikołaja Kopernika, kamienny portal w kruchcie zachodniej z XIV w., malowane epitafium kanonika Bartłomieja Boreschowa powstałe po 1426 r., krucyfiks z końca XV w. w łuku tęczowym, fragmenty stalli gotyckich w prezbiterium, gotyckie płyty nagrobne, prospekt organowy z 1683 r., epitafium Mikołaja Kopernika z połowy XVIII w. na pierwszym filarze nawy głównej.
Załącznik:
fr_7.jpg
fr_7.jpg [ 189.89 KiB | Przeglądane 4728 razy ]

Odwiedziliśmy oczywiście grób Mikołaja Kopernika, gdzie niecałe 10 lat temu potwierdzono zgodność jednego z grobów z fragmentami śladów włosów przechowywanych w Szewcji. Polecam - http://odkrywcy.pl/kat,116794,title,Jak ... omosc.html
Załącznik:
fr_org.jpg
fr_org.jpg [ 257.75 KiB | Przeglądane 4728 razy ]

Nasze zainteresowanie było skierowane w kierunku organów i koncertu, który mieliśmy zaplanowany wraz ze zwiedzaniem bazyliki. Organy zbudowane zostały w latach 1683-1684 przez warsztat Daniela Nitrowskiego. Powstały z fundacji biskupa Michała Radziejowskiego, siostrzeńca Jana III Sobieskiego.
Obecnie głównym organistą jest Ślązak! Pan Arkadiusz Popławski. Nie dość, że mogliśmy posłuchać jego interpretacji organowych to jeszcze dano nam możliwość, rozmowy z Panem Arkadiuszem, już po koncercie.
Koncert został przeze mnie zarejestrowany i wkrótce go zaprezentuje. Różne inne wykonania na stronie YouTube - https://www.youtube.com/playlist?list=U ... eqYnqZUc-Q



Wrażenie niesamowite, ale niestety trzeba słuchać na miejscu. Żadne Dolby Sround 5.1 nie odda klimatu Katedry, bo w każdym jej miejscu słychać inaczej!
Po koncercie i rozmowie mieliśmy spotkanie z Panią Małgorzatą Czupajło, zastępcą dyrektora muzeum. Pani Małgorzata oprowadziła nas po muzeum, co wzbogaciło tzw. „suche” oglądanie. Zadawaliśmy pytania i nie zawsze mądre, ale dało to smaczek tej części wizyty.
Muzeum jest świetnie zrobione i mimo braku jakiejkolwiek oryginalnej pamiątki po Mikołaju Kopernika, spełnia swoją rolę.
Piątek zakończony. Czas na obiad i biesiadę, zwiedzanie okolicy i portu.
Na zaplanowaną biesiadę (czytaj grilla) pojechaliśmy o godz. 17.00 zawiezieni przez właścicieli hotelu. Na miejscu czekały na nasz niewiasty na koniach, zaprzęg i z dala pachnący grill.
Załącznik:
fr_grill.jpg
fr_grill.jpg [ 174.52 KiB | Przeglądane 4726 razy ]

Była ogierówka, przejażdżka konna, muzyka, śpiew i smaczny grill. Szczegóły dobrej zabawy pozwolicie pozostawię dla osób, które tam były.

Dzień trzeci
Sobota była poświęcona zwiedzaniu Malborka. Tak się złożyło, że jako grupa PTMA mieliśmy za zadanie sprawdzić powstanie planetarium i obserwatorium astronomicznego tuż obok zamku, w wybudowanej (odrestaurowanej) tzw. Szkole Łacińskiej.
Po śniadaniu (znowu niesamowitym) pojechaliśmy więc do Malborka.
Na miejscu pojawił się Krzysztof Kida z żoną oraz Piotr (nie pamiętam nazwiska) opiekun miejsca. Zobaczyliśmy więc zarówno całą szkołę, jak i najbardziej interesujące nas planetarium i obserwatorium. Planetarium jest bardzo nowoczesne i multimedialne. Planetarium natomiast usytuowano na ostatnim piętrze pod szklanym dachem, który dokonuje w dzień zabójstwa teleskopu tam umieszczonego. Na dachu znajdziemy 16” Newtona na Dobsonie firmy Sky-Watcher z systemem GoTo. Temperatura wewnątrz dochodzi do +50°C, nagrzewając teleskop do podobnej wartości. W nocy sprzęt nie ma szans na schłodzenie. Należy koniecznie wymyśleć inne rozwiązanie, bo planetarium nie będzie możliwe do wykorzystania.
Załącznik:
fr_szkola.jpg
fr_szkola.jpg [ 110.81 KiB | Przeglądane 4728 razy ]

Przypadkowo okazało się, że opiekun Szkoły Łacińskiej, również jest przewodnikiem po zamku w Malborku. Jak tutaj nie skorzystać z takiej okazji? Zamek jak zamek. Nie będę opisywał doznań bo nie miało to związku z astronomią. Część w remoncie do marca 2016. Pogoda dopisała. Pyszne lody zaliczone. Tyle w skrócie.
Załącznik:
malb.jpg
malb.jpg [ 210.93 KiB | Przeglądane 4728 razy ]

Czas wracać do Fromborka na obiadokolację.

Dzień czwarty
Kolejne śniadanie, znowu na bogato i do domu. 600 km dla nas, 300 km dla Jurka z Alą. A1 zakorkowana i każdym kilometrem coraz cieplej. Wyjeżdżaliśmy było +16°C, w Katowicach +30°C.
Najważniejsze, że wszyscy dotarli w całości do domów.

Co dalej?
Wszystko zależy od pomysłów. Kolega Marcin Kolonko, zaproponował Olsztyn
Może śladem Mikołaja Kopernika i tam się pojawimy. Kopernik pojawił się w Olsztynie w 1524, 1531, 1535 i 1538 jako wizytator, może my się pojawimy w 2016 roku? Kto wie.

Relacja na moim profilu Facebook'a - https://www.facebook.com/MarekSubstyk

Obrazek


Załączniki:
fr_15.jpg
fr_15.jpg [ 197.2 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
fr_14.jpg
fr_14.jpg [ 291.52 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
fr_13.jpg
fr_13.jpg [ 183.23 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
fr_12.jpg
fr_12.jpg [ 276.77 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
fr_11.jpg
fr_11.jpg [ 325.09 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
fr_10.jpg
fr_10.jpg [ 310.41 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
fr_9.jpg
fr_9.jpg [ 279.76 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
fr_8.jpg
fr_8.jpg [ 229.34 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
fr_1.jpg
fr_1.jpg [ 197.04 KiB | Przeglądane 4728 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Operacja Frombork 2015 - relacja
PostNapisane: poniedziałek, 8 czerwca 2015, 14:04 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Osoby


Załączniki:
os_1.jpg
os_1.jpg [ 137.56 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_2.jpg
os_2.jpg [ 182.41 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_3.jpg
os_3.jpg [ 151.1 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_4.jpg
os_4.jpg [ 168.65 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_5.jpg
os_5.jpg [ 143.4 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_6.jpg
os_6.jpg [ 155.21 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_7.jpg
os_7.jpg [ 216.4 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_8.jpg
os_8.jpg [ 200.41 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_9.jpg
os_9.jpg [ 209.38 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_10.jpg
os_10.jpg [ 88.03 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_11.jpg
os_11.jpg [ 111.89 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_12.jpg
os_12.jpg [ 187.24 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_13.jpg
os_13.jpg [ 91.41 KiB | Przeglądane 4726 razy ]
os_14.jpg
os_14.jpg [ 328.69 KiB | Przeglądane 4726 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Operacja Frombork 2015 - relacja
PostNapisane: poniedziałek, 8 czerwca 2015, 17:24 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 29 czerwca 2014, 17:05
Posty: 101
Lokalizacja: Krzeszowice/Kraków
Krótka fotorelacja też na stronie Oddziału Kraków Frombork 2015
Wycieczka była na prawdę udana, pogoda i towarzystwo rewelacyjne :D Dziękuję Wam za ten wspaniały weekend :)

_________________
Pozdrawiam,
Agnieszka Nowak
Prezes O/Kraków PTMA, krakow[at]ptma.pl, Facebook
SOS PTMA
Vega
Urania
Sky Watcher 127/1500, Canon EOS 350D, Canon ESO 700D, Canon 75-300, Samyang Fish Eye 8mm, FASTRON 5s


Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Operacja Frombork 2015 - relacja
PostNapisane: środa, 10 czerwca 2015, 09:26 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania

1. Wejście na Wieże Radziejowskiego (Dzwonnica) oraz uruchomienie wahadła Foucaulta



2. Fotoslajdy z naszego pobytu a w tle muzyka z koncertu organowego. Na końcu niespodzianka


_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Operacja Frombork 2015 - relacja
PostNapisane: sobota, 13 czerwca 2015, 09:05 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Teraz trochę w oryginale z Katedry.




_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Operacja Frombork 2015 - relacja
PostNapisane: niedziela, 14 czerwca 2015, 11:39 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Przepiękny instrument. Tutaj można poczytać nieco o historii tych organów oraz o ich budowie:
http://www.organy.art.pl/instrumenty.php?instr_id=41
Dla mnie najciekawszą sprawą jest ustawienie kontuaru w znacznym oddaleniu od organów. Oj pograło by się na takim rarytasie, pograło...

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Operacja Frombork 2015 - relacja
PostNapisane: niedziela, 14 czerwca 2015, 15:31 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Kuba na organach. Zajebiście.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Operacja Frombork 2015 - relacja
PostNapisane: niedziela, 14 czerwca 2015, 17:16 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Żeby nie było - nie jestem takim wirtuozem jak ten chopek z filmu :P Po prostu nigdy nie grałem na organach piszczałkowych. O ile dałbym sobie radę z registrami i manuałem to z klawiaturą nożną miałbym chyba problem. Tu trzeba mieć już bardzo dobrze rozwiniętą koordynację.

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL