Teraz jest pi─ůtek, 29 maja 2020, 06:10

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Pytanie o szukacz (Red Dot/Star Pointer)
PostNapisane: poniedzia┼éek, 6 lipca 2015, 21:54 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 13 kwietnia 2015, 19:18
Witam szanownych koleg├│w! :)

Ostatnio jestem na etapie poszukiwań nowego, dobrego szukacza i bardzo szybko wpadłem na polecenia szukacza typu Red Dot/Star Pointer.
Teraz moje pytania:
1. Odnalaz┼éem co┼Ť takiego:
http://deltaoptical.pl/szukacz-william- ... d1619.html
Na jakiej zasadzie to dzia┼éa? Wysy┼éa wi─ůzk─Ö lasera w ustawionym kierunku czy po prostu wy┼Ťwietla kropk─Ö na "ekranie" szukacza?

2. Skoro odnalaz┼éem powy┼╝sze cude┼äko, dlaczego nie zaoszcz─Ödzi─ç i nie kupi─ç czego┼Ť takiego?
http://deltaoptical.pl/szukacz-star-pointer,d915.html

Tu rodzi si─Ö pierwsze powa┼╝ne pytanie - sk─ůd taka r├│┼╝nica w cenie, skoro (na moje niefachowe oko) oba szukacze dzia┼éaj─ů na podobnej zasadzie? Oczywi┼Ťcie r├│┼╝nic─Ö w wygl─ůdzie (ten pierwszy taki kosmiczny, podoba mi si─Ö ;) ) pomi┼ämy.

Jeszcze dot. tego kosmicznego szukacza, czym r├│┼╝ni─ů si─Ö te dwa produkty?
http://deltaoptical.pl/szukacz-william- ... d1619.html
http://deltaoptical.pl/szukacz-do-gso-r ... d2742.html
Bo r├│┼╝nica w cenie jest jednak do┼Ť─ç znaczna (pomijaj─ůc aktualn─ů promocj─Ö).

3. Star Pointer/Red Dot jest ciekawym wynalazkiem i z pewno┼Ťci─ů u┼éatwia eksploracj─Ö nieba, jednak szukacz z jakim┼Ť przybli┼╝eniem r├│wnie┼╝ by┼éby wskazany. Oczywi┼Ťcie ci─ůg┼éa podmiana szukaczy nie wchodzi w gr─Ö z powod├│w raczej oczywistych.
Czy jest mo┼╝liwo┼Ť─ç pozostawienia "zestawowego" szukacza (Synta 10") i do┼éo┼╝enia gdzie┼Ť obok jednego z wy┼╝ej wspomnianych?
Odnalazłem temat sprzed pięciu lat, gdzie pan Jan Polak wrzucił zdjęcie swojej Synty (również rozsuwanej):
Zdj: download/file.php?id=2784&mode=view
Forum: viewtopic.php?f=9&t=1456&start=20
Pomys┼é zrealizowa┼é z wykorzystaniem uchwytu od szafy. Tu jednak zastosowa┼é jaki┼Ť ma┼éy szukacz, kt├│ry bezproblemowo si─Ö zmie┼Ťi┼é. Czy kto┼Ť orientuje si─Ö czy jeden z powy┼╝szych (wszystkie s─ů na wsuwanie) da┼éoby rad─Ö jako┼Ť przymocowa─ç obok zestawowego szukacza? Najlepiej bez wiercenia. Czy mo┼╝e jednak b─Öd─Ö skazany na wyb├│r jednego? Oczywi┼Ťcie tu rodzi si─Ö jeszcze pytanie o kolimacj─Ö dw├│ch szukaczy i og├│ln─ů realizacj─Ö, tak aby oba spe┼énia┼éy swoj─ů rol─Ö.

G├│ra

Tytu┼é: Re: Pytanie o szukacz (Red Dot/Star Pointer)
PostNapisane: poniedzia┼éek, 6 lipca 2015, 23:18 
Ranga: [8]
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
RDFa od Wujka Optyka ju┼╝ brak w Delcie, niemniej RDF GSO te┼╝ reprezentuje wysoki standard.
Czerwona kropka jest wy┼Ťwietlana na szklanym ekranie ( nie telewizyjnym :) ) i to wystarcza przyj─ů─ç
za pewnik. Nie ma znaczenia ile masz szukaczy jeden , dwa lub trzy ka┼╝dy z nich ma swoj─ů regulacje
(kolimacj─Ö) w stosunku do osi optycznej teleskopu . Ka┼╝dy dobry szukacz ma stopk─Ö w zestawie ,
wystarczy w tubie zrobi─ç dwa otwory fi 3,1 i przykr─Öci─ç na ┼Ťrubki mosi─Ö┼╝ne lub nierdzewne razem
z odpowiednimi nakrętkami i podkładkami . Jak dasz zwykłe stalowe po kilku jesienno-zimowych
obserwacjach rdza zacznie rz─ůdzi─ç po┼é─ůczeniami gwintowanymi. I to tyle.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 6 lipca 2015, 23:25 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 13 kwietnia 2015, 19:18
Hm, rozumiem ┼╝e bez wiercenia si─Ö nie obejdzie? Jakie┼Ť ta┼Ťmy klej─ůce dwustronne super hiper strong, czy co┼Ť takiego?
Gdzie┼Ť mi si─Ö przewin─ů┼é temat, gdzie w┼éa┼Ťnie w ten spos├│b sobie poradzono (chyba nawet w linkowanym wcze┼Ťniej) i by┼éo to do┼Ť─ç stabilne i jednocze┼Ťnie nie wygl─ůda┼éo na prowizork─Ö.

Bo wierci─ç w tubie... huh ;)

--
I wci─ů┼╝ zastanawiam si─Ö nad przewag─ů Red Dot. Linkowany Star Pointer kosztuje kilka razy mniej, a w sumie, je┼Ťli dobrze rozumiem, dzia┼éa identycznie.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 11 lipca 2015, 05:43 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 listopada 2010, 15:28
jaki to problem wierci─ç w tubie?;)
ja mam nawiercone w tubie na szukacz laserowy a na mocowaniu szukacza optycznego nawierciłem otwory pod red dota.
trzeba sie raz odwa┼╝y─ç i atm sie rozkr─Öca.
dorabiasz p├│┼║niej ┼éo┼╝yskowania itp, troche wiary w swoje mo┼╝liwo┼Ťci ;)

Obrazek

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: