Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 14:25

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o opinie
PostNapisane: środa, 9 września 2015, 13:52 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): wtorek, 8 września 2015, 20:21
Posty: 5
Witam, przymierzam się do zakupu teleskopu rozsuwanego Sky-watcher, pewnie o średnicy 16 cali. Wstępnie rozmawiałem na ten temat z p. Markiem w Katowicach. Postanowiłem jednak wcześniej przygotować na niego miejsce, a złożyło się to z budową domu. Znaleźliśmy fachowca, który zaprojektował nam system uchylanego dachu w strychu - jak na załączniku. Taka wnęka, przez którą można by obserwować niebo, miałaby po przesunięciu fragmentu dachu 2 metry długości wzdłuż kalenicy i po 1 metrze na obie strony - jedna z wystawą na SE, druga NW. Strych w szczycie, gdzie spoczywałby teleskop, ma nie więcej niż 2 metry. Dopiero zaczynamy budowę więźby, więc w każdej chwili możemy zmodyfikować wyłaz.

Znajomy uczulał mnie jeszcze na temperaturę, to jest odizolowanie strychu od ciepłego pomieszczenia niżej.

Będę bardzo wdzięczny za każdą sugestię, wskazówkę i opinię. Teleskop jest składany, więc powinien mieścić się w strychu, po rozłożeniu można wystawić tubę poza jego linię.

Pozdrawiam.


Załączniki:
obserwatorium.jpg
obserwatorium.jpg [ 75.16 KiB | Przeglądane 7883 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op
PostNapisane: środa, 9 września 2015, 14:56 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Pamiętaj, że jak dach się nagrzeje za dnia to w nocy będzie oddawał ciepło i według mnie ten właz 2x1m jest za mały, obraz będzie Ci się rozmywał.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op
PostNapisane: czwartek, 10 września 2015, 11:32 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): wtorek, 8 września 2015, 20:21
Posty: 5
Dzięki za odpowiedź. Ale czy znaczy to w takim razie, że jeśli właz byłby większy, zminimalizowałoby to zakłócenie? Jak większy musiałby być w takim razie..?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op
PostNapisane: czwartek, 10 września 2015, 12:16 
Offline
Ranga: [1]

Dołączył(a): wtorek, 19 listopada 2013, 00:26
Posty: 51
Lokalizacja: Międzyrzecze (Tychy)
pytanie czy chcesz mieć tylko strych czy też zaadaptujesz to jako dodatkowy pokój mieszkalny (albo "piwny";) ), jeśli już stawiasz nowy dom to może warto pomyśleć nad dodatkowymi oknami dachowymi? 20 min przed obserwacjami uchylamy okna, otwieramy właz i jechane

ogólnie świetny pomysł, zawsze marzyłem o czymś podobnym

_________________
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op
PostNapisane: czwartek, 10 września 2015, 14:27 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): wtorek, 8 września 2015, 20:21
Posty: 5
Tak, warto uściślić - ten strych nie jest mieszkalny, poddasze użytkowe jest niżej. Strych wykorzystany będzie tylko na obserwatorium, więc spokojnie mogę uchylić cały właz pół godziny przed obserwacją. Pytanie, czy warto jakoś specjalnie izolować podłogę strychu od poddasza mieszkalnego, by utrudnić "wyciek" ciepła do góry? Rozumiem, że do 2 metrów w szczycie strychu nie ma zastrzeżeń i takie urządzenie powinno się zmieścić..


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op
PostNapisane: czwartek, 10 września 2015, 15:18 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Tu jest problem z emisją ciepła z dachu nie z podłogi pokoju poniżej.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op
PostNapisane: czwartek, 10 września 2015, 16:14 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
To IMHO mija się z celem. Zakładam, że skoro budujesz dom, to pewnie na jakiejś działce, a skoro masz dom, to pewnie i garaż, a skoro masz to wszystko, to lepiej wytaszczyć telepa na plac niż wydawać kasę na "dziurę" w dachu, która i tak będzie zbyt mała.
Ja trzymam telepa w garażu przy domu, a i tak jeżdżę na obserwacje około 30-50 km za miasto, bo z miasta nie bawi mnie to już ładnych kilka lat.
PS
Napisz jeszcze skąd jesteś?

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op
PostNapisane: piątek, 11 września 2015, 12:10 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): wtorek, 8 września 2015, 20:21
Posty: 5
Kasa na tę konstrukcję nieduża, mam znajomego fachowca, który ma świetny pomysł na mechanizm. Więc nic do stracenia nie ma, na dachu nie będzie znaku. Taki Sky watcher jednak waży sporo, żeby go często przenosić, a z dachu będę miał lepszy zasięg niż z dołu, na pewno lepszy niż z garażu. Niebo piękne, bo nie tylko ponad 30 km poza miastem, ale i z dala od wsi, pod lasem, nie ma nawet lamp przy drodze. Jura Krakowska.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op
PostNapisane: piątek, 11 września 2015, 20:55 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 28 kwietnia 2013, 21:01
Posty: 30
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Myślę, że pomysł fajny, ale ja bym się tego bał. Wolałbym zbudować na placu małe obserwatorium jako niezależny budynek np w drewnie niż robić sobie dziurę w dachu, z którą mogą być różne problemy. Tzn. jeśli gdzieś już coś takiego widziałeś i ten ktoś nie ma z tym żadnych problemów to można się podjąć. Dom to droga inwestycja i myślę że warto stosować rozwiązania sprawdzone. Na pewno każdy wie jak wykonać dobrze okno dachowe tzw świetlik ale taki rozsuwany dach to myślę ze juz nie koniecznie. Z punku widzenia fizyki budowli taka dziura w dachu to miejsce nieciaglosci docieplenia, utraty ciepła zimą i nieszczelności. Z punku widzenia wytrzymałości konstrukcji dachu taka dziura źle wykonana tzn niewlasciwie wzmocniona może osłabiać konstrukcje. Z drugiej strony do odważnych świat należy. Jeśli zdecydujesz się zrealizować pomysł to przypilnuj żeby na etapie projektu było wszystko rozwiązane w szczegółach i żeby nie było żadnych improwizacji w czasie budowy bo to może spowodować wyżej wymienione problemy. Powodzenia :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op
PostNapisane: poniedziałek, 14 września 2015, 13:35 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
" Piękne niebo, 30 km od miasta, brak lamp, Jura K-Cz", czego chcieć więcej? Człowieku ( z pasją astro? ), buduj obserwatorium na ziemi!

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op
PostNapisane: wtorek, 15 września 2015, 10:36 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 2 stycznia 2010, 15:14
Posty: 292
Lokalizacja: Centrum Miasta, Śląskiego Miasta
A JA SIĘ Z NEGATYWNYMI OPINIAMI SZANOWNYCH KOLEGÓW KATEGORYCZNIE NIE ZGADZAM!!!!!!!!!!!!!!!!
Większość moich fajnych fotek powstała właśnie ze strychu.

Teraz już w czasie przeszłym, ale miałem obserwatorium na strychu przez prawie 10 lat w centrum miasta i było... po prostu super. Pod ręką, blisko, sucho i bezpiecznie.
Otwierana mała klapa (50x100cm) i wysuwany na specjalnej, ale prostej konstrukcji montaż z zamontowanym na stałe teleskopem, ustawionym na N i gotowym do akcji w każdym momencie. Zdalna kontrola i czujnik deszczu nawet pozwalał czasami pospać w trakcie sesji.
Ta konstrukcja to w uproszczeniu zawias przykręcony do podłogi z kilkoma rolkami, linką i przeciwwagą (70kg), pozwalającą podnieść telep ponad dach jednym palcem.
Ponieważ w zasadzie już go nie potrzebuję - jest do przejęcia za cenę złomu i... dobrą flaszkę (za pomysł) :D

Jeśli dach będzie pokryty dachówką ceramiczną, to istotnie problem nocnego oddawania ciepła będzie. Blacha lub gont na drewnie już ok. Pomieszczenie (2x1m) wydzieliłem sciankami z samego styropianu, posklejanego pianką poliuretanową i szczelnymi drzwiami. Inaczej robi się komin :(

Powodzenia.
Jakbyś chciał pogadać, to wyślę Ci tel. na PW.

_________________
pozdrówka Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL