Teraz jest pi─ůtek, 29 maja 2020, 12:52

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Problem z Skywatcher Star Adventurer
PostNapisane: pi─ůtek, 2 pa┼║dziernika 2015, 18:17 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 12 lutego 2010, 13:34
Dzień dobry wszystkim.
Mam problem z w/w nap─Ödem, kt├│ry w┼éa┼Ťnie dostarczy┼é kurier.
Wyci─ůgn─ů┼éem z pudelka, wsadzi┼éem baterie, ostawi┼éem pr─Ödko┼Ť─ç na 12x i .... nic. Nie obraca si─Ö g┼éowica.
Czy┼╝bym mia┼é szcz─Ö┼Ťcie i dosta┼é popsuty egzemplarz czy co┼Ť ┼║le robi─Ö?
S┼éysze silniczek, jak zmieniam pokr─Öt┼éo to s┼éysz─Ö ro┼╝ne pr─Ödko┼Ťci tego silniczka, jest pod┼Ťwietlenie przycisk├│w. To samo si─Ö dzieje jak pod┼é─ůcze do portu USB i wywal─Ö baterie.

Kto┼Ť mi mo┼╝e pom├│c?

G├│ra

Tytu┼é: Re: problem z Skywatcher Star Adventurer
PostNapisane: pi─ůtek, 2 pa┼║dziernika 2015, 23:40 
Nowy u┼╝ytkownik

juz ok, poradzilem sobie

G├│ra

Tytu┼é: Re: problem z Skywatcher Star Adventurer
PostNapisane: sobota, 3 pa┼║dziernika 2015, 09:48 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
A co było?

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

Tytu┼é: Re: Problem z Skywatcher Star Adventurer
PostNapisane: sobota, 3 pa┼║dziernika 2015, 12:54 
Nowy u┼╝ytkownik

Zbyt delikatnie dokręcałem sprzęgło.

a czy kto┼Ť w okolicach Katowic posiada taki nap─Öd?

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 4 pa┼║dziernika 2015, 08:31 
Administrator
Administrator

Z naszego oddziału minimum 6 osób w tym ja.

tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 4 pa┼║dziernika 2015, 13:08 
Nowy u┼╝ytkownik

oooo, a czy ja bym m├│g┼é prosi─ç w przysz┼éo┼Ťci o jakie┼Ť szkolenie z tego w terenie, jakbym mia┼é k┼éopoty? Na razie wisz─Ö nad instrukcj─ů, chcia┼éem wczoraj spr├│bowa─ç to ustawi─ç ale niestety nie da┼éem rady si─Ö wyrwa─ç z domu.
W domu mam "szpital" wiec czasem ju┼╝ po prostu padam na pysk.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 4 pa┼║dziernika 2015, 13:50 
Administrator
Administrator

Urz─ůdzenie jest proste jak drut. Do ustawiania na biegun jest ┼Ťwietna aplikacja. Reszta to ciemne niebo i dobry aparat z jasnym obiektywem.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 4 pa┼║dziernika 2015, 14:30 
Nowy u┼╝ytkownik

ok

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 9 pa┼║dziernika 2015, 19:38 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Kto jeszcze z koleg├│w posiada w/w monta┼╝?

W┼üASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRY─ć.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 pa┼║dziernika 2015, 10:43 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 21 wrze┼Ťnia 2009, 16:17
Witam,

Czy to cudo uci─ůgnie Maka 127? Wg. danych udzwig ma niby wi─Ökszy ni┼╝ eq3, kt├│ry jest sprzedawany z takim makiem, ale teoria to jedno, a praktyka to drugie.
Czy kto┼Ť mo┼╝e pr├│bowa┼é na tym prowadzi─ç obserwacje wizualne przy powi─Ökszeniach ponad 100x?

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 18 pa┼║dziernika 2015, 08:17 
Administrator
Administrator

W teorii tak, do MAK ma 3,5 kg, ale w praktyce tego nie widz─Ö.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 18 pa┼║dziernika 2015, 22:23 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 21 wrze┼Ťnia 2009, 16:17
OK, dzi─Öki. Te┼╝ tak my┼Ťla┼éem.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 31 grudnia 2015, 14:44 
Nowy na forum

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 31 grudnia 2015, 12:59
Marek Substyk napisał(a):
Z naszego oddziału minimum 6 osób w tym ja.

Witam wszystkich, to m├│j pierwszy post na tym forum :)

Od niedawna sam posiadam SW Star Adventurer i chcia┼éem zapyta─ç koleg├│w posiadaj─ůcych ten monta┼╝ o do┼Ťwiadczenia zwi─ůzane z u┼╝ytkowaniem go w niskich temperaturach.
Wczoraj w nocy po raz pierwszy chcia┼éem u┼╝y─ç go w temperaturze poni┼╝ej zera (-5 C). Niestety ku mojemu zdziwieniu monta┼╝ odm├│wi┼é pos┼éusze┼ästwa (wiem, producent podaje temperatur─Ö pracy 0-40, normalnie mo┼╝na chyba jednak oczekiwa─ç pewnego marginesu by monta┼╝ nie zawi├│d┼é w granicznych zakresach tolerancjiÔÇŽ). Po w┼é─ůczeniu s┼éycha─ç by┼éo wyra┼║ny terkot/tarcie/odg┼éos pracy silnika niezale┼╝nie od wybranej pr─Ödko┼Ťci, od razu pod┼Ťwietlenie zacz─Ö┼éo miga─ç (szybko ÔÇô jest to znak przekroczenia pr─Ödko┼Ťci zadanej silnika o ponad 5%, je┼Ťli odchy┼éka wyniesie ponad 10% monta┼╝ si─Ö wy┼é─ůcza), zasilanie by┼éo w 100% sprawne ÔÇô sprawdza┼éem z zewn─Ötrznym ┼║r├│d┼éem zachowanie by┼éo identyczne. Monta┼╝ po kilku sekundach si─Ö wy┼é─ůczy┼é co znaczy─ç musi ┼╝e odchy┼éka od pr─Ödko┼Ťci zadanej przekroczy┼éa 10% warto┼Ťci zadanej. Co jednak bardzo ciekawe, Po prze┼é─ůczeniu monta┼╝u w tryb ÔÇ×SÔÇŁ (praca na p├│┼ékuli po┼éudniowej) czyli zmianie obrot├│w w przeciwnym kierunku, problem kompletnie, momentalnie ust─ůpi┼é ÔÇô silnik ucich┼é a monta┼╝ prowadzi┼é bez problemu. Po ponownym prze┼é─ůczeniu w tryb ÔÇ×NÔÇŁ lub ÔÇ×time lapseÔÇŁ odg┼éos wraca┼é i monta┼╝ wy┼é─ůcza┼é si─Ö po kilku sekundach sygnalizuj─ůc b┼é─ůd odchy┼éki pr─Ödko┼Ťci/przeci─ů┼╝enia. To samo tyczy si─Ö dw├│ch przycisk├│w/strza┼éek do r─Öcznego sterowania. Wciskaj─ůc strza┼ék─Ö obracaj─ůc─ů g┼éowica w przeciwnym kierunku do kierunku prowadzenia przy trybie ÔÇ×NÔÇŁ monta┼╝ momentalnie si─Ö ucisza┼é, przy┼Ťpieszaj─ůc w kierunku prowadzenia odg┼éos leciutko si─Ö nasila┼é. Po prze┼é─ůczeniu na tryb ÔÇ×SÔÇŁ sytuacja si─Ö odwraca┼éa, czyli monta┼╝ prowadz─ůc normalnie by┼é cicho, pomagaj─ůc mu strza┼ék─ů w stron─Ö prowadzenia dalej by┼é cicho (dzia┼éaj─ůc jak powinien), a koryguj─ůc w kierunku przeciwnym momentalnie pojawia┼é si─Ö odg┼éos.

Z zachowania takiego wywnioskowa─ç mo┼╝na, ┼╝e przy obni┼╝eniu temperatury monta┼╝ ma problem z prowadzeniem w jedn─ů stron─Ö ÔÇô tak jakby zwi─Öksza┼é si─Ö op├│r, na moje nieszcz─Ö┼Ťcie w t─ů stron─Ö, kt├│ra akurat mi jest potrzebna. Po wniesieniu monta┼╝u do mieszkania po kilkunastu minutach terkot si─Ö zmniejszy┼é, ale monta┼╝ nadal si─Ö wy┼é─ůcza┼é, po oko┼éo p├│┼é godzinie monta┼╝ ucich┼é absolutnie (tak pracuje normalnie) i wszystko wr├│ci┼éo do normy.

Nast─Öpnym testem by┼éo w┼é─ůczenie monta┼╝u na ca┼é─ů noc w pomieszczeniu o temperaturze 6 st. C, Monta┼╝ pracowa┼é ca┼é─ů noc bez problem├│w nie wydaj─ůc odg┼éos├│w, normalnie.
Nast─Öpnie wystawi┼éem monta┼╝ na zewn─ůtrz na temperatur─Ö -1 st. C. po kilkunastu minutach pojawi┼é si─Ö znowu odg┼éos tarcia/silnika i monta┼╝ zacz─ů┼é miga─ç sygnalizuj─ůc odchylenie pr─Ödko┼Ťci ponad 5%. Nie wy┼é─ůczy┼é si─Ö jednak, co znaczy ┼╝e odchylenie nie przekroczy┼éo 10%. Temperatura jest stabilna na poziomie -1 do -1,5 monta┼╝ pracuje ju┼╝ 3 godziny ale sygnalizuje odchy┼ék─Ö. Zachowanie takie samo czyli przy ustawieniu ÔÇ×SÔÇŁ ┼╝adnych problem├│w, jedynie w jednym kierunku odg┼éos i migotanie.

Ca┼éo┼Ť─ç pr├│b wykona┼éem bez ┼╝adnego obci─ů┼╝enia, jak wida─ç ju┼╝ minimalnie poni┼╝ej zera monta┼╝ nie radzi sobie z obracaniem nawet bez obci─ů┼╝enia. Chcia┼ébym teraz przeprowadzi─ç test w temperaturze w okolicach 0 i minimalnie powy┼╝ej ÔÇô czekam na odpowiednie warunki. Obserwuj─ůc zachowanie do tej pory obawiam si─Ö ┼╝e ju┼╝ lekko powy┼╝ej zera wieszaj─ůc aparat i przeciwwag─Ö monta┼╝ mo┼╝e mie─ç problem z uci─ůgni─Öciem, skoro bez niczego przy -1 ju┼╝ nie daje radyÔÇŽ
Zasmuci┼éo mnie to bardzo, bo jak wiadomo nie ┼╝yjemy w tropikach o lekki mr├│z wiosn─ů czy jesieni─ů w nocy nietrudno (nie wspominaj─ůc o zimie), a przypuszczam ┼╝e po obci─ů┼╝eniu ca┼éo┼Ťci, ju┼╝ przy ni┼╝szych temperaturach, nawet bez mrozu, monta┼╝ mo┼╝e mie─ç problemÔÇŽ

Prosz─Ö o opinie i do┼Ťwiadczenia w tej sprawie.

Czekam na temperatury lekko powy┼╝ej zera, by dalej testowa─ç, ale ciemno to widz─ÖÔÇŽ

P.S. Przy testach wykonanych latem monta┼╝ sprawowa┼é si─Ö bez problem├│w, 5DII + Canon 100mm na┼Ťwietlenia 5-10 min bez problemu, 5DII+300/4L na┼Ťwietlenia do 1 min w pe┼éni OK.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 27 marca 2016, 14:18 
Nowy na forum

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 31 grudnia 2015, 12:59
PROBLEM ROZWI─äZANY :)
Po dalszych testach okaza┼éo si─Ö ┼╝e problemy zaczyna┼éy si─Ö ju┼╝ w okolicach +5 do +8 st. C. i co ciekawe monta┼╝ zaczyna┼é wtedy przyspiesza─ç, zamiast za wolno prowadzi┼é zdecydowanie za szybko. W okolicach zera do +1 sygnalizowa┼é odchy┼ék─Ö i przyspiesza┼é jeszcze bardziej. poni┼╝ej zera po prostu po chwili si─Ö wy┼é─ůcza┼é...
Zdecydowa┼éem si─Ö wi─Öc odda─ç monta┼╝ do naprawy. Zakupiony by┼é w teleskop-express, jako ┼╝e by┼é na gwarancji, zaproponowano mi albo zwrot pieni─Ödzy, albo wymian─Ö na nowy, albo oddanie do naprawy do ich serwisu (to si─Ö nazywa serwis). TS wywar┼é na mnie bardzo dobre wra┼╝enie, wida─ç ┼╝e ludzie znaj─ů si─Ö na tym co robi─ů. Zapyta┼éem jeszcze czy mieli jakie┼Ť reklamacje i ile tego sprzedaj─ů, pan odpowiedzia┼é ┼╝e sprzedaj─ů ich du┼╝o a ja jestem pierwszym klientem kt├│ry reklamuje ten monta┼╝. Obawiaj─ůc si─Ö ┼╝e to co mnie spotka┼éo mo┼╝e by─ç jednak jak─ů┼Ť przypad┼éo┼Ťci─ů zdarzaj─ůc─ů si─Ö seryjnie zdecydowa┼éem si─Ö na napraw─Ö. Po dw├│ch tygodniach odebra┼éem naprawiony monta┼╝. Panowie potwierdzili moj─ů diagnoz─Ö a mianowicie zdecydowanie za szybki ruch, okaza┼éo si─Ö, ┼╝e uszkodzony by┼é enkoder, a jako ┼╝e zintegrowany jest z silnikiem to wymieniono mi ca┼éy nap─Öd (silnik wraz z enkoderem). Nast─Öpnie przetestowano ca┼éo┼Ť─ç w lod├│wce.
Po otrzymaniu montażu sam od razu przeprowadziłem szybki test w lodówce - temperatura gdzie położyłem montaż wynosiła +1 st. C. odłożyłem go na dokładnie 24 godziny - montaż wykonał idealnie 1 pełny obrót więc problem usunięto :)

Je┼Ťli kto┼Ť z was u┼╝ywa┼é ju┼╝ tego monta┼╝u w zimne noce, prosz─Ö o podzielenie si─Ö do┼Ťwiadczeniami, czy by┼éy jakiekolwiek problemy?

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 08:06 
Administrator
Administrator

Chyba rzeczywi┼Ťcie by┼é to odosobniony przypadek. Osobi┼Ťcie nie s┼éysza┼éem o takim przypadku.
Dobrze, ┼╝e problem zosta┼é rozwi─ůzany.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 10:37 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Krzysztof Swoboda napisał(a):
PROBLEM ROZWI─äZANY :)
Po dalszych testach okaza┼éo si─Ö ┼╝e problemy zaczyna┼éy si─Ö ju┼╝ w okolicach +5 do +8 st. C. i co ciekawe monta┼╝ zaczyna┼é wtedy przyspiesza─ç, zamiast za wolno prowadzi┼é zdecydowanie za szybko. W okolicach zera do +1 sygnalizowa┼é odchy┼ék─Ö i przyspiesza┼é jeszcze bardziej. poni┼╝ej zera po prostu po chwili si─Ö wy┼é─ůcza┼é...
Zdecydowa┼éem si─Ö wi─Öc odda─ç monta┼╝ do naprawy. Zakupiony by┼é w teleskop-express, jako ┼╝e by┼é na gwarancji, zaproponowano mi albo zwrot pieni─Ödzy, albo wymian─Ö na nowy, albo oddanie do naprawy do ich serwisu (to si─Ö nazywa serwis). TS wywar┼é na mnie bardzo dobre wra┼╝enie, wida─ç ┼╝e ludzie znaj─ů si─Ö na tym co robi─ů. Zapyta┼éem jeszcze czy mieli jakie┼Ť reklamacje i ile tego sprzedaj─ů, pan odpowiedzia┼é ┼╝e sprzedaj─ů ich du┼╝o a ja jestem pierwszym klientem kt├│ry reklamuje ten monta┼╝. Obawiaj─ůc si─Ö ┼╝e to co mnie spotka┼éo mo┼╝e by─ç jednak jak─ů┼Ť przypad┼éo┼Ťci─ů zdarzaj─ůc─ů si─Ö seryjnie zdecydowa┼éem si─Ö na napraw─Ö. Po dw├│ch tygodniach odebra┼éem naprawiony monta┼╝. Panowie potwierdzili moj─ů diagnoz─Ö a mianowicie zdecydowanie za szybki ruch, okaza┼éo si─Ö, ┼╝e uszkodzony by┼é enkoder, a jako ┼╝e zintegrowany jest z silnikiem to wymieniono mi ca┼éy nap─Öd (silnik wraz z enkoderem). Nast─Öpnie przetestowano ca┼éo┼Ť─ç w lod├│wce.
Po otrzymaniu montażu sam od razu przeprowadziłem szybki test w lodówce - temperatura gdzie położyłem montaż wynosiła +1 st. C. odłożyłem go na dokładnie 24 godziny - montaż wykonał idealnie 1 pełny obrót więc problem usunięto :)

Je┼Ťli kto┼Ť z was u┼╝ywa┼é ju┼╝ tego monta┼╝u w zimne noce, prosz─Ö o podzielenie si─Ö do┼Ťwiadczeniami, czy by┼éy jakiekolwiek problemy?

Ja bym się chyba zdecydował na wymianę na nowy jak była by taka opcja, bo co grzebane to już grzebane.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: