Teraz jest sobota, 19 wrze┼Ťnia 2020, 12:23

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - stycze┼ä 2011
PostNapisane: sobota, 1 stycznia 2011, 20:43 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
W pierwszym dniu Nowego Roku zapraszam wszystkich do opisywania swoich bie┼╝─ůcych obserwacji. Mo┼╝e stycze┼ä b─Ödzie ┼éaskawszy ni┼╝ miniony ju┼╝ grudzie┼ä :?:

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - stycze┼ä 2011
PostNapisane: sobota, 1 stycznia 2011, 21:38 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 25 wrze┼Ťnia 2010, 22:16
Cytuj:
Może styczeń będzie łaskawszy niż miniony już grudzień :?:

Oby oby , bo gdybym policzył ile nie byłem z teleskopem na obserwacjach .....

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 4 stycznia 2011, 16:13 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 27 wrze┼Ťnia 2009, 20:51
Dzisiejsze ... obserwacje :)
Pozdrawiamy Wszystkich w Nowym Roku
Jarek i Maciek

Za┼é─ůczniki:
PICT0869.JPG
PICT0869.JPG [ 497.34 KiB | Przegl─ůdane 2729 razy ]
PICT0803.JPG
PICT0803.JPG [ 662.94 KiB | Przegl─ůdane 2729 razy ]
PICT0822.JPG
PICT0822.JPG [ 528.32 KiB | Przegl─ůdane 2729 razy ]
PICT0803.JPG
PICT0803.JPG [ 662.94 KiB | Przegl─ůdane 2729 razy ]
IMG_1867.JPG
IMG_1867.JPG [ 1.52 MiB | Przegl─ůdane 2729 razy ]
G├│ra

PostNapisane: wtorek, 4 stycznia 2011, 16:16 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Fajne zdj─Öcia :)

Widzieli┼Ťcie za─çmienie jak na d┼éoni ;)

SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Pl├Âssl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. We┼║ w niej udzia┼é poprzez internet.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 4 stycznia 2011, 16:20 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 27 wrze┼Ťnia 2009, 20:51
Faktycznie :) jak na dłoni... bardzo trafna uwaga:) , ale ile strachu nam chmury napędziły... to tylko my wiemy
JiM

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 4 stycznia 2011, 17:31 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Radosław Zientarski napisał(a):
Fajne zdj─Öcia :)

Widzieli┼Ťcie za─çmienie jak na d┼éoni ;)

Nawet mieli je jak na dłoni. :D :lol:

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 5 stycznia 2011, 00:39 

Podkarpacie rano da┼éo mi (na szcz─Ö┼Ťcie) ok. p├│┼é godziny obserwacji za─çmienia. Oko┼éo po┼éudnia chmury si─Ö wynios┼éy i pogoda sta┼éa si─Ö "obserwacyjna" i taka jest nadal. Poniewa┼╝ teleskop od rana sta┼é na dworze, a potem le┼╝a┼é grzecznie w zimnym samochodzie postanowi┼éem skorzysta─ç z dobrodziejstwa ciemnego nieba i wybra─ç si─Ö za miasto na obserwacje. Niestety na moje sta┼ée miejsce nie by┼éo mo┼╝liwo┼Ťci dojecha─ç z powodu zasp, wi─Öc pojecha┼éem tylko do miejsca gdzie da┼éo si─Ö bezpiecznie dojecha─ç. Zacz─ů┼éem ok. 18. Pocz─ůtkowo by┼éo super: ciemno, gwiazd bez liku i ch─Öci kupa. "Upolowa┼éem" wiele eMek i NGC (nie jestem w stanie wszystkich wymieni─ç wi─Öc "wiele" jest odpowiednim okre┼Ťleniem), oraz oczywi┼Ťcie Jowisza z Uranem. Najwi─Öksze wra┼╝enie zrobi┼éa na mnie M42 - tak pi─Öknej i z tak─ů ilo┼Ťci─ů szczeg├│┼é├│w wsze┼Ťniej jej nie widzia┼éem. Jednak z up┼éywem czasu wydawa┼éo mi si─Ö ┼╝e robi si─Ö coraz zimniej. W momencie kiedy chcia┼éem zaczerpn─ů─ç kolejny ┼éyk herbaty z termokubka, a jak si─Ö okaza┼éo mog┼éem co najwy┼╝ej poliza─ç herbaciane lody postanowi┼éem wraca─ç. Jak zobaczy┼éem na termometrze w samochodzie ile by┼éo to i tak si─Ö dziwi─Ö ┼╝e wytrzyma┼éem prawie 2,5 godziny. Jednak ka┼╝demu polecam "zimowe" obserwacje :)

Za┼é─ůczniki:
04.01.11.JPG
04.01.11.JPG [ 44.83 KiB | Przegl─ůdane 2666 razy ]
04.01.2011.....JPG
04.01.2011.....JPG [ 66.71 KiB | Przegl─ůdane 2669 razy ]
04.01.2011...JPG
04.01.2011...JPG [ 163.4 KiB | Przegl─ůdane 2669 razy ]

SW 80ED HEQ5
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. We┼║ w niej udzia┼é poprzez internet.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 5 stycznia 2011, 00:54 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
No proszę co może zdziałać powrót dobrej pogody :D Gratuluję udanych obserwacji Radku. Bardzo podoba mi się zdjęcie z teleskopem i Orionem na niebie. Prawdziwie zimowe klimaty - zarówno na niebie jak i na termometrze ;)

p.s. pami─Ötaj o zapi─Öciu pas├│w :mrgreen:

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 00:36 

Dobra jest pogoda :-D . Id─Ö testowa─ç scoposa . Trzymajcie kciuki

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 01:27 

Ju┼╝ po testach , bardzo kr├│tko :( ale ....

C├│┼╝ po zobaczeniu Oriona na niebie od razu wiedzia┼éem ┼╝e mog─Ö nie mie─ç du┼╝o czasu i czas si─Ö ┼Ťpieszy─ç .
Zarzucam co┼Ť na siebie bior─Ö swoj─ů Synte ,,pod pach─Ö" i wynosz─Ö si─Ö z ni─ů i Scoposem w sin─ů dal ....
C├│┼╝ mr├│z i wiatr tworzyli zgran─ů par─Ö by mnie przep─Ödzi─ç , lecz ja sam na ┼Ťrodku okolicznego pola nie da┼éem si─Ö wygna─ç , wiedzia┼éem ┼╝e musz─Ö zobaczy─ç wielk─ů mg┼éawice w Orionie , Andromed─Ö oraz gromad─Ö m50 , nie do ko┼äca wszystko posz┼éo dobrze .

Pocz─ůtek wymarzony strza┼é w dziesi─ůtk─Ö w samo sedno , m50 ustrzelona , ┼éadnie wyra┼║nie , czyli to co oczekiwa┼éem .

Nast─Öpnie czas na Oriona , czasu nie ma powoli zaczyna zn├│w si─Ö lekko zachmurza─ç .

Po kr├│tkiej rozgrzewce bra┼éem si─Ö w┼éa┼Ťnie za niego , c├│┼╝ by tu napisa─ç, wiedzia┼éem ┼╝e nie zobacz─Ö kolorowej pi─Öknej mg┼éawicy i to co zobaczy┼éem wierzcie mi czy nie ..... zauroczy┼éo mnie ...

By┼éem po prostu wniebowzi─Öty tym co zobaczy┼éem , pi─Ökne smugi gaz├│w , pi─Ökne pozosta┼éo┼Ťci po super nowej .

Teraz czas na Andromed─Ö , z trudno┼Ťci─ů opuszczam Oriona po oko┼éo 20 minutach gapienia si─Ö w niego , na kolanach ;)
Gdy wstałem doznałem szoku , niestety Andromeda za chmurami .

Scopos , dzi─Ökuje Wam za rady , ┼Ťwietny okular , lecz wiem ┼╝e to nie by┼éy jeszcze jego pe┼éne mo┼╝liwo┼Ťci .......

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 09:12 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 23:06
Ja dopiero przedwczoraj mia┼éem okazj─Ö po raz pierwszy u┼╝y─ç mojej Synci:) Pomimo mrozu i wiej─ůcego wiatru na pierwszy ogie┼ä poszed┼é... szukacz :lol: By┼é niew┼éa┼Ťciwie ustawiony, wi─Öc najpierw zaj─ů┼éem si─Ö nim ;) A wi─Öc po ustawieniu szukacza i za┼éo┼╝eniu okularku 25 mm najpierw wzi─ů┼éem si─Ö za obserwacj─Ö Jowisza - pi─Ökna jarz─ůca si─Ö tarcza z ma┼éymi kropeczkami w pobli┼╝u, super! Ale ciekawo┼Ť─ç nie dawa┼éa mi spokoju i za┼éo┼╝y┼éem okular 10 mm i tutaj szok :shock: Tutaj Jowisz o wiele wi─Ökszy, a na tarczy widoczny pas chmur, ci─ůgn─ůcy si─Ö od lewej do prawej strony, rewelacja! Jak na obserwacj─Ö w mie┼Ťcie i mro┼║nym, wiej─ůcym wietrze, to widoczek wynagrodzi┼é wszystko! Nast─Öpnie wzi─ů┼éem si─Ö za szukanie Urana, gdy┼╝ jest w pobli┼╝u Jowisza i po kilku chwilach... jest!!! Piekna, zielona kuleczka! C├│┼╝ za boski widok, zw┼éaszcza, i┼╝ kilka lat temu pr├│bowa┼éem go znale┼║─ç lornetk─ů i nie uda┼éo mi si─Ö. Uran zdobyty! Zacz─Ö┼éy mi delikatnie marzn─ů─ç r─Öce, ale nie dawa┼éem za wygran─ů - zmieni┼éem okular na 25 i wycelowa┼éem Synci─Ö prosto w serce M42 i ... rewelacyjny widok! Pi─Ökny Trapez i dooko┼éa ciemnoniebieska mgie┼éka, po prostu super! Pogoda nie dawa┼éa za wygran─ů, podda┼éem si─Ö, jeszcze szybkie spojrzenie na M45 - pi─Ökne klejnociki na koniec obserwacji i zwin─ů┼éem sprz─Öt. Pierwsze ┼Ťwiat┼éo mojego telepka zaliczone!
Radku, je┼Ťli b─Ödziesz kiedy┼Ť w pobli┼╝u ┼üa┼äcuta, daj zna─ç, to z ch─Öci─ů wybra┼ébym si─Ö na wsp├│ln─ů obserwacj─Ö nieba :) Pozdrawiam wszystkich!

filtr Ksi─Ö┼╝ycowy
Vanguard 7x50, Bresser 10x50

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 10:29 

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 10 pa┼║dziernika 2009, 19:05
Witam
Wczoraj pogoda by┼é─ů rewelacyjna, seeing te┼╝ bardzo dobry
Obserwowa┼éem zar├│wno wieczorem, jak i dzi┼Ť rano
Jowisz- Bardzo ładnie widać pas, 4 księżyce też super
Uran- Blisko Jowisza, niebieskawa gwiazdka
M45- Chyba najlepszy obiekt wieczorem. By┼éo wida─ç wyj─ůtkowo du┼╝o gwiazd i by┼éy one bardzo wyra┼║ne
M42- Te┼╝ bardzo ┼éadnie, najlepiej od pocz─ůtku moich obserwacji 10"
M31- też bardzo ładnie, ale koło 18, potem o wiele gorzej

Saturn- bardzo ładnie, choć chyba ładniej było widać w dzień przed zaćmieniem Słońca
Wenus- również ładnie
M13- Pierwszy raz zaliczona 10"
Bardzo udana noc
Kamil

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 11:13 

Piotr Wojnar napisał(a):

Radku, je┼Ťli b─Ödziesz kiedy┼Ť w pobli┼╝u ┼üa┼äcuta, daj zna─ç, to z ch─Öci─ů wybra┼ébym si─Ö na wsp├│ln─ů obserwacj─Ö nieba :) Pozdrawiam wszystkich!

Ja pracuj─Ö w Jaros┼éawiu. Od poniedzia┼éku do pi─ůtku. Wi─Öc wtedy jestem dost─Öpny. Jak bedzie pogoda i w tygodniu b─Ödziesz mia┼é czas to musimy si─Ö spikn─ů─ç na wsp├│lne obserwy. M├│j telefon masz w stopce :)

SW 80ED HEQ5

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 11:20 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 23:06
P├│ki co, pogoda na razie jest niez┼éa, wieczorami r├│┼╝nie bywa:) Tw├│j nr zapisa┼éem, bed─Ö dzwoni┼é, jak tylko znajd─Ö chwilk─Ö:) Dzisiaj r├│wnie┼╝ jeste┼Ť w Jaros┼éawiu?

filtr Ksi─Ö┼╝ycowy
Vanguard 7x50, Bresser 10x50

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 11:33 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:45
Wczoraj kontrolnie wybrali┼Ťmy si─Ö w poszukiwaniu miejsc├│wki z dobrym widokiem na po┼éudniowy niebosk┼éon. Po spotkaniu na stacji BP mi─Ödzy D─ůbrow─ů a Olkuszem (w sk┼éadzie: Kasia i Marek, Marcin A. z D─ůbrowy raz ja) ruszamy do Olkusza, a p├│┼║niej w kierunku Trzebini. Pocz─ůtkowo wybrana miejsc├│wka nie okaza┼éa si─Ö najlepsza, wi─Öc jedziemy kilka km dalej, w okolice tzw Lgoty. Znajdujemy odpowiedni─ů polank─Ö i rozstawiamy sprz─Öt.
Na pocz─ůtek oczywi┼Ťcie M42 w r├│┼╝nych konfiguracjach sprz─Ötowych (Equinox 100, Newton 8 i 10"; okularki r├│┼╝ne, filterki r├│wnie┼╝). Jak dla mnie chyba najlepiej si─Ö prezentowa┼éa w 10" ze SWA 17mm + UHC-S. Ale to takie subiektywne wra┼╝enie.
P├│┼║niej skupi┼éem si─Ö na wyszukiwaniu NGC 2359 (He┼ém Thora). ┼üatwo nie by┼éo, po drodze pad┼éy jakie┼Ť bli┼╝ej niezidentyfikowane GO, Pacan's 3 (zidentyfikowany dzi─Öki ostatnio nabytej literaturze - Marek - po raz kolejny przekonuj─Ö si─Ö, ┼╝e odwali┼ée┼Ť kawa┼é solidnej roboty umieszczaj─ůc w jednej ksi─ů┼╝ce obiekty, kt├│rych na pr├│┼╝no szuka─ç w innych ksi─ů┼╝kach). Jak ju┼╝ zlokalizowa┼éem si─Ö za pomoc─ů "3" (przeze mnie zwanej Piersiami), ┼éatwiej posz┼éo mi namierzenie He┼ému. Ale upolowa┼éem go dopiero z filtrem UHC-S. Generalnie obiekt mnie troch─Ö rozczarowa┼é - s┼éabo wyr├│┼╝niaj─ůca si─Ö z t┼éa mgie┼éka o owalnym kszta┼écie. W identyfikacji upewni┼éem si─Ö dopiero po charakterystycznym u┼éo┼╝eniu gwiazd (zreszt─ů bardzo s┼éabych) wewn─ůtrz mg┼éawicy. Musz─Ö wr├│ci─ç do tego obiektu z filtrem OIII.
Po Hełmie przyszła kolej na Rozetę (2237), Choinkę (2264), ale mgławicy Stożek nie udało mi się dostrzec z UHC-S.
Później szybka piłka z M81 i M82 (w SWA 17mm obie razem, pięknie widoczne), M97 - LVW8mm jest zbyt ciemny, nic nie widać z filtrem ani bez. SWA 17mm - obraz bardzo ładny.
Poza tym oczywi┼Ťcie Plejady, Chichoty i takie tam.

Og├│lnie miejsc├│wka z o wiele lepszym widokiem na po┼éudnie ni┼╝ w Ryczowie. Minusem s─ů przeje┼╝d┼╝aj─ůce samochody. No i nast─Öpnym razem chyba Rycz├│w....;)

Zimno było...

G├│ra

PostNapisane: sobota, 8 stycznia 2011, 23:52 

Pojawi┼éy si─Ö gwiazdozbiory , ale og├│lnie obserwacj─Ö uznam za jedn─ů wielk─ů katastrof─Ö.

Po pierwsze nie zap─Ödza┼éem si─Ö dzisiaj daleko , zaraz ko┼éo zabudowa┼ä , ┼éuna od mojej miejscowo┼Ťci nie dawa┼éa mi mo┼╝liwo┼Ťci patrzenia na zachodnie gwiazdozbiory .

Co dzisiaj zobaczy┼éem , raczej por├│wna┼éem Scoposa z SuperPL 25 , strza┼é w Oriona , 25 ? Wd. mnie na te warunki kapitalnie , zak┼éadam Scoposa i co ? Obraz jaki┼Ť taki nie wyra┼║ny ciemny , by┼éem z┼éy i zawiedziony . C├│┼╝ nie daleko mnie jakie┼Ť 100 m. ode mnie sta┼éa latarnia , lekko zas┼éoni─Öta drzewami , za mn─ů znowu samochody , c├│┼╝ wydaje mi si─Ö ┼╝e to mog┼éo wp┼éyn─ů─ç ┼╝e obraz w Scoposie by┼é po prostu fatalny .

Nast─Öpnie w wyci─ůg wpad┼é okular 10 mm i strza┼é w Jowisza (kt├│ry o dziwo by┼é widzialny w ┼éunie) c├│┼╝ strasznie zamazany poza tym p┼éywa┼é .

W zwi─ůzku i┼╝ razem z teleskopem ,,ton─ů┼éem'' w wodzie a mg┼éa zaczyna┼éa g─Östnie─ç postanowi┼éem ucieka─ç do domu .

C├│┼╝ dzisiaj tak┼╝e nie chcia┼éo mi si─Ö i┼Ť─ç w moje miejsce poszed┼éem na ┼éatwizn─Ö i zosta┼éem ukarany :|

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2011, 09:35 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Hmmm, z tym Scoposem to dziwna sprawa. Obraz powinien by─ç ja┼Ťniejszy ni┼╝ w kitowej 25 i sprawia─ç og├│lnie lepsze wra┼╝enie. No mo┼╝e dlatego ┼╝e w plosslu masz mniejsze pole i wi─Öksze powi─Ökszenie, wi─Öc pole widzenia okularu wype┼énia jasne centrum mg┼éawicy, a w Scoposie widzisz du┼╝o "szerzej". Pewnie z powodu z┼éego seeingu kra┼äce M42 by┼éy s┼éabo widoczne i st─ůd takie negatywne wra┼╝enia.
Natomiast co do p┼éywaj─ůcego Jowisza w kitowej 10 - tu na pewno wchodz─ů w rachub─Ö dwie sprawy - kiepski seeing i pewnie nie do ko┼äca wych┼éodzony teleskop.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2011, 11:57 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 5 lutego 2010, 20:01
Marcin Fila napisał(a):
No i nast─Öpnym razem chyba Rycz├│w...

Marcin, tylko pami─Ötaj, ┼╝e musisz przyjecha─ç wcze┼Ťniej, ┼╝eby udepta─ç! :D

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2011, 18:19 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 listopada 2010, 22:34
No witam.Wczoraj przez chwil─Ö mia┼éem czyste niebo wi─Öc Syncia na wiaterek-bo troch─Ö wia┼éo-i po godzinie ch┼éodzenia, mia┼éem podobn─ů sytuacj─Ö co Bartek.Obrazy niestabilne,faluj─ůce,nawet Jowisz ko┼éysa┼é si─Ö w prawo i lewo.Generalnie to seeing by┼é do bani.Jedynie M31 by┼éa ┼éadnie widoczna,by─ç mo┼╝e dlatego ┼╝e by┼éa prawie w zenicie.Kiepskie wyniki t┼éumacz─Ö sobie tym ┼╝e przysz┼éa odwil┼╝,do┼Ť─ç silny ciep┼éy wiatr z po┼éudnia powodowa┼é falowanie obrazu.A po oko┼éo 45 min,ciep┼éy wiatr i paruj─ůca woda z topniej─ůcego ┼Ťniegu,zaparowa┼éy ca┼éy teleskop-lustro g┼é├│wne i wszystkie okulary i po ogl─ůdaniu.Wilgotno┼Ť─ç powietrza by┼éa na poziomie 90-95%.

Synta 8" na razie: 5mm, 10mm, 25mm,Baader ND-5
F36050TX 6mm,20mm

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2011, 19:11 

Cytuj:
paruj─ůca woda z topniej─ůcego ┼Ťniegu,zaparowa┼éy ca┼éy teleskop-lustro g┼é├│wne i wszystkie okulary i po ogl─ůdaniu

Co┼Ť o tym wiem :lol:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Google [Bot] i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w