Teraz jest ┼Ťroda, 12 sierpnia 2020, 18:14

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiaj wszystkie gwiazdy ┼Ťwiec─ů ja┼Ťniej...
PostNapisane: czwartek, 1 listopada 2012, 20:11 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Ch┼éodny, ale pogodny wiecz├│r. Takim go zapami─Ötam. Brak chmur na niebie wzbudza odwieczn─ů nadziej─Ö na to, ┼╝e nic nie przy─çmi blasku gwiazd. Spogl─ůdam w g├│r─Ö i ciesz─Ö si─Ö z tego widoku. Przedziwna i zarazem cudowna my┼Ťl. Tysi─ůce ┼Ťwiate┼éek nade mn─ů i tysi─ůce ┼Ťwiate┼éek tu┼╝ obok mnie. Niezwyk┼éy klimat, niezwyk┼éa atmosfera. Stoj─Ö nad grobem moich bliskich, analizuj─ůc w my┼Ťlach miniony czas. Sens naszego istnienia, cel naszej podr├│┼╝y, pocz─ůtek, koniec. Wszystko si─Ö kiedy┼Ť zacz─Ö┼éo i kiedy┼Ť si─Ö sko┼äczy. Nawet gwiazdy, cho─ç wieczne, te┼╝ umieraj─ů.
P┼éon─ůce ┼Ťwiat┼éa zniczy przypominaj─ů konstelacje na nocnym firmamencie. A mo┼╝e ka┼╝da gwiazda to dusza cz┼éowieka, kt├│ra odesz┼éa do wieczno┼Ťci i ┼Ťwiec─ůc nadal patrzy na ten ziemski, ma┼éy ┼Ťwiat?
W dniu tym wspominam wszystkich, kt├│rzy odeszli. Mam─Ö, kt├│r─ů choroba zabra┼éa przedwcze┼Ťnie. S─ůsiada, kt├│ry nigdy nie dba┼é o swoje zdrowie, wybieraj─ůc ┼╝ycie w zgubnym na┼éogu. Wielu ludzi, kt├│rzy mieli jeszcze co┼Ť do zrobienia, kiedy nagle zgas┼éa ┼Ťwieca i zap┼éon─ů┼é znicz...
Odszed┼é r├│wnie┼╝ jeden z najskromniejszych ludzi naszej spo┼éeczno┼Ťci. Nie zna┼éem go osobi┼Ťcie, ale czytaj─ůc jego prace wyczuwa┼éo si─Ö niezwyk┼ée zaanga┼╝owanie i godn─ů podziwu pasj─Ö. Teraz Robert pewnie dalej prowadzi Niesystematyczny Kalendarzyk Astronomiczny gdzie┼Ť po drugiej stronie Nieba.
Dzisiaj gwiazdy ┼Ťwiec─ů ja┼Ťniej, wyra┼║niej. Dla nas, dla naszych bliskich, kt├│rych ju┼╝ z nami nie ma.
My za┼Ť mamy to szcz─Ö┼Ťcie, ┼╝e potrafimy doceni─ç ich blask i zachwyci─ç si─Ö tym ┼Ťwiat┼éem, cho─çby to ledwo dostrzegalna mgie┼éka.
Patrz─ůc w niebo wsz─Ödzie mo┼╝na odnale┼║─ç symbole. Ka┼╝dy z nich jest inny, a jest ich tyle, ile par oczu, kt├│re na nie spogl─ůdaj─ů. Chc─ůc dotkn─ů─ç zmys┼éami niezbadanego, tajemniczego i fascynuj─ůcego ┼Ťwiata, w wyobra┼║ni tworz─ů si─Ö przer├│┼╝ne obrazy. I tak po kolei, przestrzegaj─ůc ┼Ťci┼Ťle stworzonego przez siebie porz─ůdku, widz─Ö gromady kuliste, imponuj─ůce skupiska gwiazd. Wygl─ůdaj─ů jak t┼éum ludzi, kt├│ry w bezkresie oceanu przestrzeni mi─Ödzygwiazdowej znalaz┼é iskierk─Ö daj─ůc─ů ciep┼éo w┼Ťr├│d bezwzgl─Ödnego zimna Wszech┼Ťwiata.
Poruszaj─ůc si─Ö w kierunku p├│┼énocnym natrafiam na dobrze znan─ů wszystkim i chyba najbardziej rozpoznawaln─ů formacj─Ö, kt├│rej nazwa jest r├│wnie d┼║wi─Öczna co mgie┼éka, kt├│r─ů w sobie zawiera. Cho─ç niezwykle odleg┼éy i delikatny ÔÇ×Pier┼ŤcionekÔÇŁ zanadto nie wyr├│┼╝nia si─Ö z t┼éa, to ┼Ťwiate┼éko, kt├│re od niego p┼éynie, niesie nam wiadomo┼Ť─ç, ┼╝e koniec mo┼╝e by─ç wielki i spektakularny. To r├│wnie┼╝ nadzieja na to, ┼╝e nic, co istnieje nie odchodzi w nico┼Ť─ç i zawsze zostawia po sobie trwa┼éy ┼Ťlad. Czy┼╝ tak w┼éa┼Ťnie nie jest z naszymi do┼Ťwiadczeniami? Ka┼╝de z nich co┼Ť w nas zostawia, powoduj─ůc, ┼╝e nie stoimy w miejscu, ale idziemy dalej i si─Ö rozwijamy.
Nieco dalej natrafiam na kolejn─ů mgie┼ék─Ö, kt├│ra w takich momentach jak ten przypomina mi przewr├│con─ů klepsydr─Ö z wysypanymi nieco wok├│┼é ziarnkami piasku. Jakby czas w pewnym momencie si─Ö zatrzyma┼é. Zegar przesta┼é odmierza─ç godziny, minuty, sekundy. Niby lekka i ulotna, a jednak doskonale wy┼éania si─Ö na tle czerni nocy, jakby chc─ůc dobitniej podkre┼Ťli─ç przemijalno┼Ť─ç. Jakby chc─ůc powiedzie─ç: ÔÇ×Nie jeste┼Ťcie wieczni, kiedy┼Ť i wasz zegar si─Ö zatrzymaÔÇŁ. Nie mo┼╝na w ka┼╝dym razie odm├│wi─ç jej majestatu i powagi.
W zenicie oko┼éo p├│┼énocy majaczy ma┼éa chmurka zwracaj─ůca na siebie uwag─Ö. Maj─ůc pod r─Ök─ů 10-calowe zwierciad┼éo niemal┼╝e odruchowo kieruj─Ö go w jej stron─Ö. Czemu┼╝ tak chcesz, by Ci─Ö podziwiano, c├│rko Cefeusza i Kasjopei? Wszak trzeba przyzna─ç, urod─Ö ma nieziemsk─ů i swoim blaskiem przy─çmiewa swoje towarzyszki, kt├│re nieustannie pod─ů┼╝aj─ů za ni─ů na niebia┼äskim trakcie. Nawet ona w ca┼éej swojej wielko┼Ťci przypomina obietnic─Ö dan─ů nam kiedy┼Ť : ÔÇ×nie l─Ökajcie si─Ö, nie jeste┼Ťcie samiÔÇŁ.
Nie spos├│b pomin─ů─ç s┼éawnych ÔÇ×Si├│strÔÇŁ, kt├│rych obecno┼Ť─ç wysoko na niebosk┼éonie zwiastuje rych┼ée przyj┼Ťcie zimowej zawieruchy, a wraz z ni─ů niezwyk┼éej zmiany repertuaru na niebieskim ekranie. Zatriumfuje Wielki My┼Ťliwy ze wspania┼é─ů zbroj─ů usian─ů niespotykanymi nigdzie indziej klejnotami. A w┼Ťr├│d nich najpi─Ökniejszy ┼╝┼éobek nowych s┼éo┼äc ze swoimi uk┼éadami planetarnymi. Z takiego ┼╝┼éobka kiedy┼Ť i my powstali┼Ťmy i nosimy w sobie ten niezwyk┼éy gwiezdny pierwiastek, tak w materialnym ciele, jak i w niewidzialnej duszy.

Moj─ů nies┼éabn─ůc─ů nadziej─Ö na czyste niebo dzisiejszego wieczoru musz─Ö od┼éo┼╝y─ç na inny dzie┼ä. Kt├│ry to ju┼╝ raz? Nie zlicz─Ö. Mimo to wierz─Ö, ┼╝e w dzisiejszy dzie┼ä, jak w ┼╝aden inny, jeste┼Ťmy bli┼╝ej tego tajemniczego ┼Ťwiata, do kt├│rego swoim ┼╝yciem pod─ů┼╝amy. W nast─Öpny pogodny wiecz├│r, kiedy skieruj─Ö moje ÔÇ×okno na Wszech┼ŤwiatÔÇŁ w stron─Ö dalekich ┼Ťwiat├│w, pomy┼Ťl─Ö o tych wszystkich, kt├│rzy przekroczyli t─ů niewidzialn─ů bram─Ö i spogl─ůdaj─ů na nas z odwrotnej strony lustra. Prosz─Ö Was, moi drodzy Astrobracia, aby┼Ťcie tak┼╝e i Wy przez chwil─Ö wspomnieli na swoich Bliskich, kiedy b─Ödziecie podziwia─ç pi─Ökno nocnego nieba. Pomy┼Ťlcie, ┼╝e w taki wiecz├│r jak ten, wszystkie gwiazdy ┼Ťwiec─ů ja┼Ťniej.

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: