Teraz jest niedziela, 31 maja 2020, 15:21

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Jazz, blues, blues rock...
PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 19:59 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 8 lutego 2012, 19:59
Hej, witam wszystkich !

Zacz─ů┼éem czyta─ç poprzednie w─ůtki, wiele z nich by┼éo zwi─ůzane z tematyk─ů muzyki elektronicznej :D
Natomiast, my┼Ťl─Ö ┼╝e r├│wnie atrakcyjnymi gatunkami muzycznymi jest jazz, blues czy blues rock. Nie ukrywam ┼╝e naprawd─Ö niezast─ůpionym podk┼éadem do nocnych obserwacji jest jazz. Wielu ludzi my┼Ťli ┼╝e pod t─ů nazw─ů kryje si─Ö muzyka raczej sm─Ötna i nudna, albo mo┼╝e ci─Ö┼╝ka do zrozumienie i przyswojenia. W pewnym sensie to prawda. Je┼Ťli cz┼éowiek s┼éucha takich wykonawc├│w jak np Chris Botti kt├│ry jest typowym tr─Öbaczem smooth jazzowym mo┼╝e sobie pomy┼Ťle─ç: "Kurd─Ö, co Oni widz─ů w tym syfie?". Ot├│┼╝ tak naprawd─Ö, ┼╝eby poczu─ç co kryje si─Ö w jazzie trzeba os┼éucha─ç si─Ö z tym samemu. Na pocz─ůtek polecam wykonawc├│w bardziej light'owych takich jak Marcus Miller, dla fan├│w instrument├│w klawiszowych (bo widz─Ö ┼╝e s─ů tutaj tacy :D ) takimi muzykami mog─ů by─ç z kolei Leszek Mo┼╝d┼╝er czy Herbie Hancock. Z czasem oczywi┼Ťcie mo┼╝na przechodzi─ç dalej i zacz─ů─ç s┼éucha─ç np Miles'a Davis'a czy Tomasza Sta┼äko. Apropos tego pierwszego, osobi┼Ťcie uwielbiam s┼éucha─ç jego kawa┼ék├│w podczas obserwacji :D
Je┼Ťli chodzi o bluesa, blues rocka czy inne gatunki rockowe jest tych wykonawc├│w ciut wi─Öcej. Moimi ulubionymi s─ů np: BB King, Tadeusz Nalepa, Eric Clapton ( na kt├│rego koncert mam zamiar jecha─ç ), Pink Floyd, D┼╝em etc etc... Mo┼╝na wylicza─ç bez ko┼äca! :) ale ja si─Ö troszk─Ö nagada┼éem. A jacy s─ů wasi ulubieni wykonawcy ? Prawdopodobnie o wielu wykonawcach nie wiem a jestem na etapie kszta┼étowania swojego "stylu" gitarowego wi─Öc ka┼╝da propozycja si─Ö przyda :)

Forum na którym się wychowałem www.astro-zone.pl
Pozdrawiam, Piotrek Lipieta :)

G├│ra

Tytu┼é: Re: Jazz, blues, blues rock...
PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 20:14 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Oj widz─Ö, ┼╝e Kolega ma podobne upodobania muzyczne jak ja :) Oczywi┼Ťcie wszystkie zacne osobisto┼Ťci muzyczne ju┼╝ wymieni┼ée┼Ť. Tr─ůbka Miles'a Davis'a nie raz towarzyszy┼éa mi podczas "okiennych" obserwacji nieba. O Floydach to si─Ö lepiej nie wypowiadam, bo jak zaczn─Ö to nie umiem sko┼äczy─ç (to moja ulubiona kapela :mrgreen: )
Nawi─ůzuj─ůc do tego pi─Öknego i niestety trzeba przyzna─ç ┼╝e niedocenianego w naszym kraju gatunku jakim jest jazz, wspomn─Ö o takiej zacnej osobie jak─ů jest Pat Metheny. Go┼Ť─ç po prostu ma tak perfekcyjnie opanowan─ů technik─Ö gry, ┼╝e szok... Do dzi┼Ť ┼╝a┼éuj─Ö, ┼╝e nie uda┼éo mi si─Ö za┼éapa─ç na koncert Pata w Zabrzu, ale mo┼╝e jeszcze kiedy┼Ť si─Ö uda. Herbie to ju┼╝ klasa sama w sobie. Gdy zasiada za fortepianem i zaczyna gra─ç te swoje "po┼éamane" akordy to a┼╝ mam ciary na plecach...
Je┼Ťli chodzi o blues i rock, to zdecydowanie nale┼╝a┼éo by wspomnie─ç nie┼╝yj─ůcego ju┼╝ od ponad roku Gary'ego More'a.
Jest też taki gostek jak Peter Green (blues), John Scofield (jazz), Joey DeFrancesco (jazz)... oj jest czego słuchać...

Przy okazji: melomanom polecam audycje jakie można usłyszeć na falach radiowej "Trójki"
-pn, 22:00 - Manniak po ciemku
-pn, 23:15 - Trzy kwadranse jazzu
-czw, 22:00 - Bielszy odcień bluesa

W ko┼äcu nie sam─ů elektronik─ů ┼╝yje cz┼éowiek ;)

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 20:43 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 4 lutego 2013, 15:52
Jako ┼╝e upodoba┼éem sobie raczej instrumenty strunowe, a w szczeg├│lno┼Ťci gitar─Ö lubi─Ö czasami z blues rocka pos┼éucha─ç stevie ray vaughan'a. Ostatnio dokona┼éem zakupu gitary basowej no i przymierzam si─Ö do wej┼Ťcia w arkana jazzu, gdy┼╝ ciekawa jest tam linia basu. Og├│lnie ci─Ö┼╝ko mi si─Ö s┼éucha jazzu...jedyny jazz kt├│ry zawsze "┼éykam" to podk┼éad d┼║wi─Ökowy z kresk├│wki Tom&Jerry :)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 22:45 
Nowy u┼╝ytkownik

o tak! Kuba faktycznie, zapomnia┼éem wspomnie─ç o tym go┼Ťciu. Pat Metheny jest niesamowity!
Hmmm opr├│cz tych gatunk├│w kt├│re wymieni┼éem s┼éucham te┼╝ du┼╝o ci─Ö┼╝kich brzmie┼ä. Przede wszystkim Metallica z Kirkiem na gitarze prowadz─ůcej, ale te┼╝ i du┼╝o wirtuozerii gitarowej jak Yngwiee Malmsteen, John Petrucci, Joe Satriani, Eddie Van Halen itd... Ale jak zobaczy┼éem Pat'a graj─ůcego w tym utworze (od 5:11)

w┼éa┼Ťnie z Herbie'm to po prostu szczena mi opad┼éa do pod┼éogi! :)
i dziękuje za te nazwiska bo chyba z dwóch nie kojarzyłem. Postaram się przesłuchać.

je┼Ťli chodzi o sprz─Öt to ja r├│wnie┼╝, po ponad roku trening├│w "technicznych" na akustycznej gitarze przenios┼éem si─Ö na wios┼éo elektryczne, Epiphone Les Paul Pro. I powiem szczerze ┼╝e daje rade wy┼Ťmienicie! :D
ja słucham audycji radiowych rzadko, tym bardziej w okolicach 23:00 ponieważ codziennie wypadało by wstawać o 6 do szkoły :) ale będę pamiętał i przy okazji postaram się posłuchać "trójeczki" ;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 22:53 
Moderator globalny
Moderator globalny

Polecam Scofield'a :shock:

Sqmajcie ┼Ťcie┼╝k─Ö basow─ů... mistrzostwo ┼Ťwiata...

Co do muzykowania, to gdyby by┼éa jaka┼Ť okazja to ja ch─Ötnie si─Ö do┼é─ůcz─Ö na jaki┼Ť jam-session :P

Ja te┼╝ wcze┼Ťniej wstaj─Ö, ale co tam... dla tak dobrej muzyki warto zarwa─ç nie jedn─ů nock─Ö. Z reszt─ů pod os┼éon─ů nocy muzyka zupe┼énie "inaczej" brzmi... Oczywi┼Ťcie in plus ;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 23:00 
Moderator globalny
Moderator globalny

Jeszcze w kwestii bluesa... jedna z najlepszych sol├│wek na organach Hammond'a w wykonaniu Billy'ego Preston'a...
Jak on to zrobił - nie mam zielonego pojęcia...

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 23:03 
Nowy u┼╝ytkownik

co do muzykowania to wiesz narazie nie wychodz─Ö z gitar─ů nigdzie poza dom. Uwa┼╝am ┼╝e 1,5 roku czasu to niesamowicie ma┼éo by nabra─ç jakiej┼Ť super techniki, przynajmniej nie w moim przypadku. Ale za jakie┼Ť 3, 4 latka mo┼╝na si─Ö gdzie┼Ť zgada─ç :D

skoro m├│wisz ┼╝e warto to zdam si─Ö na Ciebie i kiedy┼Ť spr├│buj─Ö, ot co ! :)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 23:19 
Moderator globalny
Moderator globalny

Wiesz... w muzyce, jak i w ka┼╝dej sztuce potrzeba czasu. Ale z autopsji wiem, ┼╝e granie z innymi to zupe┼énie inne do┼Ťwiadczenie ni┼╝ brzd─Ökanie w czterech ┼Ťcianach. Czasami wystarczy jaka┼Ť spontaniczna pr├│ba; nie trzeba mie─ç jaki┼Ť super umiej─Ötno┼Ťci. To tak jak ze zlotami astronomicznymi - wymiana pogl─ůd├│w, rozmowy i wsp├│lne dzielenie si─Ö pasj─ů s─ů po prostu bezcenne :)
Ja te┼╝ nie uwa┼╝am siebie za wirtuoza klawiszy, ale staram si─Ö wk┼éada─ç w muzyk─Ö jak najwi─Öcej serducha. Ale trzeba musz─Ö jednocze┼Ťnie przyzna─ç, ┼╝e samo serducho tu nie wystarczy... Trzeba ─çwiczy─ç, ─çwiczy─ç, ─çwiczy─ç :) No ale to ju┼╝ zupe┼énie inny temat...

Wracaj─ůc do Scofield'a...

Jeszcze jeden muzyk mi się przypomniał... niejaki Miller Anderson...

Solo na klawiszach od 1:57... matko jedynaaaa :o

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 19 lutego 2013, 11:24 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 16 kwietnia 2012, 15:07
Mainstream wspomniany powy┼╝ej znam, ale ostatnio odkrywam nowe i o dziwo im mniej d┼║wi─Ök├│w, tym niekiedy lepiej. Taki np. Marcus Miller zupe┼énie mi si─Ö przejad┼é, wr─Öcz odrzuca. Chyba, ┼╝e np. w Music from Siesta, tam daje popis wra┼╝liwo┼Ťci
Z moich ostatnich odkry─ç to niejaki Theo Travis, d─Öciarz (zakupi┼éem 2 p┼éyty prosto z jego strony), z gitar do po┼éuchania Terje Rypdal, pianista Bobo Stenson (gra┼é m.in. ze Sta┼äk─ů na Litanii), ca┼éa tw├│rczo┼Ť─ç EST (Esbjorn Svenson Trio)
Z rockowych odkry─ç to staro─ç Devil's Doll, Mandragora Scream
Nie┼Ťmiertelnie Dream Theater, ale dla ich wielbicieli te┼╝ np. Sun Caged czy SymphonyX
Ostatnio nabyłem rewelacyjny BD Cellebration Day Led Zeppelin

Synta 8", kitowce 25 mm i 10 mm (w zasadzie le┼╝─ů od┼éogiem), ES 30 mm, TV Nagler 22 mm, ES 14 mm, ES 6,7 mm, filtry DGM Optics NPB 2", Lumicon OIII i Orion polar 1,25"

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: