Teraz jest ┼Ťroda, 15 lipca 2020, 08:12

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 19:32 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 25 wrze┼Ťnia 2010, 22:16
Mam do posiadaczy filtr├│w OIII i UHC pytanie, chodzi mi o filtry firmy Baader.

Chcia┼ébym kupi─ç jednego, tylko nie wiem do ko┼äca kt├│rego, jedni chwal─ů UHC ale nie zawsze od Baadera, za to OIII Baadera jest przez niekt├│rych uwa┼╝any za cz─Ö┼Ťciej u┼╝ywany.

Tylko czy OIII nie b─Ödzie za ciemny w 8 calach?

Czytam i czytam i mam m─Ötlik w g┼éowie, na pocz─ůtku by┼éem przekonany do UHC, ale teraz OIII przewa┼╝a, nie mog─Ö wyda─ç wi─Öcej ni┼╝ 300 z┼éotych (chodzi o gwint 1.25), OIII jest dro┼╝szy o 60 z┼éotych ale jako┼Ť przeboleje.

Wiem ┼╝e oba by┼éy by idealne, ale na pocz─ůtek jeden ale lepszy, cz─Östo obserwuje ko┼éo domu a tam jest troch─Ö niebo zanieczyszczone LP, tak┼╝e i na to patrz─Ö bo UHC przepuszcza wi─Öcej ┼Ťwiat┼éa z tego co wyczyta┼éem.

Je┼Ťli mo┼╝ecie wystawcie konkretne opinie, bez zb─Ödnych ale, ten albo ten i na tym koniec.

Wiem ┼╝e ju┼╝ by┼éo, ale zawsze co┼Ť si─Ö na forum b─Ödzie dzia┼éo, a ja zadecyduje o zakupie po opiniach z tego w─ůtku, bo tak jak ju┼╝ wspomnia┼éem, od 2 dni ci─ůgle czytam, jak tak dalej p├│jdzie to nie kupi─Ö ┼╝adnego :D .

G├│ra

Tytu┼é: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 20:08 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Odpowiem przewrotnie - 2" Orion Ultrablock. Jak by to mia┼é by─ç ten jeden jedyny filtr do Synty 8", to by┼éby w┼éa┼Ťnie ten. Cena wysoka, ale mo┼╝e znajdzie si─Ö - cho─ç o ni─ů trudno - u┼╝ywka za kwot─Ö nieco przekraczaj─ůc─ů bud┼╝et (by┼éa ostatnio na Maniaku).

Zastan├│w si─Ö powa┼╝nie nad 2" - b─Ödziesz chcia┼é poogl─ůda─ç ca┼éego Veila i b─Ödzie kicha. A Scoposa masz. Te filtry o kt├│rych piszesz to filtry mg┼éawicowe, a jest par─Ö takich poka┼║nych obiekt├│w ┼╝e bez 2" nie podchod┼║ - wspomniany ju┼╝ Veil, Ameryka P├│┼énocna z Pelikanem, California itd. itp.

Co do Baadera OIII - jak dla mnie w 8" za ciemny - odczucie typowo subiektywne. Za┼Ť Baader UHC to raczej UHC-S - mam takiego (1,25") i moim zdaniem jest s┼éabszy od UltraBlocka. Kiedy┼Ť pr├│bowa┼éem nim podej┼Ť─ç do Veila z okularem LVW 22mm (te┼╝ 1,25") i niespecjalnie to wysz┼éo.

Zastan├│w si─Ö jeszcze raz na spokojnie, jak ju┼╝ wyda─ç kas─Ö to raz i porz─ůdnie.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 20:19 
Dwucalowy filtr zawsze mo┼╝na wkr─Öci─ç do przed┼éu┼╝ki wyci─ůgu i tylko okulary zmienia─ç. Jak we┼║miesz 1,25 to ju┼╝ do 2 calowego nie wkr─Öcisz.
Przy okazji zapytam odno┼Ťnie Orion Ultrablocka - jak si─Ö on ma do TV Bandmate Nebustar?

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 20:43 

Dobra, skoro chcecie bym poszed┼é z torbami.... :lol: (┼╝art oczywi┼Ťcie)

Ultablock tak┼╝e wchodzi w gr─Ö w takim wypadku.

Czekam na dalsze opinie.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 20:51 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Jacek Milecki napisał(a):
Przy okazji zapytam odno┼Ťnie Orion Ultrablocka - jak si─Ö on ma do TV Bandmate Nebustar?

Tego niestety nie wiem.

Bartku, na mojej (by┼éej) 8" Syncie prze─çwiczy┼éem swojego 2" Ultrablocka, swojego 1,25" Baadera UHC-S i mia┼éem okazj─Ö cz─Östo spogl─ůda─ç przez 2" Baadera OIII, st─ůd moja opinia.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 20:53 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Bartek Krasicki napisał(a):
Dobra, skoro chcecie bym poszed┼é z torbami.... :lol: (┼╝art oczywi┼Ťcie)

Ultablock tak┼╝e wchodzi w gr─Ö w takim wypadku.

Czekam na dalsze opinie.

UB spad┼éy ostatnio w cenie. Kiedy┼Ť trzeba by┼éo da─ç 400z┼é za u┼╝ywany. Teraz mo┼╝na znale┼║─ç nowy za tyle a u┼╝ywk─Ö na gie┼édzie nawet za 300z┼é.
Dzisiaj jest ju┼╝ spore nasycenie tymi bardzo dobrymi filtrami.
Ponadto 2" zawsze mo┼╝na ┼éatwiej odsprzeda─ç gdyby┼Ť jednak chcia┼é wymieni─ç UHC na OIII.

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 21:39 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Adam Skrzypek napisał(a):
Odpowiem przewrotnie - 2" Orion Ultrablock. Jak by to mia┼é by─ç ten jeden jedyny filtr do Synty 8", to by┼éby w┼éa┼Ťnie ten. Cena wysoka, ale mo┼╝e znajdzie si─Ö - cho─ç o ni─ů trudno - u┼╝ywka za kwot─Ö nieco przekraczaj─ůc─ů bud┼╝et (by┼éa ostatnio na Maniaku).

Zastan├│w si─Ö powa┼╝nie nad 2" - b─Ödziesz chcia┼é poogl─ůda─ç ca┼éego Veila i b─Ödzie kicha. A Scoposa masz. Te filtry o kt├│rych piszesz to filtry mg┼éawicowe, a jest par─Ö takich poka┼║nych obiekt├│w ┼╝e bez 2" nie podchod┼║ - wspomniany ju┼╝ Veil, Ameryka P├│┼énocna z Pelikanem, California itd. itp.

Co do Baadera OIII - jak dla mnie w 8" za ciemny - odczucie typowo subiektywne. Za┼Ť Baader UHC to raczej UHC-S - mam takiego (1,25") i moim zdaniem jest s┼éabszy od UltraBlocka. Kiedy┼Ť pr├│bowa┼éem nim podej┼Ť─ç do Veila z okularem LVW 22mm (te┼╝ 1,25") i niespecjalnie to wysz┼éo.

Zastan├│w si─Ö jeszcze raz na spokojnie, jak ju┼╝ wyda─ç kas─Ö to raz i porz─ůdnie.

Jak wy┼╝ej !!!

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 22:14 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Hej, je┼Ťli to ma by─ç ten jeden to tylko Ultrablock, pomimo i┼╝ jego charakterystyka to UHC, i do OIII mu jeszcze jeszcze, to filtr godny polecenia. Po p├│┼é roku u┼╝ywania stwierdzi┼éem ┼╝e chc─Ö mie─ç oba filtry osobno, i ju┼╝ niebawem, prawdopodobnie m├│j 2" Ultrablock trafi na gie┼éd─Ö. Co nie zmienia faktu ┼╝e to bardzo dobry filtr. Jeszcze jedna ma┼éa rada, filtry 2" jak najbardziej na tak, ale pami─Ötaj ┼╝eby doposa┼╝y─ç si─Ö w przej┼Ťcie 2" -> 1,25" z d┼éugim profilem, ┼╝eby nie obija─ç filtra okularami 1,25. Ja zakup przej┼Ťci├│wki zostawi┼éem na 2 plan, i ostatnio zauwa┼╝y┼éem ┼╝e na filtrze pozosta┼é ┼Ťlad z okularu.

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 22:45 

Przej┼Ťci├│wka wchodzi bezpo┼Ťrednio w wyci─ůg, tak jak redukcja 1,25'' czy najpierw trzeba j─ů w┼éo┼╝y─ç do 2'' adapteru? Tego co by┼é w komplecie z synt─ů.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 22:50 

to jest taka przej┼Ťci├│wka jak ta Synciata, z tym ┼╝e jest d┼éu┼╝sza i ma gwint filtrowy na ko┼äcu.
http://deltaoptical.pl/adapter-delta-op ... d2370.html

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 23:09 

Czyli to http://deltaoptical.pl/adapter-delta-op ... d2370.html plus to https://deltaoptical.pl/filtr-orion-ult ... d3247.html no i jest ponad 500, trudno.

Nie wiem dlaczego wcze┼Ťniej nic nie czyta┼éem o tym Ultrablocku, nadrabiam zaleg┼éo┼Ťci i jestem coraz bardziej na tak.

Je┼Ťli kto┼Ť chce co┼Ť jeszcze doda─ç to niech dodaje :), a Panom wy┼╝ej dzi─Ökuje za rady.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 23:12 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 3 maja 2013, 10:25
My┼Ťl─Ö, ┼╝e i kasy powinno Ci wystarczy─ç na zakup tych filtr├│w jedynie czy nie stracisz cierpliwo┼Ťci na poszukiwaniu u┼╝ywek. Mam filtr UHC-S i OIII Baader-a i jestem z nich bardzo zadowolony. Weil przy UHC-S wychodzi super na mojej 8-ce i nie zauwa┼╝y┼éem mocnego przyciemnienia obrazu tak jak to wszyscy podaj─ů. Jak by┼éem w Zwardoniu i maj─ůc te filtry pokazywa┼éem kolegom jak ┼éadnie wida─ç przez te filtry i widzia┼éem ┼╝e wielu by┼éo zaskoczonych. Proponuj─Ö ┼╝eby┼Ť na spokojnie zacz─ů┼é polowa─ç na te filtry i jak b─Ödzie jakie┼Ť spotkanie to sobie za┼éo┼╝ysz po┼╝yczaj─ůc od koleg├│w filtry i sprawdzisz sam czy ci b─Öd─ů odpowiada─ç. Te filtry 2" w bardzo dobrym stanie zakupi┼éem po ok 180 z┼é. Czyli minimalnie przekroczysz stan deklarowanej kwoty.

Baader UHC-S 2", Baader O-III 2",
PTMA Katowice.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 23:37 
Nie wiem jak w Syncie w moim GSO extender ma gwint na ko┼äcu i nie trzeba nic kupowa─ç. Mo┼╝e to kwestia wyci─ůgu. Mam kr├│tki wyci─ůg i GSO fabrycznie daje 3 cm extender w gwintem i wyjmowaln─ů redukcj─Ö.
Jako, ┼╝e Ethosy ostrz─ů jeszcze wy┼╝ej ni┼╝ Meade UWA, musia┼éem dokupi─ç jeszcze ze 3 cm. Wzi─ů┼éem co┼Ť takiego http://deltaoptical.pl/extender-47mm-do-baader-clicklock-2-2956247,d3218.html. Teraz spokojnie mog─Ö filtry wkr─Öca─ç w extender bez obaw o powierzchni─Ö filtru.
Zobacz jak g┼é─Öboko wchodzi okular w wyci─ůg i sprawd┼║ czy wystaje poza przed┼éu┼╝k─Ö (o ile wyci─ůg synty j─ů ma w standardzie). Je┼Ťli nie wystaje, to nie trzeba nic kupowa─ç dodatkowo tylko filtr 2 calowy :)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 stycznia 2014, 23:52 

Po przetestowaniu kilku filtr├│w mg┼éawicowych doszed┼éem do wniosku, ┼╝e idea┼éem jako┼Ťci i szczeg├│┼éowo┼Ťci jak dla mnie s─ů tylko dwa, tj.
- Orion Ultrablock - delikatniejszy
- Lumicon OIII - mega kontrastowy.
Każdy z nich pokazuje mgławice inaczej i warto mieć zawsze oba. Z ww. gdybym miał do wyboru to jednak Ultrablock jest podstawowym.
Zamiast Lumicona OIII sam posiadam TeleVue i te┼╝ nie narzekam chocia┼╝ my┼Ťl─Ö tak, jak napisa┼éem powy┼╝ej. Lumicon to filtr referencyjny podobnie jak w okularach referencyjnymi s─ů TeleVue. W przypadku powy┼╝szych filtr├│w zakup b─Ödzie 100% inwestycj─ů w prawdziw─ů jako┼Ť─ç na lata.

Co do filtr├│w Baadera, jest to jaka┼Ť ekonomiczna alternatywa cho─ç po tym co widzia┼éem na w┼éasne oczy, nie chcia┼ébym mie─ç w walizce ┼╝adnego z nich.

Jeszcze jedna uwaga. Kupuj─ůc u┼╝ywanego Ultrablocka sprawd┼║ mocowanie. Na rynku wt├│rnym s─ů egzemplarze z kanadyjskim nietypowym gwintem. Jest bardzo k┼éopotliwy. ┼╣le si─Ö wkr─Öca i z czasem si─Ö wyrabia. Mo┼╝e nawet uszkodzi─ç gwint filtrowy w okularze. Ja akurat mia┼éem taki w┼éa┼Ťnie egzemplarz i musia┼éem kupi─ç now─ů opraw─Ö filtra (najlepiej GSO), kt├│r─ů wymieni┼éem i jest OK. Mimo tego warto mie─ç UB w walizce. Daje pi─Ökne, kontrastowe i bogate w szczeg├│┼éy obrazy. Nie zamieni─Ö tego ┼Ťwietnego filtra nawet na Lumicona UHC.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 00:16 

Jacku, niestety u mnie takowego gwintu nie ma, wiec je┼Ťli w 100% zdecyduje si─Ö na 2'' Oriona to pr─Ödzej czy p├│┼║niej b─Öd─Ö musia┼é wyda─ç jeszcze kilka z┼éotych, no ale trudno.

Amadeusz, je┼Ťli zdecyduje si─Ö na Oriona, to na 99% b─Ödzie to n├│wka, wi─Öc chyba nie b─Ödzie w Delcie takowej z takowym gwintem?

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 00:19 

I tu Cię muszę zmartwić, bo ja kupowałem nówkę ( aczkolwiek z kraka) i niestety miałem z tym gwintem .

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 00:34 

Je┼Ťli b─Ödzie si─Ö ┼║le wkr─Öca┼é, to oddam go na gwarancje, to chyba b─Ödzie jedyna mo┼╝liwo┼Ť─ç.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 00:54 

Amadeusz, je┼Ťli zdecyduje si─Ö na Oriona, to na 99% b─Ödzie to n├│wka, wi─Öc chyba nie b─Ödzie w Delcie takowej z takowym gwintem?

Wystarczy, ┼╝e poprosisz przed zakupem o sprawdzenie. Po wkr─Öceniu w dowolny 2" okular od razu wida─ç, czy pasuje czy nie.
Gdybym wiedział, że mam nietypowy gwint to od razu wymieniłbym sobie oprawę jednak przekonałem się dopiero kiedy już mi się zakleszczył w okularze.
Jest troch─Ö ba┼éagan z tymi Orionami bo obie wersje produkowane s─ů w Korei i nigdzie na opakowaniu ani na oprawie nie podaj─ů jaka to jest odmiana.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 00:58 

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):

Wystarczy, ┼╝e poprosisz przed zakupem o sprawdzenie. Po wkr─Öceniu w dowolny 2" okular od razu wida─ç, czy pasuje czy nie.
Gdybym wiedział, że mam nietypowy gwint to od razu wymieniłbym sobie oprawę jednak przekonałem się dopiero kiedy już mi się zakleszczył w okularze.
Jest troch─Ö ba┼éagan z tymi Orionami bo obie wersje produkowane s─ů w Korei i nigdzie na opakowaniu ani na oprawie nie podaj─ů jaka to jest wersja.

No racja, to nie będzie przecież wielki problem, nie chciałbym być w podobnej sytuacji. Dzięki za rady.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 09:28 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
8" jest na pewno zbyt ma┼éym teleskopem na OIII Baadera. Tak jak pisali koledzy, najbardziej uniwersalny jest UB za najrozs─ůdniejsze pieni─ůdze, w jedynym s┼éusznym rozmiarze 2".
Najlepszy natomiast jest OIII Lumicona, ale gdyby┼Ť sprzeda┼é teleskop, to jeszcze by Ci brak┼éo.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 0 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: