Teraz jest niedziela, 12 lipca 2020, 08:37

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2016 r.
PostNapisane: pi─ůtek, 1 lipca 2016, 11:20 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Czerwiec zaskoczył nas obłokami srebrzystymi, a lipiec? Piszcie zatem o Waszych obserwacjach.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2016 r.
PostNapisane: pi─ůtek, 8 lipca 2016, 23:00 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Pozwol─Ö sobie nie┼Ťmia┼éo rozpocz─ů─ç w─ůtek lipcowy :) Wczoraj, wykorzystuj─ůc wieczorne okienka mi─Ödzy chmurami, postanowi┼éem spr├│bowa─ç swoich si┼é i wycelowa─ç teleskop z kamerk─ů w kierunku Saturna. Nidy wcze┼Ťniej nie fotografowa┼éem planet, wi─Öc by┼éa to sesja w stylu "ciekawe co mi wyjdzie". Zatem poni┼╝ej prezentuj─Ö swoje "osi─ůgni─Öcia" z mojego pierwszego starcia z amatorskim, planetarnym astrofoto. Zdaj─Ö sobie spraw─Ö, ┼╝e do prawdziwych fotek planetarnych dziel─ů mnie jeszcze lata ┼Ťwietlne, ale c├│┼╝ szkodzi spr├│bowa─ç :)

Zatem: materia┼é zbierany podczas sesji "z okna", faluj─ůce powietrze, mocno degraduj─ůce obraz. Ale mimo to uda┼éo si─Ö co┼Ť zarejestrowa─ç. Setup ten co zawsze: Orion 72/430 + ZWO ASI 120MM, Vixen Porta (r─Öczne prowadzenie). Chcia┼éem spr├│bowa─ç jeszcze zapi─ů─ç Barlowa 2x bo gdzie tam na planety z 430 mm ogniskowej :lol: ale niestety chmurki skutecznie zas┼éoni┼éy W┼éadc─Ö Pier┼Ťcieni.

Stack 250 klatek z 1000, obr├│bka: AutoStakkert + AstraImage

Kadr 100%:
Za┼é─ůcznik:
Sat_222427_g3_ap2_p50_ai.jpg
Sat_222427_g3_ap2_p50_ai.jpg [ 15.01 KiB | Przegl─ůdane 1959 razy ]

Crop 260%:
Za┼é─ůcznik:
crop_260.jpg
crop_260.jpg [ 11.71 KiB | Przegl─ůdane 1959 razy ]

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2016 r.
PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 lipca 2016, 19:53 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Kolejny wiecz├│r z Saturnem. W niedziel─Ö 10 lipca wykorzystuj─ůc okienko pogodowe, postanowi┼éem spr├│bowa─ç jeszcze raz si┼é z Saturnem. Tym razem ma┼éa zmiana setupu - wszystko (Orion 72/430 z zapi─Ötymi akcesoriami) wisia┼éo pierwszy raz na g┼éowicy Star Adventurer. By┼éy to tak┼╝e moje pierwsze obserwacje z u┼╝yciem g┼éowicy paralaktycznej. Komfort obserwacji o wiele wi─Ökszy ni┼╝ gonienie monta┼╝em azymutalnym za obiektem. Z uwagi i┼╝ mam okno w kierunku SE-S-SW musia┼éem ustawi─ç monta┼╝ metod─ů "na oko". Po wypoziomowaniu statywu, do wyznaczenia lokalnego po┼éudnika przyda┼é si─Ö kompas, natomiast klin paralaktyczny ustawi┼éem mniej wi─Öcej na k─ůt 50 stopni. Takie ustawienie pozwoli┼éo by Star Adventurer utrzymywa┼é planet─Ö w polu widzenia grubo ponad 4 minuty.
Na pocz─ůtek postanowi┼éem poobserwowa─ç Saturna. Z walizeczki wyci─ůgn─ů┼éem d┼éuuugo nieu┼╝ywane UWAN-y 7 i 4mm. W 7mm ┼╝├│┼éciutka tarcza planety pi─Öknie prezentowa┼éa si─Ö wraz z pomara┼äczowym Tytanem, kt├│ry jednak by┼é widoczny metod─ů zerkania. Przerwy Cassiniego niestety nie dostrzeg┼éem - da┼éy si─Ö we znaki ma┼éa apertura teleskopu oraz niezbyt dogodne warunki obserwacyjne (niewystudzony teleskop, inwersja powietrza przez okno, niskie po┼éo┼╝enie Saturna nad dachami s─ůsiednich dom├│w). Mimo to spr├│bowa┼éem za┼éo┼╝y─ç do wyci─ůgu UWANa 4mm. Obraz nie by┼é ju┼╝ tak ┼éadny jak w 7mm ale powiedzmy, ┼╝e by┼é on na granicy akceptowalno┼Ťci jak na takie warunki obserwacyjne.
Po obserwacjach wizualnych zamieni┼éem okulary na kamerk─Ö ZWO. Po raz kolejny da┼é si─Ö we znaki komfort prowadzenia teleskopu przez g┼éowic─Ö. Mog┼éem spokojnie skupi─ç si─Ö na ustawieniu ostro┼Ťci i innych parametr├│w. Zrobi┼éem kilka serii po 3000 klatek z u┼╝yciem soczewki Barlowa 2x. Po przejrzeniu wszystkich serii wybra┼éem t─ů z najwi─Öksz─ů ilo┼Ťci─ů dobrych klatek, nast─Öpnie AutoStakkert wybra┼é najlepsze 750 klatek z danej serii i zestackowa┼é je. P├│┼║niej obr├│bka w AstraImage oraz w GIMPie. Efekty prezentuj─Ö poni┼╝ej.
Zdaj─Ö sobie spraw─Ö, ┼╝e efekt nie jest tak powalaj─ůcy jak np z 14" SCT ale mimo wszystko zdj─Öcie cieszy mnie ogromnie. Tymczasem czekam cierpliwie na Ksi─Ö┼╝yc... no i oczywi┼Ťcie na bieszczadzkie niebo.

Za┼é─ůczniki:
Sat_223551_g3_ap5_conv_as-01_G.jpg
Sat_223551_g3_ap5_conv_as-01_G.jpg [ 15.99 KiB | Przegl─ůdane 1928 razy ]

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com
G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: