PTMA – O nas. Kim jesteśmy, czym się zajmujemy

O nas
Jesteśmy największą w Polsce, oficjalnie zarejestrowaną grupą miłośników astronomii. Zrzeszamy ponad stu aktywnych członków w największym w Polsce oddziale Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Naszym głównym celem jest popularyzacja astronomii w Polsce oraz organizacja wyjątkowych wypraw obserwacyjnych po Polsce jak i po świecie.
Jeśli jesteś chętn(-y/-a) na nowe wyzwania, chcesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu astronomii teoretycznej i praktycznej zapraszamy do zapisania się do naszego Oddziału.
Członkowie otrzymują wiele przywilejów jak: pierwszeństwo w rezerwacjach wyjazdowych, możliwość uczestniczenia w spotkaniach lokalnych, zniżki na zakupy w wielu sklepach o tematyce astronomicznej (do 10%), bezpłatny dostęp do serwisu Info-SMS, zniżki przy zakupie głównie współpracującego z PTMA, czasopisma Urania-Postępy Astronomii (50% rabatu), bezpłatne wejściówki na ciekawe imprezy związane z astronomią i fizyką.
Nie mniejszym przywilejem jest uczestniczenie w szeregach PTMA, które ma już 99 lat tradycji.

Współpracujemy
Katowicki Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii współpracuje z następującymi jednostkami i ośrodkami:

  • Centrum Badań Kosmicznych;
  • Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie;
  • Uniwersytet Śląski;
  • Nauka to Lubię;
  • Urania-Postępy Astronomii;
  • Stowarzyszeniem „Polaris” – projekt „Ciemne Niebo”
  • Ośrodek Wypoczynkowy „U Wilczka” w Zwardoniu;
  • Firma AstroCD, wydawca publikacji astronomicznych;
  • Telewizja Silesia – TVS;
  • Radio Katowice – audycja programu „Gwiaździarni Pana Jana”;

Sponsorami naszymi do tej pory były firmy:

Za dotychczasową pomoc i wsparcie serdecznie dziękujemy

Historia PTMA
Początki PTMA czyli Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk) to jedno z najstarszych towarzystw w Polsce.
Pierwsze wzmianki
W roku 1908 na łamach „Wszechświata” (nr 25/1359 z 21.VI.) ukazuje się artykuł Feliksa Przypkowskiego z Jędrzejowa, pt. „Miłośnicy i protektorowie astronomii”, w którym postuluje się założenie dwóch towarzystw: astronomicznego ściśle naukowego oraz zrzeszającego miłośników astronomii. Wkrótce („Wszechświat” nr 33/1523 z 13.VIII.1911) ogłasza list otwarty o udzielenie na łamach „Wszechświata” miejsca dla miłośników astronomii, by mogli się zrzeszać przynajmniej na tej płaszczyźnie.
Apel
Pierwszy zgłosił się na to wezwanie Maksymilian Białęcki (nr 36/1526 z 3.IX.), apelując również o założenie towarzystwa. Zaznaczyć należy, że w tym czasie (od r. 1887) istniało już Towarzystwo Astronomiczne Francji, którego członkiem — pierwszym z Polaków — był Feliks Przypkowski od r. 1913. Listownie zgłaszają się do Przypkowskiego (poza Białęckim) Felicjan Kępiński, inż. Władysław Szaniawski z Przegalin, dr Tadeusz Rakowiecki, a także Tadeusz Banachiewicz, wówczas asystent w Obserwatorium Uniwersyteckim w Kazaniu, który współpracował z „Wszechświatem” publikując kalendarzyki astronomiczne.
Powstanie
Właściwym początkiem powstania Towarzystwa było pojawienie się w roku 1919 komety periodycznej Brorsena-Metcalfa ((23P/1919 Q1) (1919 III) (1919b). Wiadomość o tym podała najpierw prasa codzienna, a obserwacjami tej komety zainteresowali się dwaj uczniowie szkół warszawskich — Stefan Kaliński i Stanisław Mrozowski.
Za pośrednictwem dra Kępińskiego, który uczył kosmografii w kilku szkołach warszawskich, skontaktowali się oni z Janem Mergentalerem, uczniem gimnazjum im. Mikołaja Reja. Do tego zespołu trzech młodych entuzjastów dołączyło wkrótce dwóch starszych, już po maturze, studentów Uniwersytetu Warszawskiego — Edward Sten z i Antoni Zygmund.
Ta piątka dała początek powstaniu międzyszkolnego Koła Miłośników Astronomii, zawiązanego w dniu 5 października 1919 roku i liczącego pod koniec tego roku kilkunastu członków, wśród nich tylko dwóch pod względem prawnym dorosłych: dr Felicjan Kępiński i zapalony miłośnik astronomii, urzędnik pocztowy Maksymilian Białęcki. Ten ostatni okazał się niestrudzonym organizatorem, posiadał własną lunetę o średnicy obiektywu 96 mm i czas swój dzielił między pracę zawodową i Koło. W dwa lata później, już po formalnym utworzeniu Towarzystwa Miłośników Astronomii, dzięki staraniom p. Białęckiego Towarzystwo uzyskało lokal na poddaszu Szkoły Technicznej Kolejowej przy ulicy Chmielnej 88, gdzie utworzono własne Obserwatorium Astronomiczne, nazwane skromnie Dostrzegalnią.

Katowicki Oddział PTMA został założony 16 marca 2012 roku, jest więc nowym i to najprężniejszym Oddziałem PTMA w Polsce.
Dzięki nam będziesz miał możliwość uczestniczenia w niesamowitej przygodzie, którą będziesz mógł(mogła) realizować przez wiele lat. Nasze główne atuty to spotkania lokalne i wyjazdowe na terenie kraju, wyjazdy obserwacyjne za miasto, zloty miłośników astronomii w Polsce i za granicą, coroczne AstroWczasy. A to przecież tylko fragment tego co oferujemy!