Na górę strony

Wielka Wyprawa PTMA
USA, kwiecień 2024Informacje ogólne
Mamy niezwykłą przyjemność zaprosić Cię na wyjątkowy wyjazd do Stanów Zjednoczonych, gdzie będziemy obserwować spektakularne zjawisko astronomiczne – całkowite zaćmienie Słońca, które nastąpi 8 kwietnia 2024 roku w Teksasie! To niezwykłe wydarzenie, które zachwyca swoim pięknem i robi ogromne wrażenie na wszystkich, którzy mają okazję je obserwować.
Podczas tego niezapomnianego wydarzenia zjednoczymy pasjonatów astronomii, przyrody i podróży, aby razem doświadczyć tego rzadkiego i fascynującego zjawiska. Wyjazd ten to nie tylko możliwość zobaczenia zaćmienia, ale także okazja do zwiedzenia niezwykłych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Będziemy mieć okazję odwiedzić zarówno znane atrakcje turystyczne, jak i mniej odkryte perełki, które z pewnością zachwycą każdego podróżnika.
W planie naszej wyprawy skupiamy się na miejscach, których nie widzieliśmy podczas ostatniego zaćmienia w 2017 roku. Aż 90% zaplanowanych miejsc do zwiedzenia to nowe miejsca, które z pewnością zaskoczą nas swoim urokiem i historią. Będziemy mieli okazję poznać bogactwo kulturowe i przyrodnicze Stanów Zjednoczonych, a także cieszyć się niezwykłą atmosferą towarzyszącą takim wydarzeniom astronomicznym.
Nasz wyjazd obejmuje również warsztaty prowadzone przez doświadczonych astronomów, którzy pomogą w pełni zrozumieć i docenić zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca.
Nie przegap tej niezwykłej okazji, aby uczestniczyć w tak wyjątkowym wydarzeniu i odkryć piękno Stanów Zjednoczonych! Razem przeżyjemy niezapomniane chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
W astronomicznym programie: obserwacja całkowitego zaćmienia Słońca, wizyta w Centrum Kosmicznym NASA w Houston, obserwatorium uniwersytetu Teksasu - McDonald Observatory, Meteor Crater w Arizonie oraz obserwatorium Very Large Array w Socorro w Nowym Meksyku.
Zwiedzimy następujące Parki Narodowe: Big Bend National Park, Guadelupe Mountains National Park, Carlsbad Caverns National Park, White Sands National Park, Petrified Forest National Park, Grand Canyon National Park, Bryce Canyon National Park oraz Mesa Verde National Park.

Dla kogo ten wyjazd?
Poszukujemy ludzi pełnych energii, z pasją do odkrywania i ducha przygody, gotowych przeżyć niezwykłe doświadczenie. Tylko odważni i pozytywnie nastawieni podróżnicy znajdą swoje miejsce w naszej ekipie, gdyż nie ma tu miejsca na maruderów czy nudziarzy, którzy mogliby zepsuć atmosferę tak ekscytującego wyjazdu. Ostrzegamy, że wyjazd może być momentami męczący i wymagający pod względem kondycji fizycznej, jednak niezwykłe widoki i doświadczenia na pewno wynagrodzą wszelkie trudy podróży.
Organizator tej wyprawy ma na swoim koncie wiele udanych ekspedycji, co gwarantuje dobrą organizację i niezapomniane wrażenia. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, będziemy oczekiwać, że uczestnicy wyjazdu dostosują się do przygotowanego harmonogramu i będą współpracować ze sobą oraz z organizatorami. To pozwoli nam zminimalizować ryzyko nieprzewidzianych sytuacji i sprawi, że każdy z nas będzie mógł w pełni skupić się na cieszeniu się przygodą życia.
Jeśli jesteś osobą otwartą na nowe doświadczenia, gotową stawić czoła wyzwaniom i zmierzyć się z niewiadomymi, dołącz do nas! Razem przekroczymy granice swoich stref komfortu i przeżyjemy niezapomniane chwile, które na zawsze zostaną w naszych wspomnieniach. Czekamy na Twoje zgłoszenie i nie możemy się doczekać wspólnego, niezwykłego wyjazdu!


Termin i lot
Wyprawa będzie miała miejsce w dniach 5-21 kwietnia 2024 roku.
Lot jest z Polski z międzylądowaniem w Niemczech.
Szczegóły lotu podajemy wyłącznie dla osób, które dokonały rezerwacji oraz wpłaty zaliczki.

Koszty wyjazdu
Koszt wyjazdu wynosi ok. 1.495 USD / osobę. (6.000 zł na dzień 16.01.2024)

W cenie Wyprawy zawarto:
● zakwaterowanie w hotelach o wysokim standardzie z basenami (*), jakuzzi (**) z łazienkami z kompletem kosmetyków, ręcznikami, suszarką do włosów. Śniadaniania kontynentalne (***). Pokoje z indywidualną klimatyzacją, Wi-Fi. W zdecydowanej większości hoteli w pokojach dostępna lodówka, kuchenka mikrofalowa, ekpress do kawy/herbaty;


● wynajem samochodu osobowego typu Van (np. Doogle Grand Caravan lub Chrysler Pacifica - 7 os.) dla 4 osób; Uwaga: Kalkulacja wynajmu samochodu opiera się o kwotę z marca 2023 w, któa wynosiła 337,50 USD od osoby. Cały wynajme wyniósł więc 1.350 USD za samochód. W przypadku zmiany ceny kwota zostanie zaktualizowana.


● wejścia/wjazdu do wszystkich parków Narodowych w USA podczas Wyprawy (nie dotyczy stanowych i prywatnych);
● wejścia do NASA Space Center w Houston;
● wejście do Very Large Array w Socorro w Nowym Meksyku, jednego z najlepszych na świecie astronomicznych obserwatoriów radiowych składających się z 27 anten radiowych. W planie zwiedzanie centrum dowodzenia, ekspozycje, samodzielna piesza wycieczka do anten;
● wejścia do Meteor Crater w Arizonie (Krater z tarasu widokowego, punkt obserwacyjny, przejście z przewodnikiem wzdłuż krawędzi krateru, kino 4D p.t. "Collision!");
● wizyta w kompleksie obserwatoriów autonomicznych Apache Point Observatory. Na miejscu teleskopy Astrophysical Research Consortium 3.5-meter Telescope, Sloan Digital Sky Survey V 2.5-meter Sloan Foundation Telescope, New Mexico State University 1.0-meter Telescope (płatne dodatkowo);
● okolicznościowa bluza i koszulka wyprawowa wraz z wysyłką we wskazane miejsce (Paczkomat);
● zabezpieczenie medyczne (w pełni wyposażona apteczka/polski lekarz na telefon z firmy ubezpieczeniowej);
● pełne ubezpieczenie podróżne USA:
– ubezpieczenie kosztów leczenia, asisstance oraz ochrona prawna - 100.000 EUR;
– ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NW) na kwotę 15 000 PLN;
– ubezpieczenie bagażu: 10 000 PLN;
– odpowiedzialność cywilna: 30.000 EUR;
– pakiet assistance;
● pomoc w realizacji Wyprawy - interameryka.com;
● koszty przewalutowania;
● podatki VAT, miejski, lokalny, turystyczny związane z zakwaterowaniem;
● opiekę doświadczonego przewodnika;
● opracowany przewodnik po wyprawie w formacie książkowym lub elektronicznym;
● opracowany szczegółowy program pobytu i codzienne mapy przejazdu w formacie *.kmz;

(*) - basen otwarty lub kryty dostępny w 12/15 hotelach;
(**) - jakuzzi dostępne w 6/15 hoteli;
(***) - śniadania dostępne w 13/15 hotelach;

cena nie zawiera:
● biletu lotniczego. Możliwość lotu z Katowic, Wrocławia, Krakowa, Gdańska lub Warszawy. Nie mniej zalecamy wylot z Katowic, ze względu na wielkość grupy
● wejście do McDonald Observatory. Program: General Admission. Na szczycie góry Fowlkes można zobaczyć największy teleskop w Ameryce Północnej i drugi co do wielkości na świecie, Teleskop Hobby-Eberly (HET). Realizacja dłuższego pobytu w obserwatorium uzależniona od dostępnego w tym dniu czasu;
● ubezpieczenie samochodu (płatne na miejscu przy wynajmie we własnej grupie) - ok. 200-300 zł./osoba;
● dopłaty do ubezpieczenia dla osób powyżej 64 roku życia: +150 PLN.
● oraz wyżywienia, paliwa (3,2-3,4 USD/galon), parkingów, opłat autostradowych, mostowych, biletów wstępu jeśli nie są w ofercie, dojazdu do lotniska i oczywiście własnych wydatków;

Możliwość zmiany ceny
Istnieje możliwość zmiany ceny wyprawy ze względu na brak mozliwości wynajęcia samochodu z tak dużym wyprzedzeniem. Kalkulacja oparta jest o koszt wynajmu na poziomie 1.350 USD za samochód. W przypadku innej ceny koszt całkowity zostanie zaktualizowany o różnicę.Zachęcamy Cię do zarezerwowania miejsca jak najszybciej, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, a zainteresowanie wyjazdem jest bardzo duże.
Stany Zjednoczone nie należą do najtańszego kierunku pod względem lotów. Do tej pory łączna cena lotu nie należała do niskich, ze względu na to, że aby wjechać do kraju, należało wyrobić wizę, której koszt to ok 160 USD. Do USA bez wiz! Od listopada 2019 roku Polska weszła w program bezwizowy i aby wjechać do Stanów Zjednoczonych należy jedynie wyrobić dokument ESTA przez Internet, którego cena wynosi 14 USD.
Nie przegap więc tej niezwykłej okazji, aby stać się częścią tego niezapomnianego wydarzenia i doświadczyć piękna zaćmienia Słońca na tle malowniczych krajobrazów Teksasu i nie tylko!. Do przejechania mamy ponad 6 000 km!

Warunki wyjazdu
● ważny paszport do minimum końca 2024 roku;
● realizowanie planu pobytu wg. podanego schematu z naciskiem na godziny;
● posiadanie i uruchomienie nawigacji samochodowej przez minimum 2 osoby w samochodzie. Zalecane Google Maps;
● zainstalowanie przez jedną osobę w samochodzie aplikacji Life360 (śledzenie położenia);
● możliwość natychmiastowego zakupu biletu;
● wpłata zadatku na wskazane konto po ogłoszeniu zakupu biletów (o ile nie został przepisany z zaległego wyjazdu z 2021 roku).
● wypełnienie zgłoszenia.

W Wyprawie mogą brać udział wyłącznie osoby dorosłe (urodzone przed 5 kwietnia 2006) oraz dzieci w przypadku wyjazdu z pełnoletnim opiekunem.

Mapy zaćmienia
● Mapa USA NASA Eclipse Map 2023-2024 (22500x11250 pikseli)Statystyka pogodowa
Klimat w Teksasie jest różnorodny, ale w większości regionów kwiecień charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami i względnie niewielkimi opadami deszczu. Wiosna to sezon, w którym występują silniejsze wiatry i większe ryzyko burz, zwłaszcza na terenach na wschód od linii z San Antonio do Dallas. Chociaż opady są możliwe w kwietniu, Teksas ma też wiele słonecznych dni.


Dane astronomiczne
Dane dla miejsca: 30°07'05" N i 99°12'13" W.
Czas trwania: 4 minuty 25,7 sekundy.
Szerokośc pasa zaćmienia: 193,5 km.
Faza maksymalna: 1,02810
Przyjęta poprawka ΔT: 69,1 s
Prędkość poruszania się cienia po powierzchni Ziemi: 723 metrów na sekundę czyli 2602,8 km/h

zjawisko godzina (CDT) wysokość azymut
początek częściowego 12:14:49 +60,1° 134,7°
początek całkowitego 13:32:08 +67,4° 175,9°
faza maksymalna 13:34:21 +67,5° 177,4°
koniec całkowitego 13:36:34 +67,5° 178,8°
koniec częściowego 14:55:32 +61,1° 222,7°


Film z Wielkiej Wyprawy do USA w 2017 - wyprawa na całkowite zaćmienie Słońca


W programieHouston to czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych i największe miasto w stanie Teksas. Znane jako centrum przemysłu naftowego, aeronautycznego i kosmicznego, Houston oferuje wiele atrakcji turystycznych dla odwiedzających. Oto niektóre z głównych atrakcji turystycznych i rzeczy do zrobienia w Houston:
● Houston Museum of Natural Science: To jedno z najbardziej renomowanych muzeów naukowych w USA, oferujące imponujące wystawy z dziedzin astronomii, biologii, geologii, paleontologii i więcej. W muzeum znajduje się również planetarium, teatr IMAX i motylarnia.
● The Museum of Fine Arts, Houston: To jedno z największych muzeów sztuki w kraju, zawierające kolekcje sztuki starożytnej, europejskiej, amerykańskiej i współczesnej. Wśród eksponatów można zobaczyć prace takich artystów jak Rembrandt, Vincent van Gogh, Jackson Pollock czy Frida Kahlo.
● Houston Zoo: Ten 55-akrowy (22 hektarów) ogród zoologiczny mieści się w Hermann Park i jest domem dla ponad 6 000 zwierząt reprezentujących ponad 900 gatunków. Houston Zoo oferuje szeroką gamę wystaw i atrakcji, takich jak African Forest, Kipp Aquarium czy McNair Asian Elephant Habitat.
● Buffalo Bayou Park: To 160-akrowy (64,7 hektarów) park miejski, położony wzdłuż Buffalo Bayou, oferujący wspaniałe tereny zielone, ścieżki spacerowe i rowerowe, place zabaw oraz inne udogodnienia. Park oferuje również możliwość wypożyczenia kajaków i kajaków, aby zwiedzać wodami Buffalo Bayou.
● Downtown Aquarium: To imponujące akwarium i restauracja, które oferują wiele atrakcji, takich jak wystawy akwariowe, touch pools, karuzela, kolejka górska Shark Voyage i wiele innych.
● Discovery Green: To 12-akrowy (4,9 hektarów) park miejski w centrum Houston, który oferuje różnorodne atrakcje i wydarzenia, takie jak koncerty, pokazy filmowe, zajęcia fitness czy targowiska. Park oferuje również miejsca do pikników, staw z łódkami, plac zabaw dla dzieci oraz fontanny, które zapewniają zabawę dla całej rodziny.
● The Menil Collection: To prywatne muzeum sztuki, które mieści się na 30-akrowym (12,1 hektarów) terenie i zawiera kolekcję sztuki zgromadzoną przez Johna i Dominique de Menil. W zbiorach znajdują się prace takich artystów jak Pablo Picasso, Henri Matisse, Jackson Pollock czy René Magritte.
● The Houston Museum District: To obszar, na którym znajduje się 19 instytucji kulturalnych i edukacyjnych, w tym muzea, galerie i centra nauki. Warto zarezerwować kilka dni, aby zwiedzić różnorodne atrakcje tego obszaru, takie jak The Health Museum, The Holocaust Museum Houston czy Contemporary Arts Museum Houston.
● The Kemah Boardwalk: To popularna atrakcja turystyczna położona nad Zatoką Galveston, oferująca rozrywkę dla całej rodziny. Na terenie kompleksu znajdują się restauracje, sklepy, karuzela, kolejka górska oraz inne atrakcje. Jest to idealne miejsce na spędzenie dnia na świeżym powietrzu, ciesząc się widokiem na zatokę.
● Minute Maid Park: To stadion baseballowy, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna Houston Astros. Stadion oferuje wspaniałą atmosferę i rozrywkę dla miłośników baseballu oraz innych sportów.
● The Houston Theater District: To drugi co do wielkości obszar teatralny w kraju, obejmujący 9 renomowanych teatrów i 12 000 miejsc. Odwiedzający mogą cieszyć się spektaklami takich organizacji jak Houston Ballet, Houston Grand Opera czy Alley Theatre.
Podsumowując, Houston to tętniące życiem miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji turystycznych dla odwiedzających. Od centrum kosmicznego i muzeów naukowych, przez ogrody zoologiczne i parki miejskie, po dzielnice pełne restauracji, galerii i teatrów - każdy znajdzie coś dla siebie podczas pobytu w Houston.Dallas to jedno z największych miast w stanie Teksas, Stanach Zjednoczonych. Znane ze swojej roli w przemyśle naftowym, telekomunikacyjnym i technologicznym, Dallas oferuje wiele atrakcji turystycznych dla osób odwiedzających to kosmopolityczne miasto. Oto niektóre z głównych atrakcji turystycznych i rzeczy do zrobienia w Dallas:
● Sixth Floor Museum at Dealey Plaza: To muzeum poświęcone historii, związanemu z zamachem na prezydenta Johna F. Kennedy'ego w 1963 roku. Znajduje się w budynku Texas School Book Depository, skąd Lee Harvey Oswald miał oddać strzały. Muzeum zawiera wystawy dotyczące życia, prezydentury i śmierci Kennedy'ego oraz kontekstu historycznego tamtych czasów.
● Reunion Tower: To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Dallas, oferująca niesamowite widoki na panoramę miasta. Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy oraz obrotowa restauracja, skąd można podziwiać panoramę Dallas.
● Dallas Arboretum and Botanical Garden: Ten 66-akrowy (27 hektarów) ogród botaniczny oferuje piękne, spokojne miejsce na spacer i relaks. Obejmuje różnorodne ogrody, takie jak Rose Garden czy Nancy Rutchik Red Maple Rill, a także okresowe wystawy i festiwale, takie jak Dallas Blooms.
● Dallas Museum of Art: To jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Stanach Zjednoczonych, które zawiera ponad 24 000 dzieł sztuki, począwszy od starożytności po dzieła współczesne. Zbiory obejmują prace takich artystów jak Vincent van Gogh, Jackson Pollock czy Georgia O'Keeffe.
● Perot Museum of Nature and Science: To interaktywne muzeum poświęcone nauce, przyrodzie i technologii, które oferuje wiele ekspozycji i atrakcji dla zwiedzających w każdym wieku. Do głównych wystaw należą te poświęcone dinozaurom, kosmosowi oraz ciału ludzkiemu.
● Klyde Warren Park: To 5,2-akrowy (2,1 hektarów) park miejski, który łączy dzielnice Downtown i Uptown Dallas. Park oferuje liczne atrakcje, takie jak plac zabaw, strefa dla psów, miejsca do pikników i regularne wydarzenia, takie jak koncerty czy zajęcia fitness.
● Bishop Arts District: To urocza, historyczna dzielnica, która stała się popularnym miejscem dla restauracji, barów, butików i galerii sztuki. To idealne miejsce na spacer, aby odkryć lokalne talenty, smaki i kulturę.
● Dallas World Aquarium: To imponujące akwarium i ośrodek ochrony dzikiej przyrody, który mieści się w zabytkowym budynku w centrum miasta. Akwarium zawiera wiele ekspozycji przedstawiających różnorodne ekosystemy, takie jak lasy deszczowe Ameryki Południowej, koralowe rafy i głębiny oceaniczne. Zwiedzający mają szansę zobaczyć egzotyczne gatunki ryb, rekiny, płaszczki, manaty, a nawet pingwiny.
● George W. Bush Presidential Library and Museum: To biblioteka i muzeum poświęcone życiu i prezydenturze George'a W. Busha, 43. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Muzeum zawiera wystawy dotyczące kluczowych wydarzeń i decyzji politycznych jego kadencji, w tym ataków z 11 września oraz wojny w Iraku i Afganistanie.
● Pioneer Plaza: To park miejski, który jest znany z ogromnej instalacji rzeźbiarskiej, przedstawiającej bydło i kowbojów na koniach. To hołd dla historycznego szlaku bydła Shawnee, który przechodził przez Teksas w XIX wieku. Park oferuje również piękne tereny zielone oraz panoramę Dallas.
● American Airlines Center: To arena sportowo-rozrywkowa, która jest domem dla drużyn NBA Dallas Mavericks i NHL Dallas Stars. Oprócz spotkań sportowych, American Airlines Center regularnie gości koncerty, występy na żywo i inne wydarzenia.
● Fair Park: To historyczny kompleks, który był miejscem odbywania się Targów Światowych w 1936 roku. Fair Park oferuje wiele atrakcji, takich jak Cotton Bowl Stadium, muzea, teatry i ogród botaniczny. Co roku w październiku na terenie Fair Park odbywa się State Fair of Texas, jedno z największych i najbardziej znanych targów stanowych w kraju.
Podsumowując, Dallas to tętniące życiem miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji turystycznych dla odwiedzających. Od muzeów sztuki i nauki, przez ogrody botaniczne i parki miejskie, po dzielnice pełne restauracji, galerii i butików - każdy znajdzie coś dla siebie podczas pobytu w Dallas.Balanced Rock to niezwykła formacja skalna znajdująca się w Parku Narodowym Arches, w stanie Utah, w Stanach Zjednoczonych. Ten park słynie z imponującej liczby naturalnych łuków skalnych i innych unikalnych formacji, które przyciągają turystów z całego świata. Balanced Rock jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów parku.
Formacja Balanced Rock składa się z gigantycznego głazu o wymiarach około 55 stóp (16,7 metra) wysokości, który jest zrównoważony na wierzchołku cienkiego filaru skalnego. Waga tego imponującego głazu szacowana jest na około 3 577 ton (3 250 metrycznych ton). Głaz i filar są zbudowane z piaskowca z okresu jurajskiego, ale różnią się twardością i odpornością na erozję, co doprowadziło do powstania tego niezwykłego zjawiska.
Proces erozji, przede wszystkim działanie wody, wiatru i zmian temperatur, prowadził do powolnego ukształtowania Balanced Rock przez tysiące lat. Erozja nadal postępuje, a w przyszłości ostatecznie doprowadzi do upadku głazu.
Balanced Rock jest łatwo dostępny dla odwiedzających Park Narodowy Arches. W pobliżu formacji znajduje się parking oraz wyznaczona ścieżka, która prowadzi wokół formacji skalnej, umożliwiając podziwianie jej z różnych perspektyw. Ścieżka ta ma długość około 0,3 mili (0,5 km) i jest odpowiednia dla osób w różnym wieku i kondycji fizycznej.
Balanced Rock to jedno z najbardziej fascynujących i fotogenicznych miejsc w Parku Narodowym Arches, które warto odwiedzić podczas podróży po południowo-wschodnim Utah. Jest to doskonały przykład siły przyrody, która przez wieki tworzy unikalne i zachwycające formacje skalne.Canyon de Chelly to malownicza i historyczna dolina położona na terenie rezerwatu Indian Navajo w północno-wschodniej części stanu Arizona, w Stanach Zjednoczonych. Ten niezwykły obszar obejmuje wiele wąwozów, z których najbardziej znane są Canyon de Chelly (Wielki Kanion) oraz Canyon del Muerto (Kanion Umarłych).
Park Narodowy Canyon de Chelly został utworzony w 1931 roku, mając na celu ochronę bogactwa kulturowego i przyrodniczego tego miejsca. Jest to jedyny park narodowy w Stanach Zjednoczonych, który zarządzany jest wspólnie przez National Park Service oraz Indian Navajo.
Canyon de Chelly słynie ze swoich wspaniałych krajobrazów, obejmujących wysokie, czerwone ściany wąwozów, urokliwe doliny oraz oszałamiające formacje skalne, takie jak Spider Rock - wysoka, smukła iglica, która jest jednym z symboli parku. Dolina jest również miejscem, w którym płynie rzeka Chinle, tworząc bujne, zielone oazy w kontraście z pustynnym otoczeniem.
Jednak prawdziwe bogactwo Canyon de Chelly to jego kulturowa i historyczna wartość. Dolina ta była zamieszkana przez różne kultury od ponad 5 000 lat, począwszy od starożytnych kultur Indian Pueblo, takich jak Anasazi, po współczesnych członków plemienia Navajo. Wąwozy parku kryją wiele dobrze zachowanych ruin, w tym tzw. "białe domy" (White House Ruins) oraz "antylope domy" (Antelope House Ruins), które pozwalają na odkrycie fascynującej historii tych miejsc.
Wizyta w Canyon de Chelly oferuje możliwość zwiedzania tego niezwykłego obszaru w towarzystwie przewodników z plemienia Navajo, którzy oprowadzają po ścieżkach i punktach widokowych, opowiadając o historii, kulturze i tradycjach związanych z tym miejscem. Można również wybrać się na wycieczki off-road, jazdę konną czy wędrówki piesze, aby bliżej poznać tę fascynującą dolinę.
Canyon de Chelly to miejsce o niezwykłym uroku, które łączy w sobie spektakularne krajobrazy z bogatą historią i kulturą. Wizyta w tym parku narodowym pozwala na docenienie głębokich związków między człowiekiem a przyrodą oraz na zrozumienie, jak to miejsce wpłynęło na życie i kultury licznych pokoleń, które tu zamieszkiwały.Mexican Hat Rock, znana również jako "Sombrero" lub "Mexican Hat", to charakterystyczna formacja skalna znajdująca się w południowo-wschodniej części stanu Utah, w Stanach Zjednoczonych. Ta niezwykła struktura geologiczna zawdzięcza swoją nazwę kształtowi przypominającemu tradycyjne meksykańskie sombrero.
Formacja składa się z cienkiej, płaskiej warstwy piaskowca, która jest zlokalizowana na szczycie znacznie większej, stożkowatej podstawy również utworzonej z piaskowca. Cała struktura osiąga wysokość około 60 stóp (18 metrów). Przez tysiące lat, procesy erozji i wietrzenia ukształtowały ten niezwykły krajobraz, wyrzeźbiając różnorodne formy skalne, w tym Mexican Hat Rock.
Mexican Hat Rock znajduje się w pobliżu miasta Mexican Hat, które jest niewielką miejscowością o charakterystycznym klimacie Dzikiego Zachodu. Odwiedzając to miejsce, warto zatrzymać się, aby podziwiać unikalną formację skalną oraz inne atrakcje w okolicy.
W pobliżu Mexican Hat Rock znajduje się także malowniczy obszar rzeki San Juan oraz Goosenecks State Park, gdzie można podziwiać spektakularne meandry rzeki. Również niedaleko znajduje się Monument Valley Navajo Tribal Park, słynny ze swoich imponujących, czerwonych "butów" (mesas) oraz "iglic" (spires), które są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych formacji skalnych na świecie.
Mexican Hat Rock to doskonały przystanek dla osób podróżujących po południowo-wschodnim Utah, szczególnie tych zainteresowanych odkrywaniem niezwykłych krajobrazów i formacji skalnych. Stanowi on również świetny punkt wypadowy do zwiedzania innych atrakcji w regionie, takich jak Valley of the Gods, Natural Bridges National Monument czy Bears Ears National Monument.Durango to urokliwe miasteczko położone w południowo-zachodniej części stanu Kolorado, w Stanach Zjednoczonych. Założone w 1880 roku jako ośrodek górniczy i kolejowy, Durango prężnie się rozwinęło, stając się popularnym miejscem wypoczynku dla turystów zainteresowanych przyrodą, kulturą i historią regionu. Miasteczko jest otoczone przez piękne góry San Juan, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce do uprawiania różnych aktywności na świeżym powietrzu.
Jednym z głównych atutów Durango jest historyczna Kolej Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad. Ta wąskotorowa kolej parowa, uruchomiona w 1882 roku, jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów historycznej kolei górskiej. Kolej kursuje na 45-milowej (72 km) trasie pomiędzy Durango i Silverton, oferując pasażerom niezapomniane widoki na przepiękne krajobrazy górskie. Podróż koleją jest jednym z głównych punktów programu dla odwiedzających miasteczko.
Centrum Durango, zwane również Historic Downtown, to miejsce pełne zabytkowych budynków z okresu dzikiego zachodu, które nadają miastu niepowtarzalny klimat. Spacerując po Main Avenue, można odwiedzić liczne sklepy, galerie sztuki, restauracje i bary, które oferują szeroką gamę produktów i usług. Wiele z tych miejsc, takich jak Strater Hotel czy Diamond Belle Saloon, ma bogatą historię sięgającą czasów górniczych i kolejowych.
W okolicy Durango znajdują się również liczne atrakcje przyrodnicze. Góry San Juan oferują możliwości uprawiania wielu sportów, takich jak wędrówki, jazda na rowerze górskim, wspinaczka czy narciarstwo. W zimie, nieopodal miasta, funkcjonuje ośrodek narciarski Purgatory Resort, oferujący szeroki wybór tras narciarskich i snowboardowych dla wszystkich poziomów zaawansowania.
W pobliżu Durango znajdują się także inne miejsca warte odwiedzenia, takie jak Mesa Verde National Park, gdzie można zwiedzić starożytne klify i domy indiańskiego plemienia Anasazi, czy Chimney Rock National Monument, które zachwyca swoją niezwykłą formacją skalną.
Durango to nie tylko świetna baza wypadowa do odkrywania uroków Kolorado, ale także miasteczko o bogatej historii i kulturze. Wizyta w Durango pozwala na połączenie relaksu w malowniczym otoczeniu z aktywnością na świeżym powietrzu, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla każdego rodzaju turystów. Festiwale, takie jak Durango Independent Film Festival czy Durango Bluegrass Meltdown, oferują również szeroką gamę wydarzeń kulturalnych, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata.
W okolicy Durango można również odkryć fascynujące dziedzictwo narodowości indiańskiej, ucząc się o historii i kulturze tych rdzennych społeczności. W pobliżu znajdują się rezerwaty Ute Mountain oraz Southern Ute, gdzie można dowiedzieć się więcej o tradycjach i obyczajach tych plemion.
Durango to również miasto z bogatą sceną kulinarną, z licznymi restauracjami serwującymi lokalne specjały i przysmaki z całego świata. Miłośnicy piwa docenią obecność kilku lokalnych browarów, takich jak Ska Brewing czy Steamworks Brewing Company, które oferują szeroką gamę smaków i stylów piw rzemieślniczych.Oljato-Monument Valley to niezwykle malowniczy region na południowo-zachodniej granicy stanów Utah i Arizona, w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się on na terytorium rezerwatu Navajo Nation i obejmuje obszar o powierzchni około 91 696 akrów. Nazwa Oljato pochodzi z języka Navajo i oznacza "Księżycowe Wody", podczas gdy Monument Valley to nazwa nadana przez osadników w XVIII wieku.
Monument Valley jest znane na całym świecie ze swoich majestatycznych, czerwonych formacji skalnych, które wznoszą się setki metrów ponad równinę. Te charakterystyczne, imponujące monolity, zwane również "butami" (mesas) oraz "iglicami" (spires), zostały utworzone przez miliony lat erozji piaskowca i innych osadów skalnych. W rezultacie powstały niezapomniane, malownicze krajobrazy, które przyciągają turystów, fotografów, filmowców i miłośników przyrody z całego świata.
Monument Valley było miejscem wielu filmów, zwłaszcza westernów, które wpłynęły na jego rozpoznawalność. Reżyser John Ford nakręcił tutaj wiele swoich kultowych filmów, takich jak "Stagecoach" (1939) czy "The Searchers" (1956) z Johnem Wayne'em. Dzięki temu Monument Valley stało się synonimem Dzikiego Zachodu w amerykańskiej kinematografii.
Podczas wizyty w Oljato-Monument Valley można wybrać się na wycieczkę samochodową po 17-milowej (27 km) pętli zwanej Valley Drive, która prowadzi wzdłuż najbardziej znanych formacji skalnych, takich jak East and West Mitten Buttes, Merrick Butte czy Three Sisters. Warto również zatrzymać się w punktach widokowych, takich jak John Ford's Point czy Artist's Point, skąd można podziwiać spektakularne panoramy.
Dostęp do tego obszaru jest możliwy jedynie z przewodnikiem, którym są zazwyczaj członkowie plemienia Navajo. Organizowane są także wycieczki piesze, jazda konna, czy off-road, które pozwalają na bliższe poznanie tego fascynującego miejsca i jego historii.
Oljato-Monument Valley to ważne miejsce kulturowe dla plemienia Navajo, którzy zamieszkują te tereny od setek lat. Nauczysz się więcej o ich historii, kulturze i sztuce, w tym o tradycyjnych opowieściach związanych z formacjami skalnymi oraz o ceremoniach i rytuałach.
Wizyta w Oljato-Monument Valley to nie tylko okazja do podziwiania niesamowitych krajobrazów, ale również do zrozumienia kultury i historii rdzennej ludności Ameryki. To miejsce, gdzie można docenić siłę i piękno natury oraz zrozumieć, jak głęboko wpływa na życie i kulturę ludzi, którzy zamieszkują te tereny.
Podczas wizyty w Oljato-Monument Valley warto również zaplanować czas na inne atrakcje w okolicy, takie jak Goosenecks State Park, gdzie można podziwiać spektakularne meandry rzeki San Juan, czy Meksykańską Czapę (Mexican Hat) - nietypową formację skalną, która przypomina sombrero.
Warto również odwiedzić pobliskie miasteczko Bluff, które oferuje dostęp do licznych stanowisk archeologicznych, takich jak Comb Ridge, dzięki którym można odkryć historię starożytnych mieszkańców regionu.
Podsumowując, Oljato-Monument Valley to miejsce o niezwykłym uroku, które oferuje unikalne doświadczenia dla każdego podróżnika. Jego malownicze krajobrazy, bogactwo kulturowe i fascynująca historia sprawiają, że jest to jedno z najbardziej wartościowych miejsc do odwiedzenia na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.Kanion Antylopy to niesamowite i unikalne miejsce, które znajduje się w amerykańskim stanie Arizona, niedaleko granicy z Utah. Jest to ukryty klejnot na obszarze Navajo Nation, które jest terytorium rdzennej ludności Ameryki. Kanion Antylopy składa się z dwóch oddzielnych, ale równie oszałamiających, części: Górnego Kanionu Antylopy (Upper Antelope Canyon) i Dolnego Kanionu Antylopy (Lower Antelope Canyon).
Kanion Antylopy powstał na skutek erozji piaskowca, głównie spowodowanej powodzią błyskawiczną oraz wietrzeniem. Woda płynąca przez kanion w czasie ulewnych deszczów stopniowo kształtowała piaskowiec, tworząc gładkie, falujące linie i niezwykle fotogeniczne formacje skalne. Na przestrzeni tysięcy lat powstały niezwykłe i meandrujące wąwozy.
Górny Kanion Antylopy jest bardziej popularny wśród turystów, ponieważ ma łatwiejszy dostęp i większą ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza kanionu. Właśnie te promienie światła, które przedostają się przez szczeliny w kanionie, tworzą niesamowite efekty wizualne i sprawiają, że wnętrze kanionu mieni się różnymi odcieniami pomarańczu, czerwieni i złota. Najlepszy czas na odwiedziny to okres od kwietnia do września, gdy słońce znajduje się w najwyższym punkcie, co pozwala na uzyskanie najlepszych efektów świetlnych.
Dolny Kanion Antylopy, choć mniej uczęszczany, również oferuje imponujące formacje skalne i niezapomniane wrażenia wizualne. Dolny kanion ma bardziej strome ściany i jest węższy od Górnego Kanionu Antylopy, co sprawia, że eksploracja tego miejsca jest nieco trudniejsza. Nie mniej jednak, wizyta w Dolnym Kanionie Antylopy jest równie fascynująca.
Ze względu na swoje położenie na terytorium Navajo Nation, odwiedzając Kanion Antylopy, należy pamiętać o poszanowaniu lokalnych zasad i zwyczajów. Wstęp do kanionu jest możliwy jedynie z licencjonowanym przewodnikiem, a teren kanionu jest traktowany jako święty przez lokalną społeczność Navajo.
Podsumowując, Kanion Antylopy to niesamowite i magiczne miejsce, które zachwyca swoim pięknem i unikalnymi formacjami skalnymi. Jest to jedno z tych miejsc na świecie, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Fotografowie, miłośnicy przyrody i wszyscy, którzy poszukują niezapomnianych doświadczeń, znajdą tu coś dla siebie.
Wizyta w Kanionie Antylopy to nie tylko okazja do zrobienia oszałamiających zdjęć, ale także szansa na poznanie kultury i historii rdzennej ludności Ameryki, jak również na zrozumienie, jak siły natury mogą kształtować i rzeźbić niesamowite formy. Spacerując wąskimi ścieżkami wśród falujących ścian kanionu, można poczuć się jak w innym świecie, gdzie czas płynie inaczej, a otaczające piękno natury zaskakuje na każdym kroku.
Jeśli planujesz wizytę w Kanionie Antylopy, warto zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem z wyprzedzeniem, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, a popularność tego miejsca stale rośnie. Pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu do wizyty, w tym o zabraniu ze sobą odpowiedniego obuwia, ochrony przeciwsłonecznej i wody.Droga 66, znana również jako Route 66, to jedna z najbardziej ikonicznych dróg w Stanach Zjednoczonych. Przebiegająca od wschodu na zachód, z Chicago w stanie Illinois aż do Santa Monica w Kalifornii, ta historyczna trasa łączy wiele regionów i stanów. W tym opisie skupimy się na odcinkach Route 66 w Arizonie i Nowym Meksyku.
Arizona:
Droga 66 w Arizonie przecina stan od wschodu na zachód, przechodząc przez malownicze krajobrazy i historyczne miasteczka. Wchodząc w granice stanu od wschodu, podróżujący przekraczają Painted Desert, czyli "Malowaną Pustynię", która zachwyca swoimi barwnymi odcieniami. Następnie mijają również Petrified Forest National Park, gdzie można podziwiać prehistoryczne drzewa zamienione w kamień.
W Arizonie znajduje się wiele charakterystycznych miejsc związanych z Route 66. Jednym z nich jest miasteczko Winslow, słynące z piosenki zespołu Eagles - "Take It Easy". Innym interesującym przystankiem jest Williams, uważane za "bramę" do Grand Canyon. Przez wiele lat Williams było ostatnim miastem na trasie Route 66, które zostało połączone z autostradą międzystanową. Dziś miasto ma zabytkowe centrum i liczne atrakcje związane z kulturą Route 66.
Przejeżdżając przez Arizonę, warto także zobaczyć Hackberry General Store - stację benzynową przekształconą w muzeum oraz Seligman, miasteczko które zainspirowało film animowany "Auta" (Cars) z 2006 roku.
Nowy Meksyk:
Na Route 66 w Nowym Meksyku podróżni również spotkają wiele fascynujących miejsc. Jeden z najbardziej znanych przystanków to miasto Gallup, które przez lata było ważnym punktem handlowym dla rdzennej ludności Ameryki. Gallup słynie z licznych sklepów z biżuterią, ceramiką i innymi rękodziełami.
Kolejnym miastem na trasie jest Albuquerque, największe miasto Nowego Meksyku. W Albuquerque warto odwiedzić zabytkowe centrum miasta, gdzie znajduje się historyczny Kewa Pueblo, a także Nob Hill, dzielnicę pełną sklepów, galerii sztuki i kawiarni.
W Tucumcari, niewielkim miasteczku na wschodzie Nowego Meksyku, warto zatrzymać się w jednym z klasycznych motelów przy drodze, takich jak Blue Swallow Motel, który zachował swój oryginalny, retro wystrój.
Podsumowując, zarówno w Arizonie, jak i w Nowym Meksyku, Droga 66 oferuje podróżująym niezapomniane doświadczenia, pełne kultury, historii i malowniczych krajobrazów. Wędrując przez te dwa stany, można odkryć wiele innych atrakcji, takich jak Cadillac Ranch - słynne dzieło sztuki z aut zakopanych w ziemi w Amarillo, Texas, czy też Wielki Kanion na granicy Arizony i Kalifornii.
Warto zwrócić uwagę na to, że oryginalna trasa Route 66 nie jest już oficjalnie utrzymana jako droga federalna, ale odcinki drogi są nadal dostępne jako drogi lokalne lub historyczne, często oznaczone jako "Historic Route 66". Podczas planowania podróży warto sprawdzić, które odcinki są otwarte i dostępne dla podróżnych.
Podróżując drogą 66 przez Arizonę i Nowy Meksyk, można zanurzyć się w kulturze Ameryki, poznać ducha dawnych lat i cieszyć się niesamowitymi widokami na każdym kroku. To wyjątkowa trasa, która przez wiele lat była symbolem amerykańskiej wolności i marzeń, a dziś pozostaje niezwykłym świadectwem historii oraz kultury Stanów Zjednoczonych.Centrum Kosmiczne imienia Lyndona B. Johnsona (ang. Lyndon B. Johnson Space Center, JSC), często nazywane NASA Houston Space Center, to jedno z głównych ośrodków badawczych i zarządzania misjami kosmicznymi amerykańskiej agencji kosmicznej, NASA. Położone w Houston, w stanie Teksas, centrum to zostało założone w 1961 roku jako Manned Spacecraft Center, a w 1973 roku zmieniło nazwę na obecną, na cześć prezydenta Lyndona B. Johnsona.
Centrum Kosmiczne w Houston jest odpowiedzialne za szkolenie astronautów, planowanie i kontrolowanie misji załogowych oraz rozwój technologii kosmicznych. To właśnie stąd dowodzone są misje na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) oraz załogowe loty na orbitę okołoziemską.
Jedną z najbardziej znanych części centrum jest Centrum Kontroli Misji (ang. Mission Control Center, MCC), które koordynuje operacje podczas lotów załogowych i utrzymuje łączność z astronautami. Centrum Kosmiczne imienia Lyndona B. Johnsona jest również ważnym ośrodkiem badań naukowych, przyczyniając się do rozwoju technologii kosmicznych i lepszego zrozumienia przestrzeni kosmicznej.
Dla turystów, centrum oferuje możliwość zwiedzania Centrum Kosmicznego Houston (ang. Space Center Houston), które jest oficjalnym centrum odwiedzin dla JSC. Obejmuje ono wystawy, prezentacje oraz imponującą kolekcję artefaktów kosmicznych, w tym oryginalne kapsuły statków kosmicznych oraz modele rakiet.Very Large Array (VLA) to imponujący obserwatorium radioteleskopów, położony w Socorro County w stanie Nowy Meksyk, USA. Zbudowany przez amerykański Narodowy Instytut Radioastronomii (NRAO) i oddany do użytku w 1980 roku, VLA jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych systemów teleskopów radiowych na świecie.
Obiekt składa się z 27 anten parabolicznych o średnicy 25 metrów każda, rozmieszczonych w kształcie litery "Y" na równinie San Agustin. Teleskopy są montowane na torach, co pozwala na zmianę ich konfiguracji w celu uzyskania różnych rozdzielczości obrazów. Dzięki temu systemowi, naukowcy mogą badać obiekty kosmiczne z wyjątkową precyzją i szczegółowością.
VLA prowadzi obserwacje w zakresie fal radiowych, co pozwala na badanie odległych obiektów kosmicznych, takich jak galaktyki, kwazary, pulsary czy czarne dziury. Teleskopy VLA są również wykorzystywane do badań nad procesami zachodzącymi w Układzie Słonecznym, w tym na Słońcu, planetach, czy też na kometach. Obserwatorium odegrało kluczową rolę w wielu odkryciach naukowych, przyczyniając się do zrozumienia ewolucji wszechświata i procesów astrofizycznych.
Very Large Array jest dostępny do zwiedzania dla turystów, którzy mają okazję poznać tajniki radioastronomii oraz dowiedzieć się więcej o pracy naukowców w tym fascynującym obserwatorium. Wizyta w VLA może być niezapomnianym doświadczeniem dla miłośników astronomii i nauki.Meteor Crater, znany również jako Barringer Crater, to olbrzymi krater uderzeniowy położony na pustyni w stanie Arizona, około 55 km na wschód od Flagstaff. Powstał około 50 000 lat temu, kiedy w wyniku zderzenia z Ziemią meteoryt o średnicy 50 metrów i masie około 300 000 ton uderzył w powierzchnię planety z ogromną prędkością.
Krater ma średnicę około 1,2 km, głębokość około 170 metrów i otoczony jest wzniesieniem o wysokości 45 metrów ponad otaczający teren. Meteor Crater jest jednym z najlepiej zachowanych i najbardziej imponujących kraterów uderzeniowych na świecie, stanowiąc doskonały przykład takiego zjawiska geologicznego.
W XX wieku krater stał się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które potwierdziły jego meteorytowe pochodzenie. Właściciel krateru, Daniel Barringer, był jednym z pierwszych naukowców, którzy próbowali udowodnić, że krater powstał w wyniku uderzenia meteorytu. Jego teoria została ostatecznie potwierdzona dzięki badaniom naukowym przeprowadzonym w późniejszych latach.
Dla turystów Meteor Crater oferuje możliwość zwiedzania tego niezwykłego miejsca oraz dowiedzenia się więcej o jego historii i znaczeniu naukowym. Na miejscu znajduje się centrum dla zwiedzających (Meteor Crater Visitor Center) z wystawami, filmami edukacyjnymi oraz obserwatorium, gdzie można zobaczyć fragmenty meteorytu. Warto odwiedzić ten unikatowy obiekt, aby zobaczyć z bliska skutki kolizji z kosmicznym ciałem i poznać fascynującą historię badań naukowych związanych z tym miejscem.Obserwatorium McDonald należy do University of Texas at Austin i znajduje się na szczycie Mount Locke w Górach Davis w Teksasie. Zostało założone w 1932 roku dzięki darowiźnie na rzecz nauki od Williama Johnsona McDonalda, bogatego prawnika i bankiera. Od tego czasu stało się jednym z czołowych ośrodków astronomicznych w Stanach Zjednoczonych, prowadzących badania naukowe, edukację i popularyzację astronomii.
Obserwatorium McDonald dysponuje kilkoma teleskopami, z których największy to teleskop Hobby-Eberly o średnicy lustra 10 metrów, będący jednym z największych na świecie. Inne teleskopy obejmują teleskop Harlana J. Smitha o średnicy lustra 2,7 metra oraz Otto Struve Telescope o średnicy lustra 2,1 metra.
Obserwatorium prowadzi szerokie spektrum badań naukowych, w tym badania nad ciemną materią, ciemną energią, ewolucją galaktyk, egzoplanetami oraz gwiazdami podwójnymi. Współpracuje również z innymi instytucjami naukowymi na całym świecie w celu prowadzenia międzynarodowych projektów badawczych.
Obserwatorium McDonald angażuje się również w działania edukacyjne i popularyzatorskie, oferując różnorodne programy dla uczniów, nauczycieli i ogółu społeczeństwa. Na terenie obserwatorium znajduje się Centrum Edukacyjne Frank N. Bash, które oferuje wystawy interaktywne, prezentacje oraz pokazy na żywo w ramach programu StarDate. Ponadto, obserwatorium organizuje regularne publiczne wieczory obserwacyjne, podczas których zwiedzający mają możliwość obserwować niebo za pomocą teleskopów i dowiedzieć się więcej o kosmosie.
Obserwatorium McDonald to ważne miejsce dla astronomii, zarówno pod względem badań naukowych, jak i działalności edukacyjnej, a jego teleskopy i unikalne położenie sprawiają, że jest to miejsce warte odwiedzenia przez miłośników nauki i kosmosu.
Foto: Etan Twedie PhotographyBig Bend National Park to rozległy park narodowy położony w południowo-zachodnim Teksasie, wzdłuż granicy z Meksykiem, obejmujący obszar ponad 3200 km². Park został założony w 1944 roku i zawdzięcza swoją nazwę wielkiemu łukowi rzeki Rio Grande, która tworzy naturalną granicę między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Ten malowniczy region słynie z różnorodności krajobrazów, obejmujących pustynie, kaniony, góry oraz tereny nad rzeką.
W parku znajduje się pasmo górskie Chisos Mountains, które oferuje spektakularne widoki oraz wyjątkowy mikroklimat, sprzyjający różnorodności flory i fauny. W Big Bend National Park można obserwować ponad 450 gatunków ptaków, 75 gatunków ssaków i 56 gatunków gadów, co czyni go jednym z najbardziej bioróżnorodnych parków narodowych w USA.
Park oferuje wiele atrakcji turystycznych, w tym szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i bardziej zaawansowanych wspinaczy. Dla zwiedzających chcących poznać piękno parku, jednym z najbardziej znanych szlaków jest Window Trail, prowadzący do malowniczego miejsca z widokiem na okolicę.
W Big Bend National Park można również odwiedzić kilka miejsc historycznych, takich jak Sam Nail Ranch, z pozostałościami osadnictwa z XIX i XX wieku, czy Hot Springs, z historycznymi budynkami i naturalnymi źródłami termalnymi, w których można się zanurzyć.
Big Bend National Park to idealne miejsce dla miłośników przyrody, turystów, fotografów oraz osób szukających przygód na świeżym powietrzu. Dzięki swojej niezwykłej różnorodności krajobrazów i bogactwu dzikiej przyrody, park przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą doświadczyć jednego z najbardziej wyjątkowych miejsc w Stanach Zjednoczonych.Guadalupe Mountains National Park to park narodowy położony w zachodnim Teksasie, nieopodal granicy z Nowym Meksykiem. Park został założony w 1972 roku i obejmuje powierzchnię około 349 km². Guadalupe Mountains to malownicze pasmo górskie, które stanowi część większego łańcucha górskiego, zwanego Górami Skalistymi. Region ten charakteryzuje się różnorodnymi krajobrazami, obejmującymi góry, kaniony, pustynie oraz starożytne rafy koralowe.
Jednym z najbardziej znanych miejsc w parku jest Guadalupe Peak, najwyższy szczyt Teksasu, wznoszący się na wysokość 2667 metrów n.p.m. W parku znajduje się ponad 130 km szlaków turystycznych, które prowadzą przez różnorodne tereny, takie jak McKittrick Canyon, Devil's Hall, czy El Capitan. Szlaki te oferują możliwość pieszych wędrówek, obserwacji dzikiej przyrody oraz odkrywania parku z różnych perspektyw.
Guadalupe Mountains National Park słynie z bogactwa flory i fauny, a szczególnie z różnorodności ptaków. Park stanowi dom dla ponad 300 gatunków ptaków, a także dla licznych ssaków, takich jak jelenie, kojoty, pumy czy lisy. Obszar ten oferuje również imponującą różnorodność roślinności, w tym unikalne gatunki kaktusów i agaw.
Park jest również miejscem o bogatej historii kulturowej. Pueblo Frijole Ranch to historyczna osada, która stanowi ważne źródło informacji o życiu pionierów na tym terenie w XIX wieku. W okolicy można również znaleźć starożytne malowidła naskalne, które są dowodem na obecność rdzennych Amerykanów w tym regionie tysiące lat temu.
Guadalupe Mountains National Park to miejsce o wyjątkowym pięknie przyrodniczym i kulturowym, które przyciąga turystów z całego świata. Park ten oferuje różnorodne możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, zarówno dla miłośników przyrody, jak i historii.Carlsbad Caverns National Park to park narodowy położony w południowo-wschodniej części stanu Nowy Meksyk, w Stanach Zjednoczonych. Został założony w 1930 roku i zajmuje powierzchnię około 189 km². Park słynie przede wszystkim ze swojego głównego skarbca - spektakularnego systemu jaskiń, z których najbardziej znaną i imponującą jest Carlsbad Cavern.
Jaskinia Carlsbad Cavern to jedna z największych jaskiń na świecie, mająca ponad 48 km zbadanych korytarzy i komnat. Jej główną atrakcją jest Wielka Sala (Big Room), rozległa komnata o powierzchni około 33 210 m², która jest jedną z największych na świecie. Jaskinia ta słynie z fantastycznych formacji naciekowych, takich jak stalaktyty, stalagmity, draperie czy heliktyty, które tworzą niezwykłe krajobrazy podziemne.
Wizyta w Carlsbad Caverns National Park to niezapomniane doświadczenie, które pozwala zwiedzającym odkryć fascynujący podziemny świat. Park oferuje kilka tras zwiedzania, zarówno z przewodnikiem, jak i samodzielnie, które prowadzą przez różne części jaskini, takie jak King's Palace czy Left Hand Tunnel. Oprócz Carlsbad Cavern, na terenie parku znajduje się wiele innych jaskiń, takich jak Lechuguilla Cave czy Slaughter Canyon Cave, dostępnych jednak tylko dla doświadczonych speleologów.
W parku można również zaobserwować niezwykłe zjawisko, jakim jest wyjście na zewnątrz tysięcy nietoperzy z jaskini Carlsbad Cavern o zmierzchu. To fascynujące widowisko przyciąga zarówno turystów, jak i naukowców.
Carlsbad Caverns National Park to miejsce o wyjątkowym pięknie przyrodniczym, które przyciąga turystów z całego świata. Park ten oferuje nie tylko możliwość odkrycia podziemnego świata jaskiń, ale również szereg działań na świeżym powietrzu, takich jak piesze wędrówki czy obserwacja dzikiej przyrody.White Sands National Park to park narodowy położony w południowym Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych. Został ustanowiony jako park narodowy w grudniu 2019 roku, wcześniej funkcjonując jako pomnik narodowy od 1933 roku. Park obejmuje obszar o powierzchni około 583 km² i słynie z niezwykłego krajobrazu złożonego z białych wydm gipsowych, który jest jednym z najbardziej unikalnych na świecie.
Te białe, gipsowe wydmy stanowią największe skupisko tego rodzaju na Ziemi. Unikalny krajobraz parku jest wynikiem działania wiatru, który przemieszcza ziarna gipsu, tworząc falujące wydmy. Wydmy te nieustannie zmieniają się pod wpływem wiatru, co sprawia, że krajobraz parku jest dynamiczny i zmienny.
White Sands National Park oferuje różnorodne atrakcje dla zwiedzających, takie jak wędrówki po wydmach, jazda na sankach po stromych zboczach wydm czy pikniki w wyjątkowych sceneriach. Na terenie parku znajduje się kilka szlaków pieszych, które prowadzą przez różne części wydm, jak również obok malowniczych jeziorek i obszarów roślinnych, które są dostosowane do trudnych warunków życia na pustyni.
W parku można również obserwować różnorodność fauny, w tym niezwykłe gatunki, które przystosowały się do życia w tym surowym środowisku. Niektóre z nich to biały pustynny jeleń, błękitna jaszczurka oraz różnorodne gatunki ptaków.
White Sands National Park to miejsce o niezwykłym pięknie przyrodniczym, które przyciąga turystów z całego świata. Park ten oferuje nie tylko możliwość odkrycia unikalnego krajobrazu gipsowych wydm, ale również szereg działań na świeżym powietrzu, takich jak piesze wędrówki czy obserwacja dzikiej przyrody.Petrified Forest National Park to park narodowy położony w północno-wschodniej części stanu Arizona w Stanach Zjednoczonych. Park został założony w 1962 roku i zajmuje powierzchnię około 930 km². Jest znany przede wszystkim ze swoich niezwykłych skamieniałości drzew, które mają około 225 milionów lat i stanowią jedno z największych i najbardziej spektakularnych tego rodzaju skupisk na świecie.
Park obejmuje tereny pustynne i równocześnie tereny o bogactwie różnorodnych skamieniałości, które pochodzą z późnego triasu. Skamieniałości drzew, które można tutaj znaleźć, są efektem procesu, w którym drewno stopniowo zamieniało się w minerały, głównie w krzemionkę. W wyniku tego procesu zachowały się szczegółowe struktury drzew, a niektóre z nich są tak wielkie, że osiągają długość nawet 65 metrów.
Petrified Forest National Park to nie tylko miejsce o niezwykłym pięknie przyrodniczym, ale także o bogatej historii kulturowej. Na terenie parku znajdują się liczne stanowiska archeologiczne, które świadczą o obecności różnych kultur, począwszy od prehistorycznych mieszkańców Pueblo do późniejszych osadników europejskich. Wśród tych stanowisk warto wymienić Agate House, zbudowany z kamieni drzewnych przez kulturę Pueblo, czy Newspaper Rock, gdzie znajdują się prehistoryczne rysunki naskalne.
Park oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających, takich jak wędrówki, eksplorowanie starożytnych ruin czy obserwacja dzikiej przyrody. Na terenie parku znajdują się również obiekty edukacyjne, takie jak Rainbow Forest Museum czy Painted Desert Visitor Center, które oferują wystawy, prezentacje i programy edukacyjne dotyczące historii i przyrody parku.
Petrified Forest National Park to wyjątkowe miejsce o niezwykłej wartości naukowej, historycznej i przyrodniczej, które przyciąga turystów z całego świata. Park ten oferuje różnorodne możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz edukacji na temat skamieniałości drzew i historii kulturowej regionu.Grand Canyon National Park to park położony w północnej części stanu Arizona w Stanach Zjednoczonych. Park został założony w 1919 roku i zajmuje powierzchnię około 4926 km². Jest to jeden z najbardziej znanych i najbardziej odwiedzanych parków narodowych w USA, słynący z niezwykłego piękna i majestatyczności Wielkiego Kanionu Kolorado.
Wielki Kanion Kolorado to olbrzymi wąwóz, wyżłobiony przez rzekę Kolorado na przestrzeni milionów lat. Kanion sięga głębokości ponad 1,6 km, długości około 446 km i szerokości od 6,4 km do 29 km w różnych miejscach. Ten niezwykły krajobraz, z pionowymi ścianami skalnymi, ekspozycjami warstw geologicznych i dynamiczną rzeką, stanowi jeden z najbardziej imponujących cudów natury na świecie.
Grand Canyon National Park oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających, w tym piesze wędrówki, rafting, jazdę konną, a także możliwość eksploracji kanionu z powietrza poprzez loty widokowe. Na terenie parku znajdują się liczne szlaki turystyczne, zarówno na krawędzi kanionu, jak i prowadzące w dół, do jego dna. Szlaki te, takie jak Bright Angel Trail czy South Kaibab Trail, pozwalają turystom doświadczyć różnorodnych perspektyw tego wspaniałego krajobrazu.
Park podzielony jest na dwie główne części: North Rim i South Rim. South Rim to najbardziej dostępna i popularna część parku, gdzie znajduje się większość obiektów turystycznych, takich jak Grand Canyon Village, Yavapai Point czy Mather Point. North Rim, choć mniej dostępny ze względu na wyższą wysokość i trudniejsze warunki pogodowe, oferuje równie spektakularne widoki i mniej uczęszczane szlaki.
Grand Canyon National Park to miejsce o niezwykłym pięknie przyrodniczym i geologicznym, które przyciąga turystów z całego świata. Park ten oferuje różnorodne możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także edukacji na temat historii geologicznej regionu i jego unikalnego krajobrazu.Bryce Canyon National Park to park narodowy położony w południowej części stanu Utah w Stanach Zjednoczonych. Park został założony w 1928 roku i zajmuje powierzchnię około 145 km². Jest słynny z unikalnych formacji skalnych, zwanych hoodoos, które wyróżniają się na tle innych parków narodowych w regionie.
Hoodoos to wysokie, smukłe wieże skalne, które powstały w wyniku erozji wodnej i eolicznej na przestrzeni milionów lat. W parku Bryce Canyon występują różnorodne formacje hoodoos, od małych, kolumnowatych struktur do ogromnych, malowniczych skalnych miast. Wiele z tych formacji ma ciekawe nazwy, takie jak Thor's Hammer, Silent City czy Wall of Windows, które oddają ich unikalny i fantastyczny charakter.
Park oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających, w tym piesze wędrówki, jazdę konną, obserwację dzikiej przyrody czy fotografowanie niezwykłych krajobrazów. Na terenie parku znajduje się kilkanaście szlaków turystycznych, które prowadzą przez różne części kanionu, takie jak Queen's Garden Trail, Navajo Loop Trail czy Fairyland Loop Trail. Dzięki tym szlakom zwiedzający mogą doświadczyć różnorodnych perspektyw na fantastyczne formacje skalne.
Bryce Canyon National Park to także doskonałe miejsce do obserwacji nocnego nieba, dzięki niewielkiemu zanieczyszczeniu świetlnemu i wysokiej wysokości, na której się znajduje. Park organizuje regularne programy obserwacji nieba, które pozwalają zwiedzającym lepiej zrozumieć kosmos i zachować wrażliwe środowisko nocnego nieba.
Bryce Canyon National Park to miejsce o niezwykłym pięknie przyrodniczym i geologicznym, które przyciąga turystów z całego świata. Park ten oferuje różnorodne możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz edukacji na temat unikalnych formacji skalnych i historii geologicznej regionu.Mesa Verde National Park to park narodowy położony w południowo-zachodniej części stanu Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Park został założony w 1906 roku i jest pierwszym parkiem narodowym w Stanach Zjednoczonych, utworzonym w celu ochrony dzieł ludzkich. Zajmuje powierzchnię około 212 km² i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO od 1978 roku.
Mesa Verde słynie z zachwycających klifowych osiedli, które zostały zbudowane przez starożytną kulturę Pueblo, zamieszkującą ten teren około 600-1300 n.e. Osiedla te, zbudowane w naturalnych skalnych schronieniach i półkach, są wyjątkowym przykładem starożytnego budownictwa i świadectwem umiejętności oraz zdolności adaptacyjnych dawnych mieszkańców tego regionu.
Wśród najbardziej znanych i imponujących osiedli w parku Mesa Verde znajduje się Cliff Palace, największe klifowe osiedle w Ameryce Północnej. Składa się ono z ponad 150 pomieszczeń i prawie 30 kivasów, które służyły jako miejsca spotkań oraz religijnych rytuałów. Inne ważne osiedla to Balcony House, Long House oraz Spruce Tree House.
Park oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających, w tym zwiedzanie starożytnych osiedli, piesze wędrówki, programy edukacyjne oraz obserwację dzikiej przyrody. Na terenie parku znajdują się liczne szlaki turystycznych, takie jak Petroglyph Point Trail czy Far View Sites Complex, które prowadzą do różnych stanowisk archeologicznych oraz oferują wspaniałe widoki na okolicę.
Mesa Verde National Park to miejsce o niezwykłej wartości historycznej i kulturowej, które przyciąga turystów z całego świata. Park ten oferuje różnorodne możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz edukacji na temat starożytnych kultur Pueblo i ich unikalnego dziedzictwa archeologicznego.Całkowite zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które zachodzi, gdy Księżyc przemieszcza się na linii prostej między Słońcem a Ziemią, całkowicie zasłaniając tarczę słoneczną. Oto opis przebiegu całkowitego zaćmienia Słońca z dnia 8 kwietnia 2024 r.
1. Początek zaćmienia (pierwszy kontakt): Księżyc zaczyna się przemieszczać przed tarczę słoneczną. Wówczas obserwujemy tzw. "pierwszy kontakt", czyli moment, gdy Księżyc dotyka tarczy Słońca. Zjawisko to można zaobserwować jako małe "ugryzienie" na krawędzi tarczy słonecznej. W miarę jak Księżyc przesuwa się dalej, coraz większa część tarczy słonecznej zostaje zasłonięta.
2. Częściowe zaćmienie: W trakcie częściowego zaćmienia Księżyc zasłania coraz większą część Słońca. W tym czasie obserwatorzy na Ziemi doświadczają stopniowego zmniejszenia jasności dziennego światła.
3. Całkowite zaćmienie (drugi kontakt): W momencie, gdy Księżyc całkowicie zasłania tarczę Słońca, rozpoczyna się całkowite zaćmienie. Wówczas obserwatorzy znajdujący się na ścieżce całkowitego zaćmienia, zwanej strefą powszechnej, doświadczają ciemności przypominających noc. Całkowite zaćmienie trwa zaledwie kilka minut. W tym czasie można zaobserwować koronę słoneczną – zewnętrzną atmosferę Słońca – jako delikatny, srebrzysty płomień otaczający czarną tarczę Księżyca.
4. Koniec całkowitego zaćmienia (trzeci kontakt): Kiedy Księżyc zaczyna odsłaniać tarczę Słońca, następuje "trzeci kontakt" – koniec całkowitego zaćmienia. Wówczas światło słoneczne powraca, a korona słoneczna znika z widoku.
5. Częściowe zaćmienie (faza końcowa): Księżyc kontynuuje swoją podróż, odsłaniając tarczę Słońca. Częściowe zaćmienie trwa, aż do momentu, gdy Księżyc całkowicie opuści tarczę słoneczną.
6. Koniec zaćmienia (czwarty kontakt): Gdy ostatnia część tarczy słonecznej zostaje odsłonięta, następuje "czwarty kontakt" i zaćmienie dobiega końca. Wówczas dzień powraca do normalnej jasności.
Całkowite zaćmienie Słońca z 8 kwietnia 2024 roku przeszło przez obszar Ameryki Północnej, w tym przez Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanadę. W USA zaćmienie przeszło przez wiele stanów, rozpoczynając się na zachodzie w Teksasie, przechodząc przez Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indiana, Ohio, Pensylwania, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire, aż do Maine na wschodzie. Na terenie Kanady zaćmienie można było obserwować w prowincjach Ontario, Quebec i Nowa Szkocja.
Warto zauważyć, że obserwacja całkowitego zaćmienia Słońca jest możliwa tylko z określonych miejsc na Ziemi, które leżą na ścieżce całkowitego zaćmienia. Poza tą strefą można zaobserwować jedynie częściowe zaćmienie. Całkowite zaćmienia Słońca są stosunkowo rzadkie zjawiska, które można obserwować z tego samego miejsca na Ziemi średnio co 360–410 lat.
Podczas obserwacji zaćmienia Słońca ważne jest, aby zachować środki ostrożności. Bezpośrednie patrzenie na Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Aby bezpiecznie obserwować zaćmienie, należy użyć specjalnych okularów do obserwacji Słońca lub zastosować metody pośrednie, takie jak projekcja zaćmienia na kartkę papieru.Sedona to niewielkie miasto położone w północnej części stanu Arizona, w Stanach Zjednoczonych. Miasto jest znane ze swoich imponujących czerwonych skał i malowniczych krajobrazów, które przyciągają turystów z całego świata. Sedona leży na wysokości około 1300 metrów n.p.m. i jest otoczona przez Coconino National Forest, obszar chroniony o wyjątkowej urodzie przyrodniczej.
Przyroda i krajobraz: Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Sedony są czerwone formacje skalne, które tworzą spektakularne tło dla miasta. Skały mają różne kształty i rozmiary, a niektóre z nich noszą nawet własne nazwy, takie jak Cathedral Rock, Bell Rock czy Courthouse Butte. Krajobraz Sedony zachwyca swoją różnorodnością - od wysokich klifów, przez lasy pełne sosny Ponderosa, aż po pustynne obszary porośnięte roślinnością przystosowaną do suchego klimatu.
Turystyka i rekreacja: Sedona jest popularnym miejscem wypoczynku, zarówno dla miłośników przyrody, jak i duchowości. Miasto oferuje mnóstwo szlaków turystycznych oraz tras rowerowych, które prowadzą przez piękne formacje skalne i malownicze doliny. Wiele osób przybywa do Sedony w poszukiwaniu duchowego uzdrowienia, twierdząc, że w okolicy występują tzw. "wirujące energie" (ang. vortexes), które mają pozytywny wpływ na samopoczucie i równowagę emocjonalną. Na terenie miasta znajduje się również wiele sklepów z pamiątkami, galerii sztuki oraz restauracji, które oferują lokalne specjały.
Kultura i historia: Historia Sedony sięga czasów prehistorycznych, gdy tereny te były zamieszkane przez rdzenną ludność. W późniejszym okresie miasto było siedzibą rolników i górników, którzy przybyli w poszukiwaniu lepszego życia. Dziś w Sedonie można zobaczyć wiele zabytków i miejsc związanych z historią regionu, takich jak Palatki Heritage Site czy V-Bar-V Heritage Site, gdzie można podziwiać starożytne rysunki naskalne. W mieście znajduje się również wiele galerii sztuki, które prezentują prace miejscowych artystów.Horseshoe Bend (Podkowa) to spektakularny meander rzeki Kolorado, który stał się jednym z najbardziej znanych i fotografowanych miejsc na terenie południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Znajduje się w pobliżu miasta Page w stanie Arizona, około 6,5 km na południowy zachód od tamy Glen Canyon.
Horseshoe Bend otoczony jest przez malownicze, piaszczyste klify, które mają wysokość około 300 metrów (1000 stóp) nad poziomem rzeki. Rzeka Kolorado opływa meander o długości około 1,6 km (1 mila), tworząc kształt przypominający podkowę. Ta naturalna formacja geologiczna powstała na skutek erozji wodnej, która przez tysiące lat odkrywała i rzeźbiła warstwy piaskowca, tworząc charakterystyczny kształt.
Horseshoe Bend jest popularnym celem wycieczek turystycznych. Z parkingu prowadzi dobrze oznakowany szlak, który biegnie przez pustynne tereny, aż do punktu widokowego, z którego roztacza się imponujący widok na meander i otaczające go klify. Szlak ma długość około 2,4 km (1,5 mili) w obie strony i jest stosunkowo łatwy do pokonania, jednak warto pamiętać o dostatecznej ilości wody i ochronie przed słońcem, szczególnie w upalne dni.
Punkt widokowy na Horseshoe Bend nie jest ogrodzony, dlatego warto zachować ostrożność podczas fotografowania i podziwiania widoków, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Niektórzy turyści wybierają również opcję spływu rzeką Kolorado, aby zobaczyć Horseshoe Bend z perspektywy wody.
W pobliżu Horseshoe Bend znajdują się inne atrakcje turystyczne, takie jak Antelope Canyon, Glen Canyon Dam i Lake Powell. Dzięki swemu niezwykłemu krajobrazowi i łatwemu dostępowi, Horseshoe Bend stało się jednym z najbardziej ikonicznych miejsc na terenie południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.


Zobacz wszystkie filmy zrealizowane podczas naszej ostatniej Wyprawy 2017 roku

USA 2017 (video)

Rezerwacja miejsca odbywa się poprzez wypisanie formularza. Formularz nalezy wypełniać indywidualnie. Przy wiekszej ilości osób, nalezy wypisać go dla każdej osoby osobno.

Rezerwacja miejsca

16
Liczba dni
40
Liczba osób
26000
Kilometrów
100%
Zadowolenie