Wielka wyprawa po zorzę, Islandia 2016

Great expedition on the northern Iceland 2016

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, znajdujące się pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk, organizuje w dniach 5-13 kwietnia 2016 roku wyjątkową wyprawę naukową do Islandii, w celu profesjonalnej obserwacji i badania przepięknego zjawiska, jakim jest zorza polarna.

Grupa dysponuje profesjonalnym, światowej klasy sprzętem i składa się z najbardziej doświadczonych w Polsce astronomów i astrofotografów, których publikacje cyklicznie pojawiają się w najważniejszych mediach z zakresu astronomii i nie tylko.

Wyprawa w składzie 32 osób udaje się w okolice miejscowości Selfoss w południowo-zachodniej części Islandii, gdzie w odpowiednich warunkach będzie pogłębiać wiedzę na temat powstawania przepięknego zjawiska zorzy polarnej.
Uczestnikami wyprawy są członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, zawodowi astronomowie, naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych, Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentacji Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa oraz redaktorzy Uranii – Postępy Astronomii i ESO Poland.

Wśród nich znajdują się: Marcin Stolarski, inżynier kosmiczny z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Odpowiada on między innymi za system komunikacji polskich satelitów BRITE-PL.
W ekipie znalazł się również polski dziennikarz naukowy, fizyk i popularyzator nauki – Tomasz Rozek. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl i pomysłodawcą oraz współzałożycielem stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. W sobotnich programach przybliża naukę w programie Dzień Dobry TVN
Organizatorem wyprawy jest Marek Substyk, uczestnik wszystkich poprzednich wypraw, popularyzator astronomii, reprezentujący Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i czasopismo Urania – Postępy Astronomii.
Do wyprawy dołączył znany polski fotograf Jerzy Krug, którego to prace z naszych wypraw mogliśmy podziwiać już na wielu wystawach.
Członkowie Polskiego Towarzystwa Meteorytowego w osobach: Andrzej Kotowiecki, Marcin Cimała i Kazimierz Mazurek mają nadzieję oprócz obserwacji zorzy polarnej na znalezienie pierwszego w historii Islandii meteorytu.

Tak jak i większość takich projektów mamy specjalną stronę Facebook. W profilu Wielkie wyprawy PTMAhttps://www.facebook.com/wyprawy.ptmaznajdą Państwo informacje o samej Islandii jak i z przygotowań do wyprawy. W trakcie jej trwania będzie tam można obserwować nasz pobyt prawie na żywo, wraz ze zdjęciami zorzy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.