Forum AstroCD
https://www.astrocd.pl/forum/

Płaskie i wolne od wad optycznych soczewki
https://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=3472
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Substyk [ poniedziałek, 3 września 2012, 16:46 ]
Tytuł:  Płaskie i wolne od wad optycznych soczewki

Naukowcy z Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) poinformowali o opracowaniu płaskich soczewek, które posiadają zdolność skupiania światła, a jednocześnie nie powodują powstawania wad optycznych takich jak dystorsja, koma, czy astygmatyzm.

Załącznik:
69327_flat_lens1.jpg
69327_flat_lens1.jpg [ 62.53 KiB | Przeglądane 3965 razy ]


Mając grubość około 60 nanometrów płaska soczewka jest praktycznie dwuwymiarowa, a jej zdolność skupiania światła jest bliska idealnej, przez co może pracować praktycznie w limicie dyfrakcyjnym. Powstała ona z niezwykle cienkiego wafla krzemu, na którym została naniesiona warstwa złota o grubości zaledwie kilku nanometrów. Następnie złoto zostało usunięte z powierzchni soczewki, co spowodowało pozostanie na jej równomiernej siatki porów w kształcie litery V. Działają one jak antena satelitarna i skupiają w sobie światło, a następnie przesyłają je dalej powodując niewielkie opóźnienie fazowe, które tutaj powstaje niejako na powierzchni soczewki, a nie jak dotychczas w wyniku propagacji fali przez soczewkę. Opóźnienie to przyczynia się do załamania światła i co ciekawe jest skalowalne dzięki możliwości tworzenia porów o różnych rozmiarach. W efekcie, załamana fala świetlna może zostać skupiona w odpowiednim punkcie, a proces ten nie powoduje powstawania wad optycznych takich jak dystorsja, koma i astygmatyzm.

Szczegóły:
Kod:
http://www.optyczne.pl/5135-nowość-Płaskie_i_wolne_od_wad_optycznych_soczewki.html

Autor:  Aleksander Halor [ poniedziałek, 3 września 2012, 17:32 ]
Tytuł:  Re: Płaskie i wolne od wad optycznych soczewki

Ciekawe kiedy projekt zostanie wdrożony w czyn , pewnie chwilowo zostanie odesłany do lamusa , żeby nie rujnować istniejących fabryk szkieł optycznych.

Autor:  Tomasz Niedzielski [ poniedziałek, 3 września 2012, 18:45 ]
Tytuł:  Re: Płaskie i wolne od wad optycznych soczewki

"Wynalazek" jest bardzo obiecujący ale wadą będzie koszt produkcji, który znacznie opóźni kontakt "zwykłych" ludzi z tą technologią :(

Autor:  Aleksander Knapik [ poniedziałek, 3 września 2012, 19:17 ]
Tytuł:  Re: Płaskie i wolne od wad optycznych soczewki

Na pewno nieprędko, ale może się okazać, że znajdzie się niedługo producent podobnych szkieł , może z różnych materiałów i cena będzie dla przeciętnego astronoma amatora.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/