Forum AstroCD
https://www.astrocd.pl/forum/

Toruński zlot miłośników astronomii 2015
https://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=198&t=5279
Strona 1 z 1

Autor:  Marcin Gładkowski [ czwartek, 25 czerwca 2015, 12:02 ]
Tytuł:  Toruński zlot miłośników astronomii 2015

Drodzy Miłośnicy,
piąty Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 13-16 sierpnia 2015 roku na toruńskiej Barbarce.

Ruszyła oficjalna strona imprezy:

http://www.tzma2015.pl

Wkrótce umieścimy Program zlotu.

Pozdrawiam serdecznie

Marcin Gładkowski

Autor:  Marcin Gładkowski [ piątek, 10 lipca 2015, 10:36 ]
Tytuł:  Re: Toruński zlot miłośników astronomii 2015

W 2010 roku pasjonaci zgromadzeni wokół Internetowego Portalu Astronomicznego - AstroVisioN.pl, zorganizowali pierwszy w historii zlot w ''stolicy polskiej astronomii'' - Toruniu. Entuzjazm, jaki wytworzył się wówczas wśród uczestników i licznych instytucji, sprawił, iż postanowiliśmy kontynuować nasze dzieło.

Piąty Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 13-16 sierpnia 2015 r. (czwartek - niedziela), w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce, położonej zaledwie 5,5 km od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl.

Obrazek
Logo TZMA2015

Na uczestników TZMA2015 czekają liczne atrakcje. Miłośnicy astronomii odwiedzą Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, gdzie poznają tajniki pracy astronomów oraz całe instrumentarium, jakim dysponuje obserwatorium - w tym największy w kraju radioteleskop i teleskop optyczny, a także historyczny teleskop Drapera. Uczestnicy zlotu udadzą się również do toruńskiego Planetarium, Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy, Domu Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Toruńskiego Piernika. Poza tym wysłuchają wykładów popularnonaukowych. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Internetowy patronat medialny sprawuje portal astronomia24.com oraz forum forumastronomiczne.pl. Trwają negocjacje z innymi firmami i organizacjami.

Obrazek
Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy

Wykłady/Warsztaty
Wykłady poprowadzą zawodowi astronomowie z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach oraz Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Wykład inauguracyjny pt. ,,Ciemna materia i ciemna energia'' poprowadzi prof. Andrzej Strobel z Centrum Astronomii UMK.

Oprócz wykładów odbędą się warsztaty komputerowe dotyczące m.in. astrofotografii słonecznej oraz redukcji i analizy danych fotometrycznych w programie C-MuniPack. Niezbędne oprogramowanie oraz dane obserwacyjne dostarczą prowadzący zajęcia.

Warsztaty o astrofotografii słonecznej, które przygotował Pan Łukasz Sujka, rozpoczną się teoretycznym wprowadzeniem. Następnie prelegent zaprezentuje własny sprzęt obserwacyjny oraz zastosowane modyfikacje, a jeśli pogoda będzie łaskawa również sam proces obserwacji i zbierania danych. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy zlotu nauczą się obróbki danych pod okiem prowadzącego.

Obrazek
Warsztaty astrofotografii słonecznej
Fot. Łukasz Sujka


Kolejne zajęcia praktyczne będą dotyczyły mierzenia jasności gwiazd metodą aperturową w oparciu o obrazy z kamery CCD. Pod opieką Pana Ernesta Świerczyńskiego z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, miłośnicy dowiedzą się w jaki sposób wyredukować dane fotometryczne, a następnie wykonają samodzielnie pomiary jasności gwiazd. Do tego celu zostanie użyty pakiet C-MuniPack. Otrzymane krzywe blasku gwiazd zostaną sprawdzone pod kątem zmienności w programie Period04. Celem tych warsztatów jest przede wszystkim wprowadzenie miłośników w problemy związane z redukcją i analizą danych fotometrycznych, a także zademonstrowanie metod pozwalających wykazać zmienność gwiazd oraz wyznaczyć jej okres.

Trwają zapisy na zlot! Aby się zarejestrować trzeba wypełnić formularz dostępny na witrynie internetowej TZMA2015: www.tzma2015.pl. Całkowity koszt uczestnictwa w zlocie wynosi 250 zł.

Autor:  Marcin Gładkowski [ wtorek, 21 lipca 2015, 17:10 ]
Tytuł:  Re: Toruński zlot miłośników astronomii 2015

Toruński Zlot Miłośników Astronomii zbliża się wielkimi krokami. Pragniemy przybliżyć Państwu więcej szczegółów dotyczących imprezy, zwłaszcza wykładów oraz warsztatów.

Piątą edycję TZMA zainauguruje wykład prof. dr hab. Andrzeja Strobla z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Wykłady poprowadzą również mgr Marcin Gładkowski z portalu AstroVisioN.pl i Pan Piotr Majewski z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. W piątek 15 sierpnia odbędą się warsztaty komputerowe związane z obserwacjami Słońca w paśmie H-alpha oraz astrofotografią słoneczną. Ponadto, w dniu 16 sierpnia mgr Ernest Świerczyński z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach nakreśli uczestnikom problemy związane z redukcją i analizą danych fotometrycznych dla gwiazd zmiennych. Dodatkowo zostaną poruszone kwestie związane z poszukiwaniem zmienności wśród gwiazd.

W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy uczestniczą: Szkoła Leśna na Barbarce, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, toruńskie Planetarium oraz grupa ''Pokazy Nieba w Toruniu''. Na każdego z uczestników czeka również egzemplarz najnowszego wydania czasopisma Astronomia.

Zlot został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Fora forumastronomiczne.pl oraz serwis astronomia24.com objęły imprezę internetowym patronatem medialnym.

Na portalu Facebook zostało utworzone wydarzenie pt. ''Toruński Zlot Miłośników Atronomii 2015'': [KLIKNIJ TUTAJ].

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Torunia do uczestniczenia w obserwacjach nieba każdej nocy podczas trwania TZMA 2015. W szczególności w sobotę 15 sierpnia od godz. 20:00 uczestnicy zlotu udostępnią własny sprzęt obserwacyjny mieszkańcom Grodu Kopernika. Gdy zrobi się już wystarczająco ciemno zacznie się pokaz nieba przez teleskopy uczestników zlotu. Miłośnicy podzielą się swoimi doświadczeniami w podziwianiu skarbów nieba. Barbarka to świetne miejsce do obserwacji astronomicznych, więc mieszkańcy Torunia zobaczą przez teleskopy garść słabych, ale bardzo pięknych obiektów nieba letniego takich jak mgławice planetarne, gromady otwarte i kuliste gwiazd oraz galaktyki. Najpierw jednak adepci astronomii poznają sylwetki gwiazdozbiorów nieba letniego wraz z ich najjaśniejszymi gwiazdami i najciekawszymi obiektami.

Obrazek
Widok nieba nad Turuniem w dniu 15 sierpnia 2015 r. o godz. 21:00.[/center]

Autor:  Marcin Gładkowski [ wtorek, 21 lipca 2015, 17:16 ]
Tytuł:  Re: Toruński zlot miłośników astronomii 2015

PROGRAM WYKŁADÓW
TORUŃSKIEGO ZLOTU MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII 2015
13-16 sierpnia 2015. Barbarka k. Torunia


czwartek, 13 sierpnia - Sala konferencyjna na Barbarce - ,,Dworek''

Wykład inauguracyjny TZMA2015
prof. dr hab. Andrzej Strobel, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
Tytuł: ''Ciemna materia i ciemna energia''

Streszczenie: Oba terminy odnoszą się do największych zagadek współczesnej nauki. W referacie przedstawiona zostanie historia powstania tych pojęć i interpretacje obserwacji wskazujących przypuszczalnie na możliwość istnienia obu zjawisk.mgr Marcin Gładkowski, Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl | CAMK PAN Toruń
Tytuł: ''Ewolucja gwiazd''

Streszczenie: Podczas wykładu omówię budowę i ewolucję gwiazd o różnych masach. Podczas prelekcji skupię się głównie na gwiazdach mało- i średniomasywnych (0,8 - 8 mas Słońca]), które kończą swoją ewolucję na tzw. Asymptotycznej Gałęzi Olbrzymów z dużym tempem utraty masy. W fazie post-AGB, gdy intensywna utrata masy ustaje, odrzucona otoczka oddala się od gwiazdy i gwiazda centralna staje się widoczna w zakresie optycznym. Gdy masa fotosfery wodorowej zredukuje się do ok. 0,001 masy Słońca, gwiazda przesuwa się na diagramie H-R w stronę wyższych temperatur przy zachowaniu niemal stałej jasności. Dlatego niedługo potem gwiazda jest w stanie zjonizować otaczającą materię - powstaje mgławica planetarna. Utrata masy przez gwiazdy mało- i średniomasywne jest jednym z najważniejszych procesów dostarczających gaz i pył do ośrodka międzygwiazdowego, z którego tworzą się nowe generacje gwiazd.

Część z tych zaawansowanych ewolucyjnie obiektów jest w stanie przerodzić się w gwiazdę węglową. Widma w dalekiej podczerwieni niektórych bogatych w węgiel obiektów AGB, post-AGB oraz mgławic planetarnych charakteryzuje szeroka struktura emisyjna w pobliżu 30 mikrometrów. Cecha spektralna na 30 mikrometrach pojawia się razem z cechą na 21 mikrometrach, ale tylko w węglowych obiektach post-AGB. Nośnik tej cechy spektralnej pozostaje nieznany, a nośnik cechy pyłu na 30 mikrometrach jest wciąż niejasny. Podczas wykładu omówię stan wiedzy dotyczący obu struktur pyłu wraz z możliwymi nośnikami odpowiedzialnymi za te emisje.Piotr Majewski, Polskie Radio Pomorza i Kujaw
Tytuł: ''Nocne ściemnianie''

Streszczenie: ''Nocne ściemnianie'' to tytuł spotkania z Piotrem Majewskim - dziennikarzem i popularyzatorem astronomii, autorem ''Radia Planet i Komet'' w Polskim Radiu PiK, Mistrzem Mowy Polskiej. W trakcie mityngu wyświetlony zostanie autorski film poświęcony zagadnieniu zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem. Zjawisko ''light pollution'' staje się w Polsce poważnym problemem nie tylko dla miłośników astronomii. Temat warto - nomen omen - naświetlić i zarazem pokazać możliwości oraz sposoby jego eliminacji.

Autor:  Marcin Gładkowski [ wtorek, 21 lipca 2015, 17:18 ]
Tytuł:  Re: Toruński zlot miłośników astronomii 2015

PROGRAM WARSZTATÓW
TORUŃSKIEGO ZLOTU MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII 2015
13-16 sierpnia 2015. Barbarka k. Toruniapiątek, 14 sierpnia - Sala konferencyjna w CAMK PAN Toruń

Łukasz Sujka
Tytuł: ''Obserwacje Słońca i astrofotografia słoneczna w paśmie H-alpha''

Streszczenie: Jednym z wydarzeń podczas TZMA 2015 będzie prezentacja dotycząca obserwacji Słońca i astrofotografii słonecznej.

Prelekcja będzie składać się z trzech części: teoretycznej, pokazowej oraz warsztatów komputerowych.
Podczas części teoretycznej uczestnicy będą mogli zaznajomić się z budową Słońca, jego strukturą oraz poznać sposoby obserwacji różnych zjawisk na nim zachodzących. Będzie również przedstawiona budowa i zasada działania teleskopów słonecznych - zarówno tych przeznaczonych do obserwacji w świetle widzialnym jak i w paśmie wodoru H-alpha.

Drugą częścią będzie pokaz praktyczny budowy teleskopu słonecznego - wraz z uczestnikami rozłożymy teleskop na części składowe i omówimy dokładnie ich funkcje. Zostaną też wskazane możliwości rozbudowy i modyfikacji sprzętu w oparciu o dostępne komponenty w sposób najbardziej efektywny finansowo.

Ostatnią częścią będą warsztaty komputerowe podczas których przedstawione zostaną wszystkie kroki niezbędne do wykonania dobrego zdjęcia lub animacji Słońca. Uczestnicy będą mieli też możliwość samodzielnie przejść przez proces obróbki materiału. Oprogramowanie i surowy materiał do obróbki udostępni prowadzący.

Uczestników którzy chcieliby samodzielnie spróbować obrobić przykładowy materiał prosimy o zabranie laptopów.


sobota, 15 sierpnia - Sala konferencyjna w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach (Katedra Radioastronomii)

mgr Ernest Świerczyński, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
Tytuł: ''Warsztaty astrofotografii''

Streszczenie: Warsztaty będą dotyczyły mierzenia jasności gwiazd metodą aperturową w oparciu o obrazy z kamery CCD. Podczas zajęć miłośnicy dowiedzą się w jaki sposób wyredukować dane fotometryczne, a następnie wykonać samodzielnie pomiary jasności gwiazd. Do tego celu zostanie użyty pakiet C-MuniPack.

Otrzymane krzywe blasku gwiazd zostaną sprawdzone pod kątem zmienności w programie Period04. Celem tych warsztatów jest przede wszystkim wprowadzenie miłośników w problemy związane z redukcją i analizą danych fotometrycznych, a także zademonstrowanie metod pozwalających wykazać zmienność gwiazd oraz wyznaczyć jej okres.

Autor:  Marcin Gładkowski [ wtorek, 21 lipca 2015, 17:21 ]
Tytuł:  Re: Toruński zlot miłośników astronomii 2015

Lista rezerwowa:

mgr Marcin Gładkowski, Internetowy Portal AstroVisioN.pl | CAMK PAN Toruń
Tytuł: "Materia międzygwiazdowa"

Streszczenie: Warsztaty komputerowe rozpoczną się od wprowadzenia w postaci wykładu omawiającego najistotniejsze zagadnienia związane z fizyką ośrodka międzygwiazdowego oraz omówienia obecnego stanu naszej wiedzy na ten temat. W części pokazowej przedstawię najbardziej znane linie międzygwiazdowe - atomowe, molekularne oraz rozmyte linie międzygwiazdowe, będące największą zagadką spektroskopii od blisko 100 lat.

Prelekcję można rozszerzyć o pomiary na prawdziwych widmach echelle z takich spektrografów jak FEROS (zainstalowany na teleskopie o średnicy 2,2 m w obserwatorium La Silla w Chile), HARPS (teleskop 3,6 m - La Silla), czy UVES (zainstalowany na jednym z teleskopów VLT 8,2 m w Paranal) za pomocą programu DECH. Osoby zainteresowane prosimy o zabranie laptopów z systemem Windows (2000/XP/Vista/7).
mgr Marcin Gładkowski, Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl | CAMK PAN Toruń
Tytuł: "Program ALADIN"

Streszczenie: Program Aladin jest interaktywną mapą nieba i składową tzw. Wirtualnego Obserwatorium. W ramach prelekcji pokaże m. in. jak za jego pomocą załadować obrazy interesującego nas fragmentu nieba w różnych zakresach widma elektromagnetycznego, a następnie jak nałożyć na te obrazy dane katalogowe z różnych przeglądów nieba. To tylko część możliwości jakie daje Aladin będący świetnym narzędziem do planowania obserwacji.

Autor:  Marcin Gładkowski [ środa, 29 lipca 2015, 12:28 ]
Tytuł:  Re: Toruński zlot miłośników astronomii 2015

Drodzy miłośnicy,
na stronie RADIA POMORZA I KUJAW można odsłuchać audycji lipcowego wydania "RADIA PLANET I KOMET". Część audycji została poświęcona V Toruńskiemu Zlotowi Miłośników Astronomii.

http://www.radiopik.pl/54,19,do-posluchania

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/