Teraz jest niedziela, 17 listopada 2019, 11:58

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - stycze┼ä 2014 r.
PostNapisane: ┼Ťroda, 1 stycznia 2014, 14:46 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Witam wszystkich serdecznie w Nowym Roku i zapraszam - jak zwykle - do opisywania w tym w─ůtku w┼éasnych obserwacji. Mam nadziej─Ö ┼╝e aura na tyle b─Ödzie sprzyja─ç aby┼Ťmy mogli czasem spojrze─ç w niebo. Wi─Öc do roboty :) .

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - stycze┼ä 2014 r.
PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 11:59 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Jako dumny i pierwszy w tym roku :D skrobnę trzy słowa.
Ot├│┼╝ kilka dni temu dzwoni┼é do mnie Amadeo z wiadomo┼Ťci─ů o nowej miejsc├│wce w okolicy wioski ┼üubie. Po zerkni─Öciu na mapy pogody postanowi┼éem si─Ö nawet z nikim nie kontaktowa─ç z uwagi na zbli┼╝aj─ůce si─Ö niekorzystne warunki. I rzeczywi┼Ťcie. Po przybyciu na miejsce - ca┼ée 17 km od TG :D - zasta┼éa mnie wilgo─ç, zamglenie i wysokie chmury. Seeing og├│lnie fatalny. Na pocz─ůtku eMki widoczne w zasadzie... no widoczne. W sumie od M42 po s┼éab─ů M78. "Przelecia┼éem" je wszystkie po kolei i tu nie ma o czy pisa─ç.
Postanowi┼éem jednak odkurzy─ç dawno nieu┼╝ywanego Powermata 2" w po┼é─ůczeniu z ESem 18 i por├│wna─ç z ESem 8,8.
Najpierw pad┼éo na M42 i tu moje zaskoczenie, bo du┼╝y, ci─Ö┼╝ki i niepor─Öczny Powermate z w miar─Ö du┼╝ym ESem 18 dawa┼é obrazy co najmniej dwa razy lepsze ni┼╝ ┼Ťwietny ES 8,8. ┼Ürodek M42 mo┼╝na by┼éo niemal "czyta─ç" i nie pisz─Ö tu w og├│le, ┼╝e ES 8,8 jest cieniasem. Tak nie jest.
Najlepsze zostawiam jednak na koniec.
┼╗eby nie za┼Ťwietli─ç zbytnio oka, na deser zostawi┼éem sobie Jowisza. W trakcie moich obserwacji trwa┼é tranzyt WCP.
W ESie 8,8 obraz by┼é powalaj─ůcy, z widoczn─ů wyra┼║nie przep┼éywaj─ůc─ů, wielk─ů plam─ů, natomiast w "zestawie" ES + Powermate widok by┼é taki, jakiego jeszcze w Polsce nie widzia┼éem.
Wyraźne struktury chmur, poszarpane, krystaliczne pasy no i WCP. Ślepy by zobaczył.
za┼éo┼╝y┼éem do tego filtr OIII i efekt by┼é jeszcze lepszy. A┼╝ szkoda by┼éo wraca─ç do domu ale zimno i z minuty na minut─Ö pogarszaj─ůce si─Ö warunki wygoni┼éy mnie wreszcie.
To jednak jeszcze nie koniec.
Wracaj─ůc do domu zapali┼éem ┼Ťwiat┼éa, ┼╝eby m├│c sie spokojnie spakowa─ç. W┼é─ůczy┼éem navi, a trwa┼éo to dobre kilka minut. Ruszam. Jad─Ö powolutku, bo to polna, b┼éotna droga, patrz─Ö a w oddali facet z czerwon─ů latarka stoi ju┼╝ w polu przy vanie - cos jak m├│j :lol: - podje┼╝d┼╝am bli┼╝ej, zwalniam, przypatruj─Ö si─Ö, otwieram nie┼Ťmia┼éo okno i pytam - bo ciemno i nie wida─ç - Amadeo????????????????????
- Noooooooooooo i w ┼Ťmiech.
Stali┼Ťmy od siebie g├│ra 200m, a nie wiedzieli┼Ťmy, ┼╝e ka┼╝dy z nas jest na obserwacjach.
Pogadali┼Ťmy z 15 minut i ja pojecha┼éem do domu.
Adameo czeka┼é na Przemka i jak sie jego obserwacje potoczy┼éy - nie wiem. Mam nadzieje, ┼╝e co┼Ť skrobnie w wolnym czasie.
I tym oto sposobem pierwsze obserwacje w tym roku uznaje za udane. W miar─Ö udane.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 12:53 
Administrator
Administrator

Brawo za ten pierwszy i jak┼╝e ujmuj─ůcy wpis! Super Adam.

Jak co niektórym wiadomo mnie rozłożyło i co najwyżej mogę sobie poobserwować czubek mojego obszczypanego nosa ;)

PS. Wy si─Ö macie z tymi miejsc├│wkami fajnie. 17 km od Tarnowskich G├│r. Ja do wsi ┼üubie mam 40 km, zaledwie 10 mniej ni┼╝ do Wi┼Ťniczy. Ale przynajmniej to ten sam kierunek i ta sama fajna droga, najpierw A1 a potem DK94.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 13:22 
Moderator globalny
Moderator globalny

Dzi─Öki, ale co do jako┼Ťci nieba w Wi┼Ťniczach i w ┼üubiach nic nie powiem, bo warunki nie pozwoli┼éy na bezpo┼Ťrednie por├│wnanie. W Wisniczach w dobr─ů noc Droga Mleczna ┼Ťwieci, a tam ledwo j─ů widzia┼éem.
"Wytrze┼║wiejesz" :lol: to pojedziemy i por├│wnamy.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 14:09 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Fajna relacja Adam :) Faktycznie, bylo wczoraj zabawnie :lol:
Wieczorem skrobne kilka slow a na razie z komorki pilne sprostowanie.
Miejscowosc to nie Lubie tylko Lubki. Lubie jest dalej na zachod, dopiero nad Pyskowicami.
Miejscowke na wzgorzu nazwalem Kamieniec bo jest zaraz nad ta miejscowoscia na trasie z Kamienca do Ksiezego Lasu, przy skrzyzowaniu z droga na Lubki ale po przeciwnej stronie.
Odkrylem ja rano 21 grudnia, juz za dnia - po zdjeciach Lovejoya w Boniowicach.
Do sprawdzenia warunkow i zaproszenia Adama zachecil mnie post z 30 grudnia o przydomowych obserwacjach w TG.
Nalezy pamietac, ze miejscowka nad Kamiencem jest na granicy GOP ale przy dobrej pogodzie uksztaltowanie i okolica daje mozliwosci a takze dogodny dojazd.

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 17:26 
Administrator
Administrator

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Miejscowosc to nie Lubie tylko Lubki. Lubie jest dalej na zachod, dopiero nad Pyskowicami

To ju┼╝ brzmi lepiej, ode mnie tylko 32 km, ale to rzeczywi┼Ťcie kraniec GOP-u i Gliwice dok┼éadnie na po┼éudniu. Ch─Ötnie bym to miejsce sprawdzi┼é.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 19:35 
Moderator globalny
Moderator globalny

Adam Skrzypek napisał(a):
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Miejscowosc to nie Lubie tylko Lubki. Lubie jest dalej na zachod, dopiero nad Pyskowicami

To ju┼╝ brzmi lepiej, ode mnie tylko 32 km

O tam, oj tam. :D :lol:

G├│ra

PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 21:30 

Adam Krawczyk napisał(a):
A┼╝ szkoda by┼éo wraca─ç do domu ale zimno i z minuty na minut─Ö pogarszaj─ůce si─Ö warunki wygoni┼éy mnie wreszcie.
To jednak jeszcze nie koniec.
Wracaj─ůc do domu zapali┼éem ┼Ťwiat┼éa, ┼╝eby m├│c sie spokojnie spakowa─ç. W┼é─ůczy┼éem navi, a trwa┼éo to dobre kilka minut. Ruszam. Jad─Ö powolutku, bo to polna, b┼éotna droga, patrz─Ö a w oddali facet z czerwon─ů latarka stoi ju┼╝ w polu przy vanie - cos jak m├│j - podje┼╝d┼╝am bli┼╝ej, zwalniam, przypatruj─Ö si─Ö, otwieram nie┼Ťmia┼éo okno i pytam - bo ciemno i nie wida─ç - Amadeo????????????????????
- Noooooooooooo i w ┼Ťmiech.
Stali┼Ťmy od siebie g├│ra 200m, a nie wiedzieli┼Ťmy, ┼╝e ka┼╝dy z nas jest na obserwacjach.
Pogadali┼Ťmy z 15 minut i ja pojecha┼éem do domu.
Adameo czeka┼é na Przemka i jak sie jego obserwacje potoczy┼éy - nie wiem. Mam nadzieje, ┼╝e co┼Ť skrobnie w wolnym czasie.
I tym oto sposobem pierwsze obserwacje w tym roku uznaje za udane. W miar─Ö udane.

W moim przypadku wczorajsze obserwacje w┼éa┼Ťciwie si─Ö nie odby┼éy :| Po niespe┼éna dw├│ch godzinach od wyj┼Ťcia z domu by┼éem z powrotem.
Ok. 17:30 spotka┼éem si─Ö z Przemem przedstawiaj─ůc mu moje plany obserwacji i fotografowania komety 154P/Brewington. Niebo by┼éo klarowne w Gliwicach i nic nie zapowiada┼éo k┼éopot├│w - za wyj─ůtkiem ostrze┼╝enia Tomka Suchodolskiego na forum. Artur przypomina┼é o WCP i tranzycie Kallisto ;)
W po┼Ťpiechu zabra┼éem z domu tylko sprz─Öt foto i platform─Ö. W dniu 30 grudnia podczas pierwszych obserwacji na nowej miejsc├│wce nie utrwali┼éem komety ze statywu.
Mia┼éa wtedy 10,5 mag a na moich zdj─Öciach z czasami 20-30s i zno┼Ťnym ISO wida─ç by┼éo gwiazdy w Pegazie do 9,5mag. W miejscu komety by┼é tylko szum.
W zwi─ůzku z powy┼╝szym zabra┼éem platform─Ö aby wyd┼éu┼╝y─ç czasy na┼Ťwietlania a kolejnym etapem utrwalania komety mia┼éo by─ç podpi─Öcie lustrzanki do 14" na platformie, kt├│rego Przemo mia┼é dowie┼║─ç przed 23:00. Planowali┼Ťmy tak┼╝e obserwacje Jowisza.
Na miejscu by┼éem ok. 20:30. Ju┼╝ po wyj┼Ťciu z samochodu okaza┼éo si─Ö, ┼╝e ca┼éy Pegaz zachodzi chmurami od zachodu. Zrobi┼éem kilka fotek ale to nie mia┼éo sensu.
Przenios┼éem si─Ö na Oriona bo tam jeszcze by┼éo czyste niebo. Chcia┼éem na┼Ťwietli─ç skarby My┼Ťliwego w szerokim kadrze. Nagle w oddali kto┼Ť zacz─ů┼é ┼Ťwieci─ç d┼éugimi :lol:
My┼Ťla┼éem, ┼╝e kto┼Ť wraca poln─ů drog─ů ale kiedy ┼Ťwiat┼éa pozostawa┼éy w miejscu pomy┼Ťla┼éem, ┼╝e to chyba rolnicy. Co┼Ť mi tylko nie pasowa┼éo aby w styczniu kto┼Ť zabiera┼é si─Ö za nocn─ů ork─Ö. W ko┼äcu pojazd zacz─ů┼é zbli┼╝a─ç si─Ö na d┼éugich wi─Öc sygnalizowa┼éem wystaj─ůcego w ciemno┼Ťci WANa moj─ů czerwon─ů latark─ů. Kiedy zatrzyma┼é si─Ö ok. 100m przede mn─ů pomy┼Ťla┼éem, ┼╝e to na pewno ma┼éolaty wracaj─ůce z wycieczki w ustronne miejsce (...) i teraz si─Ö boj─ů czerwonego ┼Ťwiat┼éa hehehe W ko┼äcu samoch├│d dojecha┼é i us┼éysza┼éem Adama :lol:
Dalsz─ů histori─Ö ju┼╝ znacie. Chmury zasnu┼éy ca┼ée niebo, Adam pojecha┼é a ja odczeka┼éem chwil─Ö i odwo┼éa┼éem Przema bo to nie mia┼éo sensu.
Fajnie by┼éo chwil─Ö pogada─ç o nowych do┼Ťwiadczeniach obserwacyjnych Adama i moich planach.

Wspomn─Ö jeszcze, ┼╝e 30 grudnia warunki by┼éy tam bardzo dobre. By┼é to pierwszy test miejsc├│wki. Namawia┼éem Adama telefonicznie gdy┼╝ luka┼é w tym czasie Jowisza przed domem a do Kamie┼äca by┼éo naprawd─Ö blisko. Droga mleczna ┼Ťwieci┼éa jak w Wi┼Ťniczach. Gromadki widzia┼éem go┼éym okiem.

Adam, gliwicka ┼éuna tam nie dociera :) Od po┼éudnia jest tylko niewielka po┼Ťwiata od niewielkiego Kamie┼äca w dole i w─ůski s┼éup ┼Ťwiat┼éa z zachodu od Pyskowic. Co ciekawe od strony GOP wida─ç tylko latarnie przy A1. Tarnowskie G├│ry ca┼ékowicie odci─Öte pobliskim lasem na wzg├│rzu a od strony Ksi─Ö┼╝ego Lasu tak samo ciemno┼Ť─ç. Widoczno┼Ť─ç niezak┼é├│cona w ka┼╝d─ů stron─Ö. Horyzont wsz─Ödzie poni┼╝ej miejsc├│wki za wyj─ůtkiem lasu na wschodzie. Na mapach LP Ksi─Ö┼╝y Las by┼é r├│wnie ciemny jak Wi┼Ťnicze ale z innych stron tej wioski s─ů same niewygodne doliny i lasy. Wzg├│rze, kt├│re wzbudzi┼éo moje zainteresowanie jako pierwsze okaza┼éo si─Ö najlepsze!

Dodam jeszcze tylko, ┼╝e nie mam zamiaru rezygnowa─ç z Wi┼Ťnicz. Tam jest klimat, Kapliczka, D─ůbr├│wka, asfaltowa droga - dobra na wilgo─ç i wi─Öksze zloty.
Szuka┼éem na mapach LP nieodleg┼éego miejsca za miastem na szybkie wypady. Np. kiedy trzeba zd─ů┼╝y─ç "na komet─Ö" na 20:00 albo 5:30 i z powrotem (w dzie┼ä roboczy).
Dobrze wypad┼éy Boniowice jednak nie ma tam odskoczni od szosy, utwardzonej drogi bez intruz├│w. W Kamie┼äcu podobnie jak w Wi┼Ťniczach jest bardzo fajnie utwardzona polna droga.
Uwa┼╝am, ┼╝e miejsce jest super na takie b┼éyskawiczne akcje: 13km od Zabrza, 16 od Gliwic, 17 od TG a na normalne obserwacje z potwierdzon─ů pogod─ů wyskoczymy do D─ůbr├│wki i Wi┼Ťnicz.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 22:08 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Fajne przygody Panowie :D.
Ciekawi mnie ta miejsc├│wka, bo poszukuj─Ö jakiego┼Ť miejsca z w miar─Ö dobrym po┼éudniem. Jakby┼Ťcie mogli, to skrobnijcie jak to wygl─ůda w por├│wnaniu do Wi┼Ťnicz. W Wi┼Ťniczach jest tragedia zim─ů, bo szklarnie z Paczyny (od Toszka 7km) zaczynaj─ů ┼Ťwieci─ç jak cholera... :( . By┼éem te┼╝ na obserwacjach 30 grudnia, ale na g├│rce w Sarnowie. Tam po┼éudnie jest ju┼╝ lepsze, ale to jeszcze nie to. Dlatego wy┼éowi┼éem tylko brakuj─ůc─ů eMk─Ö w Zaj─ůcu, a na Ruf─Ö nawet nie czeka┼éem. Pozdrawiam!

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 22:22 
Moderator globalny
Moderator globalny

Jak na razie powiem tylko tyle, co już pisałem.
Dzi─Öki, ale co do jako┼Ťci nieba w Wi┼Ťniczach i w ┼üubiach nic nie powiem, bo warunki nie pozwoli┼éy na bezpo┼Ťrednie por├│wnanie. W Wisniczach w dobr─ů noc Droga Mleczna ┼Ťwieci, a tam ledwo j─ů widzia┼éem.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 23:33 
Administrator
Administrator

Amadeo, c├│┼╝ za relacja :o .

Czyli jednym słowem to szybka miejscówka planetarno - kometarna z aspiracjami DS-owymi ;) . Trzeba się tam będzie wybrać.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 5 stycznia 2014, 05:59 

Amadeo, c├│┼╝ za relacja :o .

C├│┼╝, zamiast relacji zrobi┼éem off-top ;) Skoro przysz┼éo kompletne zachmurzenie nie by┼éo najmniejszego sensu dalej czeka─ç i nara┼╝a─ç Przemka, kt├│ry mia┼é dowie┼║─ç 14". Ze wzgl─Ödu na koszty dojazdu wol─Ö tak─ů pora┼╝k─Ö 15km od domu ni┼╝ 35km.

Czyli jednym słowem to szybka miejscówka planetarno - kometarna z aspiracjami DS-owymi ;) . Trzeba się tam będzie wybrać.

Nie wydaje mi si─Ö, ┼╝e tylko tyle. Miejsc├│wk─ů planetarno-kometarn─ů mo┼╝e by─ç nawet balkon albo podw├│rko. Wyci┼Ťniemy sporo z tego miejsca cho─ç D─ůbr├│wka ani Maciowakrze to to nigdy nie b─Ödzie. Od pocz─ůtku by┼éo takie za┼éo┼╝enie.
Zapraszam jak b─Öd─ů warunki :)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 5 stycznia 2014, 23:00 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:45
Ja wyskoczy┼éem przedwczoraj do Niegowonic. Sko┼äczy┼éo si─Ö na pobie┼╝nym lukaniu w Bli┼║ni─Öta i okolice,bo zanim lustro wystyg┼éo pogoda si─Ö zwali┼éa na amen. Tylko si─Ö wnerwi┼éem bo to pierwszy wypad od 2 lat... Czekam na popraw─Ö pogody, ale jutro zaryzykuj─Ö polowanie na zorz─Ö je┼Ťli warunki jakie┼Ť b─Öd─ů.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 6 stycznia 2014, 10:52 
Moderator globalny
Moderator globalny

Marcin, je┼Ťli by┼éby┼Ť w okolicy, to mam jeszcze w domu plossla 9 mm jak chcesz.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 6 stycznia 2014, 14:01 
Moderator globalny
Moderator globalny

Je┼Ťli jakim┼Ť cudem pogoda utrzyma si─Ö do wieczora, to wybiera si─Ö kto┼Ť do ┼üubek?

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 6 stycznia 2014, 14:50 

Tak, wybieramy sie.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 6 stycznia 2014, 15:05 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:45
Adam, mam dobre okulary 7 i 17mm, dzi─Öki. Ja dzi┼Ť jad─Ö w teren sprawdzi─ç now─ů miejsc├│wk─Ö (je┼Ťli b─Ödzie pogoda),czaj─Ö si─Ö g┼é├│wnie na zorz─Ö, ale chyba szans za du┼╝ych nie ma.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 6 stycznia 2014, 16:03 
Moderator globalny
Moderator globalny

Marcin Fila napisał(a):
Adam, mam dobre okulary 7 i 17mm, dzi─Öki. Ja dzi┼Ť jad─Ö w teren sprawdzi─ç now─ů miejsc├│wk─Ö (je┼Ťli b─Ödzie pogoda),czaj─Ö si─Ö g┼é├│wnie na zorz─Ö, ale chyba szans za du┼╝ych nie ma.

My┼Ťla┼éem, ┼╝e posprzedawa┼ée┼Ť wszystko.
Adadeo, je┼Ťli b─Ödzie szansa na obserwacje, to b─Öd─Ö. O kt├│rej si─Ö chcesz wybra─ç?

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 6 stycznia 2014, 17:48 

Adadeo, je┼Ťli b─Ödzie szansa na obserwacje, to b─Öd─Ö. O kt├│rej si─Ö chcesz wybra─ç?

Super! To zawijaj :D Będę z Przemkiem. Chcę jechać jak najszybciej bo muszę dzisiaj w końcu zobaczyć i uwiecznić 154P/Brewington oraz zobaczyć Urana (jeszcze nie widziałem). Potem polecę z DS-ami i Jowiszem.
Tym razem bior─Ö swojego telepa i bino. Przemo by┼é tam wczoraj i obczai┼é jakie┼Ť wygodne miejsce do rozk┼éadania telep├│w.
Planuj─Ö zebra─ç si─Ö ok. 18:30... Patrz─Ö za okno i ju┼╝ nie jest tak fajnie ale licz─Ö, ┼╝e jeszcze si─Ö uda.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 7 stycznia 2014, 22:27 
Moderator globalny
Moderator globalny

Wróciłem do domu sprzed domu :D
Seeing dzi┼Ť jest ┼Ťwietny. Wida─ç wszystko jak na d┼éoni tylko ten Ksi─Ö┼╝yc :evil:
Powietrze jest na tyle dobre, ┼╝e z miasta widzia┼éem Eskimosa, M77 i wiele innych, a nawet jak─ů┼Ť NGC (nie pami─Ötam) 10 mag.
Jowisz jak na zdjęciach, ale żadnego tranzytu, żadnej plamy - dopiero później, a wczoraj była taka okazja ale nie było pogody. :(
Na warunki przyjdzie nam poczeka─ç jeszcze dwa tygodnie. I zn├│w nie b─Ödzie pogody :evil:
Nic tam. I tak było fajnie.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: