Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 21:55

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 5 grudnia 2009, 00:13 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 13:48
Posty: 901
Jako że powstał wątek na Astromaniaku pt "Ustawianie montażu na biegun polarny"
pozwoliłem sobie go podlinkować
Podoba mi się pomysł zebrania wszystkich możliwości w jednym temacie

Autor wątku : Pav1007
Ustawianie montażu na biegun polarny


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 5 grudnia 2009, 11:40 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 26 sierpnia 2009, 21:32
Posty: 63
Hej,
Ja robiłem to tak (przy czym służyło mi to tylko do obserwacji): Ustawiałem montaż mniej więcej tak żeby Polarna była widoczna na środku
w otworze na lunetkę biegunową, potem brałem jakiś okular z małym powiększeniem i kręciłem śrubami azymutu i wysokości tak żeby wycentrować gwiazdę. Pamiętając o tym, że DEC Polarnej to ok 98* i tak trzeba ustawić tubę na głowicy. Potem wkładałem krótszy okular z barlowem i znowu centrowałem obraz ustawiając azymut i wysokość montażu. Kolejnym etapem było ustawienie montażu na jakiś znany obiekt np. Vega, współrzędna DEC powinna mniej więcej się zgadzać, REC trzeba ustawić ręcznie. W ten sposób miałem prymitywne GoTo i można było szukać obiektów na podstawie współrzędnych. Zajęcie trochę mozolne ale działało :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 10:50 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
WYRÓWNANIE NA GWIAZDĘ POLARNĄ

Przygotowanie montażu
W przypadku północnej hemisfery polega ono na prawidłowym zorientowaniu oraz wyrównaniu siatki lunetki biegunowej. W przypadku południowej hemisfery trzeba tylko wyrównać siatkę lunetki biegunowej. Czynności te wymagają jednorazowego ustawienia i należy je wykonać na samym początku wyrównywania montażu.
Jeśli Twój montaż został już przygotowany wcześniej możesz od razu przejść do końcowej części rozdziału do punktu „Precyzyjne wyrównanie na Gwiazdę Polarną”. Jeśli montaż wymaga ustawienia ogólnego – kieruj się instrukcjami opisanymi poniżej.
Na początku usuń zaślepki z górnego i dolnego końca osi RA, tak abyś mógł spojrzeć przez umieszczona w niej lunetkę biegunową (Rys. H). Poluzuj pręt przeciwwagi, a następnie obróć montaż w osi deklinacji, aby otwór w osi pozwalał na swobodne spoglądanie przez lunetkę biegunową.

Załącznik:
h1.jpg
h1.jpg [ 402.31 KiB | Przeglądane 25760 razy ]


SŁOWNICZEK

Wskaźnik skali daty
Używany jako punkt odniesienia przy korzystaniu ze skali daty.
Skala daty
Okrągła skala umieszczona wokół okularu lunetki biegunowej. Na zewnętrznej części skali widoczne są miesiące oznaczone od 1 (styczeń) do 12 (grudzień) z podziałka pomiędzy nimi. Dłuższe kreski oznaczają odstępy 10 dniowe, a krótsze odstępy 2 dniowe. Liczba oznaczająca dany miesiąc znajduje się „na wysokości” 15 dnia danego miesiąca.
Skala szerokości geograficznej
Mała skala umieszczona poniżej skali daty z oznaczeniami: E 20 10 0 10 20 W. W związku z tym, że skale te znajdują się na wspólnym pierścieniu nazywane są czasem skalą daty/szerokości geograficznej.
Znacznik szerokości geograficznej
Mała linia na czarnym plastikowym pierścieniu obok skali daty/szero- kości geograficznej.
Pierścień ze znacznikiem
Czarny plastikowy pierścieniu obok skali daty/szerokości geograficznej.
Koło nastawcze osi RA.
Skala pokazująca godziny od 0 do 23. W montażu HEQ-5 znajduje się ona bezpośrednio nad skalą daty/szerokości geograficznej. W EQ6 znajduje się ona na przeciwległym końcu gdzie znajduje się okular lunetki biegunowej. Jeśli znajdujesz się na północnej półkuli będziesz korzystał z górnej skali koła nastawczego RA. Dolna skala jest przeznaczona do obserwacji na półkuli południowej.
Wskaźnik ustawienia osi RA
W HEQ5 jego rolę pełni wskaźnik skali daty. W EQ6 znacznik ma postać małego trójkąta obok koła nastawczego osi RA.

Krok 1: orientacja siatki lunetki biegunej
1. Odblokuj oś RA i obróć do momentu, aż rysunek na siatce celowniczej lunetki biegunowej wskazujący położenie Gwiazdy Polarnej znajduje się na samym dole (pozycja godz. 6 – patrz rys H-2). Zablokuj oś RA.
2. Poluzuj koło nastawcze osi RA odkręcając wkręt blokujący i obróć skale ustawiając wobec wskaźnika na zero. Nie obracaj osi RA, po prostu poluzuj koło nastawcze osi RA i odpowiednio obróć je. Po ustawieniu zablokuj koło nastawcze osi RA dokręcając śrubkę.
3. Odblokuj teraz oś RA i obróć montażem nastawiając na wartość 10h 0m. Użyj górnej skali, jeśli znajdujesz się na półkuli północnej lub dolnej, jeśli znajdujesz się na półkuli południowej. Zablokuj oś RA.
4. Obróć skalę daty/szerokości geograficznej ustawiając ją na 10 października.
5. Odblokuj oś RA i obróć ją nastawiając z powrotem na zero.
6. Użyj małego płaskiego śrubokręta do poluzowania śrubki blokującej na pierścieniu ze znacznikiem. Obróć pierścień nastawiając go na 10 października. Zablokuj pierścień dokręcając śrubkę.

Załącznik:
h2.jpg
h2.jpg [ 77.7 KiB | Przeglądane 25760 razy ]


Po wykonaniu powyższych wskazań siatka lunetki biegunowej powinna być zorientowana prawidłowo.

Krok 2: wyrównywanie siatki celowniczej lunetki biegunowej

Lunetka biegunowa wymaga wyrównania do osi polarnej montażu. Poniżej znajdziesz procedurę takiego wyrównania lunetki. Możesz przeprowadzić to wyrównania nocą patrząc na Gwiazdę Polarną, lub łatwiej, za dnia, używając jako celu oddalonego punktu odniesienia (np. lampy ulicznej oddalonej kilkaset metrów). W tym wypadku wygodnie będzie ustawić wysokość równolegle do ziemi, aby móc wygodnie zamontować i patrzeć przez okular. Należy zadbać o odpowiednia ilość miejsca, aby móc swobodnie manewrować tubą teleskopu w pionie. Naproście jest dokonać wyrównania bez zamontowanej tuby i przeciwwag.

1. Znajdź odległy obiekt i naceluj na niego ustawiając go w centrum pola widzenia lunetki biegunowej.
2. Obróć oś RA o 180 stopni.
3. Zaobserwuj kierunek ewentualnego przemie- szczenia się celu względem środka siatki celowniczej.
4. Jeśli cel przemieścił się w danym kierunku dokonaj korekty korzystając z śrub regulacyjnych lunetki biegunowej. Korekta powinna wynosić połowę dystansu między nowym położeniem obiektu a środkiem siatki celowniczej lunetki biegunowej (patrz rys H-3).
5. Ponownie naceluj na wybrany obiekt używając regulacji wysokości oraz azymutu na montażu. Wróć wtedy do punktu 2, lecz obróć montaż w przeciwnym kierunku. Jeśli nadal cel „ucieka” ponów czynności z punktu 3 i 5.

Załącznik:
h3.jpg
h3.jpg [ 93.64 KiB | Przeglądane 25760 razy ]


Precyzyjne wyrównanie na Gwiazdę Polarną montażu EQ

Przygotowanie: określanie Punktu Zero na skali szerokości geograficznej
Prawidłowe wyrównanie wymaga ustalenia punktu zero na skali szerokości geograficznej. W zależności od miejsca obserwacji punkt zero może być w każdym punkcie pomiędzy wschodem a zachodem, więc na początku należy ustalić jego położenie dla Twojego miejsca obserwacji. Punkt zero dla danego miejsca obserwacji jest różnica między szerokością geograficzną Twojego miejsca obserwacji, a szerokością geograficzną południka przechodzącego przez środek Twojej strefy czasowej. Aby obliczyć wartość tego południka pomnóż różnice w czasie względem Greenwich (czasu uniwersalnego) przez 15.
Na przykład dla Waterloo w Ontario w Kanadzie różnica między czasem w Greenwich wynosi -5 godzin. Ignorujemy znak ujemny i mnożymy 5 przez 15, co daje nam 75. Szerokość geograficzna południka wynosi 75 stopni na zachód. Szerokość geograficzna dla Waterloo wynosi 80 stopni 30 minut na zachód. Ignorujemy minuty i obliczamy różnicę: 80-75=5. Pozytywny wynik oznacza, że Waterloo jest 5 stopni na zachód od południka środkowego – nastawiamy na skali wartość 5 po stronie W. Ujemny wynik oznaczałby lokalizację danego miejsca obserwacji na wschód – należałoby użyć wartości na skali po stronie E.

Precyzyjne wyrównanie na Gwiazdę Polarną montażu dla półkuli północnej

1. Obróć oś RA do momentu, aż wskaźnik szerokości geograficznej (patrz rys H-4) zrówna się ze wskaźnikiem skali daty. Zablokuj oś RA.
2. Obróć skalę daty/szerokości geograficznej i zrównaj ustalone wcześniej „zero” ze wskaźnikiem szerokości geograficznej.
3. Odblokuj oś RA i obróć nastawiając na aktualną datę. Zablokuj oś RA.
4. Odblokuj i ustaw koło nastawcze osi RA na aktualny czas. Użyj górnej skali dla półkuli północnej i dolnej dla półkuli południowej. Zablokuj koło nastawcze.
5. Odblokuj montaż w osi RA i nastaw na zero względem wskaźnika koła nastawczego osi RA. Siatka celownicza lunetki biegunowej jest teraz w odpowiedniej orientacji.
6. Użyj regulacji wysokości i azymutu do umieszczenia Gwiazdy Polarnej we wskazanym miejscu na siatce celowniczej.

Załącznik:
h4_h5.jpg
h4_h5.jpg [ 267.21 KiB | Przeglądane 25760 razy ]


Wyrównanie montażu na Gwiazdę Polarna jest już zakończone.

Opis wg. instrukcji montażu HEQ-5/(N)EQ-6

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 16:21 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Dzięki Marku nie znalazłeś może opis mojej lunetki biegunowej. Mam EQ5 MON2 i lunetka jest mało europejska.


Załączniki:
DSCF1775 (Medium).JPG
DSCF1775 (Medium).JPG [ 66.22 KiB | Przeglądane 25742 razy ]
eq5mon2.JPG
eq5mon2.JPG [ 11.37 KiB | Przeglądane 25744 razy ]

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 19:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Ty zawsze z czymś wyskoczysz! :shock:

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 20:12 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Ha ha ha. Ale ja mam taka lunetkę biegunową. Wiem było by chyba łatwiej wymienić ją na bardziej znormalizowaną. Ale jak jest taka to i ustawienia powinny gdzieś istnieć.

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 21:53 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Ta Twoja lunetka to chyba jest z innego Układu Planetarnego. Może coś z Wegi?

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: poniedziałek, 14 grudnia 2009, 11:05 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 13:48
Posty: 901
Dość ciekawym sposobem ustawienia na gwiazdę polarną jest metoda nr 6 którą się wykorzystuje w sytuacji braku widoczności GP

Po angielsku wypunktowana http://www.astrophotoinsight.com/node/568

i po polskiemu http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=9789 ostatni post

Warta spróbowania


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: poniedziałek, 14 grudnia 2009, 17:24 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 11:36
Posty: 95
Mozna skorzystac z programu http://www.trutek-uk.com/takahashi/pola ... r1-2en.htm ,
Jest tez nowsza wersja ale linku nie znam.
Czytalem tez , ze za pomoca goto mozna na polarna ustawic, tak chyba Domek robi .
Z ustawieniem bywa jeszcze inny problem, czasem os RA nie jest rownolegla do osi telepa .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 9 października 2010, 11:42 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Zostałem zmuszony do odświeżenie wątku. Czy ktoś wie jak to ustawić?

Obrazek

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 9 października 2010, 11:48 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 2 stycznia 2010, 15:14
Posty: 292
Lokalizacja: Centrum Miasta, Śląskiego Miasta
Chyba tak, jak jest na mapce, czyli polarna do kółka, a kąt lunetki tak, żeby padował do wozu. Powinno być wielkiego, ale to doczytaj w intrukcji ;)

_________________
pozdrówka Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 9 października 2010, 12:10 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Niestety po remoncie w domu nie mogę jej znaleźć. :cry:

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 9 października 2010, 14:04 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Ktoś na pewno ma Mon-2 i papiery do niego. Może się odezwie.
Radek , który napisał całe dwa posty zrobił wpis w Wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bress ... Q-5%29.jpg
a tu jest kontakt do niego.
http://www.astrofizyka.info/kontakt/kontakt.html

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 9 października 2010, 14:42 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 5 lutego 2010, 20:01
Posty: 208
Lokalizacja: Katowice
Zrobiłam fotkę z naszej instrukcji do montażu mon2, mam nadzieję, że się przyda :)


Załączniki:
instrukcja.jpg
instrukcja.jpg [ 656.71 KiB | Przeglądane 25332 razy ]

_________________
Orion 8", LVW 8mm, EQ-5, napęd w obu osiach, filtr polaryzacyjny Orion i filtry kolorowe Orion
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 9 października 2010, 15:24 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 2 stycznia 2010, 15:14
Posty: 292
Lokalizacja: Centrum Miasta, Śląskiego Miasta
Jeśli to jest instrukcja ustawiania na N, to ja jednak nie umiem czytać...

Jeśli ten czworobok to nie wóz i jest na poł. południową, to jak na północnej określić kąt lunetki???

_________________
pozdrówka Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 9 października 2010, 15:51 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 5 lutego 2010, 20:01
Posty: 208
Lokalizacja: Katowice
Tak jak pisze w punkcie 6 , żeby wyznaczyć biegun północny obracamy teleskop tak, żeby gwiazda polarna nałożyła się na wyznaczony obszar wewnątrz kontrolki (pomiędzy 40' a 60') Niestety u mnie na zdjęciu tego nie widać bo mamy wydruk kiepskiej jakości, więc spójrz sobie na rysunek Tomka Wężyka powyżej. Siatka dla lunetki biegunowej w mon2 różni się od większości siatek w innych lunetkach i jest to najprawdopodobniej jakiś amerykański wzór.

_________________
Orion 8", LVW 8mm, EQ-5, napęd w obu osiach, filtr polaryzacyjny Orion i filtry kolorowe Orion


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 9 października 2010, 17:22 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Kasia wielkie dzięki, mam zamiar dzisiaj testować to ustawienie.

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 9 października 2010, 20:51 
Z tego co ja wyczytałem o tej lunetce, to polarna w tym kółku na linii pionowej ma być. A ten "wóz" to się tyczy półkuli południowej...


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: sobota, 9 października 2010, 21:40 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Uderz w stół a nożyce się odezwą ;)
Kasiu , dzięki za szybką odpowiedź , lunetka dziwna , ale Ameryka też.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak ustawić montaż na gwiazdę polarną - podpowiedzi
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 22:40 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2010, 15:28
Posty: 212
Lokalizacja: Sosnowiec
Ustawienie montażu paralaktycznego na lunetkę biegunową, kalendarz i zegar
[ARTYKUŁY] 2006-07-18 | Piotr Perczak | źródło http://www.astronoce.pl

Uwaga: nie należy zrażać się dość długim opisem. Większość tekstu dotyczy poprawnego ustawienia lunetki względem montażu. Tę czynność wystarczy wykonać raz i to w biały dzień. Reszta jest naprawdę prosta.
Aby ułatwić zrozumienie tych czynności, wystarczy wyobrazić sobie, że Gwiazda Polarna znajduje się na obwodzie tarczy 24-godzinnego zegara. Naszym zadaniem jest poprawnie zorientować lunetkę względem tego "zegara".


1. Orientujemy lunetkę względem montażu.

Obrazek

Najlepiej robić to w dzień. Nie należy montować przeciwwag ani teleskopu, aby nie przeszkadzały. Usunąć zaślepkę wylotu lunetki i nasadkę zabezpieczającą ją. Odbezpieczyć montaż w deklinacji i ustawić tak, by nie przesłaniał widoku przez lunetkę. Zablokować oś deklinacji. Odblokować oś rektascensji i ustawić tak jak na zdjęciu:

Obrazek

W miejscu mocowania lunetki, na obwodzie montażu znajduje się pierścień z podziałką godzinową. Górne cyfry używane są na półkuli północnej natomiast dolne na południowej. Dolne cyfry są też ustawione co godzinę, biegną jednak w odwrotnej kolejności. Najdłuższe kreski wskazują godziny, średnie 30 minut a najmniejsze 10 minut. Normalnie, pierścień ten jest używany do odczytywania bądź ustawiania rektascensji. Nam posłuży jednak do ustawienia montażu na północny biegun nieba.
Należy poluzować śrubę blokującą ten pierścień i ustawić go tak, by ząbek/znacznik znajdujący się pod tą śrubą wskazywał zero. Następnie zablokować pierścień tą samą śrubą.

Obrazek

Pod pierścieniem z podziałką rektascensji znajduje się pierścień z kalendarzem. Cyfry od 1 do 12 przy długich kreskach oznaczają miesiące, średnie kreski ustawione są co 10 dni a najmniejsze co 2 dni. Czarny pierścień pod kalendarzem ma słabo widoczny znacznik. Musiałem go u siebie przemalować białą farbą by był lepiej widoczny. W położeniu osi rektascensji tak jak na zdjęciu, znacznik powinien pokrywać się z ząbkiem/znacznikiem znajdującym się na korpusie montażu. Jeśli się nie pokrywa, należy poluzować blokującą go małą śrubkę z boku i ustawić go prawidłowo – tak jak na zdjęciu aby się pokrywał z drugim znacznikiem.
Pod cyframi kalendarza, pod grudniem i styczniem znajdują się oznaczenia: „E 20 10 0 10 20 W”. Ustawić tarczę kalendarza tak, by „0” pokrywało się z dwoma znacznikami.


1-go listopada o 24-ej (używamy tylko czasu zimowego GMT+1h !), znajdując się na południku centralnym naszej strefy czasowej (w naszej strefie jest to 15 stopień długości geograficznej), Gwiazda Polarna znajduje się dokładnie nad północnym biegunem nieba(jeśli założyć, że północny biegun nieba jest środkiem tarczy zegara to Gwiazda Polarna znajduje się wtedy „na godzinie 12-ej”). W lunetce biegunowej, ponieważ odwraca ona obraz, gwiazda będzie na dole – „na godzinie 6-ej”. Oczywiście nie będziemy czekać do 1-go listopada aby ustawić lunetkę!


Należy odblokować montaż w osi rektascensji i kręcić nim tak długo aż 1 listopada na kalendarzu pokryje nam się z godziną „0” na podziałce rektascensji. Zablokować montaż. Poluźnić trzy śruby blokujące naszą lunetkę. Kiedy spojrzymy przez nią zobaczymy krzyż nitek z centrycznym kółkiem, na którego obwodzie znajduje się malutkie kółeczko tak jak na rysunku. Należy wysunąć trochę lunetkę i obrócić tak, by małe kółeczko znajdowało się na samym dole (na godzinie 6-ej) a pionowa nitka krzyża była zgrana ze znacznikiem na czarnym pierścieniu – tak jak to jest pokazane na rysunku. Następnie wsunąć z powrotem lunetkę.

Obrazek


2. Ustawiamy lunetkę w osi montażu.

Teraz trzeba ustawić lunetkę aby była w jednej osi z osią biegunową montażu. Żeby to zrobić, trzeba opuścić wysokość montażu do minimum i skierować lunetkę na odległy obiekt. Można sobie pomóc skracając trochę jedną nogę statywu. Po odblokowaniu montażu, kręcąc nim w osi rektascensji, patrząc przez lunetkę, zauważymy, że obiekt się też obraca. Trzeba tak długo regulować trzy śruby mocujące lunetkę, aż obiekt znajdując się w środku, nie będzie się przemieszczał. Dokręcić solidnie śruby i uważać, żeby nie odkręcały się podczas transportu. Ja dodatkowo zabezpieczyłem śruby od swojej lunetki lakierem od paznokci. Należy również zabezpieczać lunetkę na czas transoportu plastikową kopułką, która jest na wyposażeniu montażu.

Wszystkie te czynności mogły się wydawać dość skomplikowane jednak jeśli wykonamy je prawidłowo raz, nie będziemy do nich wracać. Reszta to przysłowiowa „bułka z masłem”.


3. Przyszedł wieczór - ustawiamy montaż.

Powróćmy do pierścienia z kalendarzem i naniesioną podziałką „E 20 10 0 10 20 W”.
Najpierw musimy dowiedzieć się na jakiej długości geograficznej się znajdujemy. Dla Poznania jest to 16° 48’ długości wschodniej. Jest to 1° 48’ na wschód od południka centralnego naszej strefy czasowej – prawie 2°. Dlatego ustawiamy tarczę kalendarza tak, by na skali „E 20 10 0 10 20 W” biała działka wskazywała ok. 2° w kierunku „E”.

Teraz należy skierować montaż na północ, wypoziomować go oraz zgrubnie ustawić w kierunku Gwiazdy Polarnej.

Tu mała dygresja na temat poziomowania montażu. Otóż większość ludzi twierdzi, że jest to zbędne. To prawda, jednak znacznie skraca czas ustawiania montażu.

Ustawić montaż w rektascensji i deklinacji tak, jak to jest pokazane na pierwszym i drugim zdjęciu na początku artykułu. Ustawić 24-godzinny pierścień rektascensji tak, by znacznik wskazywał „0” i zablokować go śrubą blokującą. Odblokować montaż w rektascensji i kręcić nim tak długo aż bieżąca data na pierścieniu kalendarza pokryje się z bieżąca godziną na pierścieniu rektascensji. Uwaga! Używamy tylko czasu zimowego (GMT+1h), nawet latem! Tak wygląda przykładowe ustawienie dla 22 kwietnia o godzinie 22:10:

Obrazek

Ustawiamy wysokość i azymut montażu tak, by gwiazda polarna znalazła się w malutkim kółku znajdującym się na obwodzie tego dużego, koncentrycznego do krzyża nitek, tak jak to obrazuje rysunek:

Obrazek

Montaż jest ustawiony. Cała procedura wydaje się dość skomplikowana. Jeśli jednak przebrniemy raz przez poprawne ustawienie lunetki względem montażu reszta będzie naprawdę prosta.



Pogodnych niebios!

_________________
porazki traca sens kiedy poddamy sie bez walki...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL