Już w najbliższą sobotę będziemy świadkami całkowitego zaćmienia Księżyca, które mieszkańcy Polski będą mogli obserwować wyłącznie jego końcowych fazach. W najlepszym położeniu będą obserwatorzy znajdujący się w północno-wschodnich rejonach naszego kraju. Księżyc wschodzi tam najwcześniej, przez co widoczna będzie większa część zaćmienia niż w pozostałych rejonach Polski.
Zbliżające się zaćmienie najlepiej widoczne będzie we wschodniej Azji i Australii. To tam będzie możliwość podziwiania całego zjawiska wysoko nad horyzontem.
Zaćmienie rozpocznie się już o godz. 12:34 naszego czasu głęboko pod horyzontem. Księżyc w tym momencie wejdzie w półcień Ziemi, kierując się w bezpośredni cień, który osiągnie o godz. 13:46. W tym momencie rozpocznie się faza częściowego zaćmienia, która potrwa do godz. 15:06, kiedy to rozpocznie się faza maksymalna, czyli całkowite zaćmienie Słońca. Księżyc w tym momencie zmienia barwę na jasno(ciemno)czerwoną i tak przez 51 minut znajduje się w cieniu Ziemi. W takiej właśnie fazie zacznie się on pojawiać nad wschodnim horyzontem w Polsce. Faza całkowita potrwa do godziny 15:57, następnie po wyjściu z cienia Księżyc stopniowo znacznie się wyłaniać, odsłaniając swoją jasną tarczę. Częściowe zaćmienie, w jakim znajdzie się w tym momencie Księżyc potrwa go godziny 17:18, a półcieniowe, które z ledwością dostrzeżemy do godziny 18:30.
Momenty wschodów Księżyca i przebiegu dwóch ostatnich faz (wysokość nad horyzontem i azymut) prezentuje poniższa tabelka.
Załącznik:
tabelka_zk_2011_12_10.gif [ 38.43 KiB | Przeglądane 10662 razy ]
Gdzie:
max = faza maksymalna o godz. 15:32
U3 = koniec fazy maksymalnej zaćmienia o godz. 15:57
U4 = koniec zaćmienia częściowego o godz. 17:18
P4 = koniec zaćmienia półcieniowwego o godz. 18:30
Azymut: liczony w kierunku od północy (0°), poprzez wschód (90°), itd.
Wszelkie wartości zaokrąglone do 1°
_________________
Pozdrawiam,
Marek SubstykPortal AstroCD,
http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD,
http://www.forum.astrocd.plSklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomii –
facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Mój profil na Facebookutel. 880-184-000 (prywatny), e-mail:
astrocd@astrocd.pl (prywatne),
m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA),
marek.substyk@ptma.pl,
zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail:
katowice@deltaoptical.pl------------------------------------------------------------
Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020