Teraz jest wtorek, 29 wrze┼Ťnia 2020, 20:07

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Jaki teleskop???
PostNapisane: pi─ůtek, 29 marca 2013, 14:19 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 16 czerwca 2012, 10:26
Witam panowie.Ot├│┼╝ nosz─Ö si─Ö z zamiarem kupna teleskopu na Dobsonie . Przypomne ,bo dawno nie pisa┼éem ┼╝e operuje na sky-watcher 114/600 na EQ-1,i na kitowych okularach-czyli gorzej si─Ö nie da :( .Postanowi┼éem wcze┼Ťniej mimo wszystko nie inwestowa─ç ani w lepsze okulary,ani w troch─Ö lepszy teleskop.Czyli poobserwowa─ç tym co mam ,pozna─ç troch─Ö niebo i sprawdzi─ç czy zapa┼é nie minie.Nie min─ů┼é-wr─Öcz rozgorza┼é.Dawa┼éem ju┼╝ wcze┼Ťniej og┼éoszenie o ch─Öci zakupu Synty 8 ,ale musia┼éem si─Ö wycofa─ç-brak funduszy ze wzgl─Ödu na inne priorytety(remont chaty)...Teraz sytuacja si─Ö zmieni┼éa na tyle ┼╝e na po┼éow─Ö maja(nadej┼Ťcie got├│wki) mog─Ö spokojnie zaplanowa─ç zakup .Oczywi┼Ťcie szale─ç za bardzo nie mog─Ö ,ale...I teraz pytania-8 czy 10 cali?Nowy czy u┼╝ywka?Ten lepszy,de luxe na ┼éo┼╝yskach czy wi─Ökszy ale na ta┼äszym monta┼╝u,czyli chyba na teflonie....Pe┼éna rura czy flex. Dodam ┼╝e auto do przewo┼╝enia du┼╝ego sprz─Ötu ju┼╝ kupi┼éem-Pontiac trans sport :) i z tego wzgl─Ödu chyba rura pe┼éna mo┼╝e by─ç spokojnie. Paralaktyk├│w raczej pod uwag─Ö nie bior─Ö-ceny monta┼╝y przyprawiaj─ů mnie o dreszcze,a u mojej ┼╝ony mog┼éyby spowodowa─ç znacznie gorsze objawy-niekorzystne dla mnie :lol: .Zastanawiam si─Ö g┼é├│wnie nad kwesti─ů 8 do 10 cali nowy-czy mo┼╝e szarpn─ů─ç sie na 12-u┼╝ywk─Ö-no i najwa┼╝niejsze -kt├│ry???Na lepszym dobsonie-czy to bez znaczenia.....???
Aaaa i jeszcze jedno-na jesie┼ä planuje zakup lustrzanki Nikon D3100-ma by─ç wykorzystywany w domu,pracy,a tak┼╝e do astrofoto(raczej pr├│b astrofoto).Jak to si─Ö ma do fotografowania DS-├│w-bo te mnie interesuj─ů? Oczywi┼Ťcie paralaktyk odpada :D .

G├│ra

Tytu┼é: Re: Jaki teleskop???
PostNapisane: pi─ůtek, 29 marca 2013, 15:56 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Zasada jest prosta, kup największy na jaki Cię stać i na jaki masz miejsce czy też siłe żeby go nosić.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 29 marca 2013, 17:19 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
10" Synta, tania, mobilna, ┼éatwa do przenoszenia ze wzgl─Ödu na mocowanie rury do Dobsona. Nowa czy u┼╝ywana - odpowiedz sobie sam na to pytanie. Je┼Ťli kto┼Ť dba┼é o sprz─Öt, to ┼Ťmia┼éo mo┼╝e by─ç u┼╝ywka.
O foto tu zapomnij.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 29 marca 2013, 18:26 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Witam.
Sam rok temu mia┼éem dylemat czy kupi─ç 10 " czy 12", pos┼éucha┼éem Adama ( tego powy┼╝ej 8-) ), kt├│ry poradzi┼é mi 12" i nie ┼╝a┼éuje. Ostatnio dwie 12" posz┼éy na gie┼édzie, a i 10 si─Ö pojawiaj─ů.

10" jest mniejsza i l┼╝ejsza, jak masz zanieczyszczone niebo ┼Ťwiat┼éem, to wydaje si─Ö lepsza ta opcja. 12" to moim zdaniem kres mobilno┼Ťci (ci─Ö┼╝kie bydle), ale z drugiej strony jak pisze Grzegorz im wi─Öksze lustro tym lepiej.

Powiem tak: je┼╝eli masz ogr├│d i masz gdzie teleskop schowa─ç, b─Ödzie to sprz─Öt raczej stacjonarny to kupuj pe┼én─ů tub─Ö. Jak b─Ödziesz wozi┼é teleskop na zloty, spotkania obserwacyjne, to sprz─Öt rozk┼éadany. Zawsze to wygodniej i mniej zajmuje miejsca, tylko trzeba sprawdzi─ç kolimacj─Ö, ale korekta zajmuje max 3 minuty, wi─Öc nie ma problemu.

Pomiędzy 8 a 10, zdecydowanie wybrałbym 10", ale pomiędzy 10 a 12", to już trzeba się poważnie zastanowić.

Pozdrawiam.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 29 marca 2013, 22:56 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Jak poprzednicy jak masz kasę, miejsce i siły do noszenia 12" rozkładana najlepiej Sky klik i jest. Jest też łatwiejsza w przechowywaniu, ale waga praktycznie taka sama jak całej rury.
Aparatem za bardzo nie poszalejesz w astrofoto, a jak chcesz wiedzie─ç co┼Ť wi─Öcej pogadaj z astrofotografami.
Nikon D3100 jest ciekawy ma go Adam Skrzypek, mo┼╝esz popyta─ç.
Ja mam D5100 uwa┼╝am, ┼╝e troch─Ö lepszy, a jak masz ochot─Ö na zakup Nikona to oba s─ů w podobnej cenie.
A potem przyjdzie czas na okulary, kamer─Ö do astrofoto itd. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 3 kwietnia 2013, 12:16 

Ten aparat D3100 bed─Ö mia┼é w super cenie ,n├│wka z tym wi─Ökszym obiektywem w cenie marketowej samego body-a w zasadzie nawet taniej-980 pln.A skoro aparat i tak musz─Ö kupi─ç do pracy to a┼╝ ┼╝al nie wykorzysta─ç go do astrofoto ;) Znajomy astromaniak radzi mi newtona na paralaktyku-6 cali....Ju┼╝ mi tak─ů wod─Ö z m├│zgu zrobi┼é ┼╝e sie ca┼ékiem pogubi┼éem :? Do mnie jako amatora totalnego(w zasadzie nawet na to skromne miano wog├│le nie zas┼éuguj─Ö)przemawia wi─Öksza aperatura :D .Nawet moje auto ma pojemno┼Ť─ç 3.8 l-Mam nadzieje ┼╝e to nie ┼╝aden kompleks:)Zreszta w to Van-w innych mi ciasno:)..........A jak ju┼╝ kupowa─ç to kupowa─ç konkret jaki┼Ť.Raz kupi┼éem g├│wienko 114/500 eq1 i starczy........W┼éa┼Ťciwie nie wiem po co to napisa┼éem-bo wszelkie porady b─Öd─ů kra┼äcowo r├│┼╝ne....a bud┼╝et 2-3 kilo z┼éot├│wek dalej ten sam...........Wi─Öc ostatecznie pytanie---newton na paralaktyku czy dobsonie.chc─Ö astrofoto pouprawia─ç a pi─Ökne fotki z dobsona 10-tki widzia┼éem,potem nap─Öd do dobsona moge dokupi─ç.........M├│j docelowy aparat to te d3100 b─Ödzie,p├│ki co dalej w wydatki nie p├│jde bo mnie nie sta─ç.....porad┼║cie co┼Ť prostego i sensownego za 2 tysiace pln-kupi─Ö najcz─Ö┼Ťciej polecany telep przez Was panowie-1000 pln zostawie na jakie┼Ť 2 okularki...pozdrawiam.Pawe┼é

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 3 kwietnia 2013, 12:22 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 25 wrze┼Ťnia 2010, 22:16
2 tysi─ůce to raczej tak jak radzili Panowie wy┼╝ej , synta 10 albo co┼Ť z u┼╝ywanych 12 .

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 3 kwietnia 2013, 12:27 

Tego się obawiałem :D

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 3 kwietnia 2013, 13:48 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Powiem Ci Pawle tak. Sam lookam w niebo ju┼╝ kilkana┼Ťcie lat i jeszcze si─Ö nie porwa┼éem na astrofoto, bo:
1. To nie s─ů tanie rzeczy - jak mawia Ferdek Kiepski.
2. Trzeba mie─ç czas i ch─Öci na nieko┼äcz─ůce si─Ö obr├│bki zdj─Ö─ç.
3. Trzeba mie─ç dobry sprz─Öt ┼╝eby z tego co┼Ť wysz┼éo.
4. Trzeba mie─ç miejsc├│wk─Ö - bo im ciemniej, tym przyjemniej.
5. Je┼Ťli kupisz co┼Ť taniego, to uwierz, zmienisz wcze┼Ťniej czy p├│┼║niej.
6. Trzeba mie─ç cierpliwo┼Ť─ç, ┼╝eby siedzie─ç ca┼é─ů noc przy 1 zdj─Öciu, a potem miesi─ůcami je poprawia─ç przy obr├│bce.
7. I wiele, wiele innych.

Na Twoim miejscu da┼ébym sobie na razie spok├│j z foto i pozna┼é na pocz─ůtek niebo przy zwyk┼éym Dobsonie, kt├│ry zawsze p├│┼║niej mo┼╝na popchn─ů─ç na gie┼édzie.
Moja rada. Kup u┼╝ywk─Ö 8 lub 10" (odsprzedasz bez problemu) zapoznaj si─Ö jak i z czym to si─Ö je, a potem rzucaj si─Ö na szerokie wody.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 3 kwietnia 2013, 13:52 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
3 kilo z┼éot├│wek starczy na dobry monta┼╝ do astrofoto. A co z reszt─ů? Musisz sam zdecydowa─ç. Ja bym zacz─ů┼é od wizuala, zw┼éaszcza, ┼╝e Twoja dotychczasowa rurka pewnie Ci─Ö nie zachwyci┼éa. Do miasta 10".

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 3 kwietnia 2013, 21:16 

Dzi─Öki panowie...10 cali Synta-decyzja zapad┼éa.Mo┼╝na zamkn─ů─ç.Pozdrawiam

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 3 kwietnia 2013, 21:30 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 31 maja 2010, 07:40
Ja bym si─Ö przejecha┼é na jaki┼Ť zlot albo spotka┼é na jakiej┼Ť prze┼é─Öczy z obserwatorami i popatrzy┼é przez 10 i 12 cali rury - ju┼╝ ca┼ékiem sporo os├│b ma taki sprz─Öt i na pewno Ci powiedz─ů i poka┼╝─ů na co zwr├│ci─ç uwag─Ö a co jest ma┼éo istotne. Najlepszy teleskop to taki kt├│rego b─Ödziesz u┼╝ywa┼é. Je┼Ťli chodzi o wizual ciemne niebo jest niezwykle istotne, astrofoto jest troch─Ö bardziej wyrozumia┼ée, ale te┼╝ do pewnych granic, szczeg├│lnie je┼Ťli chcesz foci─ç lustrzank─ů. Niestety tak jak ju┼╝ tu pisano, maj─ůc jedynie DSLR w za┼éo┼╝onym bud┼╝ecie 3 tys kupisz monta┼╝ klasy HEQ5 Pro kt├│ry bez dodatkowych inwestycji umo┼╝liwi Ci fotografowanie obiektywami 200-300mm. Do takiej astrofotografii wystarczy w zupe┼éno┼Ťci r├│wnie┼╝ Astrotrak kt├│ry kosztuje nieco mniej, ale zamyka mo┼╝liwo┼Ťci p├│┼║niejszej rozbudowy zestawu o wi─Öksz─ů ogniskow─ů czy autoguiding (w por├│wnaniu do monta┼╝y klasy HEQ5 lub 6). Astrofoto i wizual to dwie rozbie┼╝ne ┼Ťcie┼╝ki, maj─ů zupe┼énie co innego do zaoferowania i wymagaj─ů innego sprz─Ötu i umiej─Ötno┼Ťci. Lustrzank─ů z obiektywem o ┼Ťrednicy 50mm sfotografujesz rzeczy kt├│rych nie zobaczysz przez teleskop o ┼Ťrednicy 500mm. O┼Ťmiocalow─ů synt─ů za 700z┼é zobaczysz szczeg├│┼éy kt├│re umykaj─ů przy d┼éugoczasowej astrofotografii sprz─Ötem za grube tysi─ůce.
Je┼Ťli nie jeste┼Ť zdecydowany kup sprz─Öt u┼╝ywany i popularny - b─Ödzie Ci ┼éatwiej i taniej si─Ö p├│┼║niej rozmy┼Ťli─ç :)

PS - o widzisz, ubieg┼ée┼Ť mnie :) Gratuluj─Ö decyzji, my┼Ťl─Ö ┼╝e b─Ödziesz zadowolony.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 3 kwietnia 2013, 21:51 
Moderator globalny
Moderator globalny

Łukasz Socha napisał(a):
O┼Ťmiocalow─ů synt─ů za 700z┼é zobaczysz szczeg├│┼éy kt├│re umykaj─ů przy d┼éugoczasowej astrofotografii sprz─Ötem za grube tysi─ůce

Chyba jednak nie :shock:

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 3 kwietnia 2013, 22:09 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 31 maja 2010, 07:40
Grzegorz Czernecki napisał(a):
Łukasz Socha napisał(a):
O┼Ťmiocalow─ů synt─ů za 700z┼é zobaczysz szczeg├│┼éy kt├│re umykaj─ů przy d┼éugoczasowej astrofotografii sprz─Ötem za grube tysi─ůce

Chyba jednak nie :shock:

Jowisz, Ksi─Ö┼╝yc, Saturn, planetarki...

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 3 kwietnia 2013, 22:47 
Moderator globalny
Moderator globalny

No tak, tylko, ┼╝e do obiekt├│w US nie stosuje sie d┼éugoczasowej astrofotografii, a planetarki jednak lepiej wychodz─ů po " wysma┼╝eniu", oczywi┼Ťcie nie zaprzeczam, ┼╝e ten teleskop to dobry sprz─Öt :D

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 4 kwietnia 2013, 20:25 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Paweł Badora napisał(a):
Dzi─Öki panowie...10 cali Synta-decyzja zapad┼éa.Mo┼╝na zamkn─ů─ç.Pozdrawiam

I pewnie dobrze... B─Ödziesz zadowolony na bank. Pod miastem jest fajnie, a na wsi jest lepiej ni┼╝ fajnie. Korzystaj!

Variatio delectat;)

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 14 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: