M101 zwana również Galaktyką Wiatraczek, gdy była fotografowana niedawno „okiem” Kosmicznego Obserwatorium Spitzera w świetle podczerwonym, ukazała cząstki organiczne, nazywane wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi.
Badając struktury pyłowe w zewnętrznych obszarach galaktyki, astronomowie zauważyli, że obecne w całej galaktyce cząsteczki organiczne wykazują tam niedobory i w zewnętrznych regionach M101 są prawdopodobnie niszczone przez energetyczne promieniowanie pochodzące z obszarów, w których intensywnie formują się gwiazdy.
Stopień złożoności budowy cząstek przypomina mimo smakowitej nazwy węgiel i ropę, i za min odkryto je w kosmosie sądzono, że tak złożone związki organiczne mogą formować się jedynie w organizmach żywych. Tymczasem odkrycie uczonych pokazało, że do ich syntezy może dochodzić w kosmosie bez obecności życia.
Otwartą kwestią pozostaje zatem pytanie, czy produkowane przez gwiazdy złożone molekuły organiczne mogły wraz z meteorytami trafić na Ziemię i w jakiś sposób przyczynić się do powstania życia na naszej planecie?
Póki co na zdjęciu złapała się jeszcze gasnąca na niebiesko powoli Supernowa SN2011fe.
CT8 na EQ6 i "Kombinacja alpejska": kolor z ST-8300C (30X600s), luminancja z ST-8300M (30X300s) i naparstek Ha z ST-8300M (3X1200s).
Załącznik:
M101_FINAL3.jpg [ 1.38 MiB | Przeglądane 3633 razy ]