Curiosity odkrywa pozostałości po jeziorze
Mt Sharp jest celem głównym misji MSL, jednak nie było możliwe bezpieczne lądowanie łazika w jego pobliżu. Zamiast tego na lądowanie wybrano płaską przestrzeń na północny zachód od tego wzgórza, gdzie łazik wylądował 6 sierpnia 2012 roku. Odległość od miejsca lądowania (nazwanego „Bradbury Landing”) do podnóża Mt Sharp wynosi w linii prostej około 7 km.
Dokonane w tym roku obserwacje formacji skalnych rzucają nowe światło na dawny klimat Czerwonej Planety. Naukowcy sądzą, że pojawianie się jeziora, jego zasilania i zanikania był przedzielany okresami, w których wnętrze krateru Gale przypominało pustynię. Te okresy stopniowo budowały Mt Sharp. Jest możliwe, że woda na Marsie pojawiała się na bardzo krótki czas, np. po większym wybuchu wulkanu czy uderzeniu dużej planetoidy, który na kilkaset lat podniósł temperaturę oraz ciśnienie atmosfery tej planety.Co ciekawe, naukowcy wciąż nie są pewni, czy kiedyś na Marsie istniał duży ocean, prawdopodobnie na półkuli północnej tej planety. Jest możliwe, że duża część dowodów doświadczyła już erozji. Jednak jeśli okaże się, że jezioro we wnętrzu krateru Gale istniało przez długi czas, oznacza to, że musiało być stale zasilane z opadów.
Aktualnie łazik wjeżdża już w dolne strefy Mt Sharp i zbliża się do kaniony przecinającego to wzgórze. Jazda łazika jest już wolniejsza niż jeszcze kilka miesięcy temu, gdyż teraz łazik dokonuje coraz częstszych badań naukowych, łącznie z wierceniami skał. Niemniej jednak na początku listopada licznik MSL przekroczył już 10 km jazdy po powierzchni Czerwonej Planety.
Źródło: kosmonauta.net
Załączniki: |

mapka.jpg [ 122.3 KiB | Przeglądane 5621 razy ]
|
_________________ ZAPRASZAM http://piotrskorupski92.wordpress.com/ Piszę poprawnie po polsku. PTMA-Warszawa Sprzęt: SW 150/750, EQ 3-2,Napęd w 1 osi RA,Lunetka biegunowa Celestron CG-4,Canon 600 D, Canon PowerShot A480,SW 705 AZ2 i okulary kitowe. ------------------------------------------------------------------------------------------ http://sosptma.astrowww.pl/Sekcja Obserwacji Słońca PTMA
|