W poniedziałek 9 maja 2016 roku będziemy świadkami przejścia przed tarczą Słońca – dużo mniejszego i odleglejszego od Ziemi – Merkurego. Ta mała planeta obiegając Słońce raz na 88 dni, dużo częściej znajduje się bezpośrednio przed tarcza Słońca niż Wenus.
W XX wieku uczyniła to 14 razy, tyle samo będzie w sumie tranzytów Merkurego w bieżącym stuleciu. Dwa poprzednie zjawiska tego typu miały miejsce w 2003 i 2006 roku, przy czym to drugie nie było widoczne w naszej części świata.
Najbliższe zobaczą w całości mieszkańcy wschodnich rejonów Ameryki Północnej i Południowej oraz zachodnich części Europy i Afryki.
Głównym obszarem na którym zjawisko będzie w całości widoczne, będzie Ocean Atlantycki. W Polsce tranzyt będzie teoretycznie widoczny w całości w północno-zachodniej Polsce. W Świnoujściu, w momencie 4. kontaktu (zejścia Merkurego ze słonecznej tarczy), Słonce będzie krótko przed zachodem, zaledwie 1° nad horyzontem. W pozostałej części kraju ostatnich dwóch faz przejścia nie będziemy w stanie śledzić.
Widoczne natomiast będą pierwsze dwie fazy tranzytu oraz faza maksymalna. W momencie maksimum zjawiska Merkury znajdzie się w odległości 5’21” od centrum tarczy słonecznej. Średnica tarczy Słońca podczas tego tranzytu wyniesie 31’41”, zaś Merkurego 12,07”, co stanowi 0,63% średnicy tarczy Słońca.

_________________
Pozdrawiam,
Marek SubstykPortal AstroCD,
http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD,
http://www.forum.astrocd.plSklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomii –
facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Mój profil na Facebookutel. 880-184-000 (prywatny), e-mail:
astrocd@astrocd.pl (prywatne),
m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA),
marek.substyk@ptma.pl,
zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail:
katowice@deltaoptical.pl------------------------------------------------------------
Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020