We wrześniu zeszłego roku Komisja Europejska zaproponowała odejście od zmian czasu. We wtorek 26 marca 2019 przegłosował to już Parlament Europejski. Teraz czas na Radę Unii Europejskiej.
Nowe przepisy wejdą prawdopodobnie w życie od 2021 roku. Poszczególne kraje będą mogły same zdecydować, czy chcą pozostać na stałe przy swoim czasie letnim, czy też wybiorą czas zimowy.
Który jednak czas wybrać?. Gdyby zapytać potencjalnego polaka o zdanie to w większości odpowiedzi usłyszymy “letni”. Oczywiście nie będzie to niczym uzasadnione, za wyjątkiem poczucia, że letni jest lepszy, bo dni są dłuższe. Oczywiście nie jest to prawda, bo długo dnia nie zmienia się wraz ze zmianą czasu (może dla ścisłości, za wyjątkiem dni zmiany czasu).
Przeanalizujmy realne dwa przypadki w oparciu o najdłuższy i najkrótszy dzień w roku
Wybierzmy przykładowo 22 grudnia 2022 i 21 czerwca 2023 dla kilku skrajnych miejscowości w Polsce: Świnoujście, Sejny, Ustrzyki Dolne i Bogatynia.
W poniższej tabeli podano czasy wschód, górowań, zachodów i dołowań Słońca w dwóch czasach. Dodatkowo zaznaczono kolorami zielonymi i czerwonymi sytuacje skrajne niepasujące do pozostałych. Zielone odzwierciedlają momenty w których godziny pokrywają się naturalnymi momentami górowań czy dołowań oraz, które nie zachodzą skrajnie wcześniej czy zbyt późno.
Chyba normalnym zjawiskiem powinno pojawienie się Słońca najwyżej nad horyzontem w momencie południa. W nocy najciemniej powinno być oczywiście o północy.
Załącznik:
zimowy.png [ 46.25 KiB | Przeglądane 9836 razy ]
Załącznik:
letni_2.png [ 45.31 KiB | Przeglądane 9772 razy ]
Co z tego wynika. No cóż Polska leży pomiędzy 14°08’ a 24°09’. Średnio więc jest to 19°08’ i na pewno bliżej nam do 15. południka związanego z czasem środkowo-europejskim niż do 30-go związanym z czasem wschodnio-europejskim.
Jak widać z tabeli więcej związku mamy z czasem zimowym (UT+1) i większość wartości pasuje to prawdziwego trybu dnia i nocy. Zdecydowanie dobrze widać to po momentach górowania Słońca, kiedy to mamy odzwierciedlone przecież prawdziwe południe. Nie wyobrażam sobie grudniowego wschodu Słońca w Świnoujściu o 9:20, czy też wschodu Słońca o 2:23 w Bieszczadach.
Podobno decyzja będzie należała do poszczególnych krajów. Ciekawe czy będzie mądra czy tylko na widzi mi się.
_________________
Pozdrawiam,
Marek SubstykPortal AstroCD,
http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD,
http://www.forum.astrocd.plSklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomii –
facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Mój profil na Facebookutel. 880-184-000 (prywatny), e-mail:
astrocd@astrocd.pl (prywatne),
m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA),
marek.substyk@ptma.pl,
zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail:
katowice@deltaoptical.pl------------------------------------------------------------
Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020