Na górę strony


Program Wyprawy PTMA - Islandia 2024

Termin Wyprawy: 1-8 listopada 2024
Miejsce: Islandia
Cel Wyprawy: fotografowanie zorzy polarnej. - przeczytaj nasz poradnik, "Jak fotografować zorzę?";
Liczba kilometrów do przejechania: ok. 1000 km
Uśrednione godzina wschodu, górowania i zachodu Słońca: 9:20 / 13:05 / 16:55 UT
Godziny prawdziwej nocy astronomicznej: 19:50 do 6:30 UT

Uwaga! Ze względu na porę roku, realizacja programu uzależniona jest od warunków drogowych panujących na Islandii. Informacja o warunkach drogowych dostępna na stronie https://www.road.is/travel-info/road-conditions-and-weather/

1-7 listopada 2024 (realizacja wg. warunków pogodowych)
godz. 15.15 - spotkanie na lotnisku w Katowicach. Terminal wylotów, na wysokości bramki odprawowej;
godz. 17.15 – wylot do Keflaviku, nr rejsu W61167, obsługiwany przez WizzAir, samolot Airbus A321;
godz. 20.35 – przylot do Keflaviku;


● odbiór bagaży;
● wynajem samochodów;
godz. 23.00 – przyjazd do miejsca zakwaterowania;

● (opcja dodatkowa) przejazd do stolicy kraju - Reykvaviku. Reykjavik jest prawdziwą perłą północy. To najbardziej na północ wysunięte miasto stołeczne na świecie, oferujące unikalne doświadczenia i widoki.
Miasto to charakteryzuje się niezwykłym urokiem i jest znane z kolorowych, malowniczych budynków, które stoją w kontraście do surowego, ale pięknego krajobrazu Islandii. Zima, kiedy śnieg pokrywa miasto, Reykjavik zamienia się w prawdziwą bajkę.
Jednym z najważniejszych punktów w Reykjavik jest Hallgrímskirkja, monumentalny kościół o unikalnej, nowoczesnej architekturze, który dominuje nad miastem. Dzięki swojemu wysokiemu wieżowcowi, Hallgrímskirkja oferuje niesamowite panoramy miasta i otaczających go krajobrazów.
W Reykjaviku znajduje się również wiele muzeów, które pomogą Ci zrozumieć bogatą historię i kulturę Islandii. Możesz odwiedzić Narodowe Muzeum Islandii, Muzeum Sztuki Reykjaviku czy Muzeum Punku. Miłośnicy literatury docenią Dom Sag, gdzie gromadzą się stare islandzkie sagi.


Miasto oferuje również wiele możliwości dla miłośników jedzenia. Islandzka kuchnia może być dla niektórych egzotyczna, ale z pewnością warto spróbować takich potraw jak sfermentowany rekin czy "skyr" - tradycyjny islandzki jogurt. W mieście znajduje się wiele restauracji, które oferują zarówno lokalne potrawy, jak i międzynarodową kuchnię.
Reykjavik to miejsce pełne kontrastów: surowego krajobrazu i kolorowych budynków, nowoczesności i tradycji. To niewielkie, ale pełne życia miasto na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń.

● przejazd do wodospadu Brúarárfoss. Wodospad do 2023 roku trudno dostępny. My jednak w końcu do niego dojedziemy.
Brúarárfoss to wodospad słynny ze swojego niezwykle niebieskiego koloru, przez co zyskał miano "Najbardziej Niebieskiego Wodospadu Islandii". Nazwa Brúarárfoss oznacza "mostowy wodospad", co wiąże się ze starym kamiennym łukiem, który niegdyś przecinał rzekę. Choć łuk upadł setki lat temu, nazwa wodospadu pozostała niezmieniona. Wodospad jest zasilany przez rzekę Brúará, która czerpie wodę z lodowca Langjökull. To lodowcowa woda nadaje Brúarárfoss niebieski kolor.


Brúarárfoss położony jest na południowym zachodzie Islandii, tuż przy Złotym Kręgu. Wodospad znajduje się około 90 km od Reykjaviku (1,5 godziny jazdy), 25 km od Gullfoss (20 minut jazdy), 15 km od Geysir (12 minut jazdy), 45 km od Thingvellir National Park (40 minut jazdy) i 21 km od Fludir (22 minuty jazdy).
Do Brúarárfoss można dotrzeć na dwa sposoby. Można wybrać się na pieszą wędrówkę opisaną poniżej, lub zaparkować na nowym parkingu Brúarárfoss, który otwarto w kwietniu 2023 roku. Z tego parkingu do wodospadu jest tylko 5 minut spaceru. Jeśli wybierzesz wędrówkę, to jest to trasa tam i z powrotem o długości 7 km (4,4 mili). Po drodze zobaczysz nie tylko Brúarárfoss, ale także kilka mniejszych wodospadów. Uwaga! Możliwe błoto!
Do Brúarárfoss prowadzą dwa parkingi. Nowy parking Brúarárfoss, do którego dojazd to nierówna i kamienista droga, kosztuje 750 ISK za standardowy pojazd lub SUV. Drugi parking znajduje się przy drodze [37] i jest oznaczony na Google Maps jako "Brúarfoss Trail - Parking". Mieści się tam około 25 samochodów, nie ma tam jednak toalet. Parking jest bezpłatny, ale trasa jest bardzo trudna.
Jeśli wybierasz się na pieszą wędrówkę do Brúarárfoss, jest to przeważnie płaska trasa wzdłuż rzeki Brúará. Jest to łatwa, ale długa trasa, więc mogą ją pokonać osoby w każdym wieku. Z parkingu "Brúarfoss Trail - Parking" do Brúarárfoss jest 3,5 km (2,2 mili) w jedną stronę. Spacer dowodospadu Brúarárfoss trwa około godziny. Trasa prowadzi wzdłuż szerokiej, żwirowej ścieżki na północ. W pewnym momencie można skręcić w lewo, podążając wzdłuż rzeki, ale ta droga jest nieco dłuższa. Gdy ścieżka ponownie dołącza do rzeki Brúará, staje się węższa i lekko pod górkę, prowadząc do Brúarárfoss. Część trasy prowadzi przez gęsty las z małymi drzewami, ale przez większość czasu będziesz szedł wąską ścieżką obok rzeki. Jeśli jest mokro lub pada deszcz, trasa staje się błotnista i grząska. W takim przypadku zaleca się pozostanie na ścieżce, aby nie powodować dalszych szkód w krajobrazie i w swoich butach.
W drodze do Brúarárfoss zobaczysz dwa mniejsze wodospady. Pierwszy, Hlauptungufoss,


znajduje się mniej więcej w połowie drogi do Brúarárfoss, a niedługo po nim znajduje się Midfoss. Po krótkim spacerze dotrzesz do Brúarárfoss. Przez rzekę przerzucony jest drewniany most, który jest doskonałym miejscem do robienia zdjęć. Aby zrobić zdjęcia z krawędzi wody, przejdź przez most i zejdź do brzegu rzeki. Do samochodu wracasz tą samą ścieżką.
M imo że Brúarárfoss jest pięknym wodospadem, nie jest to jedno z najbardziej polecanych miejsc do odwiedzenia na Islandii, zwłaszcza jeśli masz ograniczony czas lub nie masz ochoty na 7 km spacer po wodospad. Nowy parking pozwala jednak na odwiedzanie Brúarárfoss w znacznie krótszym czasie i z mniejszym wysiłkiem, ale trzeba pamiętać o opłacie parkingowej.

● przejazd do miejscowości Geysir. Kompleks Geysir, często określany jako Geysir Geothermal Area, to jedna z najważniejszych atrakcji na Islandii, położona w południowo-zachodniej części kraju, w dolinie Haukadalur. Ta geotermalna strefa aktywności jest znana na całym świecie i stanowi część słynnego "Złotego Kręgu" Islandii.
Sam Geysir, od którego cała strefa bierze swoją nazwę, jest gejzerem, który był niegdyś bardzo aktywny, ale w ostatnich latach rzadko erupcjonuje. To właśnie od tego gejzeru pochodzi angielskie słowo "geyser". Mimo rzadkości erupcji, Geysir nadal jest imponującym widokiem, z jego turkusowym basenem wody otoczonym przez parującą ziemię.
Najbardziej aktywnym gejzerem w tym obszarze jest Strokkur, który erupcjonuje co 5-10 minut, wyrzucając wodę na wysokość do 20 metrów. To niesamowite zjawisko naturalne przyciąga tłumy turystów, którzy czekają z aparatem w ręku na ten eksplozyjny moment.


Oprócz Geysir i Strokkur, obszar geotermalny Geysir obejmuje wiele mniejszych gorących źródeł, gejzerów i błotnistych jeziorek. Ziemia tutaj jest kolorowa, dzięki minerałom i termofilnym mikroorganizmom, co dodaje terenowi niemal marsjański wygląd. Ścieżki i platformy widokowe pozwalają zwiedzającym bezpiecznie odkrywać te naturalne ciekawostki.
Na terenie kompleksu znajduje się również centrum dla odwiedzających, gdzie można dowiedzieć się więcej o gejzerach i geotermalnej aktywności. Jest tam także restauracja i sklep z pamiątkami.
Kompleks Geysir jest jednym z miejsc, które musisz zobaczyć podczas wizyty na Islandii, oferując unikalne doświadczenie i możliwość zobaczenia, jak aktywna jest Ziemia pod naszymi stopami. To miejsce, które na pewno pozostawi wrażenie, niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem przyrody, nauki, czy po prostu chcesz zobaczyć coś naprawdę niezwykłego.

● przejazd do wodospadu Gullfoss. Znany również jako "Złoty Wodospad", jest jednym z najbardziej znanych i odwiedzanych wodospadów na Islandii. Leży na rzece Hvítá na południowym zachodzie kraju i stanowi część popularnego "Złotego Kręgu" - trasy turystycznej, która obejmuje również Geysir i Þingvellir.
Gullfoss wyróżnia się swoją potęgą i pięknem. Wodospad ma dwa stopnie, które opadają o łącznej wysokości 32 metrów do wąskiego kanionu. Najbardziej spektakularne jest to, że wodospad jest orientowany w poprzek rzeki, co oznacza, że z odpowiedniego punktu widzenia wygląda, jakby woda wpadała wprost do wnętrza Ziemi.
Wokół wodospadu zbudowano ścieżki i platformy widokowe, które umożliwiają podziwianie go z różnych perspektyw. Na miejscu znajduje się także centrum dla odwiedzających z restauracją i sklepem z pamiątkami.


Gullfoss jest ważny nie tylko ze względu na swoje naturalne piękno, ale również z powodu swojej historycznej i kulturowej wartości. Na początku XX wieku istniały plany wykorzystania wodospadu do produkcji energii elektrycznej, ale dzięki działaniom lokalnej aktywistki, Sigriður Tómasdóttir, te plany zostały porzucone.
Dopracowana infrastruktura wokół Gullfoss sprawia, że jest to miejsce dostępne dla każdego, niezależnie od stopnia sprawności. Duży parking, dobrze utrzymane ścieżki i platformy obserwacyjne umożliwiają łatwe przemieszczanie się i zapewniają różne perspektywy na wodospad.
Zimą, gdy temperatura spada, woda w Gullfoss częściowo zamarza, co tworzy niesamowite, lodowe rzeźby i dodaje scenerii dodatkowej magii. Bez względu na porę roku, gwarantowane jest tutaj niezapomniane doświadczenie.

● przejazd do wodospadu Faxifoss. Znany także jako Faxi, to piękny wodospad na południu Islandii. Znajduje się na rzece Tungufljót, niedaleko od wodospadu Gullfoss, jednego z najbardziej popularnych i najbardziej fotografowanych wodospadów na Islandii.
Faxifoss ma około 80 metrów szerokości i 7 metrów wysokości, co czyni go znacząco mniejszym od niektórych innych wodospadów na Islandii, ale mimo to jest uważany za jeden z najpiękniejszych ze względu na swój szeroki łuk i płynącą z gracją wodę. Znajduje się w scenicznej lokalizacji otoczonej zielonymi polami i pastwiskami, co dodaje mu sielankowego charakteru.


Pierwsze, co rzuca się w oczy, to szeroki, półksiężycowaty łuk wodospadu. Woda spada z siłą, tworząc mgiełkę, która nadaje temu miejscu eteryczny, niemal magiczny charakter. Przy dobrych warunkach, można nawet dostrzec tęczę tworzącą się w drobnych kroplach wody.
Obok wodospadu Faxifoss znajduje się mały parking, który umożliwia łatwy dostęp do tego miejsca. Istnieje także piknikowe miejsce do odpoczynku i podziwiania widoków. W pobliżu znajduje się też łowisko na łososie, co czyni go popularnym miejscem wśród wędkarzy.
Podsumowując, mimo że Faxi nie jest największym wodospadem na Islandii, to jest zdecydowanie jednym z najbardziej urokliwych. Wodospad jest łatwo dostępny i oferuje wspaniałe widoki, zarówno dla fotografów, jak i dla tych, którzy po prostu chcą cieszyć się pięknem islandzkiej przyrody.

● wizyta w zaprzyjaźnionej restaruacji w Reykholt "Mika".
Mika to rodzinny biznes prowadzony przez polskie małżeństwo Michała i Bożenę Józefików. Panuje tutaj naprawdę wspaniała rodzinna atmosfera, w której każdy, od babci Józefik po dzieci, przyczynia się do tego, czym jest dzisiaj to miejsce. Dbają o świeżość produktów i utrzymują dobry kontakt z rolnikami z okolicznej okolicy.
Niemal wszystko robione jest od podstaw, czy to chleb, czy sosy. Specjalizują się w ręcznie robionych czekoladkach i daniach z langust. Efektem jest niespodziewana kuchnia, gdzie spotykają się langusta i czekolada. Pizza obłędna. Uwaga! Lokal jak na polskie zarobki jest bardzo drogi i nikogo nie zmuszamy do wizty.
Przykładowe ceny: pizza 25 cm: 55-125 zł., pizza 41 cm: 95-235 zł. Moja ulubiona Meat Lover, którą spokojnie można podzielić na dwie osoby 180 zł, czyli po 90 zł. od osoby. Zupa z langustynek: 70 zł, homar: 300 zł, ryba dnia: 150 zł., risotto z dzikimi grzybami z grilowanym kurczakiem: 150 zł.


● (opcja dodatkowa) przejazd do katerdy Skálholt. Katedra w Skálholcie, to jedno z najważniejszych miejsc historycznych na Islandii, pełniące niegdyś rolę religijnego i kulturalnego centrum kraju. Położone jest w południowej Islandii, około 100 km od Reykjaviku.
Historia Skálholtu sięga XI wieku, kiedy to stało się siedzibą pierwszego biskupa Islandii. Przez wieki było to miejsce, gdzie królowała nauka, kultura i sztuka. W tym okresie powstało wiele ważnych dla Islandii dzieł literackich, takich jak sagi.


Obecna katedra, którą widzimy dzisiaj, została zbudowana w latach 1956-1963, ale jest już dziesiątą świątynią na tym miejscu. Jest to prosta, ale elegancka budowla, wykonana z białego betonu, z charakterystycznym czerwonym dachem. Wnętrze jest równie proste, ale ma kilka ciekawych cech, w tym piękne witraże i wyjątkowy ołtarz.
W podziemiach katedry znajduje się krypta, w której pochowani są dawny biskup Skálholtu i jego syn. Ta część katedry jest dostępna dla zwiedzających i oferuje wgląd w bogatą historię tego miejsca.
Wokół Skálholtu znajduje się wiele innych atrakcji historycznych, w tym starożytne miejsca pochówku, relikty budynków z dawnych wieków i muzeum, które opowiada historię tego ważnego miejsca.
Podczas odwiedzania Skálholtu warto pamiętać, że jest to miejsce kultu, więc należy zachować odpowiedni szacunek i cichość. Warto również sprawdzić lokalne wydarzenia, ponieważ Skálholt jest miejscem regularnych koncertów muzycznych i innych wydarzeń kulturalnych.

● przejazd do Vík í Mýrdal. Znane powszechnie jako Vík, to najbardziej na południe wysunięta miejscowość na Islandii, położona w malowniczym otoczeniu na południowym wybrzeżu. Pomimo iż jest to niewielka miejscowość, licząca około 300 mieszkańców, stanowi ważny punkt na trasie turystów, oferując wiele atrakcji przyrodniczych.
Vík jest szczególnie znane z czarnej, wulkanicznej plaży Reynisfjara, która została okrzyknięta jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Na plaży wyróżniają się masywne, czarne skały bazaltowe, które wyrastają z morza. Są to Reynisdrangar, według legendy powstałe, kiedy dwa trolli próbowały przyciągnąć do lądu statek, ale zostali zamienieni w skały przez wschodzące słońce.
Inną ciekawą atrakcją jest kościół w Vík. Zbudowany na wzgórzu, jest widoczny z większości miejsc w mieście i jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych miejsc w przypadku ewentualnej erupcji pobliskiego wulkanu Katla, która mogłaby spowodować powódź lodowcową. Mieszkańcy są regularnie ćwiczeni w ewakuacji do tego kościoła.
Bliskość lodowca Mýrdalsjökull pozwala na organizowanie wycieczek na lodowiec, w tym wycieczek do jaskiń lodowych. Vík jest także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania innych atrakcji południowego wybrzeża Islandii, takich jak wodospad Skógafoss czy park narodowy Skaftafell.


Miejscowość Vík jest również znana z produkcji wysokiej jakości wełnianych produktów. Istnieje tu duży sklep z wełnianymi wyrobami, gdzie można znaleźć tradycyjne islandzkie swetry, czapki, szale i wiele innych.
Podsumowując, Vík to miejsce, które mimo swojego niewielkiego rozmiaru, ma wiele do zaoferowania. Czy to ze względu na niezwykłe krajobrazy, bogatą historię czy lokalne produkty, Vík to obowiązkowy przystanek na południowym wybrzeżu Islandii. W tym miejscu dobrowone zakupy w wyjątkowym sklepie z pamiątkami.

● przejazd na słynną "Czarną plażę". Reynisfjara to niewiarygodnie piękna, czarna plaża wulkaniczna, położona na południowym wybrzeżu Islandii, niedaleko miejscowości Vík í Mýrdal. Jest to jedno z najbardziej znanych i fotografowanych miejsc na Islandii i jest często uważane za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.
Reynisfjara jest znana przede wszystkim z dwóch charakterystycznych elementów. Pierwszym są Reynisdrangar - trzy masywne, smukłe skały bazaltowe, które wyrastają z oceanu tuż przy brzegu. Według miejscowych legend, są to zastygli w kamieniu trolli, którzy zostali zaskoczeni przez wschodzące słońce podczas próby przyciągnięcia statku do brzegu.


Drugi charakterystyczny element Reynisfjara to ogromne kolumny bazaltowe, które tworzą ścianę skalną tuż przy plaży. Te imponujące formacje są wynikiem powolnego krzepnięcia lawy i tworzą kształty przypominające organy kościelne. Można je obejrzeć z bliska, podchodząc do nich na plaży, ale zawsze z należytą ostrożnością, aby uniknąć upadających kamieni.
Reynisfjara, choć niewątpliwie piękna, może być również niebezpieczna. Fale oceanu są tu często bardzo silne i nieprzewidywalne, a tzw. "fale-potwory" (sneaker waves) mogą niespodziewanie sięgnąć daleko na brzeg. Z tego powodu, odwiedzający są zawsze ostrzegani, aby zachować ostrożność i nie podchodzić zbyt blisko do wody.

● przejazd na kolejną czarną plażę z przepięknymi falami uderzającymi w skały. Kirkjufjara Beach to kolejna z czarnych, wulkanicznych plaż na południowym wybrzeżu Islandii, położona nieopodal słynnej Reynisfjara. Jest częścią rezerwatu przyrody Dyrhólaey, znanego z niesamowitej różnorodności ptaków, w tym licznych kolonii maskonurów.
Kirkjufjara jest niezwykle malownicza, z jej czarnym piaskiem, ciemnymi skałami bazaltowymi i potężnymi falami Atlantyku rozbijającymi się o brzeg. Z plaży roztacza się fantastyczny widok na charakterystyczne, wynurzające się z morza skały Reynisdrangar, które według miejscowych legend są zastygłymi w kamieniu trollami.


Dodatkowym atutem jest bliskość przylądka Dyrhólaey, które oferuje niesamowite panoramy na okoliczne krajobrazy, w tym na plażę Kirkjufjara, Reynisfjara, a także na daleko na południe ciągnące się pola lawowe. Przylądek Dyrhólaey jest również domem dla wielu gatunków ptaków morskich, w tym dla maskonurów, które można często zobaczyć na klifach w okresie lęgowym.
Podobnie jak na plaży Reynisfjara, warunki na Kirkjufjara mogą być niebezpieczne, zwłaszcza ze względu na silne fale i prądy morskie. Zwiedzający powinni zawsze zachować ostrożność i szanować ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa.

● przejazd/przejście do wraku samolotu DC-3. "The Plane Wreck Shuttle" to DC-3 to jedno z najbardziej fotografowanych miejsc na południowym wybrzeżu Islandii. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zobaczyć ten niezwykły zabytek z łatwością i komfortem.
21 listopada 1973 roku ten samolot US Navy był na rutynowym locie z Höfn na wschodzie Islandii. Około godziny 14:00, Douglas R4D-8 Super DC-3 rozbił się na czarnej pustyni piaskowej Sólheimasandur, pomiędzy Hvolsvöllur a wioską rybacką Vík í Mýrdal na południowym wybrzeżu. Wszyscy pasażerowie na pokładzie przetrwali katastrofę, a Marynarka Wojenna porzuciła samolot. Od tamtej pory pozostałości tego samolotu leżą na wulkanicznych piaskach, wystawione na działanie żywiołów.


Po boomie turystycznym w 2011 roku, turyści zaczęli pielgrzymować do miejsca katastrofy, aby zobaczyć ten nienaturalny cud na tle zadziwiającego i surowego krajobrazu.
Do niedawna, aby dostać się do DC-3, turyści musieli zaparkować na głównej drodze, a następnie iść na piechotę przez godzinę. Teraz jest lepsza droga.
Teraz dojedziesz autobusem. W drodze będziesz mógł podziwiać skaliste i nieziemskie krajobrazy Sólheimasandur. Ten obszar powstał w wyniku wybuchów lodowców i powodzi przez tysiące lat, rzeźbiąc czarną pustynię piaskową na południowym wybrzeżu Islandii.
Po przybyciu na miejsce, jest mnóstwo czasu, aby w pełni cieszyć się otoczeniem, przyjrzeć się bliżej samolotu i zrobić niezwykłe zdjęcia. Po tym jak zobaczysz niesamowite widoki tej unikalnej atrakcji, ponownie wsiądziesz do autobusu i wrócisz do punktu wyjścia.

● przejazd do wodospadu Skógafoss. To jeden z największych i najbardziej imponujących wodospadów na Islandii, położony na południowym wybrzeżu kraju, w pobliżu drogi Ring Road. Woda spada tutaj z wysokości 60 metrów i rozprzestrzenia się na szerokość 25 metrów, co tworzy niesamowicie potężną i majestatyczną kurtynę wody.
Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów Skógafoss jest to, że można podejść bardzo blisko zarówno u podnóża, jak i u góry wodospadu. U podnóża wodospadu jest duża, płaska przestrzeń, która pozwala na podziwianie pełnej mocy wodospadu z bliska. Ale ostrożność - przybliżanie się zbyt blisko może prowadzić do całkowitego przemoczenia przez rozpryskujące się krople wody!


U góry wodospadu prowadzi stroma ścieżka i schody, które umożliwiają podziwianie wodospadu z góry i zapewniają niesamowite widoki na okolicę, w tym na ocean Atlantycki i pobliskie pola lawowe. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, skąd można podziwiać wodospad i okoliczne krajobrazy.


Skógafoss jest również znany z lokalnych legend, według których za wodospadem ukryty jest skarb, który został tam schowany przez pierwszych osadników. Mówi się, że tęcza, która często pojawia się w mglistej kurtynie wodospadu, wskazuje miejsce ukrycia skarbu.

● przejazd do wodospadu Seljalandsfoss. Jeden z najbardziej znanych i fotografowanych wodospadów na Islandii. Położony na południu kraju, nieopodal drogi numer 1, zwanej również "Ring Road", jest łatwo dostępny dla turystów.


Wodospad ma około 60 metrów wysokości i jest wyjątkowy ze względu na możliwość obejścia go dookoła. Za kurtyną wody znajduje się naturalna jaskinia, która umożliwia odwiedzającym przejście za wodospad i podziwianie go z innej perspektywy. To doświadczenie, choć niewątpliwie mokre, jest jednym z najbardziej niezapomnianych, jakie można doświadczyć podczas wizyty na Islandii.Wodospad jest oświetlony nocą, co czyni go atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia również po zmroku, szczególnie podczas zjawiska zorzy polarnej. W pobliżu znajduje się duży parking i centrum dla odwiedzających z udogodnieniami.
Wizyta przy wodospadzie Seljalandsfoss to prawdziwe doświadczenie, które pozwala poczuć potęgę islandzkiej natury. Warto pamiętać o zabraniu odpowiedniego obuwia (ze względu na mokre i śliskie ścieżki) oraz sprzętu wodoodpornego do ochrony aparatu fotograficznego czy telefonu.
Seljalandsfoss pochodzi z rzeki Seljalandsá, która zasila go z topniejącego lodu z lodowca Eyjafjallajökull, znanego z erupcji w 2010 roku. Na zachód od głównego wodospadu znajduje się kilka innych mniejszych wodospadów, w tym ukryty w naturalnej jaskini Gljúfrabúi.
Gljúfrabúi, co w tłumaczeniu na język polski oznacza "Mieszkaniec Klifu", to jedno z mniej znanych, ale jednocześnie niesamowicie malowniczych miejsc na Islandii. Wodospad ten jest często pomijany przez turystów, którzy odwiedzają znacznie popularniejszy wodospad Seljalandsfoss, który jest usytuowany w pobliżu. Jednak dla tych, którzy decydują się odwiedzić Gljúfrabúi, odkrywają prawdziwy skarb naturalny.
Gljúfrabúi znajduje się w kanionie, ukryty za dużą skalą, co dodaje temu miejscu niezwykłego uroku. Wodospad ma około 40 metrów wysokości i spada wprost do niewielkiego stawu, a woda z niego płynie dalej wąskim strumieniem. Szczególnie urokliwe jest to, że Gljúfrabúi jest widoczny jedynie z bliska - trzeba podejść do klifu i zajrzeć do wąwozu, aby móc podziwiać jego piękno.
Prawdziwym urokiem Gljúfrabúi jest jednak to, że można wejść do jaskini za wodospadem, co zapewnia zupełnie unikalną perspektywę. Stojąc za wodospadem, otoczonym mgiełką wodną, można podziwiać widok na zielone pola i niebieskie niebo przez zasłonę wody spadającej z wodospadu. Jest to zdecydowanie doświadczenie, które zostaje w pamięci na długo.
Miejsce to jest szczególnie piękne podczas słonecznej pogody, kiedy promienie słońca wpadają przez spadającą wodę, tworząc niesamowite efekty świetlne. Jednak nawet podczas mniej sprzyjającej pogody, Gljúfrabúi zachwyca swoją surową, naturalną pięknością.


Przy odrobinie szczęścia, możesz nawet zobaczyć tęczę, która tworzy się w mgiełce wodnej od wodospadu - to niezapomniane widoki. Pamiętaj jednak, że wejście do jaskini za wodospadem może prowadzić do zamoczenia, więc warto mieć przy sobie odpowiednią odzież.
Warto dodać, że Gljúfrabúi jest łatwo dostępny - znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od parkingu. Mimo to, ze względu na ukrytą lokalizację, nie jest tak tłoczny jak inne, bardziej znane wodospady na Islandii, co dodaje mu dodatkowego uroku.

● przejazd do wodospadu Urriðafoss. To potężny wodospad na Islandii, położony na rzece Þjórsá, najdłuższej rzece w kraju. Chociaż nie jest to najwyższy wodospad na Islandii, jest to największy pod względem objętości wody, która przepływa przez niego - jest to szczególnie widoczne podczas okresu topnienia lodu.
Urriðafoss, położony na południu Islandii, nieopodal drogi Ring Road, jest łatwo dostępny dla turystów. Jest to mniej zatłoczone miejsce w porównaniu do bardziej popularnych wodospadów, takich jak Gullfoss czy Skógafoss, co sprawia, że jest idealne dla osób szukających bardziej spokojnych i autentycznych doświadczeń.


Charakterystyczną cechą Urriðafoss jest szeroki łuk wodospadu, z licznymi mniejszymi kaskadami i prądami. Rzeka Þjórsá, która zasila wodospad, ma źródło w lodowcu Hofsjökull, a jej wody bogate są w osady glacialne, które nadają jej szarawo-białą barwę.
Wokół wodospadu znajduje się szeroka przestrzeń, która pozwala na podziwianie go z różnych perspektyw. W pobliżu znajduje się parking dla odwiedzających.

● przejazd do Parku Narodowego Þingvellir. Znanym także pod anglojęzyczną nazwą Thingvellir. Miejsce o niezwykłym znaczeniu historycznym, kulturalnym i geologicznym, położone na południowym zachodzie Islandii. Jest to jedna z głównych atrakcji "Złotego Kręgu", popularnej trasy turystycznej na Islandii.
Pod względem historycznym i kulturalnym, Þingvellir jest miejscem, gdzie w 930 roku n.e. założono Alþingi, najstarszy działający parlament na świecie. To właśnie tutaj islandzcy wodzowie gromadzili się raz w roku, aby omówić prawa i rozstrzygać spory. W 2004 roku Park Narodowy Þingvellir został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje znaczenie dla demokracji parlamentarnej.


Z punktu widzenia geologicznego, Þingvellir jest równie fascynujący. To miejsce, gdzie spotykają się płyty tektoniczne Eurazji i Ameryki Północnej, co czyni go jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć takie zjawisko na lądzie. W efekcie, obszar ten jest pełen głębokich szczelin i kanionów, w tym słynnej szczeliny Silfra, która jest popularnym miejscem do nurkowania ze względu na niezwykle czystą, lodowcową wodę i widoczność sięgającą nawet 100 metrów.
W parku znajdują się również inne ciekawe formacje geologiczne, takie jak wodospad Öxarárfoss, a także liczne jeziora i strumienie. Obszar ten jest pokryty głównie trawiastą tundrą i niskimi krzewami, z nielicznymi drzewami, które były sadzone w ramach projektów reforestacji.

● przejście do wodospadu Öxarárfoss. Wodospad Öxarárfoss to jedna z ciekawych atrakcji Parku Narodowego Þingvellir (Thingvellir) na Islandii. Ten malowniczy wodospad jest ulubionym punktem na trasie wielu turystów odwiedzających ten obszar.
Öxarárfoss ma wysokość około 20 metrów i spada do szczeliny tektonicznej, znaną jako Almannagjá, która jest częścią rozległego systemu szczelin tektonicznych w parku. Ta szczelina stanowi granicę między płytą tektoniczną Ameryki Północnej i Eurazji, co czyni wodospad jeszcze bardziej fascynującym z punktu widzenia geologii.


Woda w Öxarárfoss jest zimna i czysta, pochodząca z rzeki Öxará. W zależności od pory roku i warunków pogodowych, wodospad może zmieniać swój charakter - od potężnego, gwałtownego strumienia w okresie topnienia lodu do spokojniejszego, ale równie pięknego wodospadu w innych porach roku.
Okolica wodospadu jest równie urokliwa, z basenem u stóp wodospadu otoczonym skalistym terenem i zielonym mchem. Dostęp do wodospadu jest łatwy dzięki dobrze utrzymanym ścieżkom i tablicom informacyjnym. Zimą, gdy temperatura spada poniżej zera, wodospad zamienia się w fantastyczną lodową rzeźbę, co czyni go jeszcze bardziej zachwycającym.
W pobliżu wodospadu znajdują się pozostałości dawnej osady, która była używana przez uczestników Alþingi, najstarszego na świecie parlamentu, który spotykał się w Þingvellir.

● przejazd przez jeden z najdłużych tuneli na Islandii. Tunel Hvalfjörður (islandzki: Hvalfjarðargöng) to tunel drogowy pod fiordem Hvalfjörður, który stanowi część trasy [1]. Ma długość 5770 metrów i osiąga głębokość 165 metrów poniżej poziomu morza. Otwarty 11 lipca 1998 roku, skraca dystans z Reykjaviku do zachodnich i północnych części wyspy o 45 kilometrów. Przejazd przez fiord trwa teraz 7 minut zamiast około godziny.
Budowa tunelu rozpoczęła się w 1996 roku i zakończyła w 1998 roku, kosztując około 5 000 milionów ISK (70 milionów USD). Tunel został zaprojektowany na średni roczny ruch 5000 pojazdów dziennie. Najgłębszy punkt tunelu znajduje się 165 metrów poniżej poziomu morza, najgłębsza głębokość morza to 40 metrów, a minimalne pokrycie skałami wynosi 40 metrów.
Tunel był płatny do 28 września 2018 roku, kiedy to tunel został przekazany od prywatnego operatora Spölur do islandzkiej administracji dróg (Vegagerðin). Wcześniej opłata za pojazdy o długości mniejszej niż 6 metrów wynosiła 1000 ISK (9,80 USD).


Tunel Hvalfjörður otrzymał złą ocenę w europejskim teście tuneli z 2010 roku, przeprowadzanym corocznie przez niemiecki klub samochodowy ADAC. Krytykowane były różne aspekty, zwłaszcza słabe oświetlenie, brak automatycznego systemu alarmu przeciwpożarowego, zbyt słabe wentylacja w razie pożaru i odległość do najbliższej straży pożarnej (28 kilometrów). Co 500 metrów znajdują się wnęki, ułatwiające zawracanie, a pojemność magazynowania przecieku wody wynosi 2000 metrów sześciennych.

● przejazd do Akranes. Małe, urocze miasto położone na zachodnim wybrzeżu Islandii, znajduje się około 20 kilometrów na północ od Reykjaviku. To miejsce, które charakteryzuje się spokojem i naturalnym pięknem, jest idealne dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku większych miast i cieszyć się prawdziwym islandzkim klimatem.


Jednym z najważniejszych punktów turystycznych Akranes jest jego latarnia morska, Akranesviti. Latarnia, która stoi na wzgórzu z przepięknym widokiem na morze, oferuje spektakularne panoramy, szczególnie podczas zachodów słońca. W środku latarni znajduje się małe muzeum fotografii, a na szczycie możemy podziwiać rozległy widok na ocean i okoliczne krajobrazy.
Akranes jest także znane z jego pięknych plaż. Plaża Langisandur jest jedną z największych piaszczystych plaż na Islandii i jest idealnym miejscem na relaksujący spacer czy piknik.
W mieście znajduje się wiele lokalnych restauracji i kawiarni, które oferują pyszne lokalne jedzenie i przysmaki, takie jak świeże ryby i owoców morza.

● (opcja dodatkowa) przejazd obok klifów Gerðuberg.
Gerðuberg Cliffs, położone na półwyspie Snæfellsnes na zachodzie Islandii, to prawdziwy skarb dla miłośników niezwykłych krajobrazów. Te oszałamiające, naturalne formacje bazaltowe zapewniają niezapomniane wrażenia dla każdego, kto je odwiedza.
Klify Gerðuberg składają się z kolumnarnego bazaltu, formy skały powstałej podczas szybkiego schładzania lawa po wybuchu wulkanu. Kolumny te są dość regularne i ułożone w rzędach, tworząc olśniewający wzór, który przypomina gigantyczny organ kościelny.


Klify mają około 500 metrów długości i w najwyższym punkcie dochodzą do 14 metrów wysokości. Charakteryzują się symetrycznymi, sześciokątnymi kolumnami bazaltu, które mogą być oglądane z bliska, co pozwala na dostrzeżenie szczegółów i doświadczenie niezwykłej struktury tych formacji.
Okolica Gerðuberg oferuje również wiele atrakcji dla turystów. Można podziwiać panoramę półwyspu Snæfellsnes, z widokiem na ocean, czy obserwować lokalne ptactwo, w tym liczne gatunki morskie. W pobliżu znajdują się także inne atrakcje turystyczne, takie jak jaskinia Vatnshellir, wulkan Eldborg, czy malownicze miasteczko Hellnar.

● przejazd do kaskady i wodospadu Bjarnarfoss. To imponujący wodospad znajdujący się na zachodzie Islandii, na półwyspie Snæfellsnes. Wodospad ten jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na półwyspie i jest łatwo widoczny z drogi, dzięki czemu jest często odwiedzany przez turystów.
Bjarnarfoss spada z wysokości około 80 metrów z góry, na której góruje stara farma zwana Bjarnarhöfn. Woda z wodospadu pochodzi z górskiego potoku, który przepływa przez starą lawę, tworząc malowniczy widok. Kaskada jest podzielona na dwie główne sekcje: górną, bardziej stromą, i dolną, która jest nieco łagodniejsza. Wodospad jest otoczony bujną roślinnością, co dodaje mu uroku.


Wodospad jest dobrze widoczny z drogi, ale istnieje również ścieżka, która prowadzi bliżej, pozwalając na lepsze zrozumienie jego wielkości i uroku. Najlepszy czas na odwiedziny wodospadu to lato, kiedy to woda jest najbardziej obfita, choć jest on piękny o każdej porze roku.
Na początku XXI wieku wodospad był zagrożony z powodu planów budowy elektrowni wodnej, ale dzięki protestom lokalnej społeczności, te plany zostały ostatecznie zaniechane.

● (opcja dodatkowa) przejazd do wąwozu Rauðfeldsgjá Gorge, znanego również jako Rauðfeldsgjá Djúp (Głęboka Rauðfeldsgjá). To wąwoz położony w górach na półwyspie Snæfellsnes na zachodzie Islandii. Rauðfeldsgjá jest wąwozem, który rozciąga się głęboko w górze Botnsfjall, która góruje nad wąwozem. Znajduje się niedaleko wioski Arnarstapi, która ma około 300 mieszkańców.
Nazwa Rauðfeldsgjá pochodzi od dwóch braci - Rauðfeldur i Sölvi, którzy byli wujkami Bárðura Snæfellsás, pół człowieka, pół olbrzyma, który jest centralnym postaciem w Sagach Snæfellsás. Według legendy, Bárður zepchnął Rauðfeldura do wąwozu, który od tego czasu jest znany jako Rauðfeldsgjá. Rauðfeldur nigdy nie był już widziany.


Można wejść do wąwozu i przemierzyć go do pewnego stopnia, gdzie ścieżka kończy się wodospadem wewnątrz wąwozu. Wędrówka jest stosunkowo łatwa na początku, ale staje się trudniejsza, gdy trzeba pokonywać skaliste przeszkody.
Do przejścia około 500 metrów w jedną stronę. Jaskinia podczas deszczu nie jest dostępna.

● przejazd do Gatklettur. Znany również jako Arch Rock, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji naturalnych na Islandii. Ten piękny, naturalny łuk skalny znajduje się na półwyspie Snæfellsnes, na zachodzie kraju.
Gatklettur jest unikalny ze względu na swój kształt, który przypomina doskonale wykrojoną bramę lub okno w skale, przez które widać błękitne wody Atlantyku. Został on uformowany przez proces erozji, kiedy fale oceanu przez tysiące lat uderzały o skałę, stopniowo tworząc ten niesamowity kształt.
To miejsce jest rajem dla miłośników fotografii. Bez względu na to, czy jesteś profesjonalistą, czy amatorem, Gatklettur oferuje niesamowite ujęcia o każdej porze dnia. Szczególnie urokliwy jest o świcie i o zmierzchu, kiedy słońce nadaje skałom ciepły, złoty odcień.


Obok Gatklettur znajduje się miasteczko Arnarstapi, które samo w sobie jest pięknym miejscem do odwiedzenia. Możesz tam zrobić przerwę na kawę lub posiłek w jednej z lokalnych restauracji, a także podziwiać niesamowite formacje skalne i kolonie ptaków morskich, które gniazdują w okolicy.
Podczas wizyty w Gatklettur warto również poświęcić czas na spacer po okolicy. Szlaki turystyczne wiodące wzdłuż klifu oferują wspaniałe widoki na ocean i okoliczne krajobrazy, a także prowadzą do innych atrakcji, takich jak Hellnar, innego pięknego miasteczka na półwyspie.
Pamiętaj, że choć Gatklettur jest niewątpliwie piękny, jest to również dziki i surowy teren. Zawsze należy zachować ostrożność, zwłaszcza na klifach i w pobliżu oceanu, i szanować naturalne środowisko.

● przejazd do punktu widokowego Lóndrangar. To w zasadzie dwie imponujące skały bazaltowe położone na południowym krańcu półwyspu Snæfellsnes na zachodzie Islandii. Są one częścią Parku Narodowego Snæfellsjökull, który jest znanym miejscem ze względu na swój piękny i zróżnicowany krajobraz.
Wieżowce Lóndrangar, widoczne z punktu widokowego Lóndrangar View Point, są pozostałościami po dużym stożku wulkanicznym, który z czasem uległ erozji. Obie wieże mają wysokość 61 m (mała wieża) i 75 m (duża wieża) i są wyjątkowo ostre i strome. Są one domem dla wielu ptaków, w tym dla licznych mew i nawałników.


Sam punkt widokowy Lóndrangar View Point oferuje wspaniałe widoki na te imponujące formacje skalne i otaczający je krajobraz, w tym na pobliski lodowiec Snæfellsjökull. Można stąd podziwiać nie tylko Lóndrangar, ale także dziką, niezakłóconą naturę Islandii.
Lóndrangar View Point jest łatwo dostępny samochodem, a przy punkcie widokowym znajduje się parking. Istnieje też ścieżka prowadząca z parkingu do punktu widokowego, co pozwala na pełne doświadczenie naturalnego piękna tego miejsca.

● przejazd na plażę Djúpalónssandur. Znana również jako Czarna Perła, to malownicza, kamienista plaża położona na zachodzie Islandii, na półwyspie Snæfellsnes. To fascynujące miejsce jest jednym z najbardziej fotogenicznych na Islandii, dzięki swojemu naturalnemu pięknu i unikalnym cechom.
Plaża Djúpalónssandur jest otoczona przez wysokie klify bazaltowe, a jej brzegi są pełne ciemnego, gładkiego piasku wulkanicznego, który kontrastuje z białymi falami Atlantyku. Na plaży znajdują się również duże, czarne kamienie wulkaniczne, które dodają miejscu surowego uroku.


Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów plaży Djúpalónssandur są wraki starego statku rybackiego, który rozbił się w tym miejscu w 1948 roku. Ocalałe części statku, w tym rdzewiejące fragmenty żelaza, są rozrzucone po plaży, dodając miejscu nieco tajemniczego klimatu.
Inną atrakcją Djúpalónssandur są "kamienie próby siły" - cztery duże kamienie, które w przeszłości były używane przez rybaków do testowania siły. Najcięższy z nich waży 154 kg, a najlżejszy 23 kg. Legenda mówi, że rybacy, którzy nie byli w stanie podnieść najcięższego kamienia, byli uznawani za zbyt słabych do pracy na morzu.
Plaża Djúpalónssandur jest łatwo dostępna samochodem, a na miejscu znajduje się parking. Trasa prowadząca na plażę jest piękna i oferuje widoki na góry, a nawet na lodowiec Snæfellsjökull, jeśli pogoda na to pozwala.

● (opcja dodatkowa) przejaz do Hólahólar. To to fascynujące miejsce położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, niedaleko półwyspu Snæfellsnes. Jest to miejsce unikalne i tajemnicze, które z pewnością zasługuje na uwagę każdego turysty.
Hólahólar to de facto klaster około 50 kraterów wulkanicznych, tworzących jedno z największych tego typu miejsc na Islandii. Te naturalne formacje, znane jako pseudokratery, powstały na skutek eksplozji parowej podczas kontaktu gorącej lawy z wodą. Pomimo tego, że nie są to prawdziwe kratery wulkaniczne (ponieważ nie powstały z wyniku erupcji), prezentują się równie spektakularnie.


Krajobraz Hólahólar jest surowy i dziki, ale równocześnie piękny w swojej prostocie. Wydaje się być jak z innej planety, z szeregami czarnych, stożkowatych kraterów rozpościerającymi się na tle niebieskiego nieba i zielonych łąk. Wiele z tych kraterów jest pokrytych mchem, co dodaje kontrastu i koloru do krajobrazu.
Możliwość spaceru między tymi kraterami jest jednym z największych atutów Hólahólar. Jest to szansa na doświadczenie unikalnego i niezwykłego krajobrazu, który jest dostępny tylko na Islandii. Ponadto, ze względu na swoją położenie, Hólahólar oferuje niesamowite widoki na okoliczne krajobrazy, w tym na Ocean Atlantycki.

● (opcja dodatkowa) przejaz do krateru Saxhólar. To jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Islandii, które powinno znaleźć się na liście każdego miłośnika przyrody i geologii. Ten imponujący krater wulkaniczny znajduje się na półwyspie Snæfellsnes, około 10 kilometrów na wschód od Hellissandur.
Saxhólar to część większego zespołu wulkanicznego, który obejmuje również sąsiednie kraterów. Krater ma około 100 metrów wysokości i jest charakterystyczny dla krajobrazu Islandii - surowy, dziki i pełen niezwykłych formacji geologicznych. Miejsce to jest znane ze swojej wyjątkowej kolorystyki - od ciemnoczerwonych i pomarańczowych skał, po jasnozielone porośnięte mchem powierzchnie, które kontrastują z czystym, błękitnym niebem.


Zwiedzanie Saxhólar Crater to prawdziwa przygoda. W pobliżu krateru znajduje się parking, a następnie prowadzi stamtąd ścieżka do krateru. Kiedy dotrzesz do podstawy, znajdziesz tu metalowe schody, które prowadzą na szczyt. Choć wejście na szczyt może być nieco trudne, widok z góry jest naprawdę oszałamiający. Ze szczytu krateru rozpościera się panorama na ocean, sąsiednie kraterów i dzikie tereny Islandii.
Warto zauważyć, że w Saxhólar Crater zostały podjęte środki mające na celu ochronę tego delikatnego ekosystemu. Dlatego należy pamiętać, aby szanować znaki i nie opuszczać wyznaczonych ścieżek.

● przejazd na kolejną, tym razem wyjątkową piaszczystę plażę Skarðsvík. Skarðsvík Beach to unikalne miejsce na półwyspie Snæfellsnes w zachodniej Islandii, które oferuje nieco inny widok, niż typowe czarne plaże wulkaniczne, które są powszechne na tej wyspie. Skarðsvík przypomina bardziej plaże, które można znaleźć na Karaibach, z jasnym, złotym piaskiem kontrastującym z turkusowym Atlantykiem.
Plaża Skarðsvík jest otoczona przez surowe, skaliste klify, które dodają dramaturgii do tego malowniczego miejsca. Kamienne formacje, które wyrastają z morza, dodają tajemniczości i sprawiają, że krajobraz jest jeszcze bardziej niezapomniany.


Na plaży znajduje się także starożytny grobowiec wikingów, datowany na około 1000 rok. Grobowiec, znany jako Skarðsvík Treasure, został odkryty w 1962 roku i zawierał liczne artefakty, w tym złotą bransoletę, którą można teraz oglądać w Muzeum Narodowym Islandii.
Do Skarðsvík Beach można łatwo dojechać samochodem, a na miejscu znajduje się parking. Spacer po plaży to doskonały sposób na podziwianie naturalnego piękna Islandii, a unikalna mieszanka złotego piasku i turkusowego morza tworzy piękne tło do zdjęć.

● (opcja dodatkowa) przejazd do dwóch wodospadów. Svöðufoss i Kerlingarfoss.
Na północnym zachodzie Islandii, gdzie dzika natura spotyka nieskazitelne krajobrazy, znajduje się niewielki, ale spektakularny wodospad Svöðufoss. Znajduje się on w regionie Vesturland, na rzece Laxá í Kjós, która płynie przez malownicze doliny i góry.
Wodospad Svöðufoss ma około 10 metrów wysokości i charakteryzuje się charakterystyczną szerokością. Woda spada z klifu tworząc zasłonę perłowej piany, której efekt wzmacnia słońce odbijające się od mokrych kamieni i kropli wody. Jego naturalne otoczenie sprawia, że jest to idealne miejsce dla miłośników natury i fotografii.


Dojazd do wodospadu Svöðufoss jest stosunkowo łatwy, co czyni go atrakcyjnym miejscem dla turystów. Jest dostępny zarówno dla pieszych, jak i osób podróżujących samochodem. W pobliżu znajduje się parking, a ścieżka prowadzi bezpośrednio do wodospadu, co umożliwia zwiedzanie bez większego wysiłku.
Svöðufoss to wodospad, który daje poczucie prawdziwej dzikości i naturalnej piękności Islandii. To miejsce, które daje unikalną możliwość poczucia siły natury i jednocześnie spokoju płynącego z jej piękna. Można tutaj spędzić godziny obserwując wodę spadającą z klifu, słuchając szumu wody i ciesząc się pięknem otaczającej go przyrody.
Wodospad Kerlingarfoss znajduje się niedaleko wodospadu Svöðufoss. Rzeka Fossá/Fosslaekur spada z wysokości około 60 metrów i kontynuuje swój bieg do Oceanu Atlantyckiego. Kerlingarfoss jest malowniczym wodospadem położonym między Ólafsvík a Rif, wzdłuż drogi 574. Z drogi 574 prowadzi droga gruntowa do gospodarstwa Sveinnstadir, gdzie trzeba kontynuować jazdę i trzymać się lewej strony. Od końca tej drogi, przy domu/gospodarstwie o nazwie Foss, do Kerlingarfossu prowadzi około 500 metrów pieszo.

● przejazd do Kirkjufell. Kirkjufell, czyli "Kościół Góry", jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych szczytów na Islandii. Ta samotna, stożkowata góra położona jest na północnym wybrzeżu półwyspu Snæfellsnes, nieopodal miasteczka Grundarfjörður.
Kirkjufell wznosi się na wysokość 463 metrów nad poziomem morza i jest znana ze swojego wyjątkowego, symetrycznego kształtu, który przypomina strzelistą iglicę lub, jak wskazuje nazwa, kościół. W zależności od pory roku i warunków pogodowych, góra może przybierać różne kolory i odcienie, od lśniącej bieli pośniegu do jasnozielonej trawy w lecie.


Bezpośrednio obok Kirkjufell znajduje się Kirkjufellsfoss, malowniczy wodospad, który jest równie atrakcyjny co góra sama w sobie. Wodospad składa się z trzech kaskad, które spadają z wyżyny do strumienia poniżej. Wodospad, choć nie jest największy na Islandii, jest szczególnie piękny ze względu na swoje położenie i perspektywę, jaką oferuje na tle Kirkjufell.
Wspólnie Kirkjufell i Kirkjufellsfoss tworzą jedno z najbardziej fotografowanych miejsc na Islandii. Jest to idealne miejsce do fotografowania o każdej porze roku, ale szczególnie efektowne jest zimą, kiedy można podziwiać tę scenę pod światło zorzy polarnej.
Na koniec warto wspomnieć, że Kirkjufell i Kirkjufellsfoss są łatwo dostępne dla turystów. W pobliżu znajduje się parking, a dookoła góry i wodospadu poprowadzone są wyznaczone szlaki turystyczne, które umożliwiają bezpieczne i wygodne zwiedzanie. Pamiętaj jednak, że choć te miejsca są piękne, są również dzikie i nieprzewidywalne, więc zawsze należy zachować ostrożność i szanować przyrodę.

● w drodze powrotnej warto się na chwilę zatrzymać w Selvallavatn ViewPoint. To jedno z mniej znanych, ale niewątpliwie fascynujących miejsc na półwyspie Snæfellsnes na zachodzie Islandii. Punkt widokowy oferuje spektakularne widoki na jezioro Selvallavatn, które jest otoczone przez malownicze góry i zielone pola.
Selvallavatn to stosunkowo małe jezioro, ale jest jednym z najbardziej malowniczych na Islandii. Na jego powierzchni często można zobaczyć odbicie gór, co tworzy niesamowite efekty wizualne. Woda w jeziorze jest bardzo czysta, a brzegi są pełne kamieni bazaltowych i dzikiej roślinności.


Punkt widokowy Selvallavatn oferuje doskonałą perspektywę na to urokliwe miejsce. Z platformy widokowej można podziwiać panoramiczne widoki na jezioro i okoliczne krajobrazy. To idealne miejsce na piknik, spacery po przyrodzie lub po prostu na relaks i cieszenie się ciszą i spokojem.
Dojazd do punktu widokowego Selvallavatn jest dość prosty, ale droga jest nieutwardzona, co dodaje nieco przygody do wycieczki. Znajduje się tam mały parking, z którego można łatwo dojść do punktu widokowego.
150 metrów na zachód znajduje się mały wodospad Sheep's Waterfall. Wodospad Sheep, formalnie znany jako Selvallafoss, znajduje się na Islandii i jest ukrytym skarbem ze względu na swoje oddalenie od pobliskich obszarów. Wodospad ma łączną wysokość około 19 metrów i składa się z trzech głównych stopni, z których najwyższy ma 11 metrów.


Woda do wodospadu pochodzi ze strumienia Fossá, a wodospad ma styl kaskadowy. Wokół wodospadu znajdują się klify o wielu stopniach, które dodają do jego wizualnego uroku, czyniąc go idealnym miejscem do fotografowania. Odwiedzający mogą spacerować zarówno przed, jak i za wodospadem, z szlakiem prowadzącym tuż za nim. Jednak należy zachować ostrożność ze względu na śliskie warunki i obecność mchu i błota.

w dowolnym dniu (bierzemy pod uwagę pogodę!)
Kerið to jezioro wulkaniczne oraz krater wulkaniczny Grímsnes.
Jest to jedno z kilku jezior kraterowych w okolicy, zwane Zachodnią Strefą Wulkaniczną Islandii, obejmującą półwysep Reykjanes i lodowiec Langjökull. Kaldera, podobnie jak inne skały wulkaniczne w okolicy składają się z czerwonej (zamiast czarnej) skały wulkanicznej. Sama kaldera ma około 55 m głębokości, 170 m szerokości i 270 m szerokości. Kaldera Keriða jest jednym z trzech najbardziej rozpoznawalnych kraterów wulkanicznych. Wiek oceniany jest na 3000 lat. Pozostałe dwa podobne na Islandii to Seyðishólar i Kerhóll. Podczas gdy większość krateru jest stroma, z niewielką roślinnością, jedna ściana jest nachylona łagodniej i pokryta głębokim mchem, i można ją dość łatwo zejść. Samo jezioro jest dość płytkie (7–14 metrów).


Chociaż wulkanolodzy początkowo wierzyli, że Kerið powstało w wyniku ogromnej eksplozji wulkanicznej, podobnie jak przyjęta norma z kraterami wulkanicznymi, dokładniejsze badania regionu Grímsnes nie wykazały żadnych dowodów na taką eksplozję w Kerið. Obecnie uważa się, że Kerið był wulkanem stożkowym, który wybuchł i opróżnił swój rezerwat magmy. Po wyczerpaniu magmy ciężar stożka runął w pustą komorę magmy.
Właściciele gruntów pobierają opłatę za wstęp, aby zobaczyć krater w wysokości 400 ISK (od marca 2019).

8 listopada 2024
godz. 12.00 - wyjazd z domku;

● przejazd do Gunnuhver Hot Springs. Miejsce położone na Półwyspie Reykjanes na Islandii, to jedno z najbardziej fascynujących miejsc geotermalnych na wyspie. To miejsce to prawdziwy pokaz siły i energii natury, gdzie gorąca para wodna wydobywa się z głębi ziemi przez liczne otwory i szczeliny.
Gunnuhver, które jest największym obszarem geotermalnym na Islandii, jest nazwane na cześć ducha o imieniu Gunna, który według legendy jest związany z tym miejscem. W regionie tym, można doświadczyć niezwykłego widoku, gdy gorąca woda i para wyrzucają się z ziemi, często osiągając wysokość kilkunastu metrów.
Zwiedzający mogą podziwiać to zjawisko z bliska, dzięki dobrze utrzymanym drewnianym kładkom i platformom widokowym. Tablice informacyjne rozmieszczone wokół obszaru oferują ciekawe informacje na temat geologii i historii tego miejsca.


W pobliżu Gunnuhver Hot Springs znajduje się również majestatyczny latarniowiec Reykjanesviti, najstarszy na Islandii, a także piękne klify Valahnúkamöl. To dodatkowe atrakcje, które warto zobaczyć podczas wizyty w tym regionie.
Warto pamiętać, że mimo swojego naturalnego piękna, miejsca geotermalne jak Gunnuhver mogą być niebezpieczne. Para wodna jest bardzo gorąca, a teren może być śliski. Dlatego zawsze należy przestrzegać oznakowanych szlaków i zasad bezpieczeństwa.

● przejazd na klify Valahnúkamöl. Spektakularne klify położone na Półwyspie Reykjanes, na południowym zachodzie Islandii, nieopodal Reykjaviku. To miejsce to prawdziwy skarb dla miłośników przyrody, fotografów i każdego, kto szuka niesamowitej, surowej siły natury.
Klify Valahnúkamöl wznoszą się nad Atlantykiem, oferując oszałamiające widoki na otaczające je morze. W tym miejscu, gdzie ląduje na morze, możemy obserwować potężne fale uderzające o skały, tworząc niezapomniane widowisko.


Miejsce to jest również domem dla wielu gatunków ptaków, w tym mew, nawałników czy kormoranów. Dla miłośników przyrody to idealne miejsce do obserwacji ptaków, zwłaszcza w sezonie lęgowym.
Valahnúkamöl to również miejsce o znaczeniu historycznym. W pobliżu znajdują się ruiny dawnej latarni morskiej, a także nowoczesna stacja radarowa, która jest częścią systemu obrony powietrznej Islandii.
Pomimo swojego surowego piękna, Valahnúkamöl to miejsce, które wymaga ostrożności. Klify są strome i falowanie morza może być niebezpieczne, dlatego zawsze należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i nie zbliżać się zbyt blisko krawędzi.
Podsumowując, Valahnúkamöl to miejsce, które łączy w sobie niepowtarzalne piękno naturalne, bogatą historię i bogactwo dzikiej przyrody. Dla każdego, kto odwiedza Islandię, to miejsce jest absolutnym must-see.

● przejazd do Seltúna/Krísuvík. Obszar aktywności geotermalnej w południowo-zachodniej części Islandii w pobliżu lotniska w Keflaviku.
Seltún/Krísuvík to obszar obfitujący w solfatary, fumarole, gorące źródła i baseny wrzącego mułu. Na głębokości 1000 metrów temperatura wynosi ponad 200 stopni Celsjusza. Kolor gleby jasnożółty, czerwony, zielonkawy. Jeden z najbardziej "śmierdzących" miejsc na Islandii.
To własnie w Seltún/Krísuvík niemiecki chemik Robert Bunsen opracował hipotezę formowania się kwasu siarkowego w naturze. W pobliżu Krýsuvík znajdują się liczne kratery maar np. jezioro Grænavatn, a także rzędy kraterów i małe wulkany tarczowe.


Islandczycy Eggert Olafsson i Bjarni Palsson byli pierwszymi, którzy eksperymentowali z odwiertami w tym kraju. W roku 1756 użyli świdra pożyczonego z Królewskiej Duńskiej Akademii Nauk, by zbadać okolicę ciepłych źródeł w Krysuvik. Pierwszy odwiert sięgał około 10 m, podczas gdy drugi tylko 3 m, a już dotarli do żył z gorącą wodą. Po wyciągnięciu świdra z odwiertu, błotnista woda wystrzeliła na 1,5 m w górę, zatem udało im się stworzyć nowe gorące źródło. Od czasu wielkiego trzęsienia ziemi w 2000 roku jezioro Kleifarvatn, po którego brzegu można spacerować zmniejszyło swą powierzchnię o 20%. W 1188 roku z rzędu kraterów Ogmundargigar miała miejsce erupcja wulkaniczna.

● przejazd do jeziora Kleifarvatn. To największe jezioro na Półwyspie Reykjanes, położone około 30 minut jazdy samochodem na południe od Reykjaviku, stolicy Islandii. Jest to miejsce o niewiarygodnej urodzie naturalnej i fascynującej historii geologicznej.
Jezioro Kleifarvatn jest otoczone przez piękne, surowe i skaliste krajobrazy, które są charakterystyczne dla tej części Islandii. Woda w jeziorze jest bardzo czysta i przezroczysta, a jego głębokość wynosi aż 97 metrów, co czyni go najgłębszym jeziorem w okolicy. Wokół jeziora znajdują się liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze obszary i oferują wspaniałe widoki na jezioro i otaczające go góry.


Kleifarvatn jest również miejscem interesującym z punktu widzenia geologii. Jezioro leży na granicy płyty tektonicznej Eurazji i Ameryki Północnej, co oznacza, że jest to obszar intensywnej aktywności geotermalnej. W 2000 roku, po silnym trzęsieniu ziemi, poziom wody w jeziorze zaczął gwałtownie spadać, ale od tamtej pory powoli się regeneruje.
W pobliżu Kleifarvatn znajdują się także gorące źródła Krysuvik, które są popularną atrakcją turystyczną. Te kolorowe źródła geotermalne są otoczone jasnozielonym mchem i emitują parę, która dodaje atmosferyczności temu niezwykłemu miejscu.

● przejazd na miejsce erupcji wulkanicznej na półwyspie Reykjanes.
Islandia, znana z żywiołowej natury, doświadczyła w ostatnim czasie serii erupcji wulkanicznych. Te spektakularne, choć niekiedy niebezpieczne zjawiska, przyciągnęły uwagę turystów z całego świata.
Grudzień 2023: W Wigilię Bożego Narodzenia 2023 roku w systemie wulkanicznym Krysuvik na półwyspie Reykjanes rozpoczęła się erupcja. Trwała ona do 30 grudnia, tworząc niewielki stożek wulkaniczny i strumień lawy. Erupcja nie stanowiła poważnego zagrożenia dla ludzi ani infrastruktury, jednak ze względu na bezpieczeństwo dostęp do obszaru erupcji został ograniczony.


Styczeń 2024: Kolejna erupcja rozpoczęła się 14 stycznia w pobliżu Nátthagi, na północ od Grindavík. Była ona bardziej intensywna niż poprzednia, z większym strumieniem lawy i wyższymi fontannami lawy. Lwa dotarła do obrzeży Grindavík, niszcząc trzy domy i zmuszając do ewakuacji mieszkańców. Erupcja zakończyła się 24 stycznia.
Luty 2024: 5 lutego rozpoczęła się trzecia erupcja, tym razem w szczelinie erupcyjnej Fagradalsfjall. Erupcja była podobna intensywnością do erupcji z grudnia 2023 roku. Lwa spływała w kierunku doliny Meradalir, nie zagrażając nikomu.
Marzec 2024: 18 marca rozpoczęła się czwarta erupcja w pobliżu Holuhraun, na północ od jeziora Ölfusvatn. Jest to najmniejsza z dotychczasowych erupcji.
Dostęp do obszarów erupcji jest ograniczony ze względu na bezpieczeństwo. Otwarte są tylko wyznaczone szlaki turystyczne.


godz. 17.45 – przyjazd na lotnisko, oddanie samochodów;
godz. 20.15 – wylot do Katowic, nr rejsu W61168, obsługiwany przez WizzAir, samolot Airbus A321;


godz. 1.20 – przylot do Katowic;
● odbiór bagaży;

Co jeszcze można zobaczyć na Islandii?

Konie islandzkie Nie ma konkretnego miejsca w którym można spotkać konie islandzkie. Nie mniej największa szansa jest na południu kraju przy drodze numer [1].
Islandzki koń to unikalna rasa koni, która rozwijała się na Islandii przez setki lat. Ze względu na surowe warunki klimatyczne i izolację geograficzną, ta rasa jest uważana za jedną z najczystszych na świecie.
Islandzki koń jest mały, zwykle mierzący od 130 do 145 cm w kłębie. Mimo to, nie jest to koń kucowy, a pełnoprawny koń o silnej budowie, z potężnym karkiem i dużą głową.
Sierść islandzkiego konia jest bardzo gęsta, co pomaga mu przetrwać surowe zimy. Ma szeroką gamę kolorów i wzorów, w tym kasztanowaty, gniady, siwy, puchaty, palomino i wiele innych.
Jednym z najbardziej charakterystycznych cech islandzkiego konia jest jego zdolność do wykonywania "pięciu chodów". Oprócz standardowego kroku, kłusa i galopu, islandzki koń jest znany z dwóch unikalnych chodów: tölt i skeið (często nazywane "flying pace").


Tölt to gładki, czterotaktowy chód, który jest niezwykle wygodny dla jeźdźca i może być utrzymany przez długie okresy czasu. Skeið, z drugiej strony, jest szybkim, dwutaktowym chodem, który jest używany do wyścigów na krótkie dystanse.
Islandzki koń jest znany ze swojego przyjaznego, łagodnego temperamentu i silnej więzi z ludźmi. Są inteligentne, ciekawe i dobrze radzą sobie z trudnymi warunkami, które mogą spotkać na Islandii.
Na Islandii obowiązuje surowa polityka dotycząca importu koni. Po wyjeździe z kraju, islandzkie konie nie mogą wrócić, co pomaga utrzymać czystość rasy i chronić ją przed chorobami.
Odgrywa on ważną rolę w kulturze islandzkiej, od sag z czasów wikingów po współczesne zawody i festiwale. Jego siła, wytrzymałość i unikalne chody sprawiają, że jest to rasa ceniona na całym świecie.

A co ciekawego jeszcze znajdziemy na Islandii?

Pylsuvagninn - czyli najsłynniejsze hotdogi na Islandii
Pylsuvagninn, znany również jako Bæjarins Beztu Pylsur, jest to najbardziej znany stoisko z hot dogami na Islandii, a być może nawet w całej Europie Północnej. Znajduje się w Reykjaviku, stolicy Islandii, i serwuje hot dogi od 1937 roku.
Bæjarins Beztu Pylsur oznacza "najlepsze hot dogi w mieście". Tradycyjny islandzki hot dog jest wyjątkowy, ponieważ składa się z mieszanki mięsa wieprzowego, wołowego i baraniego. Hot dog jest zwykle podawany w bułce z cebulą, piklowaną cebulą, ketchupem, majonezem i słodko-pikantnym musztardowym sosie remoulade.


Jednym z najbardziej znanych klientów Pylsuvagninn był były prezydent USA, Bill Clinton. Odwiedził stoisko podczas swojej wizyty na Islandii w 2004 roku. Jego zamówienie było jednak proste - hot dog tylko z musztardą. To spotkanie jest pamiętane do dziś, a stoisko Bæjarins Beztu Pylsur stało się jeszcze bardziej popularne po tej wizycie.
Zarówno dla turystów, jak i miejscowych, odwiedzenie Pylsuvagninn i spróbowanie ich słynnych hot dogów to prawie obowiązkowy punkt wizyty w Reykjaviku. Stoisko jest otwarte prawie całą dobę, co czyni je doskonałym miejscem na późny posiłek.
W zasadzie po wizycie otwarto kilka punktów. Hotdogi znajdziemy w Selfosie i Akureyri.

A tak było w 2019 roku.


Uwaga! Program pobytu może zostać zmieniony.

Nasz partner sprzętowy