Na górę strony

Program Wyprawy PTMA - Islandia 2024

Termin Wyprawy: 28 lutego - 6 marca 2024
Miejsce: Islandia
Cel Wyprawy: fotografowanie zorzy polarnej. - przeczytaj nasz poradnik, "Jak fotografować zorzę?";
Liczba kilometrów do przejechania: ok. 1000 km
Uśrednione godzina wschodu, górowania i zachodu Słońca: 8:30 / 13:30 / 18:40 UT
Godziny prawdziwej nocy astronomicznej: 21:30 do 5:40 UT

Uwaga! Ze względu na porę roku, realizacja programu uzależniona jest od warunków drogowych panujących na Islandii. Informacja o warunkach drogowych dostępna na stronie https://www.road.is/travel-info/road-conditions-and-weather/

28 lutego 2024 (środa)
godz. 5.00 - spotkanie na lotnisku w Katowicach. Terminal wylotów, na wysokości bramki odprawowej;
godz. 7.10 – wylot do Keflaviku, nr rejsu W61167, obsługiwany przez WizzAir, samolot Airbus A321;
godz. 10.50 – przylot do Keflaviku;
● odbiór bagaży;
● wynajem samochodów;

● przejazd do Gunnuhver Hot Springs. Miejsce położone na Półwyspie Reykjanes na Islandii, to jedno z najbardziej fascynujących miejsc geotermalnych na wyspie. To miejsce to prawdziwy pokaz siły i energii natury, gdzie gorąca para wodna wydobywa się z głębi ziemi przez liczne otwory i szczeliny.
Gunnuhver, które jest największym obszarem geotermalnym na Islandii, jest nazwane na cześć ducha o imieniu Gunna, który według legendy jest związany z tym miejscem. W regionie tym, można doświadczyć niezwykłego widoku, gdy gorąca woda i para wyrzucają się z ziemi, często osiągając wysokość kilkunastu metrów.
Zwiedzający mogą podziwiać to zjawisko z bliska, dzięki dobrze utrzymanym drewnianym kładkom i platformom widokowym. Tablice informacyjne rozmieszczone wokół obszaru oferują ciekawe informacje na temat geologii i historii tego miejsca.


W pobliżu Gunnuhver Hot Springs znajduje się również majestatyczny latarniowiec Reykjanesviti, najstarszy na Islandii, a także piękne klify Valahnúkamöl. To dodatkowe atrakcje, które warto zobaczyć podczas wizyty w tym regionie.
Warto pamiętać, że mimo swojego naturalnego piękna, miejsca geotermalne jak Gunnuhver mogą być niebezpieczne. Para wodna jest bardzo gorąca, a teren może być śliski. Dlatego zawsze należy przestrzegać oznakowanych szlaków i zasad bezpieczeństwa.

● (opcja dodatkowa) przejazd na klify Valahnúkamöl. Spektakularne klify położone na Półwyspie Reykjanes, na południowym zachodzie Islandii, nieopodal Reykjaviku. To miejsce to prawdziwy skarb dla miłośników przyrody, fotografów i każdego, kto szuka niesamowitej, surowej siły natury.
Klify Valahnúkamöl wznoszą się nad Atlantykiem, oferując oszałamiające widoki na otaczające je morze. W tym miejscu, gdzie ląduje na morze, możemy obserwować potężne fale uderzające o skały, tworząc niezapomniane widowisko.


Miejsce to jest również domem dla wielu gatunków ptaków, w tym mew, nawałników czy kormoranów. Dla miłośników przyrody to idealne miejsce do obserwacji ptaków, zwłaszcza w sezonie lęgowym.
Valahnúkamöl to również miejsce o znaczeniu historycznym. W pobliżu znajdują się ruiny dawnej latarni morskiej, a także nowoczesna stacja radarowa, która jest częścią systemu obrony powietrznej Islandii.
Pomimo swojego surowego piękna, Valahnúkamöl to miejsce, które wymaga ostrożności. Klify są strome i falowanie morza może być niebezpieczne, dlatego zawsze należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i nie zbliżać się zbyt blisko krawędzi.
Podsumowując, Valahnúkamöl to miejsce, które łączy w sobie niepowtarzalne piękno naturalne, bogatą historię i bogactwo dzikiej przyrody. Dla każdego, kto odwiedza Islandię, to miejsce jest absolutnym must-see.

● przejazd do Brimketill. To malowniczy, naturalny basen skalny położony na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, niedaleko miejscowości Grindavík. Jest to jedno z wielu niezwykłych miejsc, które Islandia ma do zaoferowania, a jego unikalność wynika z połączenia surowego krajobrazu wulkanicznego z siłą Atlantyku.
Brimketill został uformowany przez erozję wulkanicznych skał, głównie bazaltu, pod wpływem nieustannie uderzających o brzeg fal oceanicznych. Basen ma nieregularny kształt i jest częściowo wypełniony przez ocean. Jego rozmiar i głębokość mogą się zmieniać w zależności od pływów i warunków pogodowych. Otoczony jest surowym, skalistym krajobrazem, co nadaje temu miejscu wyjątkowy, nieco tajemniczy charakter.


Brimketill jest popularnym przystankiem dla turystów odwiedzających Islandię. Jest łatwo dostępny i oferuje niezapomniane widoki na Atlantyk oraz surowy, islandzki krajobraz.
To doskonałe miejsce dla fotografów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, pragnących uchwycić kontrast między mrocznymi skałami a energią oceanu.
Należy zachować ostrożność podczas zwiedzania, ponieważ skały mogą być śliskie, a fale czasami nieprzewidywalne.

● przejazd do Grindavík. To niewielka, ale urokliwa miejscowość rybacka położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, w regionie Suðurnes. Jest to jedno z kluczowych miejsc w islandzkim przemyśle rybnym, a także popularny punkt turystyczny, oferujący zarówno naturalne piękno, jak i ciekawe atrakcje.
Pod koniec 2023 roku miejscowość była ewakuowana ze względu na duże prawdopodobieństwo erupcji wulkanu na terenie miejscowości.


Miejscowość liczy około 3000 mieszkańców, co sprawia, że jest to spokojne i kameralne miejsce.
Grindavík jest znane z bogatej tradycji rybołówstwa. Przemysł rybny stanowi ważną część lokalnej gospodarki, a świeże ryby i owoce morza są często dostępne w lokalnych restauracjach.
W pobliżu Grindavík znajduje się słynna Błękitna Laguna (Blue Lagoon), jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Islandii. To geotermalne spa przyciąga turystów z całego świata dzięki swoim leczniczym właściwościom i malowniczym widokom.

● przejazd do Seltúna/Krísuvík. Obszar aktywności geotermalnej w południowo-zachodniej części Islandii w pobliżu lotniska w Keflaviku.
Seltún/Krísuvík to obszar obfitujący w solfatary, fumarole, gorące źródła i baseny wrzącego mułu. Na głębokości 1000 metrów temperatura wynosi ponad 200 stopni Celsjusza. Kolor gleby jasnożółty, czerwony, zielonkawy. Jeden z najbardziej "śmierdzących" miejsc na Islandii.
To własnie w Seltún/Krísuvík niemiecki chemik Robert Bunsen opracował hipotezę formowania się kwasu siarkowego w naturze. W pobliżu Krýsuvík znajdują się liczne kratery maar np. jezioro Grænavatn, a także rzędy kraterów i małe wulkany tarczowe.


Islandczycy Eggert Olafsson i Bjarni Palsson byli pierwszymi, którzy eksperymentowali z odwiertami w tym kraju. W roku 1756 użyli świdra pożyczonego z Królewskiej Duńskiej Akademii Nauk, by zbadać okolicę ciepłych źródeł w Krysuvik. Pierwszy odwiert sięgał około 10 m, podczas gdy drugi tylko 3 m, a już dotarli do żył z gorącą wodą. Po wyciągnięciu świdra z odwiertu, błotnista woda wystrzeliła na 1,5 m w górę, zatem udało im się stworzyć nowe gorące źródło. Od czasu wielkiego trzęsienia ziemi w 2000 roku jezioro Kleifarvatn, po którego brzegu można spacerować zmniejszyło swą powierzchnię o 20%. W 1188 roku z rzędu kraterów Ogmundargigar miała miejsce erupcja wulkaniczna.

● przejazd do jeziora Kleifarvatn. To największe jezioro na Półwyspie Reykjanes, położone około 30 minut jazdy samochodem na południe od Reykjaviku, stolicy Islandii. Jest to miejsce o niewiarygodnej urodzie naturalnej i fascynującej historii geologicznej.
Jezioro Kleifarvatn jest otoczone przez piękne, surowe i skaliste krajobrazy, które są charakterystyczne dla tej części Islandii. Woda w jeziorze jest bardzo czysta i przezroczysta, a jego głębokość wynosi aż 97 metrów, co czyni go najgłębszym jeziorem w okolicy. Wokół jeziora znajdują się liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze obszary i oferują wspaniałe widoki na jezioro i otaczające go góry.


Kleifarvatn jest również miejscem interesującym z punktu widzenia geologii. Jezioro leży na granicy płyty tektonicznej Eurazji i Ameryki Północnej, co oznacza, że jest to obszar intensywnej aktywności geotermalnej. W 2000 roku, po silnym trzęsieniu ziemi, poziom wody w jeziorze zaczął gwałtownie spadać, ale od tamtej pory powoli się regeneruje.
W pobliżu Kleifarvatn znajdują się także gorące źródła Krysuvik, które są popularną atrakcją turystyczną. Te kolorowe źródła geotermalne są otoczone jasnozielonym mchem i emitują parę, która dodaje atmosferyczności temu niezwykłemu miejscu.

● przejazd na plażę Stokkseyri pomiędzy Eyrarbakki i Stokkseyri. Stokkseyri Beach View to malownicze miejsce położone w południowej Islandii, znane z pięknych widoków i niezwykłej atmosfery. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą doświadczyć surowego piękna islandzkiej natury i cieszyć się spokojem nadmorskiego krajobrazu.
Stokkseyri oferuje zapierające dech w piersiach widoki na ocean oraz góry. Jest to idealne miejsce do podziwiania zarówno wschodów, jak i zachodów słońca, które malują niebo niesamowitymi barwami.


Charakterystyczna dla tego regionu jest plaża z czarnym i żółtym piaskiem, która stanowi unikatowy element krajobrazu. Czarny piasek nadaje plaży tajemniczy i niepowtarzalny charakter.
Okolice Stokkseyri są domem dla różnorodnych gatunków ptaków i innych zwierząt. Miłośnicy przyrody będą mieli okazję do obserwacji wielu interesujących gatunków w ich naturalnym środowisku.
Stokkseyri Beach View to idealne miejsce dla osób szukających spokoju i odprężenia. Brak tłumów i komercyjnego zgiełku pozwala na prawdziwy odpoczynek i cieszenie się naturą.

● przejazd do lararni morskiej Knarrarósviti. Latarnia morska Knarrarós, jest wyjątkowym i charakterystycznym punktem orientacyjnym, który łączy w sobie zarówno funkcjonalność, jak i niezwykłą estetykę. Ta niezwykła konstrukcja, zaprojektowana przez islandzkiego architekta Ágústa Pálssona i zbudowana w 1938 roku, stanowi doskonały przykład połączenia tradycyjnej islandzkiej architektury z nowoczesnymi trendami.
Latarnia mierzy imponujące 26,2 metra wysokości i wyróżnia się swoją unikatową, stożkową formą, która przypomina tradycyjne islandzkie wieże kościelne. Jej struktura, wykonana z betonu, jest zarówno prosta, jak i elegancka, co czyni ją jedną z najbardziej rozpoznawalnych latarni morskich w Islandii.


Knarrarós jest położona w malowniczej okolicy, niedaleko ujścia rzeki Ölfusá, największej rzeki Islandii. Otoczenie latarni oferuje zapierające dech w piersiach widoki na dziką, islandzką naturę, w tym na rozległe pola lawy i zielone łąki, które w kontraście z surowością konstrukcji tworzą niezapomniany krajobraz.
Odwiedzający latarnię mogą podziwiać nie tylko jej architektoniczną unikalność, ale również cieszyć się panoramicznymi widokami na okolicę. W pogodne dni widoczność sięga daleko na południowe wybrzeże Islandii, oferując widoki na morze i okoliczne krajobrazy.
Latarnia morska Knarrarós nie jest otwarta dla zwiedzających wewnątrz, ale jej okolica stanowi popularny cel wycieczek, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Islandii. Jest to idealne miejsce dla miłośników fotografii, entuzjastów historii oraz osób szukających spokoju i kontaktu z naturą.

● zakupy w Selfossie w Bónusie;

● zakwaterowanie w domku;

29 lutego 2024 (czwartek)
● przejazd do wodospadu Brúarárfoss. Wodospad do 2023 roku trudno dostępny. My jednak w końcu do niego dojedziemy.
Brúarárfoss to wodospad słynny ze swojego niezwykle niebieskiego koloru, przez co zyskał miano "Najbardziej Niebieskiego Wodospadu Islandii". Nazwa Brúarárfoss oznacza "mostowy wodospad", co wiąże się ze starym kamiennym łukiem, który niegdyś przecinał rzekę. Choć łuk upadł setki lat temu, nazwa wodospadu pozostała niezmieniona. Wodospad jest zasilany przez rzekę Brúará, która czerpie wodę z lodowca Langjökull. To lodowcowa woda nadaje Brúarárfoss niebieski kolor.


Brúarárfoss położony jest na południowym zachodzie Islandii, tuż przy Złotym Kręgu. Wodospad znajduje się około 90 km od Reykjaviku (1,5 godziny jazdy), 25 km od Gullfoss (20 minut jazdy), 15 km od Geysir (12 minut jazdy), 45 km od Thingvellir National Park (40 minut jazdy) i 21 km od Fludir (22 minuty jazdy).
Do Brúarárfoss można dotrzeć na dwa sposoby. Można wybrać się na pieszą wędrówkę opisaną poniżej, lub zaparkować na nowym parkingu Brúarárfoss, który otwarto w kwietniu 2023 roku. Z tego parkingu do wodospadu jest tylko 5 minut spaceru. Jeśli wybierzesz wędrówkę, to jest to trasa tam i z powrotem o długości 7 km (4,4 mili). Po drodze zobaczysz nie tylko Brúarárfoss, ale także kilka mniejszych wodospadów. Uwaga! Możliwe błoto!
Do Brúarárfoss prowadzą dwa parkingi. Nowy parking Brúarárfoss, do którego dojazd to nierówna i kamienista droga, kosztuje 750 ISK za standardowy pojazd lub SUV. Drugi parking znajduje się przy drodze [37] i jest oznaczony na Google Maps jako "Brúarfoss Trail - Parking". Mieści się tam około 25 samochodów, nie ma tam jednak toalet. Parking jest bezpłatny, ale trasa jest bardzo trudna.

● przejazd do miejscowości Geysir. Kompleks Geysir, często określany jako Geysir Geothermal Area, to jedna z najważniejszych atrakcji na Islandii, położona w południowo-zachodniej części kraju, w dolinie Haukadalur. Ta geotermalna strefa aktywności jest znana na całym świecie i stanowi część słynnego "Złotego Kręgu" Islandii.
Sam Geysir, od którego cała strefa bierze swoją nazwę, jest gejzerem, który był niegdyś bardzo aktywny, ale w ostatnich latach rzadko erupcjonuje. To właśnie od tego gejzeru pochodzi angielskie słowo "geyser". Mimo rzadkości erupcji, Geysir nadal jest imponującym widokiem, z jego turkusowym basenem wody otoczonym przez parującą ziemię.
Najbardziej aktywnym gejzerem w tym obszarze jest Strokkur, który erupcjonuje co 5-10 minut, wyrzucając wodę na wysokość do 20 metrów. To niesamowite zjawisko naturalne przyciąga tłumy turystów, którzy czekają z aparatem w ręku na ten eksplozyjny moment.


Oprócz Geysir i Strokkur, obszar geotermalny Geysir obejmuje wiele mniejszych gorących źródeł, gejzerów i błotnistych jeziorek. Ziemia tutaj jest kolorowa, dzięki minerałom i termofilnym mikroorganizmom, co dodaje terenowi niemal marsjański wygląd. Ścieżki i platformy widokowe pozwalają zwiedzającym bezpiecznie odkrywać te naturalne ciekawostki.
Na terenie kompleksu znajduje się również centrum dla odwiedzających, gdzie można dowiedzieć się więcej o gejzerach i geotermalnej aktywności. Jest tam także restauracja i sklep z pamiątkami.
Kompleks Geysir jest jednym z miejsc, które musisz zobaczyć podczas wizyty na Islandii, oferując unikalne doświadczenie i możliwość zobaczenia, jak aktywna jest Ziemia pod naszymi stopami. To miejsce, które na pewno pozostawi wrażenie, niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem przyrody, nauki, czy po prostu chcesz zobaczyć coś naprawdę niezwykłego.

Konie islandzkie. Jest konkretne miejsce na Islandii gdzie prawie zawsze spotkamy konie islandzkie.
Islandzki koń to unikalna rasa koni, która rozwijała się na Islandii przez setki lat. Ze względu na surowe warunki klimatyczne i izolację geograficzną, ta rasa jest uważana za jedną z najczystszych na świecie.
Islandzki koń jest mały, zwykle mierzący od 130 do 145 cm w kłębie. Mimo to, nie jest to koń kucowy, a pełnoprawny koń o silnej budowie, z potężnym karkiem i dużą głową.
Sierść islandzkiego konia jest bardzo gęsta, co pomaga mu przetrwać surowe zimy. Ma szeroką gamę kolorów i wzorów, w tym kasztanowaty, gniady, siwy, puchaty, palomino i wiele innych.
Jednym z najbardziej charakterystycznych cech islandzkiego konia jest jego zdolność do wykonywania "pięciu chodów". Oprócz standardowego kroku, kłusa i galopu, islandzki koń jest znany z dwóch unikalnych chodów: tölt i skeið (często nazywane "flying pace").


Tölt to gładki, czterotaktowy chód, który jest niezwykle wygodny dla jeźdźca i może być utrzymany przez długie okresy czasu. Skeið, z drugiej strony, jest szybkim, dwutaktowym chodem, który jest używany do wyścigów na krótkie dystanse.
Islandzki koń jest znany ze swojego przyjaznego, łagodnego temperamentu i silnej więzi z ludźmi. Są inteligentne, ciekawe i dobrze radzą sobie z trudnymi warunkami, które mogą spotkać na Islandii.
Na Islandii obowiązuje surowa polityka dotycząca importu koni. Po wyjeździe z kraju, islandzkie konie nie mogą wrócić, co pomaga utrzymać czystość rasy i chronić ją przed chorobami.
Odgrywa on ważną rolę w kulturze islandzkiej, od sag z czasów wikingów po współczesne zawody i festiwale. Jego siła, wytrzymałość i unikalne chody sprawiają, że jest to rasa ceniona na całym świecie.

● przejazd do wodospadu Gullfoss. Znany również jako "Złoty Wodospad", jest jednym z najbardziej znanych i odwiedzanych wodospadów na Islandii. Leży na rzece Hvítá na południowym zachodzie kraju i stanowi część popularnego "Złotego Kręgu" - trasy turystycznej, która obejmuje również Geysir i Þingvellir.
Gullfoss wyróżnia się swoją potęgą i pięknem. Wodospad ma dwa stopnie, które opadają o łącznej wysokości 32 metrów do wąskiego kanionu. Najbardziej spektakularne jest to, że wodospad jest orientowany w poprzek rzeki, co oznacza, że z odpowiedniego punktu widzenia wygląda, jakby woda wpadała wprost do wnętrza Ziemi.
Wokół wodospadu zbudowano ścieżki i platformy widokowe, które umożliwiają podziwianie go z różnych perspektyw. Na miejscu znajduje się także centrum dla odwiedzających z restauracją i sklepem z pamiątkami.


Gullfoss jest ważny nie tylko ze względu na swoje naturalne piękno, ale również z powodu swojej historycznej i kulturowej wartości. Na początku XX wieku istniały plany wykorzystania wodospadu do produkcji energii elektrycznej, ale dzięki działaniom lokalnej aktywistki, Sigriður Tómasdóttir, te plany zostały porzucone.
Dopracowana infrastruktura wokół Gullfoss sprawia, że jest to miejsce dostępne dla każdego, niezależnie od stopnia sprawności. Duży parking, dobrze utrzymane ścieżki i platformy obserwacyjne umożliwiają łatwe przemieszczanie się i zapewniają różne perspektywy na wodospad.
Zimą, gdy temperatura spada, woda w Gullfoss częściowo zamarza, co tworzy niesamowite, lodowe rzeźby i dodaje scenerii dodatkowej magii. Bez względu na porę roku, gwarantowane jest tutaj niezapomniane doświadczenie.

● wizyta w zaprzyjaźnionej restaruacji w Reykholt "Mika".
Mika to rodzinny biznes prowadzony przez polskie małżeństwo Michała i Bożenę Józefików. Panuje tutaj naprawdę wspaniała rodzinna atmosfera, w której każdy, od babci Józefik po dzieci, przyczynia się do tego, czym jest dzisiaj to miejsce. Dbają o świeżość produktów i utrzymują dobry kontakt z rolnikami z okolicznej okolicy.
Niemal wszystko robione jest od podstaw, czy to chleb, czy sosy. Specjalizują się w ręcznie robionych czekoladkach i daniach z langust. Efektem jest niespodziewana kuchnia, gdzie spotykają się langusta i czekolada. Pizza obłędna. Uwaga! Lokal jak na polskie zarobki jest bardzo drogi i nikogo nie zmuszamy do wizty.
Przykładowe ceny: pizza 25 cm: 55-125 zł., pizza 41 cm: 95-235 zł. Moja ulubiona Meat Lover, którą spokojnie można podzielić na dwie osoby 180 zł, czyli po 90 zł. od osoby. Zupa z langustynek: 70 zł, homar: 300 zł, ryba dnia: 150 zł., risotto z dzikimi grzybami z grilowanym kurczakiem: 150 zł.


1 marca 2024 (piątek)
● przejazd do Vík í Mýrdal. Znane powszechnie jako Vík, to najbardziej na południe wysunięta miejscowość na Islandii, położona w malowniczym otoczeniu na południowym wybrzeżu. Pomimo iż jest to niewielka miejscowość, licząca około 300 mieszkańców, stanowi ważny punkt na trasie turystów, oferując wiele atrakcji przyrodniczych.
Vík jest szczególnie znane z czarnej, wulkanicznej plaży Reynisfjara, która została okrzyknięta jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Na plaży wyróżniają się masywne, czarne skały bazaltowe, które wyrastają z morza. Są to Reynisdrangar, według legendy powstałe, kiedy dwa trolli próbowały przyciągnąć do lądu statek, ale zostali zamienieni w skały przez wschodzące słońce.
Inną ciekawą atrakcją jest kościół w Vík. Zbudowany na wzgórzu, jest widoczny z większości miejsc w mieście i jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych miejsc w przypadku ewentualnej erupcji pobliskiego wulkanu Katla, która mogłaby spowodować powódź lodowcową. Mieszkańcy są regularnie ćwiczeni w ewakuacji do tego kościoła.
Bliskość lodowca Mýrdalsjökull pozwala na organizowanie wycieczek na lodowiec, w tym wycieczek do jaskiń lodowych. Vík jest także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania innych atrakcji południowego wybrzeża Islandii, takich jak wodospad Skógafoss czy park narodowy Skaftafell.


Miejscowość Vík jest również znana z produkcji wysokiej jakości wełnianych produktów. Istnieje tu duży sklep z wełnianymi wyrobami, gdzie można znaleźć tradycyjne islandzkie swetry, czapki, szale i wiele innych.
Podsumowując, Vík to miejsce, które mimo swojego niewielkiego rozmiaru, ma wiele do zaoferowania. Czy to ze względu na niezwykłe krajobrazy, bogatą historię czy lokalne produkty, Vík to obowiązkowy przystanek na południowym wybrzeżu Islandii. W tym miejscu dobrowone zakupy w wyjątkowym sklepie z pamiątkami.

● przejazd na słynną "Czarną plażę". Reynisfjara to niewiarygodnie piękna, czarna plaża wulkaniczna, położona na południowym wybrzeżu Islandii, niedaleko miejscowości Vík í Mýrdal. Jest to jedno z najbardziej znanych i fotografowanych miejsc na Islandii i jest często uważane za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.
Reynisfjara jest znana przede wszystkim z dwóch charakterystycznych elementów. Pierwszym są Reynisdrangar - trzy masywne, smukłe skały bazaltowe, które wyrastają z oceanu tuż przy brzegu. Według miejscowych legend, są to zastygli w kamieniu trolli, którzy zostali zaskoczeni przez wschodzące słońce podczas próby przyciągnięcia statku do brzegu.


Drugi charakterystyczny element Reynisfjara to ogromne kolumny bazaltowe, które tworzą ścianę skalną tuż przy plaży. Te imponujące formacje są wynikiem powolnego krzepnięcia lawy i tworzą kształty przypominające organy kościelne. Można je obejrzeć z bliska, podchodząc do nich na plaży, ale zawsze z należytą ostrożnością, aby uniknąć upadających kamieni.
Reynisfjara, choć niewątpliwie piękna, może być również niebezpieczna. Fale oceanu są tu często bardzo silne i nieprzewidywalne, a tzw. "fale-potwory" (sneaker waves) mogą niespodziewanie sięgnąć daleko na brzeg. Z tego powodu, odwiedzający są zawsze ostrzegani, aby zachować ostrożność i nie podchodzić zbyt blisko do wody.

● przejazd na półwysep Dyrhólaey. To mały ale wysoki półwysep, lub promontorium, położony na południowym wybrzeżu Islandii, niedaleko miejscowości Vík. Jest to miejsce o niezwykłej urodzie, które oferuje wspaniałe widoki i jest popularnym celem wycieczek turystycznych.
Nazwa Dyrhólaey dosłownie oznacza "wyspa z drzwiami" w języku islandzkim i odnosi się do imponującego łuku skalnego, który przecina półwysep. Ten charakterystyczny łuk jest dostatecznie duży, aby umożliwić przelot samolotu lub przejazd łodzią.
Jednym z głównych atutów Dyrhólaey jest jego fauna. To miejsce jest domem dla wielu gatunków ptaków, w tym puffinów, które można często zobaczyć lądujących na stromych klifach. Ptaki te przyciągają wielu miłośników przyrody i fotografów.


Innym wyjątkowym elementem krajobrazu jest charakterystyczny latarnik Dyrhólaey, zbudowany w 1927 roku. Znajduje się na najwyższym punkcie półwyspu i oferuje niesamowite widoki na okolicę, w tym na piaskowe plaże, ocean Atlantycki i pobliskie góry.
Dyrhólaey to również miejsce, skąd można podziwiać widok na słynne czarne plaże Reynisfjara z ich unikalnymi basaltowymi kolumnami, a także na Reynisdrangar - trzy skaliste kolumny wystające z morza, które według miejscowej legendy są skamieniałymi trollami.
Pamiętaj jednak, że Dyrhólaey to rezerwat przyrody, dlatego ważne jest, aby szanować jego delikatne środowisko i nie przeszkadzać dzikiej faunie.
Kiedy odwiedzasz Dyrhólaey, pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Klify są bardzo strome i falowanie oceanu może być niebezpieczne, zwłaszcza podczas sztormowego pogody.
Dyrhólaey to naprawdę magiczne miejsce, które łączy surowe piękno natury z fascynującą fauną i florą. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem przyrody, fotografem, czy po prostu szukasz niezapomnianych widoków, Dyrhólaey z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

● przejazd na kolejną czarną plażę z przepięknymi falami uderzającymi w skały. Kirkjufjara Beach to kolejna z czarnych, wulkanicznych plaż na południowym wybrzeżu Islandii, położona nieopodal słynnej Reynisfjara. Jest częścią rezerwatu przyrody Dyrhólaey, znanego z niesamowitej różnorodności ptaków, w tym licznych kolonii maskonurów.
Kirkjufjara jest niezwykle malownicza, z jej czarnym piaskiem, ciemnymi skałami bazaltowymi i potężnymi falami Atlantyku rozbijającymi się o brzeg. Z plaży roztacza się fantastyczny widok na charakterystyczne, wynurzające się z morza skały Reynisdrangar, które według miejscowych legend są zastygłymi w kamieniu trollami.


Dodatkowym atutem jest bliskość przylądka Dyrhólaey, które oferuje niesamowite panoramy na okoliczne krajobrazy, w tym na plażę Kirkjufjara, Reynisfjara, a także na daleko na południe ciągnące się pola lawowe. Przylądek Dyrhólaey jest również domem dla wielu gatunków ptaków morskich, w tym dla maskonurów, które można często zobaczyć na klifach w okresie lęgowym.
Podobnie jak na plaży Reynisfjara, warunki na Kirkjufjara mogą być niebezpieczne, zwłaszcza ze względu na silne fale i prądy morskie. Zwiedzający powinni zawsze zachować ostrożność i szanować ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa.

● przejazd/przejście do wraku samolotu DC-3. "The Plane Wreck Shuttle" to DC-3 to jedno z najbardziej fotografowanych miejsc na południowym wybrzeżu Islandii. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zobaczyć ten niezwykły zabytek z łatwością i komfortem.
21 listopada 1973 roku ten samolot US Navy był na rutynowym locie z Höfn na wschodzie Islandii. Około godziny 14:00, Douglas R4D-8 Super DC-3 rozbił się na czarnej pustyni piaskowej Sólheimasandur, pomiędzy Hvolsvöllur a wioską rybacką Vík í Mýrdal na południowym wybrzeżu. Wszyscy pasażerowie na pokładzie przetrwali katastrofę, a Marynarka Wojenna porzuciła samolot. Od tamtej pory pozostałości tego samolotu leżą na wulkanicznych piaskach, wystawione na działanie żywiołów.


Po boomie turystycznym w 2011 roku, turyści zaczęli pielgrzymować do miejsca katastrofy, aby zobaczyć ten nienaturalny cud na tle zadziwiającego i surowego krajobrazu.
Do niedawna, aby dostać się do DC-3, turyści musieli zaparkować na głównej drodze, a następnie iść na piechotę przez godzinę. Teraz jest lepsza droga.
Teraz dojedziesz autobusem. W drodze będziesz mógł podziwiać skaliste i nieziemskie krajobrazy Sólheimasandur. Ten obszar powstał w wyniku wybuchów lodowców i powodzi przez tysiące lat, rzeźbiąc czarną pustynię piaskową na południowym wybrzeżu Islandii.
Po przybyciu na miejsce, jest mnóstwo czasu, aby w pełni cieszyć się otoczeniem, przyjrzeć się bliżej samolotu i zrobić niezwykłe zdjęcia. Po tym jak zobaczysz niesamowite widoki tej unikalnej atrakcji, ponownie wsiądziesz do autobusu i wrócisz do punktu wyjścia.

● przejazd do wodospadu Skógafoss. To jeden z największych i najbardziej imponujących wodospadów na Islandii, położony na południowym wybrzeżu kraju, w pobliżu drogi Ring Road. Woda spada tutaj z wysokości 60 metrów i rozprzestrzenia się na szerokość 25 metrów, co tworzy niesamowicie potężną i majestatyczną kurtynę wody.
Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów Skógafoss jest to, że można podejść bardzo blisko zarówno u podnóża, jak i u góry wodospadu. U podnóża wodospadu jest duża, płaska przestrzeń, która pozwala na podziwianie pełnej mocy wodospadu z bliska. Ale ostrożność - przybliżanie się zbyt blisko może prowadzić do całkowitego przemoczenia przez rozpryskujące się krople wody!


U góry wodospadu prowadzi stroma ścieżka i schody, które umożliwiają podziwianie wodospadu z góry i zapewniają niesamowite widoki na okolicę, w tym na ocean Atlantycki i pobliskie pola lawowe. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, skąd można podziwiać wodospad i okoliczne krajobrazy.


Skógafoss jest również znany z lokalnych legend, według których za wodospadem ukryty jest skarb, który został tam schowany przez pierwszych osadników. Mówi się, że tęcza, która często pojawia się w mglistej kurtynie wodospadu, wskazuje miejsce ukrycia skarbu.

● przejazd do wodospadu Seljalandsfoss. Jeden z najbardziej znanych i fotografowanych wodospadów na Islandii. Położony na południu kraju, nieopodal drogi numer 1, zwanej również "Ring Road", jest łatwo dostępny dla turystów.


Wodospad ma około 60 metrów wysokości i jest wyjątkowy ze względu na możliwość obejścia go dookoła. Za kurtyną wody znajduje się naturalna jaskinia, która umożliwia odwiedzającym przejście za wodospad i podziwianie go z innej perspektywy. To doświadczenie, choć niewątpliwie mokre, jest jednym z najbardziej niezapomnianych, jakie można doświadczyć podczas wizyty na Islandii.Wodospad jest oświetlony nocą, co czyni go atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia również po zmroku, szczególnie podczas zjawiska zorzy polarnej. W pobliżu znajduje się duży parking i centrum dla odwiedzających z udogodnieniami.
Wizyta przy wodospadzie Seljalandsfoss to prawdziwe doświadczenie, które pozwala poczuć potęgę islandzkiej natury. Warto pamiętać o zabraniu odpowiedniego obuwia (ze względu na mokre i śliskie ścieżki) oraz sprzętu wodoodpornego do ochrony aparatu fotograficznego czy telefonu.
Seljalandsfoss pochodzi z rzeki Seljalandsá, która zasila go z topniejącego lodu z lodowca Eyjafjallajökull, znanego z erupcji w 2010 roku. Na zachód od głównego wodospadu znajduje się kilka innych mniejszych wodospadów, w tym ukryty w naturalnej jaskini Gljúfrabúi.
Gljúfrabúi, co w tłumaczeniu na język polski oznacza "Mieszkaniec Klifu", to jedno z mniej znanych, ale jednocześnie niesamowicie malowniczych miejsc na Islandii. Wodospad ten jest często pomijany przez turystów, którzy odwiedzają znacznie popularniejszy wodospad Seljalandsfoss, który jest usytuowany w pobliżu. Jednak dla tych, którzy decydują się odwiedzić Gljúfrabúi, odkrywają prawdziwy skarb naturalny.
Gljúfrabúi znajduje się w kanionie, ukryty za dużą skalą, co dodaje temu miejscu niezwykłego uroku. Wodospad ma około 40 metrów wysokości i spada wprost do niewielkiego stawu, a woda z niego płynie dalej wąskim strumieniem. Szczególnie urokliwe jest to, że Gljúfrabúi jest widoczny jedynie z bliska - trzeba podejść do klifu i zajrzeć do wąwozu, aby móc podziwiać jego piękno.
Prawdziwym urokiem Gljúfrabúi jest jednak to, że można wejść do jaskini za wodospadem, co zapewnia zupełnie unikalną perspektywę. Stojąc za wodospadem, otoczonym mgiełką wodną, można podziwiać widok na zielone pola i niebieskie niebo przez zasłonę wody spadającej z wodospadu. Jest to zdecydowanie doświadczenie, które zostaje w pamięci na długo.
Miejsce to jest szczególnie piękne podczas słonecznej pogody, kiedy promienie słońca wpadają przez spadającą wodę, tworząc niesamowite efekty świetlne. Jednak nawet podczas mniej sprzyjającej pogody, Gljúfrabúi zachwyca swoją surową, naturalną pięknością.


Przy odrobinie szczęścia, możesz nawet zobaczyć tęczę, która tworzy się w mgiełce wodnej od wodospadu - to niezapomniane widoki. Pamiętaj jednak, że wejście do jaskini za wodospadem może prowadzić do zamoczenia, więc warto mieć przy sobie odpowiednią odzież.
Warto dodać, że Gljúfrabúi jest łatwo dostępny - znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od parkingu. Mimo to, ze względu na ukrytą lokalizację, nie jest tak tłoczny jak inne, bardziej znane wodospady na Islandii, co dodaje mu dodatkowego uroku.

2 marca 2024 (sobota)
Kerið to jezioro wulkaniczne oraz krater wulkaniczny Grímsnes.
Jest to jedno z kilku jezior kraterowych w okolicy, zwane Zachodnią Strefą Wulkaniczną Islandii, obejmującą półwysep Reykjanes i lodowiec Langjökull. Kaldera, podobnie jak inne skały wulkaniczne w okolicy składają się z czerwonej (zamiast czarnej) skały wulkanicznej. Sama kaldera ma około 55 m głębokości, 170 m szerokości i 270 m szerokości. Kaldera Keriða jest jednym z trzech najbardziej rozpoznawalnych kraterów wulkanicznych. Wiek oceniany jest na 3000 lat. Pozostałe dwa podobne na Islandii to Seyðishólar i Kerhóll. Podczas gdy większość krateru jest stroma, z niewielką roślinnością, jedna ściana jest nachylona łagodniej i pokryta głębokim mchem, i można ją dość łatwo zejść. Samo jezioro jest dość płytkie (7–14 metrów).


Chociaż wulkanolodzy początkowo wierzyli, że Kerið powstało w wyniku ogromnej eksplozji wulkanicznej, podobnie jak przyjęta norma z kraterami wulkanicznymi, dokładniejsze badania regionu Grímsnes nie wykazały żadnych dowodów na taką eksplozję w Kerið. Obecnie uważa się, że Kerið był wulkanem stożkowym, który wybuchł i opróżnił swój rezerwat magmy. Po wyczerpaniu magmy ciężar stożka runął w pustą komorę magmy.
Właściciele gruntów pobierają opłatę za wstęp, aby zobaczyć krater w wysokości 400 ISK (od marca 2019).

● przejazd do Parku Narodowego Þingvellir. Znanym także pod anglojęzyczną nazwą Thingvellir. Miejsce o niezwykłym znaczeniu historycznym, kulturalnym i geologicznym, położone na południowym zachodzie Islandii. Jest to jedna z głównych atrakcji "Złotego Kręgu", popularnej trasy turystycznej na Islandii.
Pod względem historycznym i kulturalnym, Þingvellir jest miejscem, gdzie w 930 roku n.e. założono Alþingi, najstarszy działający parlament na świecie. To właśnie tutaj islandzcy wodzowie gromadzili się raz w roku, aby omówić prawa i rozstrzygać spory. W 2004 roku Park Narodowy Þingvellir został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje znaczenie dla demokracji parlamentarnej.


Z punktu widzenia geologicznego, Þingvellir jest równie fascynujący. To miejsce, gdzie spotykają się płyty tektoniczne Eurazji i Ameryki Północnej, co czyni go jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć takie zjawisko na lądzie. W efekcie, obszar ten jest pełen głębokich szczelin i kanionów, w tym słynnej szczeliny Silfra, która jest popularnym miejscem do nurkowania ze względu na niezwykle czystą, lodowcową wodę i widoczność sięgającą nawet 100 metrów.
W parku znajdują się również inne ciekawe formacje geologiczne, takie jak wodospad Öxarárfoss, a także liczne jeziora i strumienie. Obszar ten jest pokryty głównie trawiastą tundrą i niskimi krzewami, z nielicznymi drzewami, które były sadzone w ramach projektów reforestacji.

● przejazd do wodospadu Öxarárfoss. Wodospad Öxarárfoss to jedna z ciekawych atrakcji Parku Narodowego Þingvellir (Thingvellir) na Islandii. Ten malowniczy wodospad jest ulubionym punktem na trasie wielu turystów odwiedzających ten obszar.
Öxarárfoss ma wysokość około 20 metrów i spada do szczeliny tektonicznej, znaną jako Almannagjá, która jest częścią rozległego systemu szczelin tektonicznych w parku. Ta szczelina stanowi granicę między płytą tektoniczną Ameryki Północnej i Eurazji, co czyni wodospad jeszcze bardziej fascynującym z punktu widzenia geologii.


Woda w Öxarárfoss jest zimna i czysta, pochodząca z rzeki Öxará. W zależności od pory roku i warunków pogodowych, wodospad może zmieniać swój charakter - od potężnego, gwałtownego strumienia w okresie topnienia lodu do spokojniejszego, ale równie pięknego wodospadu w innych porach roku.
Okolica wodospadu jest równie urokliwa, z basenem u stóp wodospadu otoczonym skalistym terenem i zielonym mchem. Dostęp do wodospadu jest łatwy dzięki dobrze utrzymanym ścieżkom i tablicom informacyjnym. Zimą, gdy temperatura spada poniżej zera, wodospad zamienia się w fantastyczną lodową rzeźbę, co czyni go jeszcze bardziej zachwycającym.
W pobliżu wodospadu znajdują się pozostałości dawnej osady, która była używana przez uczestników Alþingi, najstarszego na świecie parlamentu, który spotykał się w Þingvellir.

3 marca 2024 (niedziela)
● przejazd do stolicy kraju, przy okazji zakupy - Reykvaviku. Reykjavik jest prawdziwą perłą północy. To najbardziej na północ wysunięte miasto stołeczne na świecie, oferujące unikalne doświadczenia i widoki.
Miasto to charakteryzuje się niezwykłym urokiem i jest znane z kolorowych, malowniczych budynków, które stoją w kontraście do surowego, ale pięknego krajobrazu Islandii. Zima, kiedy śnieg pokrywa miasto, Reykjavik zamienia się w prawdziwą bajkę.
Jednym z najważniejszych punktów w Reykjavik jest Hallgrímskirkja, monumentalny kościół o unikalnej, nowoczesnej architekturze, który dominuje nad miastem. Dzięki swojemu wysokiemu wieżowcowi, Hallgrímskirkja oferuje niesamowite panoramy miasta i otaczających go krajobrazów.
W Reykjaviku znajduje się również wiele muzeów, które pomogą Ci zrozumieć bogatą historię i kulturę Islandii. Możesz odwiedzić Narodowe Muzeum Islandii, Muzeum Sztuki Reykjaviku czy Muzeum Punku. Miłośnicy literatury docenią Dom Sag, gdzie gromadzą się stare islandzkie sagi.


Miasto oferuje również wiele możliwości dla miłośników jedzenia. Islandzka kuchnia może być dla niektórych egzotyczna, ale z pewnością warto spróbować takich potraw jak sfermentowany rekin czy "skyr" - tradycyjny islandzki jogurt. W mieście znajduje się wiele restauracji, które oferują zarówno lokalne potrawy, jak i międzynarodową kuchnię.
Reykjavik to miejsce pełne kontrastów: surowego krajobrazu i kolorowych budynków, nowoczesności i tradycji. To niewielkie, ale pełne życia miasto na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń.
W Reykvaviku możemy: zjeść dobry posiłek w np. Food Hall and Bar przy Pósthússtræti, odwiedzić największy kościół w Reykjavíku - Hallgrímskirkja, przezyć niesamowite wrażenia w FlyOver Iceland, odpocząć na gorącej plaży Nauthólsvík, zobaczyć stalową rzeźbę Sun Voyager.


4 marca 2024 (poniedziałek)
● przejazd do lodowej laguny czyli Jökulsárlón, znane również jako lodowcowe jeziorko, to jedno z najbardziej spektakularnych i fotogenicznych miejsc na Islandii. Położone na południowym wschodzie kraju, u podnóża lodowca Vatnajökull, Jökulsárlón oferuje wspaniałe widoki na ogromne góry lodowe, które dryfują po błękitnych wodach jeziora, zanim w końcu odpłyną do morza.


Jezioro powstało w wyniku topnienia lodowca i jest najgłębszym jeziorem w Islandii, osiągając głębokość 248 metrów. Góry lodowe, które można zobaczyć w Jökulsárlón, mają różne kształty i rozmiary, niektóre z nich osiągają kilka metrów wysokości. Ich biało-błękitny kolor, który kontrastuje z czarnym piaskiem plaży, tworzy niezapomniany widok.
Jökulsárlón jest łatwo dostępne samochodem i znajduje się wzdłuż głównej drogi Islandii, Ring Road. Na miejscu dostępne są różne atrakcje i aktywności. Można zdecydować się na rejs łodzią po jeziorze, który pozwala na bliższe przyjrzenie się górom lodowym i możliwość zobaczenia fok, które często można spotkać w Jökulsárlón. W pobliżu znajduje się również "Diamond Beach", gdzie małe kawałki lodu rozsiane na czarnym piasku tworzą efekt przypominający błyszczące diamenty.
Dla tych, którzy są zainteresowani fotografią, Jökulsárlón jest prawdziwym rajem. Zarówno w ciągu dnia, jak i nocy (kiedy jest możliwość zobaczenia zorzy polarnej), miejsce to oferuje niezliczone możliwości dla ujęć pejzaży, dzikiej przyrody i abstrakcyjnych obrazów lodu.


Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem przyrody, fotografem, czy po prostu szukasz niezapomnianego doświadczenia, Jökulsárlón jest miejscem, które musisz odwiedzić podczas pobytu na Islandii. Jego surowe, naturalne piękno i niepowtarzalny krajobraz sprawiają, że jest to jedno z najbardziej magicznych miejsc na świecie.

● przejazd do czoła lodowca Fjallsjökull. Imponujący lodowiec położony na południowym wschodzie Islandii, będący częścią dużego lodowca Vatnajökull. Ten majestatyczny lodowiec znajduje się w malowniczym otoczeniu, z Parkiem Narodowym Vatnajökull na północy oraz wspaniałymi górami Öræfajökull na południu. Jego urok tkwi w niezwykłych formacjach lodowych oraz w otaczającym go krajobrazie, który obejmuje lodowe jezioro Fjallsárlón.
Jedną z atrakcji w pobliżu Fjallsjökull jest wspomniane wcześniej lodowe jezioro Fjallsárlón. To niezwykłe jezioro, pełne unoszących się na powierzchni lodowych gór, oferuje piękne widoki na lodowiec i okoliczne góry. Wycieczki łodzią po jeziorze Fjallsárlón to świetny sposób na bliższe poznanie lodowca oraz podziwianie wysokich i jasnoniebieskich ścian lodu.


Podczas odwiedzania Fjallsjökull warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, ze względu na kapryśną pogodę na Islandii, warto ubrać się warstwowo i przygotować na zmieniające się warunki. Ponadto, zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i poleceń organizatora, zwłaszcza podczas wycieczek na lodowiec.
Fjallsjökull to niewątpliwie jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Islandii, gdzie można doświadczyć niezwykłej mocy natury i podziwiać lodowe piękno krajobrazu. Jego atrakcyjne położenie oraz możliwość uczestniczenia w różnorodnych wycieczkach sprawiają, że Fjallsjökull jest miejscem obowiązkowym dla każdego turysty odwiedzającego Islandię.

● przejazd do czoła lodowca Svínafellsjökull Glacier. To niewielki lodowiec na południowym wschodzie Islandii, stanowiący jedno z piękniejszych ramion największego lodowca w Europie - Vatnajökull. Miejsce to jest popularnym celem dla turystów, zwłaszcza dla miłośników przyrody i fotografii.
Lodowiec Svínafellsjökull przyciąga odwiedzających swoją dramatyczną i surową pięknością. Widok jest zapierający dech w piersiach - potężne bryły lodu, niebieskie, białe i czasami czarne od pyłu wulkanicznego, kontrastują z ciemnymi skalami i zielenią roślinności.
Turystyka po lodowcu stała się popularna na Svínafellsjökull. Organizowane są tutaj trasy wspinaczkowe po lodowcu pod okiem doświadczonych przewodników. Przy odpowiednim sprzęcie i towarzystwie przewodnika, zwiedzający mają możliwość dotknięcia, a nawet wspięcia się na te zjawiskowe bryły lodu.


Oprócz wędrówki po lodowcu, Svínafellsjökull oferuje wspaniałe możliwości do fotografii. Bez względu na to, czy jest to panoramiczne zdjęcie lodowca, czy detale struktur lodowych, jest to miejsce, które z pewnością zadowoli każdego miłośnika fotografii.
Svínafellsjökull był również miejscem kręcenia niektórych scen dla filmów i programów telewizyjnych, w tym popularnego serialu "Gra o tron", co przyciąga fanów z całego świata.
Jednak warto pamiętać, że mimo swojej niepowtarzalnej urody, lodowce mogą być niebezpieczne. Zawsze należy podążać za radami przewodników, trzymać się zaznaczonych tras i zachować bezpieczną odległość od krawędzi lodowca.
Svínafellsjökull to prawdziwa perła Islandii, ukazująca surowe, ale piękne oblicze tej nordyckiej krainy.

● przejazd do wodospadu Foss á síðu. Foss á Síðu, co w tłumaczeniu na język polski oznacza "Wodospad na boku", to piękny wodospad na południu Islandii, położony nieopodal drogi Ring Road, w pobliżu miejscowości Kirkjubæjarklaustur.
Choć Foss á Síðu nie jest najwyższym ani najgłośniejszym wodospadem na Islandii, to jego urok tkwi w niezwykłej lokalizacji i malowniczym otoczeniu. Woda spada tutaj z wysokości około 30 metrów, przepływając przez szereg niewielkich tarasów skalnych, co tworzy efekt kaskady. Wodospad jest zasilany przez jezioro powyżej klifu, a woda spada prosto do morza.
Wodospad znajduje się tuż przy drodze, co czyni go łatwo dostępnym dla podróżujących po Islandii. Z drogi Ring Road można podziwiać malowniczy widok na wodospad i górę za nim. Jednak aby zobaczyć wodospad z bliska, trzeba podejść do niego na piechotę.


Warto pamiętać, że Foss á Síðu jest najbardziej spektakularny po intensywnych opadach deszczu, kiedy to przepływ wody jest największy.
Uwaga. W poblizu wodospadu bardzo trudno zaparkować!

5 marca 2024 (wtorek)
● (opcja dodatkowa) przejazd do katerdy Skálholt. Katedra w Skálholcie, to jedno z najważniejszych miejsc historycznych na Islandii, pełniące niegdyś rolę religijnego i kulturalnego centrum kraju. Położone jest w południowej Islandii, około 100 km od Reykjaviku.
Historia Skálholtu sięga XI wieku, kiedy to stało się siedzibą pierwszego biskupa Islandii. Przez wieki było to miejsce, gdzie królowała nauka, kultura i sztuka. W tym okresie powstało wiele ważnych dla Islandii dzieł literackich, takich jak sagi.


Obecna katedra, którą widzimy dzisiaj, została zbudowana w latach 1956-1963, ale jest już dziesiątą świątynią na tym miejscu. Jest to prosta, ale elegancka budowla, wykonana z białego betonu, z charakterystycznym czerwonym dachem. Wnętrze jest równie proste, ale ma kilka ciekawych cech, w tym piękne witraże i wyjątkowy ołtarz.
W podziemiach katedry znajduje się krypta, w której pochowani są dawny biskup Skálholtu i jego syn. Ta część katedry jest dostępna dla zwiedzających i oferuje wgląd w bogatą historię tego miejsca.
Wokół Skálholtu znajduje się wiele innych atrakcji historycznych, w tym starożytne miejsca pochówku, relikty budynków z dawnych wieków i muzeum, które opowiada historię tego ważnego miejsca.
Podczas odwiedzania Skálholtu warto pamiętać, że jest to miejsce kultu, więc należy zachować odpowiedni szacunek i cichość. Warto również sprawdzić lokalne wydarzenia, ponieważ Skálholt jest miejscem regularnych koncertów muzycznych i innych wydarzeń kulturalnych.

● przejazd do wodospadu Urriðafoss. To potężny wodospad na Islandii, położony na rzece Þjórsá, najdłuższej rzece w kraju. Chociaż nie jest to najwyższy wodospad na Islandii, jest to największy pod względem objętości wody, która przepływa przez niego - jest to szczególnie widoczne podczas okresu topnienia lodu.
Urriðafoss, położony na południu Islandii, nieopodal drogi Ring Road, jest łatwo dostępny dla turystów. Jest to mniej zatłoczone miejsce w porównaniu do bardziej popularnych wodospadów, takich jak Gullfoss czy Skógafoss, co sprawia, że jest idealne dla osób szukających bardziej spokojnych i autentycznych doświadczeń.


Charakterystyczną cechą Urriðafoss jest szeroki łuk wodospadu, z licznymi mniejszymi kaskadami i prądami. Rzeka Þjórsá, która zasila wodospad, ma źródło w lodowcu Hofsjökull, a jej wody bogate są w osady glacialne, które nadają jej szarawo-białą barwę.
Wokół wodospadu znajduje się szeroka przestrzeń, która pozwala na podziwianie go z różnych perspektyw. W pobliżu znajduje się parking dla odwiedzających.

6 marca 2024 (środa)
godz. 7.30 - wykwaterowanie, wyjazd;
godz. 9.30 - oddanie samochódów, przejście/przejazd do terminalu;
godz. 11.30 – wylot do Katowic, nr rejsu W61168, obsługiwany przez WizzAir, samolot Airbus A321;


godz. 16.35 – przylot do Katowic;
● odbiór bagaży;


Co jeszcze można zobaczyć/robić na Islandii?

Pylsuvagninn - czyli najsłynniejsze hotdogi na Islandii
Pylsuvagninn, znany również jako Bæjarins Beztu Pylsur, jest to najbardziej znany stoisko z hot dogami na Islandii, a być może nawet w całej Europie Północnej. Znajduje się w Reykjaviku, stolicy Islandii, i serwuje hot dogi od 1937 roku.
Bæjarins Beztu Pylsur oznacza "najlepsze hot dogi w mieście". Tradycyjny islandzki hot dog jest wyjątkowy, ponieważ składa się z mieszanki mięsa wieprzowego, wołowego i baraniego. Hot dog jest zwykle podawany w bułce z cebulą, piklowaną cebulą, ketchupem, majonezem i słodko-pikantnym musztardowym sosie remoulade.


Jednym z najbardziej znanych klientów Pylsuvagninn był były prezydent USA, Bill Clinton. Odwiedził stoisko podczas swojej wizyty na Islandii w 2004 roku. Jego zamówienie było jednak proste - hot dog tylko z musztardą. To spotkanie jest pamiętane do dziś, a stoisko Bæjarins Beztu Pylsur stało się jeszcze bardziej popularne po tej wizycie.
Zarówno dla turystów, jak i miejscowych, odwiedzenie Pylsuvagninn i spróbowanie ich słynnych hot dogów to prawie obowiązkowy punkt wizyty w Reykjaviku. Stoisko jest otwarte prawie całą dobę, co czyni je doskonałym miejscem na późny posiłek.

Hákarl. Dla odważnych proponujemy degustację Hákarla.
Hákarl (potocznie pol. zgniły rekin) jest to tradycyjna potrawa islandzka przygotowywana z fermentowanego mięsa rekina polarnego (Somniosus microcephalus), nazywanego w Islandii właśnie hákarl.
Dla osób, które na co dzień nie stykają się z kuchnią islandzką, zapach potrawy może wydawać się nieprzyjemny, a nawet odpychający. Wyglądem przypomina słoninę, ale smakuje znacznie ostrzej od niej.
Wyraźnie wyczuwalny jest amoniak i rybi, ostry zapach. Ociera się o smak gorzki i cierpki. Z uwagi na konsystencję i walory smakowe dobrze komponuje się z mocnymi alkoholami.


W.H. Auden opisywał ten lokalny przysmak z „wpół-zgniłego a wpół-wysuszonego” rekina jako „danie, które ze względu na zapach należy jeść na zewnątrz. Twarde jak stary but mięso, pokryte kolczastą skórą, ucinało się nożem i jadło popijając brandy”. Zdaniem pisarza, „żadna inna potrawa nie przypominała bardziej smakiem pasty do butów niż hákarl.”
Tradycyjnie przygotowywane danie wymaga czynności przygotowawczych – usunięcia głowy, wnętrzności i innych niejadalnych części. Mięso jest dokładnie płukane, a potem umieszczane w piaskowym lub żwirowym dole (obecnie często w plastikowych pudłach), przyciskane dużymi, ciężkimi kamieniami i pozostawiane na sześć do siedmiu tygodni latem, a na dwa-trzy miesiące zimą. Zbędne płyny w tym czasie odciekają (wraz z zawartym w nich często ołowiem) i następuje powolna fermentacja. Dojrzewanie potrawy sygnalizuje pojawiający się zapach amoniaku. Po wyjęciu mięsa z dołów, rozwiesza się je w specjalnych drewnianych budynkach (szopach), celem przesuszenia. Zależnie od pogody (suchej lub wilgotnej) mięso suszy się przez dwa do czterech miesięcy. Szopy chronią produkt nie tylko przed wilgocią, ale także przed bezpośrednim oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Przed podaniem mięso dzieli się na małe porcje (np. kostki) i podaje, często w towarzystwie miejscowego alkoholu – brennivínu.

A tak było w 2019 roku.


Uwaga! Program pobytu może zostać zmieniony.

Nasz partner sprzętowy