Na górę strony
<

Informator

 • AstroCD
 • Astronomia praktyczna
 • Zorze polarne
 • Obserwatoria astronomiczne
 • Całkowite zaćmienia Słońca
 • Zloty astronomiczne
 • Astrofotografia
 • AstroWczasy w Bieszczadach
 • Wycieczki naukowe
 • Historia astronomii
 • Obserwacje wizualne
 • Pokazy nieba na żywo

WIELKIE WYPRAWY ASTRONOMICZNE PTMA

Astronomia to nasze hobby. Zapraszamy Cię do udziału w naszej fantastycznej przygodzie z astronomią. Organizujemy spotkania dla miłośników astronomii, wykłady, prelekcje, zloty astronomiczne oraz Wielkie Wyprawy Astronomiczne, które odbywają się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Sklep Inetrnetowy Oferta wydawnictwa Moja astrofotografia Nasze wyjazdy PTMA O/Katowice

O nas

Astronomia to nasze hobby i praca. Fajnie, że możemy robić, to co lubimy.

Przy współpracy z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii od wielu lat jesteśmy organizatorem wyjazdów naukowych, poświęconych astronomii. Organizujemy zloty astronomiczne, które przeznaczone są zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych miłośników astronomii. Podczas zlotów nauczymy Cię jak obserwować i fotografować niebo.
Dysponujemy dużym 20 calowym (50 cm) teleskopem systemu Newtona, który wykorzystujemy w obserwacjach.
Udzielimy Tobie niezbędnych wskazówek co do wyboru sprzętu oraz nauczymy Cię jak korzystać z programów dedykowanych do astrofotografii. Pokażemy jak w łatwy i szybki sposób zrobić prostą fotografię nieba czy Księżyca.
Z nami nie odpoczniesz, na pewno się nie wyśpisz. Za to jednak zapewniamy nietuzinkowe towarzystwo "astromaniaków", potężną dawkę wiedzy i niezapomniane wspomnienia.

Pomysł

Wszystkie nasze plany opierają się na wieloletnim doświadczeniu w organizacji zlotów astronomicznych (od 2009 r.), wycieczek naukowych oraz najciekawszych Wielkich Wypraw PTMA. Łączymy pasję do astronomii z turystyką.

Organizacja

Wszystkie wyjazdy organizowane są osobiście przez organizatora, pod patronatem PTMA. Zaczynamy od zjawiska, wydarzenia astronomicznego, które chcemy zobaczyć, a kończymy na profesjonalnie, samodzielnie przygotowanej wyprawie.

Uczestnictwo

Na każdym wyjeździe zostaniesz zasypany masą nowych wiadomości. Uczestnictwo w zlocie to najlepsza forma poszerzania swojej wiedzy. Tylko dzięki praktycznemu podejściu do tematu, masz szansę zgłębić astronomię jeszcze dokładniej.

Jak to robimy?

Planowanie zlotów i wypraw to chyba najtrudniejszy element naszej pracy. Należy tak dobrać terminy, aby pokrywały się w czasie z nowiem Księżyca. Jeśli jest to wyprawa całość planu jest organizowana w czasie, który umożliwia dogodny wybór przelotu samolotem. Podczas opracowywania planu pobytu rozglądamy się za najbardziej ekonomicznym i odpowiednim dla nas noclegiem oraz środkiem transportu.

Niesamowite

Organizujemy tylko wyjątkowe Wyprawy. Zabierzemy Cię tam, gdzie na ogół nikt nie jeździ. Zobaczysz nie tylko kosmos, ale również naszą piękną planetę.

Innowacyjne

Wprowadzamy nowoczesne techniki obserwacyjne i astrofotograficzne. Przy tworzeniu wypraw i zlotów wykorzystujemy wszystkie dostępne zdobycze nauki.

Atrakcyjne

Tworzymy szczegółowe plany pobytu, a dzięki temu najciekawsze wyprawy astronomiczne i astrofotograficzne. Podążamy za ciemnym niebem, zaćmieniami i zorzą polarną.

Eksperymentalne

Nie boimy się nowych wyzwań i miejsc. 79° szerokości geograficznej, czy też obserwacje na wysokości 2.300 m.n.p.m., to dla nas nic niezwykłego. Chętnie udamy się dalej i wyżej.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

Parę słów o naszym Stowarzyszeniu

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii to jedno z najstarszych Towarzystw w Polsce. Powstało w Warszawie w dniu 5 października 1919 roku, które oficjalnie jako Stowarzyszenie zostało założone 26 listopada 1921 roku pod nazwą Towarzystwo Miłośników Astronomii (TMA), a w późniejszym czasie przemianowane na Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.
W 2021 roku, po 102 latach działalności, skupia w swoich szeregach prawie 1000 osób, którzy należą do 19 oddziałów na terenie całego kraju oraz 9 sekcji tematycznych.
Od 1920 roku Towarzystwo wydaje regularnie swoje czasopismo “Urania - Postępy Astronomii”. Obecnie w tym zakresie współpracuje z Polskim Towarzystwem Astronomicznym.

Chcesz wstąpić w nasze szeregi?

Zapisz się do jednego z Oddziałów. Spis wszystkich Oddziałów znajdziesz na naszej na stronie internetowej. Zaprenumeruj również nasze czasopismo.
Jeśli chcesz zapisać się do naszego katowickiego Oddziału, szczegółowe wskazówki otrzymasz tutaj.

Informacje dla członków towarzystwa, składki za rok bieżący

Marek Substyk

Organizator

Astronomią zajmuje się od 1985 roku, a organizacją zlotów od 2009 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowałem pobyt w Jodłowie.

Od 2012 roku prowadzę Katowicki Oddział PTMA, a od 2014 roku jestem wiceprezesem tegoż Towarzystwa.

Od kilku lat jestem również zastępcą redaktora naczelnego w najbardziej znanym czasopiśmie poświęconym astronomii "Urania - Postępy Astronomii". Jestem autorem wielu publikacji, a wśród nich najcenniejszej dla mnie: ""Poradnik Miłośnika Astronomii", która po bieżącym aktualizowaniu została wydana po raz piąty w 2021 roku.

Oferta dla Ciebie

Zobacz co mamy do zaoferowania

Dla wszystkich zainteresowanych oferujemy możliwość podziwiania Wszechświata nie tylko z własnego podwórka, lecz na przeróżnych wyjazdach obserwacyjnych, zlotach astronomicznych, w gronie miłośników astronomii,
zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
Posiadamy własne wydawnictwo naukowe z ofertą publikacji w postaci książek, atlasów, map i plakatów.
Prowadzimy własny Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Katowicach.
Współpracujemy z wieloma uczelniami i jednostkami naukowymi w Polsce.

Wyprawy,
zloty, wycieczki

Wyprawy po Polsce i po Świecie. Weź udział we wspaniałej przygodzie z astronomią.

Od 2009 roku organizujemy wyjazdy obserwacyjne w postaci zlotów, wypraw i wycieczek. W tym czasie odwiedziliśmy już:

 • 32 razy Beskid Śląski (Zwardoń)
 • 13 razy Bieszczady (Stężnica, Rabe, Wetlina)
 • 5 razy Islandię
 • 3 razy Teneryfę (Hiszpania)
 • 3 razy Beskid Niski (Kudłacze)
 • 3 razy Kotlinę Kłodzką (Jodłów)
 • 1 raz Stany Zjednoczone
 • 1 raz Norwegię
 • 1 raz Frombork
 • 1 raz Toruń

 • Przejdź do kolejnych wyjazdów

Wydawnictwo
AstroCD

Pomoce naukowe dla miłośników astronomii. Poradniki, atlasy i mapy. Wszystko niezbędne dla astronoma amatora.

W ofercie dostępnej w sklepie Allegro znajdziesz wiele ciekawych pozycji. Wśród nich m.in. najpopularniejsze to:

PTMA
Oddział Katowice

Zapisz się do największego i najnowocześniejszego Oddziału PTMA w Polsce.

Jeśli jesteś chętny(-a) na nowe wyzwania, chcesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu astronomii teoretycznej i praktycznej, Zapisz się do naszego Oddziału.
Członkowie otrzymują wiele przywilejów


Astronomia praktyczna w najlepszym wydaniu
Wyprawy astronomiczne po całym świecie
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
Obserwatoria astronomiczne
Wydawnictwo naukowe "AstroCD"
Całkowite zaćmienia Słońca
Zloty astronomiczne w Beskidach i Bieszczadach
Zorza polarna
AstroWczasy w Bieszczadach
Wycieczki naukowe
Islandia
Teneryfa, La Palma (Hiszpania)
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej

Galeria zdjęć i filmów

Zobacz nasze wyjazdy na naszych zdjęciach i filmach

Zobacz na naszych zdjęciach i filmach jak wyglądają nasze wyprawy, zloty i wycieczki. Oczywiście nigdy nie odzwierciedli to prawdziwego przeżycia podczas całkowitego zaćmienia Słońca lub pojawiającej się na niebie zorzy polarnej.
Są to zjawiska które trzeba zwyczajnie zobaczyć.
Galeria zawiera wybrane zdjęcia z wypraw, zlotów czy wycieczek.
Aby uruchomić fotorelacje zdjęć należy w poniższym menu wybrać interesującą Cię grupę. Możesz też jednym ruchem zobaczyć wszystkie propozycje. Zobacz jakie wyjazdy mamy w planach.

Wideorelacje

USA 2017 Islandia 2017 Islandia 2016 Teneryfa 2015 Islandia 2014 Norwegia 2013 Subskrybcja YouTube

Jak się zapisać na wyjazd?

To naprawdę nie jest trudne

Wiele osób zadaje nam pytanie. "Czy ja się na to nadaję?". Na ogół odpowiadamy pytaniem "A dlaczego by nie?". Wyjazdy nasze przeznaczone są dla każdego miłośnika astronomii oraz podróżowania. Najważniejszym celem jest aby w wyjazdach brały udział osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o kosmosie i przywieźć ze sobą nowe doświadczenia, masę zdjęć i wiele miłych wspomnień.

Pomysł

Pomysły na zloty i wyprawy dostarczamy sami. Każdy wyjazd jest opracowywany szczegółowo z mniej więcej rocznym wyprzedzeniem. Wyjazdy odbywają się na ogół w okresie nowiu Księżyca i są ściśle związane z astronomią. Wszystkie kolejne wyjazdy opisujemy zawsze na tej stronie.
Nie organizujemy wycieczek turystycznych.

Fundusze

Staramy się aby naszej zloty i wyprawy były dostępne finansowo dla każdego. Średnia cena wyjazdu stanowi na ogół połowę kosztów organizowanych przez biura poodróży, a sam program jest zawsze ciekawszy i badziej rozbudowany.

Zapisy

Zapisy odbywają się wyłącznie poprzez formularz rezerwacyjny dostępny zawsze (o ile są prowadzone zapisy) pod opisem wyjazdu. Znajdziesz go w naszych propozycjach wyjazdowych w tym miejscu. Zapisy poprzez formularz to jedyna forma możliwości uczestniczenia w wyjeździe. Nie przyjmujemy zgłoszeń e-mail oraz telefonicznych.

Wyjazd

Wszelkie informacje na temat wyjazdu otrzymujesz w korespondencji e-mail lub SMS. Przed samym wyjazdem informujemy o wszelkich istotnych sprawach związanych z podróżą i pobytem. Otrzymujesz szczegółowy program pobytu, który realizujemy na miejscu.

O nas w liczbach

Nasze zrealizowane projekty wyjazdowe
To naprawdę rzeczywiste wartości

69
Wyjazdy ogółem
46
Zloty astronomiczne w Polsce
10
Zagraniczne Wyprawy PTMA
10
Letnie AstroWczasy
3
Wycieczki naukowe
477
Łączna liczba dni wszystkich wyjazdów
119465
Pokonana odległość w kilometrach
31
Pokonana odległości do Księżyca w procentach średniej odległości

Plan wyjazdów i zlotów

Zapoznaj się z naszym planem wyjazdowym na najbliższe miesiące... i nie nawet dłużej

W poniższych zakładkach można zapoznać się z najbliższymi planami zlotów astronomicznych i Wypraw zagranicznych, które odbędą się w najbliższym czasie. Pod każdym opisem znajduje się bezpośredni link do formularza rezerwacyjnego (o ile są prowadzone rezerwacje). Wypełnienie formularza jest jedyną formą rezerwacji miejsca.10. Wielka Wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
Data: 8-15 marca 2021
Nów Księżyca: 13 marca 2021
Miejsce zakwaterowania: Los Gigantes, Teneryfa, Hiszpania
Miejsce obserwacyjne nr 1: Mirador de las Narices del Teide, Teneryfa, Hiszpania
GPS: 28°14’17”N, 16°41’54”W, 2.090 m. n.p.m. - widok horyzontu
Miejsce obserwacyjne nr 2: Observatorio Instituto de Astrofísica de Canarias, Teneryfa, Hiszpania
GPS: 28°18’04”N, 16°30’40”W, 2.391 m. n.p.m. - widok horyzontu
Przewodnik po Teneryfie: pobierz
Light Pollution na Teneryfie: Praca naukowa: autor - Tanja Premoša pobierz (w języku angielskim)
Liczba miejsc: 12


Teneryfa to należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim, będąca częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich. Leży nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki.
Jest największą wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Teneryfa, choć geograficznie leży na wodach oceanicznych u wybrzeży północnej Afryki, jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej.
Udajemy się oczywiście wyłącznie w celach astrofotograficznych, gdzie planujemy spędzenie każdej nocki w sprawdzonym punkcie widokowym Mirador de las Narices del Teide na wysokości 2.090 metrów nad poziomem można. (34 km od miejsca zakwaterowania)
W okresie tym Słońce na Teneryfie zachodzi około godziny 19:00, a noc astronomiczna rozpoczyna się już o 20:30 i trwa do 6:00 rano! (9,5 godziny). Słońce wschodzi ok. 7:30. Prawdziwa północ następuje o 1:15, a Słońce chowa się w tym momencie ponad 65° pod horyzontem!
Co na niebie?
W momencie rozpoczęcia się nocy astronomicznej góruje Syriusz (+45° nad horyzontem). Tuż obok bardzo wysoko Orion z Wielką Mgałwicą M42, która znajduje się 52° nad horyzontem, którą można fotografować w zasadzie do północy.
W stosunku do nieba widocznego w Polsce, zobaczymy cały gwiazdozbiór Rufy, połnocną część gwiazdozbioru Kila z najjaśniejszą gwiazdą tego gwiazdozbioru - Kanopusem (-0,62 mag.), gwiazdozbior Żagla, Centaura, północą część Krzyża Południa, prawie cały Centaur ze słynną gromadą Omega Cetauri. Nad ranem wschodzi Wilk, Węgielnica, Skorpion.

Liczba wolnych miejsc: 1

Rezerwacja Zobacz miejsce i program pobytu Informator praktyczny44. zlot PTMA i AstroCD
Data: 12-16 maja 2021
Nów Księżyca: 11 maja 2021
Miejsce zlotu: Zwardoń (ośrodek "u Wilczka"), Rachowiec 175A, 34-373 Zwardoń
GPS: 49°30’17”N, 18°59’36”E, 796 m. n.p.m. - widok horyzontu
Mapa dojazdu: sprawdź jak dojechać
Temat zlotu: Poznajemy wiosenne niebo
Liczba miejsc: 45


Kolejny 44. już zlot miłośników astronomii w przepięknie położonym Zwardoniu - miejscowości leżącej w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Rajcza, pomiędzy trzema przełęczami – Przysłop, Zwardońską i Graniczne w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją.
Zwardoń to doskonałe miejsce dla wypoczynku i uprawiania turystyki pieszej. Co dla nas bardzo ważne, oznacza się wyjątkowo dobrej jakości niebem. Ośrodek w którym się zakwaterujemy nie leży w centrum lecz na obrzeżach, na granicy z Lalikami, u stóp Rachowca, miejsca doskonale znanemu każdemu miłośnikowi zimowych sportów.
Ośrodek, który zajmujemy to wolnostojący dom z basenem i boiskiem. Pobyt organizowany z noclegami w pokojach 3-4 osobowych z łazienkami (głównie 3 osobowe). Zawsze pościel, wyżywienie w stołówce ośrodka (śniadania i obiadokolacje), dostęp do gorących napojów podczas trwania prelekcji (kawa, herbata), dostęp do internetu w ośrodku Wi-Fi, program zlotowy, identyfikator, bezpłatny dostęp do zasilania na zewnątrz, bezpłatny parking, możliwość korzystania z basenu w przypadku odpowiedniej pogody. Osoby podróżujące rodzinnie kwaterowane są w jednym pokoju, niezależnie od tego, ile miejsc pozostanie. Osoby jadące indywidualnie kwaterowane są w większych pokojach.
Oferujemy: możliwość spotkania się w grupie miłośników astronomii o wspólnej pasji, uczestnictwo w organizowanych prelekcjach i obserwacjach astronomicznych pod okiem doświadczonych miłośników astronomii. W ośrodku przebywamy sami. Nie ma możliwości aby w tym czasie przebywały na terenie ośrodka inne “obce” osoby czy grupy. Sprzęt można bezpiecznie zostawiać na stanowisku obserwacyjnym lub przenosić do korytarza.
Zbliżający się zlot, to kolejne spotkanie na którym zagłębimy się w tajniki astronomii czy astrofotografii. Tradycyjnie oferujemy dużą porcję wiedzy w postaci prelekcji oraz dostęp do dobrego nieba, na którym będziemy starać się dostrzec kolejne mgławice, gromady czy galaktyki. Dla astrofotograficznych zapaleńców pokażemy jak w krótkim czasie można wykonać ładne zdjęcie nieba, korzystając z własnego oprogramowania.

Liczba wolnych miejsc: 2

Rezerwacja Zobacz miejsce Informator praktyczny Program zlotu Planetarium na żywo! CoVid-1945. zlot PTMA i AstroCD
Data: 9-13 czerwca 2021
Nów Księżyca: 10 czerwca 2021
Miejsce zlotu: Zwardoń (ośrodek "u Wilczka"), Rachowiec 175A, 34-373 Zwardoń
GPS: 49°30’17”N, 18°59’36”E, 796 m. n.p.m. - widok horyzontu
Mapa dojazdu: sprawdź jak dojechać
Temat zlotu: Poznajemy letnie niebo
Liczba miejsc: 45


Kolejny 45. już zlot miłośników astronomii w przepięknie położonym Zwardoniu - miejscowości leżącej w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Rajcza, pomiędzy trzema przełęczami – Przysłop, Zwardońską i Graniczne w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją.
Zwardoń to doskonałe miejsce dla wypoczynku i uprawiania turystyki pieszej. Co dla nas bardzo ważne, oznacza się wyjątkowo dobrej jakości niebem. Ośrodek w którym się zakwaterujemy nie leży w centrum lecz na obrzeżach, na granicy z Lalikami, u stóp Rachowca, miejsca doskonale znanemu każdemu miłośnikowi zimowych sportów.
Ośrodek, który zajmujemy to wolnostojący dom z basenem i boiskiem. Pobyt organizowany z noclegami w pokojach 3-4 osobowych z łazienkami (głównie 3 osobowe). Zawsze pościel, wyżywienie w stołówce ośrodka (śniadania i obiadokolacje), dostęp do gorących napojów podczas trwania prelekcji (kawa, herbata), dostęp do internetu w ośrodku Wi-Fi, program zlotowy, identyfikator, bezpłatny dostęp do zasilania na zewnątrz, bezpłatny parking, możliwość korzystania z basenu w przypadku odpowiedniej pogody. Osoby podróżujące rodzinnie kwaterowane są w jednym pokoju, niezależnie od tego, ile miejsc pozostanie. Osoby jadące indywidualnie kwaterowane są w większych pokojach.
Oferujemy: możliwość spotkania się w grupie miłośników astronomii o wspólnej pasji, uczestnictwo w organizowanych prelekcjach i obserwacjach astronomicznych pod okiem doświadczonych miłośników astronomii. W ośrodku przebywamy sami. Nie ma możliwości aby w tym czasie przebywały na terenie ośrodka inne “obce” osoby czy grupy. Sprzęt można bezpiecznie zostawiać na stanowisku obserwacyjnym lub przenosić do korytarza.
Zbliżający się zlot, to kolejne spotkanie na którym zagłębimy się w tajniki astronomii czy astrofotografii. Tradycyjnie oferujemy dużą porcję wiedzy w postaci prelekcji oraz dostęp do dobrego nieba, na którym będziemy starać się dostrzec kolejne mgławice, gromady czy galaktyki. Dla astrofotograficznych zapaleńców pokażemy jak w krótkim czasie można wykonać ładne zdjęcie nieba, korzystając z własnego oprogramowania.

Liczba wolnych miejsc: 20

Rezerwacja Zobacz miejsce Informator praktyczny Program zlotu Planetarium na żywo! CoVid-1911. Wielka Wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
Data: pierwsza połowa czerwca 2022
Miejsce: Stany Zjednoczone Ameryki Północnej
Liczba miejsc: 28


Cóż może być lepszego od Wyprawy do Stanów Zjednoczonych z sierpnia 2017? Tylko nowa Wyprawa, tym razem bez zaćmienia, jednakże pod kątem astrofotograficznym. Podobnie jak poprzednio odwiedzimy naturalnie ciemne miejsca, aby zmierzyć się z fenomenalną przyrodą Stanów Zjednoczonych.
Kolejna Wyprawa będzie miała miejsce w połowie maja 2021. Tak jak poprzednio zaczniemy w Kalifornii i odwiedzimy kilka stanów w tym na pewno Utah, Arizonę, Nevadę.
W czasie ok. 18 dni zwiedzimy nie tylko ciekawe punkty astrofotograficzne, ale także kilka miejsc, których nie udało nam się zobaczyć w 2017 roku.
Na pewno tym razem nie będzie to tak wielka gonitwa jak poprzednim razem, jednak też nie będziemy też się nudzić w jednym miejscu.
W pakiecie. Zakwaterowanie w hotelach wraz ze śniadaniami jeśli są w ofercie (pokoje 4 os. - 2 duże podwójne łóżka), wynajem samochodu osobowego typu Van (Doogle Grand Caravan - 7 os.) dla 4 osób, wejścia do wszystkich Narodowych parków USA podczas Wyprawy (nie dotyczy stanowych i prywatnych), ubezpieczenie kosztów leczenia w USA, ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NW).

Plan pobytu:

 • Plan zostanie opracowany do końca 2021 roku.

 • Liczba wolnych miejsc: 8

  Rezerwacja  10. AstroWczasy w Bieszczadach
  Data: 31 lipca - 8 sierpnia 2021
  Nów Księżyca: 8 sierpnia 2021
  Miejsce: Wetlina
  GPS: 49°09’14”N, 22°27’17”E, 689 m. n.p.m. - widok horyzontu
  Mapa dojazdu: sprawdź jak dojechać
  Liczba miejsc: 50


  W dniach od 31 lipca - 8 sierpnia 2021 (sobota-niedziela) odbędą się po raz 10. coroczne AstroWczasy.
  Po raz pierwszy spotykamy się w ośrodku “Grzechowisko” w Wetlinie, gdzie pod wyjątkowo ciemnym niebem będziemy obserwować i fotografować nasze niebo.
  Ośrodek jest wyjątkowo luksusowy, z dala od świateł miast i miejscowości. Składa się z 12 apartamentów (pokojów) głównie 2 osobowych z możliwością dokwaterowania 1 osoby dorosłej lub 2 dzieci.
  Na zewnątrz miejsce obserwacyjne z odkrytym horyzontem. Ze względu na górski charakter Bieszczad, zasłonięte mamy maksymalnie 10 stopni. Od strony wschodniej przepiękny widok na połoniny i Bieszczadzkie szczyty jak: Hnatowe Berdo, Osadzki Wierch.
  Miejsce jest doskonałym miejscem na wyprawy w góry. Dość blisko jest do Wetliny i wszechobecnych tam restauracji jak "Paweł nie całkiem święty" w Smerku czy "Chata Wędrowca" w Wetlinie.
  Chcesz odpocząć i poobserwować obiekty głębokiego kosmosu, pod naprawdę ciemnym niebie?
  Zapraszamy serdecznie

  Liczba wolnych miejsc: 0

  Rezerwacja Zobacz miejsce Informator praktyczny

  Niestety nie posiadamy już wolnych miejsc. Zapisy tylko na listę rezerwową.  11. Wielka Wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
  Data: 27 września - 4 października 2021
  Nów Księżyca: 7 września 2021
  Miejsce: Islandia
  Liczba miejsc: 12


  Chcesz zobaczyć na własne oczy wspaniałe zjawisko jakim jest zorza polarna? A może po prostu chcesz zobaczyć wspaniałą krainę pokrytą delikatnym mchem, z milionem wodospadów, tysiącami rzek. Kraj w którym trzeci obowiązujący nieoficjalnie język to... polski. Chcesz poczuć "zapach" siarkowodoru nie tylko w powietrzu ale nawet w gorącej wodzie! Może chcesz zobaczyć gejzery? Może chcesz spróbować wody prosto z lodowca?
  Nic prostszego. Udaj się z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii na kolejną Wielką Wyprawę Astronomiczną na Islandię. Tym razem Wyprawa będzie miała charakter pobytu stacjonarnego w północnej lub środkowo-zachodniej części wyspy. Z punktu tego będziemy codziennie zwiedzać inne miejsca, wracają na nocleg do głównego domku.
  Grupę będzie stanowiło 12 osób. Nie bierzemy ze sobą maruderów, nudziarzy, którzy by mogli innym zepsuć taki wyjazd.
  Organizator ma na swoim koncie już wiele wyjazdów na Islandię, więc nie będzie przypadków i błędów logistycznych.
  Jedyne czego nie możemy zapewnić to pogody. Z drugiej strony jak to się mówi na Islandii "Ef þér líkar ekki íslensku veðri skaltu bíða í fimm mínútur og það mun breytast", tłumacząc "Jeśli nie podoba Ci się Islandzka aura, poczekaj pięć minut i na pewno się zmieni". A więc jeśli uda się nam pogoda.... zorza gwarantowana!

  Liczba wolnych miejsc: 0

  Rezerwacja Zobacz miejsce i program pobytu Islandia - Informator CoVid-19

  Niestety nie posiadamy już wolnych miejsc. Zapisy tylko na listę rezerwową.  46. zlot PTMA i AstroCD
  Data: 1-5 września 2021
  Nów Księżyca: 7 września 2021
  Miejsce zlotu: Zwardoń (ośrodek "u Wilczka"), Rachowiec 175A, 34-373 Zwardoń
  GPS: 49°30’17”N, 18°59’36”E, 796 m. n.p.m. - widok horyzontu
  Mapa dojazdu: sprawdź jak dojechać
  Temat zlotu: Poznajemy niebo
  Liczba miejsc: 45


  Kolejny 46. już zlot miłośników astronomii w przepięknie położonym Zwardoniu - miejscowości leżącej w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Rajcza, pomiędzy trzema przełęczami – Przysłop, Zwardońską i Graniczne w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją.
  Zwardoń to doskonałe miejsce dla wypoczynku i uprawiania turystyki pieszej. Co dla nas bardzo ważne, oznacza się wyjątkowo dobrej jakości niebem. Ośrodek w którym się zakwaterujemy nie leży w centrum lecz na obrzeżach, na granicy z Lalikami, u stóp Rachowca, miejsca doskonale znanemu każdemu miłośnikowi zimowych sportów.
  Ośrodek, który zajmujemy to wolnostojący dom z basenem i boiskiem. Pobyt organizowany z noclegami w pokojach 3-4 osobowych z łazienkami (głównie 3 osobowe). Zawsze pościel, wyżywienie w stołówce ośrodka (śniadania i obiadokolacje), dostęp do gorących napojów podczas trwania prelekcji (kawa, herbata), dostęp do internetu w ośrodku Wi-Fi, program zlotowy, identyfikator, bezpłatny dostęp do zasilania na zewnątrz, bezpłatny parking, możliwość korzystania z basenu w przypadku odpowiedniej pogody. Osoby podróżujące rodzinnie kwaterowane są w jednym pokoju, niezależnie od tego, ile miejsc pozostanie. Osoby jadące indywidualnie kwaterowane są w większych pokojach.
  Oferujemy: możliwość spotkania się w grupie miłośników astronomii o wspólnej pasji, uczestnictwo w organizowanych prelekcjach i obserwacjach astronomicznych pod okiem doświadczonych miłośników astronomii. W ośrodku przebywamy sami. Nie ma możliwości aby w tym czasie przebywały na terenie ośrodka inne “obce” osoby czy grupy. Sprzęt można bezpiecznie zostawiać na stanowisku obserwacyjnym lub przenosić do korytarza.
  Zbliżający się zlot, to kolejne spotkanie na którym zagłębimy się w tajniki astronomii czy astrofotografii. Tradycyjnie oferujemy dużą porcję wiedzy w postaci prelekcji oraz dostęp do dobrego nieba, na którym będziemy starać się dostrzec kolejne mgławice, gromady czy galaktyki. Dla astrofotograficznych zapaleńców pokażemy jak w krótkim czasie można wykonać ładne zdjęcie nieba, korzystając z własnego oprogramowania.

  Liczba wolnych miejsc: 4

  Rezerwacja Zobacz miejsce Informator praktyczny Program zlotu Planetarium na żywo!  47. zlot PTMA i AstroCD
  Data: 6-10 października 2021
  Nów Księżyca: 6 października 2021
  Miejsce zlotu: Zwardoń (ośrodek "u Wilczka"), Rachowiec 175A, 34-373 Zwardoń
  GPS: 49°30’17”N, 18°59’36”E, 796 m. n.p.m. - widok horyzontu
  Mapa dojazdu: sprawdź jak dojechać
  Temat zlotu: Niebo jesienne
  Liczba miejsc: 45


  Kolejny 47. już zlot miłośników astronomii w przepięknie położonym Zwardoniu - miejscowości leżącej w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Rajcza, pomiędzy trzema przełęczami – Przysłop, Zwardońską i Graniczne w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją.
  Zwardoń to doskonałe miejsce dla wypoczynku i uprawiania turystyki pieszej. Co dla nas bardzo ważne, oznacza się wyjątkowo dobrej jakości niebem. Ośrodek w którym się zakwaterujemy nie leży w centrum lecz na obrzeżach, na granicy z Lalikami, u stóp Rachowca, miejsca doskonale znanemu każdemu miłośnikowi zimowych sportów.
  Ośrodek, który zajmujemy to wolnostojący dom z basenem i boiskiem. Pobyt organizowany z noclegami w pokojach 3-4 osobowych z łazienkami (głównie 3 osobowe). Zawsze pościel, wyżywienie w stołówce ośrodka (śniadania i obiadokolacje), dostęp do gorących napojów podczas trwania prelekcji (kawa, herbata), dostęp do internetu w ośrodku Wi-Fi, program zlotowy, identyfikator, bezpłatny dostęp do zasilania na zewnątrz, bezpłatny parking, możliwość korzystania z basenu w przypadku odpowiedniej pogody. Osoby podróżujące rodzinnie kwaterowane są w jednym pokoju, niezależnie od tego, ile miejsc pozostanie. Osoby jadące indywidualnie kwaterowane są w większych pokojach.
  Oferujemy: możliwość spotkania się w grupie miłośników astronomii o wspólnej pasji, uczestnictwo w organizowanych prelekcjach i obserwacjach astronomicznych pod okiem doświadczonych miłośników astronomii. W ośrodku przebywamy sami. Nie ma możliwości aby w tym czasie przebywały na terenie ośrodka inne “obce” osoby czy grupy. Sprzęt można bezpiecznie zostawiać na stanowisku obserwacyjnym lub przenosić do korytarza.
  Zbliżający się zlot, to kolejne spotkanie na którym zagłębimy się w tajniki astronomii czy astrofotografii. Tradycyjnie oferujemy dużą porcję wiedzy w postaci prelekcji oraz dostęp do dobrego nieba, na którym będziemy starać się dostrzec kolejne mgławice, gromady czy galaktyki. Dla astrofotograficznych zapaleńców pokażemy jak w krótkim czasie można wykonać ładne zdjęcie nieba, korzystając z własnego oprogramowania.

  Liczba wolnych miejsc: 8

  Rezerwacja Zobacz miejsce Informator praktyczny Program zlotu Planetarium na żywo!  12. Wielka Wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
  Data: październik 2021
  Nów Księżyca: 6 października 2021
  Miejsce: Vestvågøy, Nordland, Norwegia
  Liczba miejsc: 8


  Lofoty to archipelag na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii, ciągnący się na długości 112 km od maleńkiej wysepki Røst na południu po wąską cieśninę Raftsundet, oddzielającą go od archipelagu Vesterålen. Od stałego lądu oddzielony cieśniną Vestfjorden.
  Archipelag Lofotów to jeden z najbardziej atrakcyjnych i niezwykłych fragmentów Norwegii. Na tle błękitu nieba skrzą w słońcu ośnieżone szczyty górskie, schodzące niemal pionowo do morza. A do tego suszące się dorsze, małe porty rybackie, urokliwe osady i... piaszczyste plaże.
  Wydawałoby się, że takich miejsc jest w Norwegii wiele... Przecież góry i morze to dość powszechne tu połączenie. Ale choć rzeczywiście w krainie fiordów na każdym kroku spotykamy piękne krajobrazy, Lofoty mają magiczną moc przyciągania i niepowtarzalny urok. Prestiżowy magazyn podróżniczy National Geographic Traveller umieścił Lofoty w trójce najbardziej atrakcyjnych turystycznie archipelagów na Ziemi!
  Lofoty to archipelag położony na północy Norwegii, około 300 kilometrów za linią koła podbiegunowego. W skład Lofotów wchodzą cztery większe wyspy (po norwesku øy): Austvågøy, Vestvågøy, Flakstadøy, Moskenesøy oraz setki mniejszych, w tym większość bezludnych. Choć wyspy geograficznie i krajobrazowo tworzą całość, każda z nich ma do zaoferowania nieco inne atrakcje.
  Swoją urozmaiconą i wyraźnie zarysowaną rzeźbę Lofoty zawdzięczają ostatniemu zlodowaceniu. Po wielkich masach lodu pozostały silnie rozczłonkowana linia brzegowa z licznymi osłoniętymi zatoczkami oraz malownicze fiordy, wdzierające się często kilkadziesiąt kilometrów w głąb każdej z wysp. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu Lofoty sprawiają wrażenie dzikich, niedostępnych. I w znacznym stopniu takimi są.
  Niezapomniane wrażenie Lofoty robią zwłaszcza na turystach przybywających tu drogą morską – na przykład na pokładzie promu z Bodø. Wyrzeźbione przez lodowiec ostre i poszarpane szczyty sprawiają wrażenie muru nie do pokonania. Z pozoru niedostępna Ściana Lofotów kryje w sobie zaciszne jeziora i fiordy, nad którymi rozłożyły się niewielkie wioski rybackie.

  Liczba wolnych miejsc: 7

  Rezerwacja  Następne wyprawy i wyjazdy astronomiczne  8 kwietnia 2024 - Wielka Wyprawa PTMA do USA (Kolorado, Nowy Meksyk, Teksas, Luisjana, Alabama, Floryda)
  USA, całkowite zaćmienie Słońca

  12 sierpnia 2026 - Islandia lub Hiszpania, całkowite zaćmienie Słońca

  2 sierpnia 2027 - Egipt, całkowite zaćmienie Słońca

  22 lipca 2028 - Australia, całkowite zaćmienie Słońca

  25 listopada 2030 - Namibia, RPA, całkowite zaćmienie Słońca

  30 marca 2033 - Alaska, całkowite zaćmienie Słońca

  20 marca 2034 - Nigeria, Czad, Sudan, Egipt, całkowite zaćmienie Słońca

  2 września 2035 - Japonia, całkowite zaćmienie Słońca

  13 lipca 2037 - Australia, całkowite zaćmienie Słońca

  26 grudnia 2038 - Australia, całkowite zaćmienie Słońca

  Kontakt z nami

  Zawsze odpowiadamy na Twoje pytania. Zadzwoń lub napisz do nas.

  : +48 880-184-000
  Marek Substyk
  ul. Karola Miarki 15a/6
  41-500 Chorzów, Polska

  Napisz do nas w sprawie zlotów, wypraw i innych wyjazdów
  wyprawy@ptma.pl
  Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii O/Katowice
  katowice@ptma.pl
  Pozostałe sprawy astronomiczne
  astrocd@astrocd.pl

  Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o zapisach na kolejne wyjazdy wypisz formularz